Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Agilní Omar (Riz Ahmed) a trochu pomalejší Waj (Kavan Novak) jedou na výcvik do teroristického tréninkového tábora do Pákistánu, ale po čase jsou odtud vyhozeni pro neschopnost. Dalšími členy teroristické buňky jsou bílý muslim Barry (Nigel Lindsay) a magor Faisal (Adeel Akhtar), který umí sestrojit bombu a rozhodne se vytrénovat vrány, aby se staly nosiči bomb. Pátým členem je Hassan (Arsher Ali), ale ten dlouho nevydrží – při tréninku sám sebe usmrtí. Film končí scénou, kdy se samozvaní teroristé pokusí v převlecích spáchat sebevraždu při londýnském maratónu, ale vše samozřejmě dopadne jinak. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (601)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Černočerná komedie britského střihu coby příspěvek do vznětlivé celoevropské debaty na téma dánské karikatury proroka Mohameda, to je skutečně kontroverzní spojení. Stejně jako humor, při kterém místy hořkne úsměv na rtech, neboť za ním je až příliš konkrétních zkušeností. Proč ale vlastně v postmodernu dneška nenatočit komedii, jejímiž hlavními protagonisty budou islámští mujahideeni, proč nearanžovat situační humor ve scénách sebevražedných atentátníků, proč se nezasmát lidské živé náloži explodující při zakopnutí, proč nekoukat na tuhle vzdálenou celovečerní sestřenici britcomů? Ale ano, proč ne, zvláště když humor funguje a komedie má zřejmý hlubší satirický a etický přesah. Jde tím demonstrovat právo na svobodu slova, v arabském světě také pěstují antizápadní propagandu (viděl jsem třeba stejně kontroverzní turecké agitky), politická korektnost jde protentokrát stranou. Buňka prostoduchých atentátníků je vykreslena s velkou mírou nadsázky, někdy je ale humor nahrazován pokusem šokovat až přes míru popisnými narážkami na homosexuální či jiné praktiky, většinou však spíše než vtipný je obsah snímku angažovaný, a to i přesto, že do velké míry jde jen po stereotypech západních představ o teroristické činnosti. Třeba u scény vkládání masivních šroubů a matek pro větší sílu třaskaviny (přičemž každý šroub je jmenovitě někomu věnován) spíš trne někde v zádech, než že by se člověk uvolněně zasmál. Čtyři lvi jsou vůbec především politikum, než jenom pouhá filmová zábava. Celý snímek vypadá místy hodně nízkorozpočtově, což ale není na škodu, posiluje se tím jeho pseudodokumentární charakter - roztřesená kamera snímaná z ruky, hudební podkres je minimalizován, stejně jako akčních trikové scény, důraz je kladen především na konverzační stránku, navíc autenticky působí i neznámé herecké tváře, přičemž casting byl zvládnut skutečně na jedničku. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Aláááhu-akbar!!!...Bum!!! Nie, to nebola bomba, iba papierové, vystreľovacie konfety, ale reakcie davu som si užil. Aj z takej vážnej témy akou je samovražedný atentátnik sa dá vytrieskať slušná komédia. Štvorica tupcov arabského pôvodu sa dá dohromady a plány sú veľké. Ak by sa dalo, odpálili by aj celý Londýn. Ešteže sú nielen tupci ale aj babráci, preto cesta k odpáleniu je fakt vtipná. Najviac ma pobavil "Abdul" so sluchátkami na ušiach, fakt dobrá maska. Jeho výklad o nakupovaní v rôznych hlasoch(hlas IRA !) ma pobavil a jeho nečakaný odpal ma dostal takmer do kolien. Že to v závere zájde až tak ďaleko je jediný problém tejto skvelej komédie. Ako komédia by to malo mať o niečo veselší záver, ale inak zábava. "Aláááhu-akbar!!!" Bum!- Bum!-Bum!-Bum! Štyri hviezdy...80%. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Hodně britská záležitost. Jestli jsou všechny buňky teroristů v západní Evropě takové, tak se zase až tak nemusíme bát. Na druhou stranu z filmu mrazí. Nad scénou, kdy si manžeka Omara u večeře s Omarem v klidu povídá, že s ním byla dřív větší legrace když se chtěl odpálit sám, než že když teď řídí teroristickou buňku a to za přítomnosti jejich malého synka jsem nevěřícně kroutil hlavou. Prostě pohoda, jako by se bavila o počasí. Satirický náhled na islámský terorismus se velmi podařil a pár záležitostí bylo opravdu vtipných. Na druhou stranu jsem se smíchy ani jednou nedusil a od uvolněné zábavy mne i přes množství inteligentních narážek a vtipů odrazovala závažnost tématu. Je to tiž dost pravděpodobné, že někde ne až tak daleko od nás pohybuje podobná partička magorů, co se chce dostat do toho svého isámského nebe...... ()

MMR 

všechny recenze uživatele

Jedna hvězdička je takový kompromis. Taková tečka za nejnudnější britskou komedii, kterou jsem doposud viděl. Nepomohla tomu ani pohyblivá kamera, ani to, že jeden z nich měl stejnou Nokii jako mám já. Zasmál jsem se jednou, jinak jsem nechápal, usínal, a divil se, že to je tak dobře hodnocený film. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Velmi nekorektní, velmi britské, velmi černé a velmi humorné. Přesto mám pocit, že takhle ten amtérský džihád může vypadat v reálu, jako když se někdo pokouší v letadle sirkami zapálit plastickou trhavinu v podrážce nebo nacpe auto zábavní pyrotechnikou. Člověku se přitom vtírá do hlavy srovnání s jiným bojem, zachyceným ve filmu Paradise Now. Zatímco tam hlavní postavy věděly naprosto jasně, proti čemu bojují, tihle hrdinové svaté války vědí o Koránu akorát co se dočetli v dětském leporelu, jejich vlastní život nemá s náboženskými pravidly nic společného, ale strašně chtějí dokázat něco velkého, aby jejich život nebyl tak na hovno. Byť by to znamenalo smrt. A co může být větší než pořádná prda mezi výdobytky imperialismu. Zajímavé je, že policie to schytává ve filmu úplně stejně. "Je Wookie medvěd?" ()

Galerie (43)

Zajímavosti (9)

  • Scéna na tržišti v Pakistánu se ve skutečnosti natáčela v Indii ve městě Hyderabad. (HellFire)
  • Film bol natočený v anglickom Sheffielde, pričom aj slávny Londýnsky maratón je tiež nasnímaný v uliciach Sheffieldu, nie v Londýne. (odvedle)
  • V roce 2007 vznikl scénář, ale jak BBC, tak i Channel 4 jej odmítly s tím, že se jedná o příliš kontroverzní téma. Morris pak v hromadném mailu pod názvem Funding Mentalism vyzval fanoušky, aby přispěli na realizaci filmu částkou 25-100 liber, a nabídl všem přispívajícím možnost zúčastnit se natáčení v komparzních rolích. Nakonec to nebylo třeba – produkce se ujaly Film 4 Productions a Wrap Film. [Zdroj: HCE] (POMO)

Související novinky

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato

20.12.2010

V 80. letech platil Jean-Jacques Annaud za jednoho z nejlepších evropských tvůrců (ne-li nejlepšího). Pak jeho kariéra nabrala charakter sinusoidy. Po bizarnosti Jeho veličenstvo Minor je nejvyšší… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno