Reklama

Reklama

Gorily v mlze

  • Česko Gorily v mlze - Příběh Dian Fosseyové (více)
Trailer

Obsahy(1)

Příběh americké rehabilitační sestry Dian Fosseyové, kterou její zájem o vymírající druh horských goril přivede do afrického Konga, kde má pro National Geografic pokračovat v jejich přerušeném sčítání. Kvůli občanské válce je sice nucena přesunout se společně s domorodým průvodcem Sembagarem do sousední Rwandy, přesto se však rozhodne úkol splnit. Přestože nemá se zvířaty žádné zkušenosti, je odhodlána vytrvat navzdory všem potížím. Pokračuje ve výzkumu, získává zkušenosti a osud goril, které pytláci zabíjejí kvůli suvenýrům a loví pro zoologické zahrady, se stává jejím celoživotním zájmem, který se během let postupně mění v posedlost. Během osmnácti let provedla řadu jedinečných pozorování v přirozeném prostředí zvířat, vybojovala řadu bitev s pytláky, prožila krátký milostný románek s fotografem Bobem Campbellem a také si svým nekompromisním postojem a později i podivínským chováním získala řadu nepřátel. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (209)

blackrain 

všechny recenze uživatele

Skutečný příběh legendární mladé antropoložky Diany Fosseové (Sigourney Weaver), která uskutečnila osamocenou výpravu do afrických hor na záchranu ohrožených horských goril před krutostí největšího predátora - člověka. Podařilo se jí změnit vše, co bylo o těchto nádherných zvířatech napsáno a popsáno. Diana Fosseová získala v roce 1974 doktorát ze zoologie na Cambridgeské univerzitě. Její láska ke gorilám byla v ostrém kontrastu s nenávistí vůči pytlákům. Pytláky nemilosrdně pronásledovala. Brala jim osobně zbraně.Tvrdě bojovala i s místními úřady. Svou cílevědomou obětavost a statečnost krutě zaplatila. Byla zavražděna 26. prosince 1985. Hlavu měla rozseknutou mačetou. Podařilo se jí zachránit jeden živočišný druh téměř před vyhynutím. Hlavně její zásluhou nejsou horské gorily jen několika obrázky na starých zašlých fotografiích. Dnes je situace ještě horší. ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Opět jeden ze snímků, kde hlavní poselství/myšlenka zastiňuje skutečnou kvalitu filmu. Jednoduchoučký scénář by se dal šmahem napsat během chvilky a všechno tak vytahuje především nádherná příroda, skvělá Sigourney Weaver, která je ve své roli překvapivě velice uvěřitelná a věrohodná a lidskost, které je tu skutečně hodně, avšak nikdy nesklouzává k sentimentalitě. Scény s gorilami jsou natočeny poměrně působivě a patří k tomu nejlepšímu, co lze v tomto snímku spatřit. Jakožto životopisný film to není špatné a Dian Fossey toto dílko rozhodně ostudu neudělá. Přesto se však jedná spíše o průměrný a na můj vkus relativně nevýrazný pokus. Pro milovníky přírody, potažmo goril, to musí být minimálně o hvězdičku více. ()

Reklama

LeoH 

všechny recenze uživatele

V době premiéry jsem byl z Goril rozladěn a zmaten (začíná to docela příjemně, ale proč ten brutální a smutnej závěr, proč ta ženská ke konci dělá tak šílené věci, že vlastně nevím, jestli ji vůbec mám mít rád, a proč mi pořádně nevysvětlili, jestli víc záleží na vymírajících opicích nebo na hladovějících Afričanech? myslelo si dítě ve mně, uvyklé ideově nalajnované bolševické kinematografii), ale zůstaly mi zaseknuté v paměti jako máloco z konce osmdesátek; po letošním vánočním repete (z DVD pořízeného na popud mé dobré ženy, která film chtěla ukázat dětem) musím hluboce smeknout. Už jen ta absurdní představa, že by dneska někdo vzal hollywoodskou hvězdu na vrcholu slávy, odvezl ji do afrického pralesa, vyšlapal s ní, s šestičlenným štábem a s metráky techniky na zádech bůhvíkolik kilometrů do chatrné horské chajdy a začal tam točit scény zahrnující osobní interakce mezi dotyčnou superstar a občas pěkně rozběsněnými dvousetkilovými primáty, a to všechno jenom proto, aby vznikl portrét jakési podezřelé, před pár lety zamordované ekofašistky se všemi těmi nehollywoodskostmi a nejednoznačnostmi, o kterých píšu v úvodu… V tomhle smyslu představují Gorily obrovský kus nadstandardně poctivé práce a vůbec nezáleží na tom, jestli byla skutečná Dian ještě daleko větší exot. (A ano, běžel jsem si po filmu najít, jak jsou na tom Gorillae beringei beringei se stavy dneska, a potěšilo mě, že daleko líp než tenkrát.) ()

kajda.l 

všechny recenze uživatele

Nádherný drsný příběh o ženě,která zasvětila svůj život záchraně horských goril. Sigourney Weaver v roli Dian Foessey byla naprosto neuvěřitelná a přirozená. Už od úvodních minut ve vás film zanechá takovou zvláštní depresivní náladu a nejednou se vám při sledování filmu objeví slza v očích. Snímek,který stojí za to vidět. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Nebudu tvrdit, že mě nějak zajímá osud horských goril, nicméně tenhle film byl nádherný. Mohl se opřít o krásnou přírodu a skvělé herecké výkony opic a hlavně o perfektní herectví Sigourney Weaverové. Její napodobování goril a postupné sbližování s nimi je něco, co musí otupit i ten největší cynismus. A líbil se mi i scénář - ve filmu je krásné přátelství s domorodomým průvodcem, láska, jsou tu nakousnuté problémy občanských válek v Africe, hladovění domorodců, kteří pak nemají na výběr, než si vydělávat pytláctvím, je zkrátka takový docela komplexní pohled na Afriku. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (10)

  • Oficiálny názov je Gorily v hmle: Príbeh Dian Fosseyovej, avšak na plagáte je uvedené "Dobrodružstvo Dian Fosseyovej". Rozdiel bol spôsobený chybou vydavateľa. (Arsenal83)
  • Dian Fossey bola zavraždená 26.12.1985 vo svojom kempe pravdepodobne pytliakmi, na čo poukazuje fakt, že z jej stanu nezmizli žiadne cenné predmety a na jej vraždu bola použitá mačeta. Páchatelia tohto činu neboli nikdy nájdení. (JančiBači)
  • Sigourney Weaver byla první umělec v historii, která se stala po získání Zlatého glóbu za hlavní roli v dramatu držitelkou dvou Zlatých glóbů v jednom roce. Tou druhou byla cena pro nejlepší vedlejší herečku ve filmu Podnikavá dívka (1988). (Ruuzha)

Související novinky

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (více)

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (více)

Z Bradavic na Olymp

Z Bradavic na Olymp

22.04.2007

Už z toho pomalu začíná být trapná fráze, ale úspěch 300: Bitvy u Thermopyl opravdu změnil Hollywood. Najednou se s velkým hřmotem vynořují všechny projekty, které jen vzdáleně souvisí se starověkým… (více)

Reklama

Reklama