Martha Marcy May Marlene

• USA Martha Marcy May Marlene (více)

Martha (Elizabeth Olsenová) po dvoch rokoch utečie zo sektárskej komunity a snaží sa vrátiť späť do normálneho života s pomocou sestry a jej manžela. Pobyt v sekte ju však príliš poznamenal, začína trpieť paranoidnými stavmi a prestáva rozoznávať sny od reality. Má ešte nejakú nádej, alebo už je príliš neskoro? (TV JOJ)

emma53

Opravdu dlouho jsem u žádného filmu neměla tak ambivalentní pocity. Navíc je to debutní snímek Seana Durkina, tudíž se nedá srovnat s jeho jinými filmy. Ovšem na to, že to byla jeho prvotina, tak si zaslouží můj obdiv. Zajímavě zpracované téma, kde se přítomnost prolíná s minulostí a působí to zmatek nejen v mysli, ale i v duši MMMM. Asi bych v tomhle případě souhlasila s uživatelem J*A*S*M a na vyšší hodnocení si když tak počkám, až uvidím Seanův další počin, nicméně song byl senzační. ()

Makky

Ťažko pozerateľná a ťažko hodnotiteľná dráma (žáner thriller tu nemá čo robiť - odstraňujem ho), ktorá spôsobí depresívne stavy po jeho konci porovnateľné s pocitami hlavnej hrdinky v jej priebehu. Neschopnosť cítiť sa pohodlne v dobrej i zlej spoločnosti je veľmi aktuálna. Kamera a hudba skvele dokresľujú vnútornú disharmóniu a navodzujú nepríjemné pocity. Prelínanie minulosti a prítomnosti zvládol debutujúci režisér na jednotku, avšak stále ide o ťažko stráviteľný snímok a neexistujúca katarzia všetko len podčiarkuje. ()

Lamiczka

Pardon, ale někdy by neměly být ty alternativní filmy až tak "jiné". Ono se v tom pak občas člověk ztratí tak, že už ho nebaví se vracet a navazovat nit podruhé potřetí, až konečně chytne ten správný konec, klepne se do čela a řekne si, jo taaakhle to bylo myšleno! Nápad s útěkem z dost úchylné sekty dobrej, začátek vypadal napínavě, ale bohužel z toho nebylo vytěženo maximum. Nuda přátelé. ()

viperblade

Když jsem si pouštěl tento film, věděl jsem o něm jen jedinou věc - že tam hraje Elizabeth Olsen. Nevěděl jsem příběh filmu, nevěděl jsem, že to je režisérův debut, nic. A možná proto mě to tak překvapilo. Martha Marcy May Marlene je dost působivé komorní drama, které je neskutečně uvěřitelné, především díky hercům. Ne příliš známí (i když u Elizabeth se to změní a věřím tomu, že za pár let ji bude znát daleko více lidí) přesto hodně dobří herci tomu dodávají punc opravdovosti a divák se tak může více přiblížit postavám jako takovým. Navíc ta všudypřítomná temnota a paranoia, která prostupuje celým filmem… k plnému počtu mi chyběla snad jen nějaká opravdu zapamatování hodná scéna či více detailů o sektě jako takové a hlavně o hlavní hrdince. Jinak jsem hodně překvapen, ale co je hlavní, spokojen. A když si uvědomím, že to je režisérův debut, nezbývá mi než smeknout. 80 %. ()

Arsenal83

Ďalší dôkaz o tom, ako sa presadzujú tie veľké herečky. Skoro každá sa v nejakom prvom filme ukázala nahá, koľko sa len dalo, a odrazu to v kariére šlo. Proste ten správny impulz je byť ekologický tým, že budem mať na sebe čo najmenej šiat, hoci to vôbec do deja filmu nepasuje, viď scéna s jazerom. Ale ako samotná Marilyn Monroe povedala, na začiatku kariéry mala dosť ošúchané kolená. Inak film celkom zbehne, najmä pri 1,25 až 1,5 násobnom zrýchlení a Olsen aj oblečená dokazuje, že je od svojich dvoch jednoducho sestier na míle ďaleko. Inak film o kulte, ktorý sa nestal kultovou záležitosťou, a na vyššie hodnotenie by potreboval, aby to prešlo aspoň do nejakej mansoniády. Ale to by už asi bol horor, zatiaľ čo tu to bola dráma s podivnými vsuvkami, pretože zvyčajne sestra sestre počas sexu do postele nevojde. ()

• Elizabeth Olsen priznala, že natáčanie nahých scén bolo vzhľadom na charakter filmu zvláštne, ale zároveň povedala, že skočenie do vody bolo pre ňu náročnejšie než samotné vyzliekanie: "Z jazera som mala obavy. Niektoré scény v ňom sme mohli natočiť len na jeden pokus, pretože fyzicky bolo príliš chladno na to, aby v ňom človek mohol pobudnúť dlhšie." (Arsenal83)
  • Sean Durkin chcel film natočiť ako niečo zážitkové a nie politické, preto bagatelizoval ideológiu a ciele kultu. (Arsenal83)
  • Film sa natáčal v Hudson and Catskill (New York, USA) a v Hudson Valley (Wisconsin, USA). Film sa natáčal od 24. mája do 3. júla 2010 a natáčanie trvalo len cez 20 dní. (Arsenal83)