Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

Dromed

Soderbergh je ten nejprůměrnější režisér současnosti. Dobré téma, dobří herci a strašná nuda. To platí o všech jeho filmech, co jsem měl tu čest spatřit. ()

Michelle75

Nálákala mě škála herců, které mám moc ráda. Postupně jsem pochopila, že někteří, ač se zde objeví jen na malou chvíli ve svých rolích vystihli a zachytili maximum. Malých velkých rolí je tady hodně, všechny z nich však mají velmi důležité místo v tu či danou chvíli nebo naopak překvapivě jiné, než jsme si původně mysleli. Pro mě je nákaza tak nějak předtstavitelná i ve skutečnosti. Není snadné najít lék či vyvinout vakcínu, která by fungovala a po celou tu dobu, než se tak má stát, sledujeme postavy, které v tom očekávání přežívají a sledujeme také ty, kteří jí žijí. Navíc velmi povedená kamera. ()

Kejdlo

Dokonale nevzrušivé. Poslouchat celé minuty jenom tlachající doktory o virech a všem kolem, mě nepřipadá zrovna nejlepší nápad pro točení filmu. Přibližení k realismu ne vždy ve filmu funguje. A jak tak koukám, tady už se dokonce i cení, jak dlouho vydrží hvězdy na plátně. Nojo, když už není co, tak aspoň něco, že? Osobně jsem čekal víc davových scén, osudů, utrpení, které se mi zapíšou do paměti. To se bohužel (až na začátek, konec) Nákaze nepovedlo. Že já se tak těšil, a ono zase prd. Díky aspoň za Martinezovu hudbu, která je daleko nakažlivější než samotný film. Znovu jsem film viděl po 8 letech a je třeba uznat, že Soderbergh ukázal budoucnost. Vskutku dobrá práce a najednou mě ani dialogy nebavili a pochopil jsem, proč je to natočené takovou formou. 8/10 ()

sedm.1

Film dvou krutě odlišných polovin. Zatímco v té první Steven Soderbergh do diváka nasype dechberoucí, nekompromisní, drsnou a syrovou podívanou, plnou fungujících emocí a i trochu napětí, kde herecké hvězdy umírají jak na běžícím pásu, popis šíření se viru je úžasně a velmi poutavě odvyprávěno a celé to má totálně mrazivou a nemilosrdnou atmosféru, tak zhruba v necelé hodince filmu, ve cvhíli, kdy se objeví na scéně vakcína, přesně tím okamžikem se začne místo viru šířit naprosto drtivá a všezničující nuda, plná planých keců, hloupých gest a ještě hloupějších činů, začne slovíčkaření, politikaření, obviňování, obhajování, bla, bla, bla, celé se to dějově po zbytek snímku téměř až zastaví na místě a i finální výsledek se tím tak sveze do velké, hnědé, chlupaté řiti. K hereckým výkonům jinak nemám moc co podotknout, známých tváří se tu objeví sice poměrně dost, někdo jen chvilku, někdo déle, ale aby někdo vyloženě dokázal na svou postavu strhnout pozornost, to se nepovedlo nikomu, ale popravdě díky odehrávající se zápletce a množství postav to neměl ani moc šanci někdo dokázat. Už dlouho se mi zkrátka nestalo, aby mé nadšení z navozené zápletky bylo takto šíleně zmrazeno a celé jsem to dokoukal snad už jen ze setrvačnosti, velká škoda, udržet si to syrovost z první hodiny, šlo by o parádní, drsnou podívanou. ()

LuciusWlk

*spoilery* Nevím, jak s napjatou atmosférou snímku, kde se umírá po milionech. Nákaza těží se strašáka nějaké pandemie, celý svět je v křeči, lidí umírají, každý se bojí. Vakcína se hledá, najde, a je konec. Ústřední postavy opět téměř všechny vyváznou, své vakcíny dají potřebnějším atd. Preciznost, ještě neznamená úspěch a já se nudil a nudil. Člověk se nad tím zamyslí, co by kdy by, a to je všechno. Tady ta realističnost spíše škodí. I když, to je věc názorů. ()

BMAJTZ

Co by se stalo, kdyby propukla celosvětová pandemie? Na tuhle otázku se snaží film Nákaza najít odpověď a vcelku se mu to daří. Byli by zde hajzlíci co by chtěli na všem vydělat, stejně tak ti kteří by za každou cenu chtěli pomoci a i tací, kteří se obětují pro dobro ostatních. Trochu mi vadila ta snaha vymámit z diváka co nejvíce emocí, jinak bych si asi nestěžoval. Respektive film mi asi odpověděl na otázku co kdyby kdyby. ()

Lukoboss

Herecky nabitá záležitost, která se sice zabývá tradiční zápletkou (smrtelná nákaza zabíjí populaci, a tak musíme "My, Amerika" zachránit svět), ale snažící se celý téma uchopit nějak jinak. Krásná ukázka toho, jak se dá kde co obejít, co říct do médií, aby to vypadalo dobře. V tomhle má výbornou roli Jude Law, kterej rýpe do vosího hnízda, co se dá, i když jeho charakter je ve výsledku trochu odbytej. Resp. těch postav je tam tolik, který jsou součástí hlavního děje, že se zmenšuje jejich prostor a místy to působí nedotaženě. I závěr mně přišel trochu useknutej ve stylu "no tak zápletku atd. už jsme vám ukázali, tak teď během 1-2 minut to lusknutím prstu vysvětlíme a ukončíme". To je trochu škoda, mělo to našlápnuto výš původně... ()

Sdoom

Lépe než verbal bych to asi nevyjádřil. Řemeslně je to výborně odvedená práce, jenže je to zcela bez emocí, bez nějakého sžití se s postavami, bez napětí. Takřka až dokumentární forma je sice zajímavá, ale v tomhle případě působí spíš kontraproduktivně, protože divák nemá šanci nějak se sžít s postavami a děním, cítit nějaký strach či emoce. Film plyne, postavy se míhají na obrazovce a pak to skončí. Na jedno zhlédnutí fajn, musím vyzdvihnout skvělou hudbu a většinu hereckých výkonů, i když málokdo měl nějaký větší prostor. (Blu-ray, orig.) ()

herr_carter

Po tomhle filmu mi hned na paměť přišla výborná Smrtící Epidemie, kde tehdy excelovali Hoffmann, Freeman a Russo, bylo to akční, bylo to herecky odkoncertované a mělo to duši - tady prostě koukáme na 345 herců, byť 342 z nich je velice zvučného jména, ale k čemu to je, když je to rutinně odříkáváno a vlastně jakoby dokumentárně odvyprávěno. Je sice hezké, že po tomhle filmu dokážu bezpečně na základě složitých rovnic popsat, jaký je rozdíl mezi šroubovicí DNA pro SARS a pro prasečí chřipku, ovšem to je mi pak v životě platné asi jako Grossovi úplatky. Jiným slovy, byl jsem svědkem plácání jater, uspávání hadů a já nevím ještě čeho, ale zábava to moc nebyla..................moje hodnocení = 4,5 z 10. ()

JADIM

Aktuálne je toto "Sci-Fi" najnavštevovanejším filmom na ČSFD. Niet sa čomu diviť, keďže svet momentálne okupuje niečo podobné, ale je jasné, že v tomto filme je opísané niečo oveľa drastickejšie ako COVID-19, aj keď treba uznať, že tieto dva vírusy majú čo to spoločného a to robí tento film zaujímavejším a asi to aj zvyšuje moje hodnotenie. Ide tu hlavne o zaujímavú ukážku šírenia nemenovaného vírusu "deň po dni" a jeho riešenie, ktoré bolo pomerne jednoduché, ako aj veľa iných aspektov v tomto filme. Dojem však zvyšuje atmosféra, do ktorej sa divák môže v momentálnej dobe dokonale vcítiť a rozhodne aj to úžasné zakončenie. 7/10 (Videné 15.3.2020, CZ dabing) ()

psychoJoa

Pořád váhám jestli si film zaslouží 3 nebo 4 *. Je zajímavě podaný a hrají zde známí a skvělí herci. Jenže mi tam něco chybí. Vzhledem k nynější situaci s COVID-19 jsem fakt ráda, že masové nepokoje neprobíhají tak, jak ve filmu - který se ke konci blíží až k postapokalyptickému. Nadruhou stranu mě zklamal (podle mě) useknutý konec. Volná zakončení mám ráda, nutí mě nad filmem o to víc přemýšlet, tady jsem ale měla pocit, že nemám nad čím. Buď jsem z filmu dostala na přemýšlení málo podnětů a nebo jsem ho jen nepochopila. ()

klukluka

No ty vole..! Před 10-ti lety sci-fi a teď do mrtě obšlehnutá skutečnost. Ta podobnost je neuvěřitelná. Čerpali z toho epidemiologové v roce 2020 inspiraci, nebo si to tehdy filmaři dokázali tak dokonale představit? A to místo vzniku...tam už chyběla jen zmínka o Wu-chanu. Ten film není žádnej velkej odvaz, ale nepoznanou realitu zachytil tak dokonale, až mi to hlava nebere. ()

Maynard.

Toho, čeho sme byli svědky letošní jaro se dá celkem na úrovni přenýst na plátno... Docela se divím, že podobných filmů není daleko víc, páč to téma je celkem chytlavý a myslím, že i tomuhle filmu pomohl ovid ke zvýšení sledovanosti. Herecky je to pořádně nadupaný, je vidět, že tenhle rejža dokáže nalákat známuý jména. Asi nejvíc se mi líbil na začátku Day 2 a na konci Day 1. Ale jinak mě film bavil asi tak jako sedět měsíc doma v karanténě. Takže ty 3 hvězdičky, páč zas tak hrozný to taky nebylo (sedět doma) :o)) ()

Wicky

Tenhle film je divně zpracovaný a celkem nevyužitý.Neočekával jsem od filmu moc takze mě to ani nepřekvapilo.Kde je ta extra nakažlivá,napínavá zábavnost kterou slibovali?..Já ji teda tady nenašel..30% ()

Sajuska1991

Střed. Je to tématem, co jiného chcete natočit o viru ... zasáhne, pak chvilka věnovaná osudům jednotlivých lidí, nalezení vakcíny a šťastnej konec :-) Herecké obsazení bylo moc dobré a hlavně se mi už od začátku ve filmu moc líbila hudba! Závěr je moc "hop na konec" a hlavně - nejhorší a nejtrapnější scéna z filmu byla s "maturantským plesem" , ta mě dostala do kolen .... Krom této scény ale celkem není co vytknout, natočeno to je jistě dobře. ()

Mistickzz

Nákaza nieje typickým katastrofickým filmom. Skôr pomaly sleduje postupné šírenie neznámeho a veľmi nebezpečného vírusu po celom svete, pričom o jeho pôvode sa dozvieme až na konci.Soderbergh určite patrí, k tým zručnejším režisérom a Nákazu dokázal poňať osobitne a špecificky. Vo filme je vysoká účasť kvalitných mien a aj keď majú pomenej priestoru podávajú vynikajúce výkony. Trocha mi len prekážalo, že nie všetky postavy mali skvelo vykreslený charakter. Aj na mňa niečo lezie, hádam to nebude nič vážne, len obyčajné prechladnutie. P.S. Cliff Martinez vo svojom druhom tohtoročnom filme predviedol oveľa lepší cit pre hudbu. 74% ()

korndaddy

Přece jen , když je na světě 7 miliard lidí, asi je občas potřeba to pročísnout a trochu to protřídit. Přece se tady nebudeme mačkat. Buď. A nebo je za tím obrovský bussines farmaceutických firem?? Pro nás obyčejný smrtelníky to bude pořád a jen obyčejný virus nebo bůhví jaká zvířecí chřipka. At´ chceme či ne. Soderberg nám ukázal svůj pohled na situaci. Vzal to pěkně od podlahy a z pohledu různých človíčků. At´už politcky významních či nikoli. Pěkná podívaná , ale co nás čeká, až (někdy v budoucnu) bude možnost nesmrtelnosti, nebo jakéo si znovuobnovení? To teprve bude na Zemi těsno a takovéto třízení bude čím dál tím častější. Ale to je zase na jindy....Solidních 3,5 hvězdy. ()

figgo jr.

Film má jednu velkou výhodu , žě je velice reálný. Situace popsaná ve filmu působí velice věrohodně a dá se věřit tomu, že se něco podobného může stát a právě tímto pojetím mě film dokázal zaujmout. Navíc se tu sešla opravdu skvělá parta herců, což filmu taky hodně pomohlo. Já osobně filmy na toto téma moc nemusím ale tenhle mě celkem bavil. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech