Film Chi-Raq je nakrútený podľa motívu starej gréckej hry: komédie, napísanej gréckym dramatikom Aristofanom, ktorá pojednáva o nezmyselnosti vojny. Dej je zasadený do súčasného Chicaga, ktoré sa stalo krajinou bolesti, utrpenia a odvekých sporov dvoch znepriatelených gangov. Mesto teraz vyzerá, akoby bolo naporcované obrovskou obludou z vonkajšieho vesmíru veľkým nožom na ryby, z čoho momentálne najviac zarábajú pracovníci pohrebnej služby. Hlavná hrdinka Lysistrata (Teyonah Parris), ktorá je priateľkou vodcu jedného z gangov, sa rozhodne podniknúť skutok, následkom ktorého v uliciach Chicaga opäť zavládne pokoj a mier a násilie konečne vymizne z jeho ulíc. (sochoking)

Slasher

Bohužel úplně disfunkční pokus o zasazení antické Lysistraty do gangy posedlého Chicaga. Nechal jsem se zlákat jen názvem a netušil tu kombinaci veršů, písní, divadelna, umělýho humoru a vůbec podivný post-hippie alternativy, kde mi dílčí mírumilovný apel akorát tak lezl krkem. Ale tetě se to líbilo. ()

Visáč

Satirický wake up call od jedného z posledných exponentov sociálne uvedomelej filmárčiny made in USA. Kým Tarantino v Hateful Eight manieristicky surfuje na westernovom povrchu a pokúša sa o reflexiu rasového napätia v zemi, Spike Lee tne do živého lyrickou obžalobou gun lobby, konfederačnej vlajky a gangového násilia. Mimo to ponúka nielen uhrančivý cast, precíznu kameru Matthewa Libatique či Blanchardovu náladovú hudbu, ale aj muzikálové čísla a černé samice v kurvích krojoch. Po rokoch opäť dôkaz Spikovej trefnej angažovanosti, relevancie a režijného majstrovstva. ()

OG_Swifty

Satirický snímek známého aktivisty Spika Lee na téma násilí v Chicagu. Že jsou gangy a každodenní vraždy na ulicích problém dokazuje poměrně vysoký počet významných herců ve filmu v leckdy skutečně bláznivých rolích (především generál King Kong Davida P. Kellyho). Moderně pojatá Lysistrata však není moc velkou pastvou pro oko diváka.. průměrný filmový divák v ČR nemá rád rap a o interních problémech USA ví píču, tudíž se soustředí na ten zbytek, který však působí místy dost artově. Jsem rád, že ve filmu nakonec nehraje teplák Kanye a tak mě ve finále sral jen hlavní hrdina Nick Cannon. A jinak by film mohl být kratší, osobně mě začal bavit až někdy kolem 45. minuty po bezmála 15-ti minutovým monologu Johna Cusacka... ()

Martin741

Klasicka nudna plana, otravna, nicnehovoriaca sracka, ktora preletela svetom bez zaujmu. Esteze reziser Hrot Lee natocil majstrstyky ako Blakkklansman a 25. hodinu - moze byt aj Do the Right thing. Proste medzi 50 - kou a 60 -kou tocil reziser Hrot Lee nudne, plane, otravne, nicnehovoriace sracky, ktore preleteli svetom bez zaujmu a vyraznu stopu nikdy nezanechali : 42 % ()

sochoking

Vynikajúco nakrútená a prerobená Aristofanova dráma na súčasné pomery. Treba sa prichystať na kvalitné rýmovačky a s prstom prilepeným na klávesnici PAUSE byť v neustálom strehu, pretože kto nepozná originál tak, ako ja, môže sa stať, že mu unikne podstata a zmysel a vôbec, bude mať kvalitný chaos v hlave, ako som mal aj ja zo začiatku. Bohvieko neholdujem gangsta rapu , ale soundtrack sa mi ukrutne páčil. Samuel L. Jackson sa vo filme predstaví v úlohe rozprávača príbehu a sedí tam, ako riť na šerbli! No a Cusack (sa mi zdá, že mal zafarbené vlasy, obočie a oči) v úlohe kňaza nemal chybu! Avšak podobne, ako muzikály, tiež nemusím tento typ filmov a občas som sa kurevsky nudil, takže tri hviezdičky za mňa. 50% ()