Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

GodKnows

Prakticky kazdy film s ktorym je spojeny David Fincher je pre mna must see. Urcite jeden z naj naj reziserov sucasnosti a knizna predloha pre neho ako stvorena. Mam vsak taky pocit ze jeho posledne filmy sa nikam nehybu, ze si neuziva reziu tak ako kedysi, jeho prejav je taky trochu akoby unaveny. Aj tu som mal z toho podobny pocit. Film je naozaj dobry, tazko mu nieco vytknut, scena znasilnenia mi vyrazne pripomenula jeho opus magnum Seven co ma velmi potesilo. Filmu chyba vacsia gradacia deja a za uplne zbytocne povazujem poslednych cca 20-30 minut ked sa vo filme riesia veci o ktorych vlastne velmi malo vieme. Neviem ci to mala byt priprava na dalsiu cast, ak ano tak mna to moc neoslovilo. Scenaristicky to mohlo byt lepsie zvladnute. Hudobne menej vyrzane ako social network a skor priemerne. Herecky som vsak maximalne spokojny, vsetci hraju nadpriemerne. Vycnievaju ako david craig tak aj mladucka rooney mara. Slabsie 4* ()

fandalehy

Craig mě utvrdil, že dokáže zahrát v podstatě cokoliv, když chce. Skvělá kniha, kterou jsem zhltnul při cestě vlakem z Prahy do Havlíčkova Brodu a tak mohu srovnávat kvalitu. Fincher je zkrátka mistrem tohoto soudku a pokud si zvolí takovýto námět, který vyšperkovalo nevlídné a tajemné severské prostředí, úspěch je téměř zaručen. Pro mne film roku a ted si jdu zapálit těžkou marlborku stejně jako Craig.. :)) ()

Zorlac

Stačilo by napsat : Fincherovo další povedené dílo.... kdybych prvně neviděl originál. Takhle jen: "Pěkně zvládnuté okopírování ". Zajímalo by mne jaký bych měl pocit kdybych filmy viděl v opačném pořadí. To už se, ale vrátit nedá. Chápu, že americká verze je pro trh skousnutelnější. Slabé 4* pro Finchera, protože mne kopírování nebaví,,, ()

E lan

Překvapivě dobré a možná v několika ohledech lepší zpracování než severský originál. Ano, je to jednodušší, ale celé mi to dává větší smysl, který jsem na závěr severské předlohy postrádal. Craiga jsem už po nějaký čas docela začal mít rád, takže v tomto filmu nevadí, ženská role je hodně horší než originál a záporáci stojí i zde za to. Je to téměř za ****. ()

ljukyljuk

Knihu som nečítal, švédsky originál nevidel, takže hodnotím len tento film ako taký. A musím povedať, že trochu sklamal. Lebo Fincher je proste Fincher a som zvyknutý na lepšiu réžiu, väčšie napätie, menej balastu a rozuzlenie, ktoré ma odrovná a nie iba vysvetlí, ako sa veci majú. Samozrejme, je to dobrý film, o tom niet pochýb a zase nemôžem zatracovať režiséra, že nie je taký skvelý ako obvykle, ale len nadpriemerne dobrý. Ale tak predsa, Fight Club ani Hra to nie sú a za 2 a pol hodiny sa človek síce konečne zorientuje vo všetkých tých švédskych menách, ale nepriľne k obrazovke natoľko, aby sa zžil s postavami a prežíval dej naplno. Pozitívne ale rozhodne hodnotím výkon Rooney Mara a úplný záver, kedy som už čakal, ako to skončí a skončilo to prekvapivo neholywoodsky realisticky. Celkovo je to teda remeselne kvalitný film (niekedy s možno až trošku priveľa náhodami a dôkazmi ako zo CSI, ale ok, aj to sa dá), ale chýba mu niečo, čo Fincherove filmy kedysi robilo natoľko výnimočnými. 74% ()

Chip89

Četla jsem knihu, což bude asi základní problém. Lidem, co ji nečetli se tu muselo velice líbit. Mě bohužel ne. I když Lisbeth se jim podařilo vystihnout výborně. Z té jsem byla nadšená. Asi bych spíše film udělala delší a pár podstatných věcí bych tam nechala. Kniha mě uchvátila, tohle mě zklamalo, očekávala jsem více. ()

Claude Speed

Můžu říct ojedinělou věc, a sice že tenhle remake předčil originál. Craig mi do role Blomkvista neskutečně pasoval, Rooney Mara jako Lisbeth byla taktéž skvělá. Atmosféra je pečlivě budovaná, napětí prochází celým filmem, vyštřování má hlavu a patu a děj se nesnaží divákovi všechno poloapaticky vysvětlovat, zkrátka parádní detektivka, které chybělo jen málo na 5*. 75%. ()

Enterprise

Americky verze filmu není vůbec špatná. Oproti švédské verzi autoři proložili scénář pár vtipnými komentáři a závěr filmu je trochu lépe propracovaný, ale jinak nemá prakticky nic navíc, co by mohla oproti švédskému originálu nabídnout. Detektivní část není tak plynulá a je dost upozaděna, oba detektivové víc pátrají na vlastní pěst než jako tým, ani prvotní navázané spojení mezi Mikaelem a Lisbeth (byť je blížší knížní verzi) se nemůže vyrovnat tomu jak tuhle část pojal Niels Arden Oplev a vzajemný vztah mezi oběma herci mi přišel trochu odbytý ve stylu skoč na krávu a je tele. Nedokáži posoudit na kolik jsem k tomuto filmu objektivní, když s odstupem čtrnácti dnů jsem zvládl překousnout oba filmu (švédský originál jsem měl možnost vidět jako první), ale buď jak buď, severská ko-produkce u mne o tu jednu hvězdičku zvítězila. ()

Henry Morgan

Předesílám, že jsem nečetl knihu, ale můžu to porovnat s původním švédským filmem. Podle mě neměnili nic. Ono taky proč měnit něco, co je dobré. Žádná invence, ale dle mého mnohem lepší herecké výkony. Jinak dynamika, spád a zábavnost beze změn. Potěšilo mě to a chápu, proč i amíci chtěli mít podobný film ()

Ergon

Přiznám se, že jsem se k tomuto americkému remaku stavěl skepticky, jelikož dávám přednost originálům, a proto jsem shlédnutí dlouho odkládal. Nakonec však převládly sympatie k D. Fincherovi, který je mým oblíbeným režisérem a jsem velice spokojen. Už se těším na pokračování. ()

Demonic189

Posledný rest vo Fincherovej filmografií odstránený! Originál som nevidel, knihy som nečítal, no i tak možem smelo prehlásiť, ze sa jedná o výborný thrilller/drámu s famóznou atmosférou ala Fincher a výbornými hereckými výkonmi. Daniel je tu velky sympaták (po Casine jeho naj uloha!) a Rooney hoc ma od nej velmi daleko, tu odvádza taktiez výbornú prácu. V niektorých momentoch človeka doslova zamrazí (znásilnenia, streľba, mačka či záverečné zúčtovanie) a ja osobne som v bol v druhej polovici napnutý ako guma v trencľoch. Jedinú chybičku tak zhliadám v posledných cca 20 minútach, kde mi koniec príde trocha nadstavovaný a zbytočný. Pomyselnú 5* si ale nechávam na druhú projekciu...EDIT: po druhom zhliadnutí zvyšujem. Brilantná práca! Teším sa na pokračovanie. ()

Rawar

To americké zpracování má něco do sebe, dokonce mi připadá že v pár věcech dokonce předčí švédský originál. Co se méně sympatické hlavní hrdinky týče, vyrovnává to skvělý Craig a celé to podle mě lépe plyne, i když stopáž je u obou filmů stejná. Musím prohlásit, že zápletka sahající do éry třetí říše, má tak zvráceně geniální námět, že mě to jednoznačně nutí přečíst si předlohu. Jen co budu mít trochu času, vrhnu se na četbu ()

Mouchal

Fincher v případě tohoto snímku udělal jednu velkou chybu a tato chyba se odehrála ještě před sklapnutí první klapky. Tou chybou byl paradoxně právě výběr této látky. Amerika je holt Amerika a jejich nelibost v pouštění si cizojazyčných filmů nezná hranic, a proto americké filmové společnosti chrlí samé remaky, které se většinou kvalitativně ani nepřiblíží originálu. K Fincherovu dobru ale hraje skutečnost, že je to opravdu schopný filmař, který umí skoro každou látku správně uchopit a dokázal by asi i blbosti typu návštěvy veřejného záchodu natáhnout do tříhodinového děje plného depresivní atmosféry a příběhových zvratů (nedejbože kdyby došel hajzl papír, to by po shlédnutí měli všichni diváci snad až sebevražedné sklony). Příběh se zde rozehrává na dvou dějových linií, kdy v jedné sledujeme novináře (či cosi) a v druhé divnou dívčinu. Je to skoro jako bychom sledovali v první hodině dva filmy naráz, které se najednou protnou a už se pokračuje pouze v jednom z nich. Knihu jsem nečetl a originál neviděl, takže srovnáním se vyhnu, každopádně je to co se týče sexuální kontroverze a násilí celkem nabitý snímek (scéna předtím, než Lisbeth "vyzdobila" tělo toho tlustého vepře). Rooney Mara a Craig zde excelují ve svých rolích, ale v čem zklamali je rozhodně absence jejich vzájemné jiskry či nějaké chemie, která by je k sobě více poutala. Délka mi zde překvapivě tolik nevadila, ale když někdo natáčí takový film s nábojem detektivky, je rozhodně nevyhovující, když postavám není správně vykreslen motiv pro jejich konání. O přebytku postav a některých zbytečných scén nemluvě. Bohužel je to od Finchera trošku zklamání, protože určitě umí i líp. 75% ()

balcazar

Bolo mi jasné, keď som bol pred filmom varovaný, že je z knihy vynechaných množstvo faktov a film nebude taký prepracovaný ako kniha. Nám, ktorí sme absolútnym opakom knihomoľov, to absolútne nevadí, ak je film dobre spracovaný, nemám námietky. Film som si pozrel najmä kvôli doplneniu Fincherovej zbierky, náramne som sa tešil. Nerád by som dvíhal hodnotenie len preto, že to režíroval on (hoci 4 hviezdy sú v podstate na prvý pohľad super), film ma totiž dosť sklamal. Bál som sa, že po pomerne dlhom úvode sa to bude celé točiť okolo veľkej švédskej rodiny, v ktorej spojiť si mená, charaktery a výzor bola nadľudská úloha. Potom sa to naozaj rozbehlo, no dalo sa z toho vytrieskať ďaleko viac, veľa mi unikalo aj pri odhaľovaní vraha, to študovanie faktov sa ťahalo a nejako mi chýbali súvislosti. Na Daniela Craiga som sa po pozretí plagátu veľmi tešil, paradoxne mohol byť oveľa lepší (nie jeho vinou), za to Rooney Mara ma až desila, v pozitívnom zmysle, z nej išlo v miestami až príliš chladnom severskom prevedení najviac emócií. Chýbala tomu väčšia Fincherova zvrátenosť, dráma, emócie, prepracovanosť, ale trochu iná, ako sme mali možnosť vidieť tu. ()

Sweat55

David Fincher je nezesporu jeden z nejlepších režisérů (můj nejoblíbenější) v branži a dokazuje to i s The Girl with the Dragon Tattoo. Každej záběr, každej obraz, má hloubku a dokáže neskutečně vtáhnout do už tak zajímavého děje. Nevím, jestli by to bez precizní Fincherovi režie tak svěle fungovalo, každopádně ta mrazivá atmosféra, ty překrásný záběry na Švédskou krajinu, to všechno ve mě vyvolalo hodně hlubokej dojem. Naštěstí to není jenom o režii a hodně dělá i deprimující hudba a zvuky. Ano zvuky! Fincher je prostě machr. Ale aby můj komentář nevyzněl jenom jako óda na režiséra (nestydím se za to), musím pochválit dobrý výkon Daniela Craiga. Lepší než Bond! Takže abych to nějak sesumarizoval. Pro mě asi nejlepší Fincherův film od Fight Clubu a dokonce jsem si ho užil víc než Zodiaca. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno