Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Henry Jekyll je úspěšný londýnský psychiatr zabývající se výzkumem lidské duše. Jeho objev látky, která dokáže v člověku potlačit nebo naopak vyvolat zlo, však vědecké kruhy zásadně odmítají. Jekyll proto musí preparát vyzkoušet nejprve na sobě. Tak vzniká pan Hyde, bezohledný sobecký násilník a ničema neštítící se dokonce ani vraždy. První, kdo podlehne kouzlu Jekylla, ale zemře rukou Hydea, je krásná barmanka Ivy Peterson… (dopitak)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (52)

obitus 

všechny recenze uživatele

Na zacatku 30. let vznikla v Americe asi nejslavneji adaptace Stevensonova romanu, v hlavni roli s demonickym Fredricem Marchem. K uspechu ji jiste dopomohly jak uzasne efekty, tak pomerne velka odvaha pri zobrazovani odhalenych zen. Deset let pote, v roce 1941, byl tento slavny film remakovana a slavne dvojrole se zhostil Spencer Tracy. Tato verze nebyla tak sokujici, jako original, ale prisla se sviznejsimi dialogy a lepe propracovanymi postavami. Tezko rozhodovat, ktera z nich je lepsi. Original ma atmosferu spise nemych filmu a skvelou masku, remake zas lepe zahrane rozpolceni Jekyll/Hyde. Tracyho promena sice neni tak ocividna, ale mozna o to je hruznejsi. Rozhodne stoji zato obe verze a je jen na vas, ktera vas zaujme vic. Ja se trosicku vice priklanim k remaku, ale rozdily v kvalite jsou opravdu minimalni. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

„Dr. Jekyll a pan Hyde“ z roku 1941 je povedenou adaptací, která stojí na výborných hereckých výkonech. Pořád si myslím, že adaptace z roku 1931 je lepší, ale tu celkově považuji za nejlepší. Ukazuje se však, že nejlepší adaptace Stevensonovy knihy byly natočeny před rokem 1950, což je docela smutné, protože i v následujících letech se příběh adaptoval, bohužel špatně. ()

Reklama

liquido26 

všechny recenze uživatele

Výkon Spencera Tracyho, coby pana Hydea, je pro mě rozhodně jeden z nejlepších hereckých výkonů té doby (30. - 40. léta). Člověk se až diví, co svede změna výrazu v obličeji a trocha make-upu pod očima. Film je perfektně natočen a atmosféra je naposto luxusní. Postava pana Hydea v černém plášti a s cylindrem, zběsile běžící po nábřeží Temže, zahaleném do mlhy, to je opravdu zážitek. Bohužel už se mi moc nelíbilo to pojetí pana Hydea, coby hajzla, který mlátí a psychicky týrá svojí milenku. Knihu jsem nečetl, takže nevím, jak to bylo tam, ale daleko bližší mi bylo pojetí Jekylla a Hydea jako Jacka Rozparovače (viz. snímek od Hammeru Dr. Jekyll and Sister Hyde). Ta část, kdy se Jekyll na Hydea promění na delší dobu (zhruba druhá třetína filmu) mě moc nebavila. Ale jinak to byl zajímavej a pěkně udělanej horor a konec byl strhující. ()

Němi 

všechny recenze uživatele

Remake zpracování z roku 1931 se liší vedle několika drobností především charakterem pana Hyda. Původně neurvalý opičák se v podání Spencera Tracyho změnil na sofistikovanějšího tyrana, manipulátora. Působí tak jiný druh strachu než z Fredrica Marche, daleko hrozivější. Mimochodem používá Hopkinsem proslavené "hanibalovská" nemrkání! Tracy si navíc vystačil i se skromnější maskou, k dokonale rozdílným charakterům mu pomáhá jen nabarvené obočí a věčně opocený obličej. Jeho herecký výkon je kolosální představení, jedno z nejlepších vůbec. Dokonale tak zastiňuje ostatní kvality filmu - dvě kvalitní herečky, svižné tempo a nádhernou kameru. Zatímco jinde by vyčnívaly, vedle dechberoucího Tracyho zůstávají téměř kolikrát nepovšimnuty. ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Ústřední herecká trojice - Ingrid Bergman, Lana Turner a Spencer Tracy - naprosto skvělá, všichni uvěřitelní, ženy krásné a výborně pasovaly do svých rolí, no a doktor Jekyll měnící se ve své vnitřní rozervanosti v pana Hydea famózní. Z mé strany bez výhrad, mimořádně zdařilé zpracování literární klasiky, kde se vše snoubí, mrazivá atmosféra, výtečné dialogy, snové pasáže i hudba. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (3)

  • Beatrix Emery měla původně hrát Lana Turnerová a nevinnou dívku, snoubenku Spencera Tracyho, Ingrid Bergmanová. Bergmanová však měla zájem o roli Turnerové a tak došlo k jejich výměně. (džanik)

Reklama

Reklama