Dosud se všichni domnívali, že genialita Sherlocka Holmese je jednoduše nepřekonatelná. Nyní se ale objevil nový nadaný kriminalistický mozek. Je jím profesor Moriarty, který dokáže z hlediska intelektu Holmese dostihnou. N=avíc má absolutní cit pro špatnost a ztrátu svědomí. To jsou vlastnosti, které by mohly slavného detektiva porazit. Brzy je nalezen mrtev korunní princ Rakouska a zdá se, že spáchal sebevraždu. Sherlock ale nabude podezření, že se jednalo o vraždu spojenou s mnohem zlověstnější záhadou zkonstruovanou právě Moriartym. Stopa vede do podzemního pánského klubu, v němž Holmes zapíjel svobodu s doktorem Watsonem. Zde se Holmes seznámil s cikánskou kartářkou, která může odhalit mnohem víc, než je ochotná prozradit. (TV Nova)

PavelVanekArt

Za mě průměrný pokračování, klasický 3*, ale za tu scénu v lese musím o jednu zvednout. Skvělá práce techniky, efektů a praktickýho prostředí, minimum okatýho CGI. 4* a.k.a 70% ()

c.tucker

Z mého pohledu je to o krapánek lepší než předchůdce. Více učesané a načechrané. Holmes je neskutečný magor a Jared Harris je perfektní Moriarty. Ze zpomalovaček v lese, bych se nejspíše posadil na prdel, kdybych zrovna stál. Parťáctví Holmes - Watson se ještě více prohloubilo a Stephen Fry aka Mycroft je neskutečný. ()

papaJA21

Stále docela zábavné, oproti jedničce možná zbytečně ukecané. Moc se mi líbila Noomi Rapace v roli cikánky, vážně ji to seklo. Downey na mě působil až moc strhaně, o to víc jsem si užíval Lawa, který zde dostal větší prostor. ()

RickDeckard

Sherlock Holmes a jeho (ne)věrný druh a přítel dr. Watson se opět setkávají na plátně a bojují s geniálním zločineckým mozkem profesora Jamese Moriartyho, jenž by rád ovládl svět a rozpoutal celosvětový konflikt, a chaotickým příběhem. Celý scénář je uvařen nepříliš sofistikovaně, což u rádoby detektivky bolestivě vynikne, dialogy jsou občas poněkud mimózní (a není to vždy tvůrčí záměr, jak vykreslit hlavního hrdinu jako totálního sociopata) a úvodní půlhodina je dosti rozvleklá, z valné části pro příběh zbytečná a tím pádem i trošku nudná. Naštěstí od cesty vlakem chytne vyprávění tempo, které už až do závěrečných titulků víceméně nepoleví. Sherlockovi „geniální“ úvahy a dedukce jsou ve scénáři Hry stínů ještě o několik řádů absurdnější než u Arthura Conana Doyla, navíc jsou kvůli zběsilému tempu vypravování podávány kulometnou rychlostí a nedávají divákovi příliš šanci se v nich orientovat. Osobně jsem zhruba po hodině zcela rezignoval na snahu sledovat tok Holmesových myšlenek nebo v nich hledat nedejbože skutečnou logiku, a už se jen tupě bavil tím, co se na plátně dělo. Jenže ono se toho dělo neustále hodně a koukalo se na to příjemně. Vzájemné slovní pošťuchování mezi Holmesem a Watsonem sice není tak výživné jako napoprvé, nicméně i tak dokáže spolehlivě polechtat bránici. Downey i Law si opět své postavy hýčkají a užívají a hlavně díky nim fungují vtipné okamžiky lépe než by člověk čekal. Zejména Holmesovy (neviditelné) převleky a cestování přes hory opravdu rozesmějí. Jared Harris podal Holmesovu nemesis Moriartyho velmi úsporně a civilně, kvůli čemuž jeho výkon v tom všem excentrickém přehrávání zbytečně zaniká. Cikánská věštkyně Sim oba hlavní protagonisty v podstatě jen doprovází, aniž by jakkoliv posouvala děj, s čímž Noomi Rapace marně bojuje a jen svým zjevem to bohužel nezachrání. Guy Ritchie se, jak je u něj zvykem, vyžívá v nejrůznějších cinkrlátkách, kterými chce zaměstnat zrak, a co chvíli na diváka vychrlí tu nějaký barevný filtr, tu rozmaže obraz, nechá nás sledovat digitální kamerou vnitřek všemožných zařízení a zbraní nebo deformuje vnímání času. Je toho na jeden snímek tolik, až si začnete říkat, jestli už režisér nepřestřelil. Na druhou stranu ve chvíli, kdy dojde na honičku v lese a Ritchieho úchylka ve zpomalovačkách a zrychlovačkách nabyde naplno na své monstróznosti, vyloupne se z toho brajglu vizuálně nejzajímavější scéna celého filmu. Kličkování unikajících hrdinů mezi střelami všech ráží a kalibrů doprovázené všudypřítomným rozletováním třísek a kusů dřeva na všechny strany je stejně eye-candy jako přestřelka mezi sloupy v prvním Matrixu. Jako obvykle z velké míry určuje tempo filmu neustále tepající hudba Hanse Zimmera (nemohl se mi nevybavit Temný rytíř). Tentokrát si však Zimmer nevystačil jen s vlastními motivy a až podvratně si půjčuje hudbu i odjinud podle toho, co na plátně zrovna sledujeme, od klasiků Mozarta a Schuberta přes Ennia Morriconeho až po slovenské Cigánské barony. A překvapivě tenhle nesourodý mišmaš ve fimu funguje, nejspíš proto, že i druhý Sherlock je podobně nekonzistentní ježčí guláš. Ve výsledku je Hra stínů typický popcornový sequel, který vás spolehlivě zabaví, ty dvě hodiny vám s ním utečou jako voda, ale za měsíc si z filmu vybavíte jen několik málo scén, zatímco podružný děj se vám spolehlivě vykouří z hlavy. 70% () (méně) (více)

Saraswati

Musím povedať, že sa mi to páčilo oveľa viac, než som očakávala! Príbeh bol síce dosť výrazne hollywoodsky a špeciálnych efektov tam bola hneď celá kopa a ja nie som veľkým fanúšikom ani jedného, ani druhého, no aj tak som sa veľmi dobre bavila. Priznávam však, že čo ma počas celého filmu bavilo úplne najviac, to bola neuveriteľná a úžasne gradujúca chémia medzi Sherlockom a Watsnom! WOW! ()

LenkaAK

Skvělá podívaná s efekty, dobře doladěná hudbou. Ale tím to opravdu končí. Kdyby si dal někdo aspoň desetinovou práci se scénářem jako s vizuálními efekty, filmu by to jen přidalo. V půlce filmu jsem si říkala, o čem že to vlastně je?? Jediná veselá chvíle filmu: "Proč mám mít mezi nohama něco, co má vlastní hlavu?" ()

blitzer

Po dokoukání druhého Ritchieho Sherlocka jsem byl tak znaven, že jsem ani nebyl schopen napsat komentář a rovnou jsem odpadl do postele. Nebylo to tim, že bych při sledování filmu podával závratné sportovní výkony, nýbrž nudou. Takže jsem měl co dělat, abych se udržel při smyslech až do konce. Pomalý rozjezd, nesrozumitelně podaný příběh a nepříliš fungující, rádoby vtipné dialogy. To jsou atributy, které v mých očích srážejí Sherlocka na průměrné hodnocení. Na druhou stranu je tu několik zábavných momentů a také povedený vizuál s příjemnou dobovou stylizací. Co se týče herců, tak mě kromě hlavní herecké dvojice potěšil Stephen Fry, naopak mě zklamala Noomi Rapace, která pro mě byla hlavním lákadlem. Resp. nezklamal mě její herecký výkon, jako spíš to, že nedostala moc prostoru a její role byla taková unylá (je tu spoustu scén, kde je Noomi v záběru, ale nemá žádné repliky, pouze přihlíží). Guy Ritchie se z mého žebříčku top režisérů pakoval už po zhlédnutí Revolveru, ale kdyby se to nestalo, myslím, že po průměrných Sherlocích by k tomu stejně došlo. ()

WolfR

Tak tohle už není stylová detektivka v duchu svěží jedničky, ale pouze snůška Holmesových “na efekt“ vtipných eskapád. Záporák profesor Moriarty byl nevýrazný a Downey Jr. je sice frajer, ale není to žádný nadsamec, zklamání, 3 hvězdy. ()

Fancipal

Kdo říká, že k hraní šachů je potřeba šachovnice … :) Stejně jako v případě prvního dílu surfuje „neoddělitelná“ dvojice Holmes + Watson na dobrodružné vlně. Tentokrát k tomu Ritchie přidal dechberoucí akční sekvence, několik efektivních zpolamovaček a působivě mrazivé vyvrcholení u chladných vod Reichenbachských vodopádů. V podstatě se jedná o obdobu předchozího filmu, změnily se jenom lokace, řešená problematika dostává celoevropský rozměr, záporák je charizmatičtější a hlavní ženská postava je trestuhodně nevyužitá. Ve skutečnosti mám pocit, že se Rapace objevila ve filmu pouze proto, aby tvůrci umlčeli zástance genderové rovnoprávnosti. Na rozdíl od Rachel McAdams v prvním díle, je její přínos mizivý a její role nepůsobí příběhově kompaktně a uvěřitelně. Svým způsobem nemá smysl žehrat, Sherlock Holmes byl již od svého vzniku, až na čestnou vyjímku v podání Irene Adler, jejíž osud je ve druhém pokračování stejně smutný, jako nevyhnutelný, ryze mužskou záležitostí. Z tohoto důvodu se zajímavé a důstojné ženské role implementují do příběhu s velkými obtížemi, navíc v knižní předloze je silných a zajimavých ženských charakterů opravdu poskromnu. Kolem a kolem Guy Ritchie servíruje přesně to, co od něj mohl uvědomělý divák očekávat. Akční, povrchní a vizuálně prošpikovanou krasojízdu okořeněnou často (ne)uvěřitelnými situacemi. Jestli někteří očekávali něco hlubší, tak si očividně spletli při promítání dveře kinosálu. ()

messiah

Nuda! Jen občas jakoby prozářená vtipnými momenty, kterých je ovšem velmi poskrovnu. Film jsem přetrpěl a značnou část stopáže se těšil na konec. Dokonce i Zimmer zde působí velmi obehraně a nudně. Kde jsi, Ritchie z Podfucku nebo Rocknrolly? Největší sračka = kamera (hlavně protivné trhání, zpomalování a zastavování). Největší plus = ústřední dvojice. ()

dr.fish

Jestliže jsem se u prvního dílu nudil, tak tady jsem to první polovinu chtěl vypnout. Druhá polovina nabrala na tempu, takže se z dobrodružství svérázného detektiva stala super rychlá blbost. Je nesmírná škoda, že takové peníze a herce nedostali k dispozici nějací schopní lidé, mohli by vytvořit dvě velmi dobré detektivky, možná i s pravým Holmesem a Watsonem, plné vtipu a energie. Nemusel bych trpět bezduchostí scénáře nacpaného akčními scénami a rádoby humorem, jež mají jen zakrýt pravdu, že je to velmi špatný film. Zasmál jsem se třikrát. Jinak vše vystihl gudaulin. 30% ()

KajusaK

Bohužel podle prvního dílu naprosto slabé. Hudba naprosto perfektní, herecké výkony taktéž, efekty .. Vše.. Jen příběh trošičku kolísal a byl příliš (zbytečně) dlouhý..Za konečnou scénu ale tu 4* přece jen dám :)) ()

Icefist

Já už fakt nevim. Asi začínám stárnout, protože nepobírám, jak může tenhle počin stanout v top 250 oblíbenosti (aktuálně 248.). Tvůrci se evidentně snažili o akční pojetí, jenže podle mého dosáhli pouze zmatenosti, kterou chtějí narovnat milionem zpomalovaček, kdy ale sposta z nich je navíc a mimo mísu. Jednu z nich dávám jako oblíbený moment, ale aplikoval bych tu staré známé moudro, že méně je někdy více. Když připočítám ještě nelogičnosti, kterých je zde taktéž nemálo, vychází mi celkový podprůměr. Nebylo nic, co by mě nutilo ho nedat. 40 % Oblíbená část- slow motion útěk skrz les ()

Mol

WHAT DO YOU SEE? EVERYTHING. THAT IS MY CURSE!! Ačkoliv závěr filmu se mi zdál oproti prvnímu povedenější, tak i přes to je celkový dojem po skončení dvojky slabší. Holmes je tu už hodně jako Jack Sparrow a jak všichni víme.. méně je někdy více. ()

animaxis

Po pár letech jsem se konečně podíval na oba nové Sherlocky a ono to u mě má očividně úspěch. Vlastně můžu říct, že Hra stínů mě oslovila o něco víc, než první díl. Děj mě zaujal hned od začátku a musím říct, že soundtrack s Holmesovou znělkou dost dobře naladí atmosféru. Jak se film začíná rozjíždět, tak mě bavil víc a víc a musím říct, že jsem byl místy až překvapený tím, co všechno se do tohoto filmu dostalo. Akční scény mi tu nepřišly tolik přehnané, jako někdy v prvním díle. Je pravda, že tady jsou ještě ujetější, ale sem se mi prostě hodily. V prvním dílu mi spíš přišlo, že někdy tam jsou je proto, aby byla vůbec nějaká akce. Vůbec nejlepší na filmu je ale samotný Holmes. Robert Downey tu prostě perlí a řekl bych, že si roli užívá podobně jako u Iron Mana. Moriarty je takový typ padoucha, kterého prostě považujete za kreténa, ale tak to má většinou být. Konec filmu mě navíc i překvapil a to hned 2x. Poslední minutě by možná leckdo leccos vytknul, ale mě se to prostě líbilo. ()

mortak

Skvělá zábava hrající si inteligentně s holmesovským universem. Bohužel zatímco jednička vracela Holmese tam kam patří - byla to braková četba na pokračování vycházející na pokračování v časopisech - dvojka je spíše komedií či až parodií (ty převleky). Občas by neškodilo ubrat na blbnutí a věnovat se hlavní zápletce, která nepříjemně často mizí pod nánosem výbuchů, vtípků a citací. ()

majo25

Veľmi podobné ako jednotka. Rovnako akčné, rovnako 'zapletené' a s rovnakými dávkami humoru u dvoch hlavných predstaviteľov. Akurát menej tajomné, resp. mysteriózna zápletka sa zmenila na vojnovú. Samozrejme, ako ináč, vojnové hračičky a karate súboje predbiehajúce dobu, teda sci-fi, nesmú chýbať a opäť tým nepôsobí historické zasadenie absolútne vieryhodne. Opäť však vôbec nenudí, čo je aj jeho najväčším plusom. ()

DragonnCZ

8/10. - Opáčko jedničky, ale kurde, i tak možná o chlup lepší jak jednička. Příběh mi zamotal zase hlavu jako v jedničce. Robert opět hraje výborně. Guy Ritchie odvedl stejně dobrou práci jako v jedničce. Pěkná akce. Ty slow motiony totálně žeru, no a sakra ten konec? aaa proč vám tak dlouho trvá udělat 3 díl xD ()

okkac

Nemohu si pomoci, ale po prvním dílu je tohle to takové nemastné, neslané a nekonzistentní, což je hlavně vina scénáře. Ritchie exceluje pořád. Hlavně honička s kozákem a útěk před dělostřelbou přes les. Ale nečekal jsem, že hned na počátku už bude Sherlock vědět, kdo je Moriarty zač a jaké má už skoro plány. Navíc v jedničce Moriarty ukradl z bomby pod parlamentem rádiový přijímač, jako novou věc v té době, stím, že to vypadalo, že ji bude potřebovat. Zde už o ni není ani zmínka. Rovněž vtipy mi nepřišly už tak humorné a Roomi, i když se na ni dobře kouká, je tu trochu navíc. 6/10 ()

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku

05.05.2018

Další špionáž pro Cruise?

Další špionáž pro Cruise?

20.03.2013

Tom jede. Brzy jej uvidíme v postapokalyptickém Nevědomí, nedávno dotočil další akční sci-fi All You Need Is Kill, počítá se s ním pro nového Van Helsinga a šíří se dohady o Mission: Impossible V a… (více)

Proč se loni nechodilo do kina?

Proč se loni nechodilo do kina?

03.01.2012

Americká (ale nejen ta) kina zažívají krizi. Loni je navštívilo nejméně diváků od roku 1995. Zklamání z tržeb druhého Sherlocka Holmese či Fincherových „Mužů, kteří nenávidí tetované dívky“ jen… (více)

ČSFD.cz - 30 nejlepších filmů roku 2011

ČSFD.cz - 30 nejlepších filmů roku 2011