Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

Cesty timem

Tak tohle mi připomělo svou předvídavostí a shodou s dnešním Covidem knihu Titan vydanou 14 let před katastrofou Titanicu. Tam bylo také mnoho stejně zarážejích podobností jakoby tvůrce knihy (Robertson) nebo v tomto případě filmu (Burns) byl odcestován do budoucnosti, načež inspirován, navrácen do své původní doby. A to jsme zase u mého oblíbeného tématu :-) ()

Kusbi

Vlastně celkem nuda. Ze začátku film plyne solidně, děj má nějaký spád, ale zhruba od poloviny a pak hlavně ke konci ztrácí dech. Film je proložen příběhy několika postav, což zde na mě občas působilo trochu rušivě a v některých případech bohužel i vyloženě zbytečně. Nicméně jako porovnání s nynější pandemií to je dobré, jen ta současná asi nebude mít tak dobrý konec. ()

Feacher

Docela pěkný a až děsivě aktuální film, který jako by o 8-9 let dříve předpověděl, co se bude dít. Od začátku až do konce je ta paralela s realitou prostě poznat a dnes tak film již dostává úplně jiný rozměr. Co se týče filmařiny, bylo to takové stručné, poměrně akční a spádné, takže jako oddechovka ideální. Příjemné 4*! ()

ondyGAMESTV

Poměrně nudný neúplný děj, málo akce, hodně keců, skoro žádné rozuzlení, ublížení zvířatům. Jediné, co lze vypíchnout je atmosféra, hudba a kamera, zbytek téměř nezajímavý 🤝 30% ()

motyka52

Boj s pandemií v podání vlád a i obyčejných lidí. Soderbergh tím proplouvá zkušeně a v tempu, které ani na chvíli nenudí. Navíc se teď zpětně po covidu ukazuje, že je to vlastně docela realistický pohled na to, jak se v případě pandemie postupuje. ()

ImDude_man

až mně děsí, jak velmi podobně probíhal sice poměrně neškodný kovid (ve srovnání s filmovým virem), ale vše okolo je velmi podobné. Propaganda ve filmu samozřejmě ukázala internetového žurnalistu jako podvodníka, zatímco během kovidu alternativní média informovala půl roku dopředu o skutečnostech, které mainstream ze začátku napadal, ale pak postupně přiznal, že je to pravda nebo minimálně připustil diskusi jako o jednom z mnoha možných vysvětlení. Je jasné, že elita tímto filmem oznamovala, co chystá i když samzřejmě nikdy nepřiznají, že ten kovid na nás rozprášili záměrně, aby po následném strašení a restrikcích donutila 70% oveček nechat se očkovat. A o to jim šlo. Očkovaných je mi líto, odpočívejte v pokoji. Já jen doufám, že svině, které toto mají na svědomí a jejich pohůnky, stihne spravedlivý trest ()

TomAbrt

Přes nadějný začátek a poutovaou melodii k záběrům, jsem čekal akci a podívanou, nějaké šokující rozuzlení. Film byl nudný, bylo zde zbytečně moc dlouhých komentářů a filmu ani moc nepomohli dobré herecké výkony. Bohužel mě film neoslovil, jak jsem čekal.... ()

martan1

Film na mne působil až příliš suchým, takovým spíš dokumentárním dojmem. Vzhledem k množství známých herců, kteří v něm hrají, jsem ale čekal víc, než jen dokument. Filmu by rozhodně neškodilo hodně přidat na dramatičnosti .. A rozvést některé zápletky. Proto za 3 ()

karmenka

Filmy z medicinskeho prosredia su moje oblubene, preto som sa na Nakazu tesila. Film ma velmi nenadchol, ale zase nenudil, je to taky priemer. Jedine, co si budem z tohto filmu par dni pamatat je predny zub Judea Lawa. To co ma ten chlap s lavou hornou jednotkou, preboha? ()

Epics

Jednoduse asi takto: libi se mi moc, jak je Contagion natocena. Takovy pomerne neosobni zapisnik o smrtici nakaze a boji proti ni, s veskerou odcizenosti, ktera bohuzel k tomuto svetu patri. Nakazeni a umirajici nemaji moc jmen, jsou to spise jen cisla, nebyt nekolika pohledu do soukromi vybranych hlavnich propagonistu, a ke vsemu nam hraje syrova elektromuzika, ktera vyborne doplnuje vse, co se na platne deje. Tady by to bylo za pet, kdybych nemel par ale. K postavam jsem necitil zhola nic! Matt Damon, postava to asi hlavni, to nema uplne lehky, ale na slzu jsem ani nemyslel, natoz abych ji ronil. Nektere, respektive asi jedna, vedlejsi zapletky mi prisly naprosto bez napadu a tudiz trosku navic. No a na zaver drazdidlo nejvetsi.. Blogger vs. Dr. Ellis Cheever! Ve filmu, jehoz velkou devizou je prave to, ze je takovy chladne neutralni, je najednou jeden za blbce a druhy si na konci neodpusti dementni sladoucke gesto! Vic detailu nenapisu, ale radsi bych se dojimal nad tim, kdyz Matt Damon horce trpi, nez kdyz Lawrence Fishburne ostentativne vitezi a souciti. Zatim za tri, ale jeste se na to vyspim.. ()

madline24

Jen těžko se dá odhadnout, co vedlo celou plejádu známých hereckých tváří k účasti na tomhle snímku, na kterém není nic nového nebo extra objevného - možná kromě méně katastrofického, ale více dokumentárního ztvárnění. Každopádně mě během sledování napadlo hned srovnání se seriálem "Survivors", který je nesrovnatelně lepší a zajímavější. ()

petrkoub

Po nějaké době zajímavý film o pandemii, který velice reálně ukazuje její průběh. V člověku vzbuzuje pocit, že něco takového by se opravdu mohlo stát a vtáhne diváka svou atmosférou. Za hudbu bych dal hvězdičku navíc. Jediné, co bych filmu vytknul, jsou občas zbytečné scény, u kterých jsem se trošku nudil. Jinak pro milovníky sci-fi určitě doporučuji. ()

JohnDean

Jméno Soderbergh sice je zárukou kvality, ale jeho styl mě nechává chladným. Na Contagion jsem se po traileru velmi těšil. Navíc takovou koncentraci hereckých es jen tak někde nenajdete. Ale prostě mi tam chyběly silnější okamžiky, silné emoce, něco, co by se mnou alespon trochu zamávalo. Pamatovat si snad budu jen dva okamžiky - prohlédnutí nevěry (Winslet, Damon) a trik s placebem (Cotillard). Škoda. Doufám, že Haywire, kde bude taktéž silná herecká sestava dopadne trochu lépe. ()

Astu.

Ahh. Perfektní OST, informačně a dialogově nahuštěný, odosobněný, až dokumentární styl natáčení, civilní a velice věrohodný. Postavy si skáčou do řeči, Gwynet Paltrow nechá režisér chcípnout už na začátku, prostě nic pro ty, který potřebujou určitý schémata a postavy k identifikaci. Hodně mě Soderbergh svým režisérským umem připomněl Finchera. Jsou tam menší mouchy a pár přebytečných scén, ale to nemám ani chuť pitvat. Překvapení, 8/10 ___ PS: Contagion ukazuje sílu bloggerů, hackerů a všech neuromantiků 21. století, kteří začínají chápat, že brzo jedinou možnost vzpoury bude představovat internet. Cyberpunk is comin, baby. ()

Igwar

Úplne sa stotožnujem s komentármi Darrena a StarsFana. Film mi prišiel "prepostavovaný". Figuruje v ňom plno zvučných mien, ale tí ľudia nemajú čo hrať, pretože ich postavy sú vlastne všetky do jednej epizódne. Pri takom veľkom počte vzájomne nesúvisiacich postáv nie je priestor na vykreslenie ich charakteru, či emócii. Príkladom je postava Matta Damona, ktorej umrie manželka a malý (nevlastný) syn a nemôžem si pomôcť, chová sa tak, ako by sa to stalo u susedov, nie u neho doma. Taktiež dej skáče z jednej postavy na ďalšiu, často bez toho, že predchádzajúci dej bol nejako ukončený. Sem tam mi to pripadalo, že sa pozerám na zostrih 3 samostatných filmov. Ďalej dej je veľmi jednoduchý, akú takú pointu scenárista získal tým, že úvod presunul na koniec :-). Napätie (ak sa to dá tak nazvať) je budované štatistickými údajmi najskôr o počte obyvateľov, potom o počte nakazených a to je na Ačkový katastrofický sci-fi thriller dosť málo. Pátranie po pacientovi X, či antivíre je skôr prehliadkou moderných laboratórnych technológii a hierarchie inštitúcii, ktoré majú v USA pod palcom nákazlivé choroby a aj tak je o hľadaní toho, čo už diváci vedia. Prišlo mi to sterilné asi ako bežná epizóda z niektorého zo seriálov CSI. Na základe tohoto všetkého netúším v čom má byť tento film thriller, alebo dokonca akčný. Sci-fi dráma možno, ale akčný thriller určite nie. ()

ronin zabak

No, nesnáším katastrofické filmy, co dopadnou poměrně dobře. žádný masový Exodus se nekoná, žádná apokalypsa ani konec světa, který jsem zde čekal. Jedním slovem - Zklamání. Hlavní hrdinové přežijí (až na tu bloncku). Prosím o změnu žánru na pohádka / fantasy. Vše završil opuchlej Damon. Tak dlouho jsem se na tento film těšil, až přišlo jedno velké zklamání. Dvě hvězdy film dostává za dramatické zpracování umírajících a za pohádkový scénář. ()

Crtcus

Contagion mi hodně připomínal starší Threads. Velmi podobná atmosféra i vypravěčský styl. A podobně jako Threads, je i Contagion výborný film. Už jsem pár jiných filmů o epidemmích viděl, takže je srovnání, jak špatně jde udělat film o nemoci v porovnání s tímhle ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech