Následky otřesu

• Česko Krutá volba (festivalový název) (více)

27. júla 1976 mesto Ťan-šan zasiahne ničivé zemetrasnie. Sedemročné dvojčatá, dievča Fang-deng (Zi-feng Zhangová) a chlapec Fang-da (Zi-feng Zhangová), sú uväznení v troskách. Dievča bolo vždy fyzicky a emocionálne silnejšie. Vždy brata bránila pred posmechom alebo trápením zo strany iných detí. Aj teraz, keď zostali uväznení pod troskami, brata utešuje, aby sa nebál. Navrhuje hrať hru, spievať pesničku. Záchranári však zistia, že môžu zachrániť len jedno z detí. Len čo uvoľnia cestu pre jedno, druhé bude zavalené a takmer istotne zomrie. Záchranári vysvetlia desivú skutočnosť ich matke. Matka Li Yuan-ni (Fan Xu) stojí pred krutou voľbou - ktoré z detí bude musieť obetovať? Po minútach vnútorného boja sa vzdá dcéry, ale tá jej rozhodnutie počuje. Keď sa akcia skončí, matka považuje dcéru za mŕtvu. Dievčatko však zázrakom prežije a po niekoľkých dňoch ju oslobodí iný záchranársky tím. Skľúčená a citovo ranená nedokáže hovoriť o svojej matke ani bratovi. O otcovi vie, že zahynul. Považujú ju za sirotu a ujme sa jej rodina jedného zo záchranárov. V adoptívnej rodine a v relatívnom blahobyte Fang-deng (Jingchu Zhangová) dospeje, odcestuje do USA a tam sa vydá. Aj v dospelosti však zostáva citovo neistá a uzavretá. Žije ďaleko od svojej pravej matky Li Yuanni a brata Fang-da (Chen Li). Matka aj dcéra sú duševne poznamenané tragickou voľbou, ktorá rozdelila ich životy. Prichádza rok 2008 a s ním mohutné zemetrasenie v provincii Sečuan. Fang-deng sa vracia do Číny, aby sa ako dobrovoľníčka zúčastnila záchranných akcií. Znovu sa ocitne uprostred nedoziernej katastrofy a ľudského zúfalstva. Je svedkom situácií, kedy žiadne riešenie neprinesie úľavu všetkým, každé z nich niekoho zarmúti. Začína sa pozerať inak aj na svoju vlastnú dávnu traumu. Okamih, ktorý ju oddelil od pravej matky a brata, konečne prestáva vidieť očami sedmročného dievčatka ako ťažko zraňujúcu krivdu. A tak po 32 rokoch nájde cestu k svojej pôvodnej rodine. (oficiální text distributora)

tatanapope

Dokonale emotivní film, který se sice nepyšnil dokonalými triky, ale příběh měl tak silný, že i mě, která cítí u filmu obvykle maximalně lítost ukápla slza. když se po prvních asi 10 minutách musí matka rozhodnout, které z jejich dětí bude žít a které zemře pro to druhé a pokud se nerozhodne zemřou obě, když na konci z rodinné hrobky dcera, která omylem přežila vytahuje učebnice, které ji matka kupovala i když pro ni byla mrtvá....Nejhorší je, že tyhle události se skutečně stali a mnoho lidí muselo udělat mnoho těžkých rozhodnutí. Film měl spoustu chyb a přesto byl nádherný, ukazoval totiž svět takový jaký je. Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015 ()

blackJag

Vydařená čínská produkce. Ideologie, která má jindy otravně vlezlý charakter, je tady spíše cestou než cílem a tak jsem neměl problém zaměřit se na lidský rozměr tragédie a nechat se jí dojímat. Snad i díky tomu jsem v závěru čekal neskutečný emocionální masakr, leč nebylo mi přáno. Závěr byl trochu vlažnější a přiznám se, že mě to zklamalo. II Scénář: Wu Si. 80% ()

LudeCZek

Čínský lehce propagandistický příšerně přehrávaný a nesnesitelně dlouhý film? Proč ne, člověka nenudí, je to příjemná změna od Hollywoodských filmů a zajímá vás. 3,5* ()

Rathalos

Katastroficka drama natocena podla skutocnej udalosti o nicivom zemetraseni v roku 1976 v cinskom meste Tan-San,kde zomrelo vyse 240 000 ludi,co je hrozne smutna udalost,no co sa tyka filmu,nepresvedcil ma a hlavne herci nie,bohuzial,neveril som v to,co hrali a tym padom ma to ani nedojalo,ale samotna scena niciveho zivlu bola fakt na urovni,takze moje hodnotenie nebude lichotive,myslim,ze ak by to zobral do ruk trebars James Cameron,urcite by som pouzil kopec vreckoviek,ale takto sa to odklada na neurcito...:-) ()

Lucretius

Pro evropského diváka je "Tangshan da dizhen" (Velké zemtřesení v Tangshanu) svou přehnanou melodramatičností na hraně únosnosti. Nicméně, samotná katastrofa je spíš v pozadí, snímek je především komentářem k vztahům v rodině. V Číně je význam rodiny na úplně jiné úrovní než u nás, nejde jen o odlišnou autoritu rodičů, ale míru a způsob jakým lidem zasahuje do života. Feng Xiaogang se dotýká řady pro číňany důležetých témat, které sice neanalyzuje, ale určitý postoj k nim zaujímá. To je rovina na které je snímek zajímavý, ostatní je jen dobře provedené řemeslo, tj. je otázkou nakolik je snímek atraktivní pro neasijského diváka. ()

agassi68

Odhliadnuc od niekoľkých momentov, keď režisér príliš stlačil plyn pátosu, sa jedná o dojímavý príbeh z nám ešte nepretechnizovanej Číny prelomu 70-80 rokov minulého storočia. Zemetrasenie je len spúšťač následných životných krokov dvoch rodín a môžeme tak sledovať zhruba tridsať rokov ich života a zároveň ohromnú zmenu celej spoločnosti. Záver podľa predpokladov, našťastie neskĺzol pod úroveň celého filmu. Slza vám zrejme vypadne tiež.. ()

markotter

Trochu patetické a přespříliš využívající americké filmové postupy, jak zabrnkat na emocionální strunu. Ale i mě ke konci dostalo setkání neúplné rodiny a uvědomění toho, že nic není v důsledku černobílé. Zajímavý byl pro mě pohled na proměnu Číny v uplynulých desetiletích a čím dál tím víc bych se do té země chtěl podívat. ()

Axiris

Vcelku podařená ukázka toho, čím si lidé prochází po tragediích, jako je zde zemětřesení. Herecky výborně zvládnuté (až na malé vyjímky), občas velmi podařené záběry, ale ta stopáž. Střed je velmi utahaný, když už čekáte, že se blíží konec, tak se objeví další omáčka, dodávající zbytečné informace o hlavních postavách a jejich životě. ()

LukeSharp

Vcelku solidní emoční ždímačka,která bohužel funguje i na celkem sociopatické jedince jako jsem já. Pátou hvězdu nepřihodím jenom proto, že v první hodině to jelo až moc svižně a než sem se stihl vzpamatovat z jedné scény, už na mě útočila druhá. Jinak solidní řemeslo i po stránce trikové (jedná se samozřejmě pouze o úvodní zemětřesení ale kusy betonu alespoń nevypadají jak polystyren). Ke konci už snímek trochu ztrácí dech, jelikož jede furt na té samé vlně a slabší povahy budou v polovině tak ubrečené, že na závěr už prostě nebudou mít sílu s hrdinkou jakkoliv sympatizovat, ale jinak velká spokojenost. Dokážu si představit jak by tohle téma dokázali zprasit Amíci (viz podobný World trade center) tudíž jednoznačně palec nahoru. 75% ()

drtickaa

Čo sa hereckých výkonov týka, tak by sa im zišla menšia inštruktáž zo západu... Režijne a vizuálne je to však vysoko vysoko nadpriemerné a scéna osudného zemetrasenia je skrátka WOW! Po úvodnej polhodinke to už síce stráca šťavu, ale tá výprava a kamera to ťahajú hore. 75% ()

magu

Mohlo to byť kratšie a lepšie vyrozprávané. Začiatok bol veľmi pôsobivý, ale keď deti dospeli, už sa to iba vlieklo a niektoré významné úseky ich života mi tam dokonca chýbali. Na 136 minút prílš veľa zbytočných scén. Je ale veľa iných amerických, českých aj slovenských filmov, ktoré tomuto nesiahajú ani po členky. ()

DJ Kritik

Od začiatku je to silný film a po emocionálných scénach po zemetrasení a pri rozhodovaní sa matky ako v Sophiinej voľbe sa už nedalo ísť ďalej. Ale to bol omyl. To stupňovanie má až nadrozmer filmu a zasiahne každého normálneho človeka. Silný smutný film o bolesti, láske a utrpení. ()

nula87

Silný příběh o katastrofě, rodinných vztazích, odpuštění i smíření se s osudem. Trochu zbytečně rozvláčné. 70% ()

joseee

Nie je to az taka hroza ako som sa obaval. Velke zahrmenie za obdobim kulturnej revolucie, predznamenalo velke zmeny v cinskej spolocnosti. Do mileho obrazu zivota obycajnych ludi sa nenapadne pritkala propaganda. Cina sa uzasne vyvija, nemoze pritom chybat oslava narodno-oslobodeneckej armady a objavuje sa tu dokonca aj skryta reklama (na nemenovanu banku a poistovnu). Milovnici cinskej kinematografie to bez problemom prehltnu (neznalci mozno budu aj jazykom pobehovat) a dostaneme sa do roku 2008 - zemetrasenie v Sichuane. Stretneme najdesivejsiu postavu celeho filmu - kanadskeho manzela dievcata (posobi ako Kajinek). Prichadza velkolepy zaver, ktory je celkom dobre spraveny, uprimne, trochu si poplaceme... a je koniec. 6/10 ()

kolodej1

i přestože zde má film buhvíproč vysoké hodnocení, není to dobrý film. Především zamrzí, že hlavní zápletka je založená na nesmyslu a hned dvojím. Za prvé těžko lze uvěřit, že by v Číně v roce 1976 ještě nebyla k dispozici žádná těžká technika, takže byli záchranáři odkázani pouze na sílu paží a za druhé je nesmyslné, že by se matka, která tak byla fixovaná na své dítě, ani nepokusila zajímat se o to, jestli náhodou její dcera přece jen nepřiežila, případně se snažiz alespoň její tělo pochovat. Další děj filmu je zbytečně roztahaný a v zásadě je pouze čekáním na nevyhnutelné setkání, ke kterému se celý film zcela jasně chystá. A moc tomu nepomáhají ani hereké výkony, které se dostávají místy na hranu nechtěné parodie. ()

vranekt

Mám slabost pro asii i asijské filmy. Tenhle jsem viděl v letadle Emirates, náhodou jsem na to přepnul a nedokázal se od toho odtrhnout. Na konci jsem bulel jako želva, ještě, že jsem měl sluneční brýle :-) ()

Snakefinger

Tady by se měl Hollywood co učit od čínských soudruhů. Zemětřesení je neuvěřitelně surrealistický podané, nechybí ani velmi osobní přístup plný napjatých a přitom nehraných emocí, které jsou tak silné že i slza ukápne. přitom natočené s neuvěřitelnou lehkostí... přesně to co mi u amerických filmů chybí kde je to pouze křeč. Tedy ono to tam je ale většinou totálně vykonstruované zmršené typicky americkým patosem. Tady to funguje naprosto do puntíku a tomuto filmu uvěříte naprosto všechno. Geniální. Emotivní. Lidské. Skvělé. ()

ELDoctorow

Krutá nuda, ale zase je to jeden z najobľúbenejších filmov Jožka Ráža. Niekoľkokrát som to temer vypol a vymazal z disku, najviac som s touto túžbou bojoval pri pohrebe Mao Ce-tunga, no zaťal som zuby a vydržal až do konca. A že bol vzdialený, kurvafix! Viac než čokoľvek iné by to potrebovalo skrátiť, a to s kľudným svedomím a bez problémov o dobrých 45 minút, najlepšie o všetky scény s matkou, lebo tá kvílacia šikmooká krava ma srala celý čas. Počas poslednej polhodiny som si začínal priať aby prišlo jedno ničivé zemetrasenie aj k nám a zasypalo ma, nech mám dôvod nedopozerať to. Ak si aspoň trochu vážite svoj čas nezabíjajte ho sledovaním tohto. Krutá a dlhá nuda. ()

nickymilka

Tak to byl snad nejsmutnejsi film co jsem kdy videla..... Ty jo, takovej naval emoci jsem uz dlouho u telky nezazila. Aneb Sofiiina volba a jeji nasledky...... Jedinou vytkou je snad zdlouhavost, 2 hodiny je too much. ()

Seminář čínských filmů 2012

Seminář čínských filmů 2012

03.03.2012

Kino Svět, Hodonín od 9. do 11. března 2012. Přehlídka, navazující na tradici seminářů asijské filmové tvorby, pořádaných v uplynulých letech ve Veselí nad Moravou v kině Morava se od letošního roku… (více)