Reklama

Reklama

Bobby Fischer versus Boris Spasskij. Šachová bitva, která psala historii studené války... Životopisný snímek zachycuje příběh amerického šachového velmistra Roberta Jamese Fischera, světu známého jako Bobby Fischer (Tobey Maguire). Ze zázračného dítěte vyrostl v geniálního šachistu, který se neváhal postavit sovětským šampionům v čele se svým nesmiřitelným protivníkem Borisem Spasským (Liev Schreiber). Děj snímku vrcholí v roce 1972, kdy se utkali o titul mistra světa v „zápase století“ v Reykjavíku na Islandu. Jejich šachová partie vstoupila nejen do dějin šachu, ale i studené války, protože byla vnímána jako prestižní společenský souboj mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. Na cestě k vítězství ovšem nebyli Bobbymu nepřítelem pouze šachoví soupeři, ale i jeho psychotické stavy způsobené prohlubující se paranoiou. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (203)

Martrix 

všechny recenze uživatele

Jistě, dalo se čekat, že si někdo počká až Fisher zemře a teprve potom o něm natočí film. On sám by totiž s tímto pojetím nepochybně nesouhlasil. A to se přitom tvůrci drželi velmi zpátky a prezentovali ho jen jako psychicky nemocného člověka. A ještě nepřímo. V mnoha ohledech je tento film jen plytké připomenutí jedné z nejkontroverznějších šachových partií. Americký cirkusák, proti staré škole. Chybí mi nějaký boční pohled, vyhraněnost, teorie...prostě odvaha ukázat Fishera jako nesnesitelného génia, se kterým mnoho lidí manipulovalo, aby ho mohli použít jako pěšce ve studené válce. A to přestože byl psychicky narušený a měl být pod prášky...což jak trefně poznamenal jeho sekundant, by bylo jako zalít pramen betonem. A to se v okamžiku, kdy se z této bitvy stala mezinárodní událost, vládě nehodilo. Taky mohli tvůrci přijít s teorií, že měl Fisher pravdu a jeho paronoia byla jen důsledkem opravdových snah ho rozhodit. Mohlo to být zamyšlení, že pokud má někdo IQ 180 a jeho mozek funguje na jiné úrovni, tak podvědomí vyprodukuje nejpravděpodobnější scénář...že je kolem mnoho nepravd a manipulace, že se jeho úsudek blíží pravdě víc, než by se zdálo. Dnes by Fisher patřil k jádru největších konspirátorů, stejně jako kdokoliv, kdo vidí rozpory a lži v mainstreamovém zpravodajství. Přestože hraju šachy víc než 35 let a IQ mám jen 116, pomáhají mi šachy zachovat si odstup od různých tvrzení a propagandy, díky nim se snažím dívat na svět z perspektivy a hlavně vím, že život nabízí mnohem víc možností, křižovatek a kombinací, než deska o 64 polích. Možností jak by to mohlo být doopravdy, je hodně. Podvědomě mi Tah pěšcem připadá jako slaboučký odvar událostí, které před padesáti lety hybaly jak politikou, tak světem šachu. Asi by mě víc zajímal film o Spasskim, resp. jeho pohled na Fishera, tlaky, které na něj vyvíjela strana... . Nebo ještě líp, nějaká třídílná minisérie, první epizoda Spasskij, druhá Fisher, třetí jejich bitva. A možná i nášup v podobě jejich odvety po mnoha letech, za kterou už ale vláda Fishera neoslavovala, ale naopak donutila k vyhnanství a zbavila ho občanství. Ovšem takový seriál ne v režii USA, ani Ruska...ta propaganda je zřejmá na obou stranách...dnes stejně, jako v sedmdesátých letech. Pokud jste důvěřiví, nejspíš vám bude stačit skvělý výkon Tobey Maguira a atmosféra té doby. Já to tak nemám, navíc to bylo celé tak nevtahující a postava Fishera ploše nesympatická... . ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Nemyslel som, že to je možné, ale dá sa to. Naozaj je možné natočiť film o hraní šachu, ktorý je napínavý. A možno by sa to zaobišlo aj bez tej politiky a radšej mohlo zostať viac času skutočným šachom. Totiž nič o tom, ako na tom súperi počas hry sú, som sa dozvedieť nemohol, nikto nič nevysvetlil, a pohľady na šachovnicu sú vždy také, že celú situáciu nevidno. Škoda, ak by to nebol film skôr pre šachových analfabetov, mohlo to byť za štyri hviezdy. –––– Šachy jsou bláznivý svět. Víte, tohle se stává jednou za 500 let. Velmistři sledují, jak Bobby hraje, a mají slzy v očích. –––– Vychází to z mé židle. Chci tu židli nechat zrőngenovat. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Životopisný film o Bobbym Fischerovi sa už nejakú tú dobu priam ponúkal a dočkali sme sa teda až v roku 2014. Do našich kín sa asi z obáv našich distribútorov, že nejde o komerčnú tému, nedostal. Pri DVD vydaní zase nepochopili metaforický význam pôvodného názvu, kedy môžeme Bobbyho považovať za (obetujúceho sa) pešiaka v politickej hre kráľov a kráľovien. Tak dostali sme v podstate to, čo sa dalo čakať, všetko podlieha konvenciám žánru, sledujeme v podstate Bobbyho život od útlej mladosti, ale veľmi v skratke, aby sme sa konečne dostali na Island. Tam to už šlape lešpie, len treba rátať s tým, že s napätím pri šachovom súboji toho s kamerou, strihom a hercami neurobíte toľko, čo napríklad pri filme o hokeji. Maquire a Schreiber sú výborní, len si myslím, že im mohol dať scenár väčší priestor na prejavenie ešte subtílnejších stránok ich charakterov. Ale je dobre, že sa tvorcovia zaoberali aj Bobbyho konšpiračnými obsesiami, samozrejme veľmi korektne, aby sa nikto neurazil. ()

FTP 

všechny recenze uživatele

O šachách vím jen, že kůň běhá do eLka a šachistama coby atletama pohrdám, ale Tah pěšcem je skvělý drama. Tobey jako arogantní psychouš zahrál úžasně, a přestože jde o americkej film z období studený války, příčetnej člověk si najde cestu spíš ke sportovnímu a sympatickýmu rusákovi Schreiberovi, kterej byl v roli Spasskyho prostě neodolatelnej. ()

Rakosnicek77 

všechny recenze uživatele

Šachy jsou králičí nora, do které Fischer zapadnul až po krk. Každý běžný člověk, vnímá ty dva protihráče, trochu jako blázny a on vlastně nikdo není ani tak daleko od pravdy. Většinou jsou to figury ponořené do svého šachového světa, každý se svou vlastní se rozvíjející psychózou. Bobby byl na vrcholu v období, kdy studená válka nabírala na síle a proto byli jeho démoni věrni své době. Všudypřítomné odposlechy, agenti a sledování, to byla pavučina, ve které uvíznul on sám. A zájem lidu, je nadřazen zájmu jednotlivce. Nakonec si obě dvě ty supervelmoci, mohli tak akorát podat ruce. Film o geniálním člověku, ambiciózním hráči a neobyčejném životě. Životě Bobbyho Fischera. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (18)

  • Spasskij a Fischer se podle neuskutečněných plánů měli setkat za šachovnicí v roce 1978 tentokrát jako herci, kdy měl o jejich zápase v Reykjavíku točit film Miloš Forman. (Mytologie)
  • Odvetný zápas zo Spasským (Liev Schreiber) v roku 1992, na ktorý bol cenový fond stanovený na 5 miliónov dolárov, z ktorých dve tretiny mal dostať víťaz. Americké oficiálne miesta Fischera vopred varovali, že jeho účasť je protizákonná kvôli embargu na krajinu, kde sa zápas hral. Pred zrakmi medzinárodnej tlače bol Fischer nafilmovaný, ako pľuje na písomný zákaz hrať. Po zápase naňho bol v USA vydaný zatykač, ktorý platil po celý zvyšok Fischerovho (Tobey Maguire) života a Fischer sa už nikdy nevrátil do svojej rodnej krajiny. Niekoľko rokov žil v Budapešti, a od roku 2000 do roku 2002 sa Fischer zdržiaval na Filipínach, kde obýval rovnakú štvrť ako filipínsky veľmajster Eugene Torre, jeho blízky priateľ, ktorý bol jeho sekundantom počas odvetného zápasu so Spasským. Torre tu Fischera zoznámil s 22 ročnou Justine Ong, s ktorou potom Fischer splodil dcéru Jinky Ong, narodenú v roku 2002, svoje jediné dieťa. Po nejakú dobu Fischer žil aj v Japonsku s Mijoko Watai, predsedníčkou šachovej federácie Japonska, ktorá s ním zostala až do konca jeho života. V roku 2003 zbavili Fischera amerického občianstva. Za nelegálny vstup do krajiny bol v Japonsku v roku 2004 zatknutý. V japonskom väzení strávil osem mesiacov. Prepustili ho v roku 2005 a dovolili mu krajinu opustiť napriek žiadosti USA o jeho vydanie. Snažil sa neúspešne získať nemecké občianstvo po svojom otcovi. (Raccoon.city)
  • Po Fischerovom (Tobey Maguire) návrate ako majstra sveta 1972 do New Yorku sa konal Deň Bobbyho Fischera. Objavil sa na obálke Sports Illustrated s americkým olympijským víťazom v plávaní Markom Spitzom. Členstvo v americkej šachovej federácii sa v roku 1972 zdvojnásobilo, a vrchol dosiahlo v roku 1974; v americkom šachu sa tieto roky bežne označujú ako „Fischer Boom“. Tento zápas pritiahol celosvetový záujem viac ako ktorýkoľvek šachový šampionát predtým alebo potom. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama