Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

Myrreczech

Velice zdařile zdokumentovaný průběh šíření epidemické nemoci i jejího léčení. Podle mě by to přesně takhle, včetně rabování, únosů a politických kliček, vypadalo. Až dokumentárně zachycené příběhy několika ať zapojených do řešení, nebo jen epidemii přihlížejících lidí jsou naprosto perfektní. Vlastně ani nevím, proč nedám plné hodnocení. Výborný a silně podhodnocený film. ()

Kosmik 1

Nápad to je skutečně dobrý, ale potenciál bohužel hodně nevyužitý. Zvláště pak s takovými hereckými esy, jako jsou Jude Law, Lawrence Fishburne, Matt Damon a další... Nenudil jsem se, protože mě tahle tématika hodně baví a možná i proto dávám tři hvězdy. Čekal jsem ale něco mnohem napínavějšího a propracovanějšího, protože podobných filmů v minulosti vzniklo docela dost a všechny byly víceméně průměrné a ničím nepřekvapující. Až na herecké obsazení se do téhle "škatulky" bohužel řadí i Nákaza. Ještě mě potěšila zmínka o přidávání různých sajrajtů přímo do vodovodního řádu pitné vody pro obyvatelstvo. Kdo o téhle tématice něco ví, tak je mu jasný, že tohle se skutečně dělo, možná že ještě pořád děje. Nevím, zda ta zmínka byla účelová ze strany tvůrců, nebo prostě jen nápad, který tam zmínili, každopádně děje a dělo se to (přidával se fluorid v domnění, že se nebudou tolik kazit zuby, přitom má různé vedlejší účinky atd.). 55% EDIT 18.1.2014: Přidávám jednu hvězdu navíc. Nečekal jsem, že mě to bude napodruhé tolik bavit. 70% ()

Jaro.Krafcik

To čo sa deje vo svete je hrozné,už aj v našich krajinách ako Česko a Slovensko. Tak som si musel pozrieť tento film. Aj keď je piatok 13, horor to určite nebol, ale o dobrý film sa jedná. Vystrašiť bežného človeka v tomto období ale môže. Oplatí sa pozrieť aj keď je starší. Ten koniec, žeby pôvod koronavírusu? 4* ()

vyfuk

Oproti "klasičtější" Smrtící epidemii jde jednoduše o modernější, trochu více "faktičtější a i více prognostické dílo. Přeci jen, je to film o viru, který se z Číny díky netopýrovi dostal do celého světa a ohrozil celou planetu. Až na to tedy, že náš COVID-19 rozhodně není zase až takový průšvih. Hlavně lidi ještě relativně dokáží zachovat chladnou hlavu. Přeci je v tomto filmu už docházelo k silnému násilí a rabování. Krize vždy odhalí to nejhorší z nás. U tohoto filmu cením, že moderně na to dokázal poukázat. Máme film, kde člověk šíří něco jako fake news pro milióny lidí, kteří nehodlají být klidní. Obecně vzato jde o velmi sušší a o to lehce silnější film, který je pragmatický a chladný. A zároveň hezky promyšlený, kdy bylo jasně vidět, kam střihač a režisér chtějí sáhnout. To vše s velmi necitelnou a skvělou hudbou a jednoduše hvězdným a skvělým obsazením. Za mě dobré. Velmi dobré. Splnilo to svůj účel. Docela i v tom, že během koukání na film jsem tak nějak i zapomněl, že ten film vlastně nyní žiji. ()

Pecival

Našlápnuto skvěle - hutná, lehce paranoidní atmosféra, doprovázena jako vždy vynikající Martinezovou hudbou a člověk se docela těší až začne pořádnej armagedon. Jenže ztvárnění mě nijak nesedlo, všechno šlo tak jakoby bokem a režisér jenom lehce naznačoval. Spoiler: Navíc se lék najde v půlce a pak už se neděje vůbec nic zajímavého. Asi jsem od toho čekal něco trošku jiného. Škoda protože podobný tip filmu mám rád. ()

zolo23

Remeselne dobre odvedená práca to hej, ale až príliš jednoduchý príbeh bez šťavy respektíve bez prekvapivého momentu. V druhej polovici som sa začínal nudiť z čoho som bol nemilo prekvapený. Podobných filmov je neúrekom až na to, že ide o TV filmy (scenáre neraz zaujímavejšie), ktoré bohužiaľ nemajú toľko "prachov" aby sa stali klasikou. Takto pre mňa čo by "nakazený" film vyhráva stále Smrtiaca epidémia s Dustinom Hofmannom. ()

Linkyc

Kdyby jednou nastala situace celosvětové názaky v 21. století podobající se té filmové , jistě to bude mít velice podobný průběh jako film Contagion. Myslím, že esa Hollywoodu zde měla pěkné role a každý hrál tu svou přesvědčivě. I ty konspirační teorie a investigativní bloger v podání Juda Lawa (ach, ta koncovka v jeho jméně) stojí za přemýšlení. ()

HomeAlone

Tazko najst lepsie natoceny film o epidemii . Cely film sprevadza vyborne stylizovana hudba , ktora tu sedi ako rit na serbli a dodava filmu tu spravnu atmosferu . Velmi ma potesilo , ze je to natocene akoby polodokument a urcite sa jedna o velmi realisticky spracovany a hlavne vyborny film ()

TroiMae

Pozoruhodný film. Zajímavé obsazení. Zacházení s postavami bez klišé. Lahodné, když nevíte, jestli a která postava zemře… a jak. Líbí se mi Jude Law. Teda líbí se mi ON, ale i postava byla zajímavá, když jsem nevěděl, jestli je hodný… nebo zlý… Gwyneth Paltrow rozhodně nevyhledávám a navíc „jí“ zazlívám, že získala Oskara (Zamilovaný Shakespeara), který náležel Emily Watson (Hilary a Jackie). Ale občas se ocitne v zajímavé roli a místo zamilované blondýny má horečky přes čtyřicet, což jí v dobrém slova smyslu sluší (jo, já ji mám radši ve filmech, kde chlastá, zvrací, polyká prášky… protože jinak si pletu všechny ty Cameron Diaz, Penélope Cruz…). Její doslova strhané rysy (modří vědí) se stanou památnou scénou, asi jako když vrcholem seriálu Melrose Place je scéna, kdy si Kimberley Shaw sundá paruku a ukáže svou odvrácenou tvář. Zde je vše odvedeno s naturalistickou doslovností. A nakonec hudba, kterou jsem si oblíbil, protože pomáhá dotvářet zvláštní civilní a šimrající napětí filmu. A lze ji zřejmě poslouchat i nalačno… tedy bez obrázků. ()

jefff

Dobré, dobře se z hlediska filmařiny na to koukalo, ale chybělo více napětí a dusnější atmosféry. Každopádně se jedná o nadprůměrný žánrový snímek. ()

jenik71

Upoutávka na "Nákazu" vypadala určitě zajímavě (tak to většinou bývá), ale po zhlédnutí jsem docela zklamaný. Napětí prakticky žádné, nečekané momenty tu také nejsou a hvězdná herecká jména mi rovněž nějaké galapředstavení nenabídla. Očekával jsem lepší pokoukání. Šíření viru a boj s ním mnohem lépe zachycuje Smrtící epidemie z roku 1995, kde se Dustin Hoffman se zákeřným virem vypořádal o dost lépe a bylo tak komu držet palce. Nákaza mě rozhodně tolik nenadchla. ()

navorski

Měl jsem pocit, jako bych sledoval hranou rekonstrukci skutečných událostí. Když se tam občas vloudila scéna, která měla pouze nějak posilovat psychologii postav, skoro mě to vyrušilo od sledování reality. Klobouk dolů. Troufám si říct, že kdo tomu před devíti lety dal míň než čtyři hvězdičky, tak by dnes aspoň jednu navíc přihodil.... Dnes se děje skoro přesně to samý. ()

venca163

Z dnešního pohledu trochu prorocký, trochu naivní. A i když to jako predikce celkem teda i uchází, je to taková Soderberghova pseudodokumentární ledová forma. Nezásahlo mě to u srdce, to ne...o tom nemůže být vůbec řeč :). Ani ten #šokujícízávěr (70%) ()

Cejny

@ Kino Scala, Brno (1. 12. 2011): Dobrý úvod do děje filmu a stejně tak dobrý konec filmu. Mezitím, panika se šíří. Hvězdně obsazené, ale průměrně zahrané. Aktuální námět a náhled na jeho řešení z trochu komplexnějšího úhlu, než na který jsme zvyklí - to oceňuji. Zase tak super extra zajímavý dojem, který by se měl divákovi po takovém filmu dostavit, se nekonal. Nákaza je bohužel dalším z mnoha nadějných snímků, které skončí ve vodách průměrnosti. 65 % ()

Reanimated

Skvělá struktura, podmanivá hudba, téměř žádný patos. Drsná sociální kritika a dialogy, které občas tnou do živého (například když Laurence Fishburne vysvětluje původ potřesení rukou). To, že se nejedná o klinicky odtažitý dokument vám připomenou místy grandiózní výkony hereckých es, která se navzájem nikterak nepřebíjí, a také některé vyloženě luxusně zrežírované pasáže. Pro mě zkrátka velké překvapení. ()

slovan1

Opět se opakovalo staré známé - trailer navnadí, film zklame. Nemůže se samozřejmě porovnávat s "béčky" podobného zaměření, ale přes takovou kadenci známých obličejů jsem čekal o dost více. Film je asi schválně natočen dost realisticky, žádné přehnané scény a scénáře. Což může mnohým divákům vadit, jiným to zase může dobře sednout. Já bych to spíš bral k plusu. Asi docela reálný pohled do více stran, při takovéto epidemii. Hodně se mi líbil soundtrack. ()

ZkuKol

Soderbergh našel asi ideální propojení mezi realistickým přístupem a katastrofickým filmem. Světovou epidemii nám ukazuje pomocí ověřeného systému mozaiky s lehkým propojením, digitální kamera a dokumentární přístup spolu s pečlivým a systematickým rozšiřování struktury vyprávění se starají o mrazivý dojem, po kterém se fakt budete bát přečíst si další zprávu, jejíž nadpis bude obsahovat slovo nemoc. Pečlivá gradace, výborné civilní herecké výkony, správně zvolené tempo i stopáž a jazyk, který vám vysvětlí jasně o co gou a zároveň z něj nemizí pocit serióznosti. Dočkáme se hrdinů v poli, politických soubojů v kanceláři, výzkumu v laboratoři, pátrání po zárodku i intimně lidských příběhů. Kdyby se ke konci nesundala noha s plynu a nedošlo se k ověřenému závěru, považoval bych film za dokonalý. Když se špatný netopýr setká se špatným prasetem, může do sto dní stát armáda ve vaší ulici a vy máte masku přes hlavu a zákaz vycházení... 90% ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech