Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

Mistickzz

Práve som bol na najlepšom filme tohto roku. Aspoň pre mňa teda určite. David Fincher je pre mňa stále génius a natočil vynikajúci thriller, ktorý má svoju atmosféru. Už dávno som nevidel tak skvelé úvodné titulky, ktoré odštartovali chladnú a surovú detektívku. Nenormálne na mňa zapôsobila Rooney Mara a jej herecký výkon. Celú dobu, čo bola na placi ma neskutočne fascinovala, skvelý výkon. No a do toho hral vydarený soundtrack. Pochybnosti, ktoré som mal pred premietaním opadli hneď pri úvodných titulkoch a David Fincher ma opäť nezklamal. 89% ()

Koři

První remake, který dle mého překonává originál! švédské zpracování se mi velice líbí, ale Fincherova verze je ještě lepší! Fincher prostě umí. Daniel Craig a Rooney Mara jsou dle mého skromného názoru lepší než jejich švédští kolegové! Film s parádní atmosférou, kterému dominuje skvělá hudba(naposled jsem si takhle užil hudbu ve filmu Barbar Conan). Tak snad Fincherovi nabidnou zfilmování i ostatních dílů! ()

casioa....

Nič, iba lepší thriller, no od Finchera som zvyknutý dostať viac! Oveľa viac. A, Fincher z toho (v mojích očiach) spravil frašku. Komediálne vsuvky, na ktorých sa smeje celé trápne kino - tak tie šli mimo mňa. Nebudem zrovnávať s knihou, keďže som ju zatiaľ nemal čas prečítať (čo sa časom iste napraví). Takže, what the fuck, Fincher? Všetky postavy (okrem Stellana Skarsgårda "ejkejej" Martina Vangera) mi boli protivné. Špeciálne Craig ako Blomkvist (hrozné, uplne chabý Blomkvist) a Mara ako Lisbeth (sa stavím, že si ju Fincher vybral iba preto, lebo sa menom troška ponáša na "spešl" meno Noomi Rapace, chcel sa originálu proste i v tom skúsiť vyrovnať!). Veci, ktoré Niels Arden Oplev v origináli ledva naznačí, musí Fincher doslova POVEDAŤ, ale tak že to musí príjsť ako "päsť na oko", aby to pochopil i "popkornový" návštevník multikina, ktorý sa o filme dozvedel z nejakého trápneho lifestylového časopisu, alebo prípadne to zdieľal jeho rovnako povrchný a prázdny známy na "Fakbúku"...alebo to proste videl ako reklamu v metre, či kdekoľvek. Ak má týmto smerom Fincher točiť i naďalej, tak práve pomaly ale isto prichádza o svojho fanúšika (mňa). Keby som videl iba Fincherovo spracovanie, ani náhodou by som nemienil čítať knihu. Ako už viacerí spomenuli, i ja sa musím pridať - zbytočný film. Vôbec sa neteším na pokračovania. Ak to bude možné, tak sa im vyhnem. Odmietam uveriť, že by sa Fincher "dal dokopy", a ponúkol niečo lepšie, ako to čo som v originálnom spracovaní videl. Musel by totiž začať so zmenou hereckého obsadenia a to by bolo sotva vysvetliteľné na plátne. Keď som v kine videl originál, kino zívalo prázdnotou. Dnes bolo plné. Prekliata komercia, plytkosť, prázdnosť a reklama - stále esenciálnejšie prvky našej spoločnosti. Nepochybujem o tom, že množstvu tunajších členov (ako ich ja volám :-) "blockbusterovských bodyhoniacich, na ČSFD premiery snažiacich sa dostať, multiúčty vlastniacich pseudo-odporníkov a pseudo-intelektuálov, ktorí na ČSFD narazili zrejme hlavne vďaka tej "úžasnej" reklame, ktorá beží v naších SK/CZ kinách ("nezabudnite film ohodnotiť na csfd")....sa bude tento Fincherov POKUS páčiť. Ale iste, nech sa páči. Užite si ho. Pre nás, čo chceme viac, ostane tento film v jeho filmovom suteréne. PS: Milý POMO, tak už tu máš i hviezdičkové hodnotenie, na ktorom Ti tak záležalo, i vulgarizmy som sa snažil obmedziť na minimum, aby si mi zas komentár nezmazal! Dúfam, že budeš spokojný. ()

DavidS.

Zbytečné...Fincher samozřejmě naplňuje temnou atmosféru,protože ta je mu bytostně blízká a také si výtečně vypomáhá minimalistickou hudbou i zvuky...Bohužel chybí jakýkoliv moment překvapení, vlastní invence nebo náznak vyprávět již pozrazený příběh způsobem, který by vytvořil nový žážitek...Úvodní titulková sekvence ovšem futuristickým zrozením technokratické Venuše z černého inkoustu, součástek Terminátora i padlého anděla... ()

Dánek

David Fincher opět nezklamal. Do kina jsem šel natěšen, ale knížku ani severský film jsem předtím neviděl. Rooney Mara i Craig hráli oba fakt dobže, zvlášť Mara byla neuvěřitelná. I přes dlouhou stopáž jsem se ani chivlku nenudil a bleskově mi to uteklo a film ve mě zanechal velmi příjemný dojem! 90% ()

BluT

Jediné, čím jsem si zatím jistý, je pětihvězdičkové hodnocení. Před plátnem jsem nadšeně seděl, kochal jsem se příběhem, jenž mi Fincher osobitě předhazoval, a obdivoval jsem výkony hlavních protagonistů. Sice jsem to všechno, i bez četby předlohy či zhlédnutí filmu z roku 2009, pobral, ale stejnak to bylo velké množství informací, a tak to nechám ještě chvilku uležet. Zatím tak 91% edit: 4 days after po nějakém čase se na mém hodnocení nic nemění. Film ve mně zanechal výborný dojem a rozhodně ho budu doporučovat i dál. Není vhodný úplně pro všechny, ale vím, že většině lidí v mém okolí by se stopro líbil a zanechal by v nich minimálně stejný dojem, jako ve mně. ()

islanzadi

Předem říkám předlohu neznám, takže budu hodnotit pouze film. A z toho my teda ještě týden po shlédnutí běhal mráz po zádech. Nemohu ještě teď uvěřit tomu, co jsem viděla. Film je fine, ale člověk na něj musí mít náladu, je těžší na pochopení. Občas má i své chvilky, kdy trošičku nudí, ale ty plně nahrazují ty, kde je vidět herecký talent Daniela Craiga. Takže abych to nějak ukončila. Film je zvláštní a to pravé pro toho, kdo se rád bojí. ()

Spike23

Už jen knižní předloha je něco, co v dnešní době filmu dokáže prospět natolik, že hned na první pohled je znatelné, že se jedná v porovnání s ostatními filmy v žánru o jednoznačný nadprůměr, který všechny převyšuje. A tenhle film je toho důkazem. Vše má svůj smysl, nic není zbytečné, žádné nedomyšlenosti nebo minimum a v neposlední řadě o tom svědčí i to, že se, a to už bylo načase, konečně nejedná o tu klasickou hodinu a půl, kde se stane něco zajímavého leda tak v polovině a nakonci a někde (ale to musíte mít hodně velké štěstí) dokonce i na začátku. Příjemné překvapení, po kterém se pro mě stalo povinností zhlédnout přechůdce, což se mi dříve ani trochu nechtělo a pokud dopadnou alespoň stejně tak dobře, možná se i to závěrečné hodnocení vyšplhá ještě výš. ()

Seti

Fincher nezklamal. Předlohu jsem zatím nečetl a švédskou verzi neviděl, takže jsem s americkou adaptací náramně spokojen. Syrová kriminálka se zajímavým příběhem a ještě zajímavějšími postavami, jejíž jedinou výraznější slabinou je určitá míra nepřehlednosti, která je asi vzhledem ke knižní předloze nevyhnutelná. Rozhodně se těším na další díly, i kdyby měly být bez Fincherovy účasti. (...) Na druhé shlédnutí ještě lepší a vzhledem k tomu, kolikrát jsem se v tomhle týdnu k Mužům vrátil, tak s chutí pátou hvězdu přihodím (rozhodně se z mé strany nejedná o žádné leštění Fincherovy prostaty, protože je mi jedno, kdo další díly natočí, hlavně, aby vůbec vznikly a to se stejným hereckým obsazením). ()

Frankie

Na puvodni nejasny zamer proc jde Fincher do latky jiz jednou (navic nedavno) zfilmovane, ani film vlastne nedokazal odpovedet. Jeho adaptace se nedrzi tak verne predloze jako svedsky original, ale byla by chyba lavky usuzovat ze volny prostor Fincher vyplni nejenom svym vizualnim kaskaderstvim ale i necim navic, zde cimsi patologickym, zvracenym, sondou do temnych zakouti lidskych dusi. Nevsazi ani na vycerpavajici proces patrani, ktery tak pusobive zpracoval v Zodiakovi, zde zbyla jenom lehce modifikovana varianta tehoz, bez povestneho rukopisu a pridane hodnoty. Navic se obavam, ze Fincher jaksi zmekcil a otupil nekterymi rozhodnutimi ty nejlepsi okamziky z puvodniho pramene. ()

jondoe

Velmi ma bavila diskusia k tomuto filmu este pred jeho uvedenim. A to hlavne dohadovanieci sa jedna o novu adaptaciu, alebo o klasicky remake svedskeho originalu. Asi kazdy kto videl oba filmy jasne potvrdi ze toto nova adaptacia nie je ani zdaleka. V nicom podstatnom sa totiz od prveho filmu nelisi. Prevysuje ho snad len o nieco lepsou reziou, ale isto z vacsim rozpoctom. Inak vo vsetkom ostatnom jasne vedie svedsky original. Herci sa snazili. Craig bol v pohode a ani Mara nebola najhorsia, ale na Noomi Rapace jednoducho nemala. Ale po pravde jej vykon bolo velmi tazke prekonat. Trosku som nepochopil Finchera, preco vlastne do toho siel. Nic nove nepriniesol a to mam jeho filmy velmi rad. Som zvedavy ci si americania trufnu dotocit aj ostatne dva diely. Ale skor si myslim ze nie. ()

korndaddy

Chápu, že si Fincher chtěl udělat remake. Ale je to nutný dělat remake nějaký dva roky po originálu?? (vzhledem k nedostatečným tržbám, tipuju že ne) Nehledě na to, že přes svojí stopáž, mi pár věcí ve filmu chybělo oproti původní verzy. Jinak se jedná o skvělou režijní práci, to jo, ale zrovna od Finchera bych čekal nějakou novou pecku, ale s tím už teď nic nenadělám. Jediný plusy oproti původní verzi jsou hudba a obsazení Stellana Skarsgårda. ()

charlie_ando

Tak tohle byla dlouhá cesta... Vzpomínám si jak jsem knižní předlohu před 4 roky kupoval jako Vánoční dárek. Byla to trefa do černého a udělala velkou radost. Když jsem stejnojmenný švédský film připravoval před víc jak rokem na dvd minul mě, ač jsem v metru potkával spoustu lidí začtených do knihy. Po velkém úspěchu knížky a domácí švédské kinematografie... se Hollywood rozhodl, že nesmí zůstat stranou. Tuhle fušku dostal můj oblíbený režisér. Už nešlo zůstat mimo a tak jsem navštívil biograf a vydal se na víc jak 2,5h. výlet do Švédska. Už úvodní titulky ve stylu reklamy na gumárenský průmysl skřížené s agentem 007 slibovaly zážitek. Celý film je podkreslen atmosférickou hudbou, která pomáhá dotvářet chladnou a přitom zvláštně krásnou skandinávskou detektivku. Co jsem pochopil, tak se film drží velmi věrně knižního zpracování, což je možná až trošku škoda vzhledem k tomu jaká persona seděla na režisérské sesli a mohla z námětu vymáčknout ještě víc. Ale i tak je závěrečné hodnocení kladné. Doufám, že si někdy najdu čas i na samotnou knížku. ()

Nassau

You will be investigating thieves, misers, bullies. The most detestable collection of people that you will ever meet - my family. (8/10) ()

Chipsonator

Thiller jako řemen! Atmosféra tak pekelná, že jsem měl po většinu filmu neblahý pocit v zádech že se co chvíli něco zvrtne. Opravdu už nějakou dobu jsem nezažil takhle skvělou atmosféru u nějakého filmu. Už úvodní titulky mě svou atmosférou úplně ztrhly. Dále prostředí ve kterém se odehrává je vážně nádherné a jen podtrhuje tu atmosféru. Zápletka se mi líbila, mám rád příběhy o hledáních dávných pravd a tajemstvích. Navíc Daniel Craig tady předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů a přitom mu zdatně sekunduje Rooney Mara která zvládla proměnu v duševně né zrovna v pohodě dívku naprosto skvěle. David Fincher tenhle remake prvního dílu švédské trilogie zvládl skvěle a já jen doufám že se ujme i dalších dílů. 90% ()

KoRner

Na úrovni švédskej verzie, avšak práve Fincher ma donútil nepozrieť si v predstihu ďalšie časti, ale netrpezlivo čakať na jeho americké pokračovania. ()

hEmy_

Americký remake nepřináší nic nového, co by už nebylo ve švédské verzi. Snad jen fešnější Fincherův kabát a profláknutější herce. Z toho důvodu příliš nerozumím, proč tato verze vůbec vznikla, ale nemůžu ji ani zatratit, protože je příjemné ji vidět. PS: Úvodní titulky jsou audiovizuální orgie. ()

Jaccobos

Díky srovnání s knihou jsem bohužel ochuzený o moment, kdy bych vše napoprvé pochopil a můj mozek by zahrnula vlna vzrušení. Ale myslím, že právě tomu, že příběh znám, mohu si plně vychutnat množství detailů, které Fincher mistrně zahrnuje jak do samotného detektivního příběhu, tak například do ne nezajímavé psychiky Lizbeth. ()

HiddenDragon

Amer. verze znameho Larssonova romanu je vpodstate opravdu kopii svedsko-danske verze. Kazdopadne par odlisnosti v deji se tu najde. Tato je rek bych vice zamerena na hl. dvojici postav, predevsim Lisbeth - mozna proto i ten jiny nazev. I postava novinare Blomkvista v podani Craiga pusobi vizuelne zajimaveji (no proste je hezci nez Nyqvist:). Prostredi je paradoxne v amer. verzi studenejsi a zasnezenejsi, coz je pro me pocitove plus. Pribeh pusobi pak ryzeji az hororoveji. Ovsem narozdil od evrop. verze jsem se tu trochu ztracel. Je tu pravda hodne informaci, hodne se mluvi, hodne postav....takze napodruhe uz to mozna budu vnimat jinak. Ale i presto mi prislo, ze Evropani divakovi ty stopy a patrani podali lehceji a srozumitelneji. I postavu Lisbeth a jeji minulost vysvetlili lepe nez Fincher, kde ji sice Mara hraje pusobive, ale az Oplev mi vlastne ukazal jeji logicke zapojeni do celeho pribehu a smysl nazvu "Muzi, kteri nenavidi zeny". Take par dalsich odlisnosti by se naslo, jako ze Fincheruv Blomkvist neskonci ve vezeni, ze ma dceru, vztah s kolegyni z prace... Take prvni zapojeni Lisbeth do pripadu Harriet je jinaci. Celkove je to ale vpodstate kopie a spis jsou rozdily na pocitove urovni - komu se treba vic libi anglictina nebo znami herci jako Craig apod. Kdo naopak dava prednost "originalum" (i kdyz nedokazu posoudit, ktera verze je knize blizsi) nebo lepe podane patraci strance, tomu bych doporucil asi evrop. verzi. Obe ale stoji za to. [Oscar 2012 - strih] ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno