Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

Popluh

Vzhledem k rozloze a stylu knihy až překvapivě kompletní adaptace perfektní knížky, kde jsou veškeré filmové odchylky a zkratky pochopitelné a v některých místech i skvěle fungující. I tak se ale neznalec původní předlohy občas musí ztrácet ve spleti motivů, informací a postav. Právě práce s informacemi je asi tím nejlepším, co Fincherův film nabízí. Rafinovaně si vypomáhá informacemi z televizních zpráv, které ve spolupráci s obrazem dokáží rozvádět hned několik odlišných motivů najednou. Závěr s kajmanskými účty, kde se posledních cca 150 stran podařilo plnohodnotně vtěsnat do 15 minut, je pak jen přehlídkou toho, jak má filmová adaptace podobné knihy vypadat, pokud už se k ní přeci jen někdo odhodlá. Po režijní i herecké stránce je to pak odpovídající kvalitám všech zúčastněných. Fincher skvěle zvládá zobrazení vyšetřování, po emoční stránce film ale svou chladností pokulhává. Tvůrci dali přednost informacím před emocemi, což je v porovnání s předlohou asi moudrá volba, film tak ale až na pár momentů postrádá atmosféru a k žádné postavě si navíc nevybudujete takový vztah, aby vás určitá specifická příkoří vykonaná na ní (a na jejích vybraných otvorech) nějak zvlášť zasáhla. Dohnat by se to dalo po odpudivé formální stránce, ale i tam Fincher v těch nejvypjatějších a nejbrutálnějších scénách sází spíš na "hollywoodskou" stylizaci s množstvím střihů než na skandinávský naturalismus. Film je to zkrátka tak dobrý, jak slibuje jméno režiséra a herecké obsazení, a zároveň tak plnohodnotný jak by na 158 minutách mohl být. I tak se ale tak trochu nemůžu ubránit pocitu, že je i tak trochu zbytečný. ()

zipper111

Knihu jsem nečetl, norskej (švédskej?) film jsem taky neviděl, nikdy jsem neslyšel o čem to je, a tak jsem si to parádně užil. Po Fincherově Sociální síti, která se mi nelíbila, byla to podle mě čistá komerčka, mě zase konečně David zaujal tím, co umí točit nejlíp. A že je to natočeno skvěle, ani nevim jak mi těch 160 minut uteklo, děj se nevleče, pořád se někam posouvá, ale v celkovém kontextu si vlastně skoro neuvědomuju, co se ty dvě a půl hodiny odehrávalo, když by se to dalo stihnout za poloviční čas. Jenže, to by nebylo prostě ono, David se vyžívá v detailech a náznacích. Rooney Mara byla zatraceně sexy, zatraceně divná a co jsem tu z komentářů pochopil, její postava nebyla taková jako v knize. I já jsem měl jakýsi pocit, že je za ní trošku komplexnější postava než ta, kterou nám film prezentuje. Ale to je jen dohad. Craig byl výborný a hodně se mi líbil i soundtrack od Reznora, který byl dost nekonvenčí, ale skvěle dokresloval atmošku a rozhodně nerušil. (Led Zepp remix?wtf?)... No, jen je škoda, že se na ČSFD projekci nedostavil verbal, a že mě POMO s tím trikem přestřelil :) Plná palba to je, ale Fincher by se měl vrátit ke svojí osobní tvorbě, tady ho tak moc vidět nebylo. P.S- Christopher Plummer byl geniální! 4,5* ()

speedy3

Na Oscara to sice není, ale co se nedá Fincherovi upřít je, že film udělal lépe než Oplev. Je to dynamičtější, temnější, má to větší spád. Dle mého názoru ve všech směrech lepší. Za mě 4* ()

Macejko

Majster Fincher to natočil tak dobre, že po väčšinu stopáže až bije do očí, ako si ho táto látka nezaslúžila. Nech už je scenár akokoľvek dobrý a nech už je detektívna zápletka akokoľvek pútavá, pre režiséra Fight Clubu, Se7en a Social Network to celé v konečnom dôsledku pôsobí takpovediac až príliš prízemne. Samozrejme, výnimkou je každá scéna a vôbec celý príbeh Lisbeth Salander v podaní skvelej Rooney - to je "fincherovaníčko" ako má byť. Rozmýšľam, aké geniálne by to mohlo byť, ak by sa príbeh zbavil Craiga a nechal vyšetrovať iba ju. ()

numi

Po všech stránkách dokonale chladný film, který u mě předčil i švédský "originál", a to překvapivě nejen dokonalou formou, což se u Finchera dalo čekat, ale především tím, že dokázal mnohem lépe vykreslit vztah mezi Lisbeth a Mikaelem. A nevadil mi ani ten dlouhý "doslov". ()

Vojcl

Kvalitně natočený film, který však minimálně po stránce příběhové, do detailu věrně kopíruje švédský originál a samotný nepřináší téměř nic nového. David Fincher nezklamal a znovu namíchal divákům pořádně hutnou atmosféru. Daniel Craig se na novináře tváří možná až jako příliš velký drsňák. Stellan Skarsgard je zase parádně odporný. Největším překvapením je určitě Rooney Mara. Její fyzická přeměna naprosto nemá chybu (to že je ta holka ze Social Network?). Avšak její postava mi v této verzi přišla trochu méně uvěřitelná, než v původním snímku. Po řemeslné stránce tomu není co vytknout, ale přeci jen - má smysl točit úplně stejný film dvakrát a jen dva roky po sobě? ()

Alementina

Už úvodní titulky by vydaly za samostatný videoklip k dané hudbě, která mě dostala už u traileru. To, co následovalo naprosto splnilo mé očekávání. Trilogii Milénium jsem doslova zhltala a tak jak mě nebavila švédská adaptace, tak moc mě bavila Fincherova adaptace. Jestliže mu někdo vytýká nedostatek invence, já ho za to chválím, mně totiž vadí sebemenší odchylky od předlohy a že jich tam pár bylo, přesto .. Enya mě naprosto odrovnala, že jsem se i smát musela při scéně, co k smíchu rozhodně není. Rooney Mara neskutečně sexy a sexuální scény byly dle mého nadprůměrně dobře natočený na hollywodský film (prostě to nebyla ta obecně provařená erotika). Craig je skutečně chlap, který má to charisma novináře Blomkvista, které já si představovala při četbě předlohy. Hudba dokonalost. ()

SarumanKo

Nepoznačený románovou predlohou ani švédskou adaptáciou som z kina odchádzal nadmieru spokojný. Fincher zase nesklamal. Nikto totiž látku nemohol natočiť precíznejšie než on. Robustný detektívny príbeh rozumne zredukoval na prehľadný film, ktorý je bohatý čo do vyšetrovacích machinácií a dávkovania kvanta informácii, tak aj do hĺbky hlavných postáv a ich vzájomnej interakcie. Blomkvist Daniela Craiga je výborne obsadený sympaťák, ale skutočným ťahúňom filmu je Lisbeth, postava fenomenálna už sama o sebe, ktorú som si ale pod náporom udalostí a v bezchybnom prevedení Rooney Mary priam zamiloval. O to viac, že bola obklopená depresívnou fincherovskou atmosférou, ktorá miestami takmer zadúšala. Veď bolo z čoho ťažiť, či už z ideálneho škandinávskeho dejiska, podivuhodnej hudby alebo hŕstky mimoriadne explicitne zobrazených scén intenzívnej brutality a sexuálneho násilia, aké som v komerčnom bijáku jakživ nevidel. O remeselnej stránke je škoda diskutovať, Muži, ktorí nenávidia ženy ma posadili na zadok už introm. Nebyť asi dvadsať minútového apendixu po "veľkom finále", ktorý už bohužiaľ postrádal napätie, bol by som ešte spokojnejší. Ak chcel Finncher natočiť psychologicky hutný, ale zároveň chladný, emócii zbavený detektívny thriller, ktorý vynikajúco pobaví inteligentného diváka a jemne načrtáva sociálno-kritické otázky, The Girl with the Dragon Tattoo sa mu nespochybniteľne vydarilo. (9/10) ()

blackrain

To teď bude jako Evropa soutěžit s Amerikou o to, kdo natočí nejlepší film podle knižní předlohy? Proč si Američani nedali nějaký delší časový odstup? Herecké obsazení tohoto filmu je více než lákavé. Plno zvučných hereckých jmen. Ovšem, Rooney Mara neí Noomi Rapace a Daniel Craig není Michael Nyqvist. Jsem silně ovlivněna švédským filmem. Takže jsou pro mě Nyqvist a Rapace mnohem osobitější a přijatelnější. Možná je to také tím, že tito dva herci nejsou tak okoukaní a tím profláknutí. Bohužel v tomto zpracování chybí ta krásně hustá severská atmosféra. Fincherovi se prostě nepodařila navodit. Nechci v žádném případě popírat, ža americká verze má také něco do sebe, ale já dám raději přednost té původní verzi. Nicméně, jsem zvědavá jak se povedou další dva díly. ()

vorheese

Ta pachuť deja vu, že jsem se znovu díval na film, který už jsem jednou viděl (jen s jinými herci), byla proklatě silná. Budu se ale držet své zásady a hodnotit film jako "stand-alone" bez ohledu na jakékoliv knižní, seriálové či filmové předlohy. Pak nezbývá než konstatovat, že jde o velmi hutnou detektivku, které schází k plnému hodnocení jen ten pověstný chloupek. ()

Tony.cs

Nepoznamenán švédským filmem dávám plnej a to proto, že i přes délku filmu jsem se od něj nedokázal odtrhnout. Vynikající herci a precizní Fincherova režie si menší hodnocení nezaslouží. Dokonalé ()

Makky

Pravdepodobne som podvedome vopred nadŕžal Fincherovmu remakeu, pretože švédsku trilógiu som si nepozrel ako prvú, hoci som mal možnosť. Z toho pohľadu tento snímok nemám šancu degradovať a porovnávať. Zamýšľať sa, či vôbec malo zmysel po dvoch rokoch od originálu natočiť remake, je na mieste. Avšak odmyslenie tohto faktu je myslím dosť dôležité. Dievča s dračím tetovaním made by USA je vynikajúco spracovaná záležitosť, ktorá napriek dlhej stopáži nenudí. Craig bol trefou do čierneho viac, než sa môže na prvý pohľad zdať. O Rooney Mara nechcem diskutovať, tu sa vskutku zíde porovnanie s Noomi Rapace. Všetky prvky filmu však fungujú skvele a tak, ako zaujmú už úvodné titulky (awesome as fuck!), zaujme aj nasledujúcich 150 minút. ()

buldock

Snímek hodnotím jako předlohy a původní verze neznalý divák a musím říct, že jsem byl při sledování místy lehce šokován, místy překvapen (mile) a až na trochu předvídatelné rozuzlení jsem se zpracováním a výsledkem velmi spokojen. Ústřední herecké duo vynikající, ale Rooney Mara tentokrát Daniela Craiga dosti předčila a to říkám jako Craigův fanoušek. Fincherův styl mi zkrátka sedí čím dál víc a jsem za tohoto režiséra velmi rád. Na podruhé prakticky naprostá spokojenost! Film: 89% ()

Philcze

Hold když se tvůrce mého nejoblíbenějšího filmu vrátí zpět do žánru mého nejoblíbenějšího filmu, nejde odolat. Tentokrát trochu uhlazeněji a s menší odvahou, přesto výborně. 90% ()

Remedy

Naprosto masakrální intro s fantastickým, tematicky perfektně ladícím hudebním podkladem. Co následuje po úvodních titulcích, je ukázka naprosto profesionálně odvedené práce, které není věru po formální stránce co vytknout. Finchera lze s klidným svědomím zařadit do nejužší režisérské špičky a to bez ohledu na žánr, kontinent, cílovou diváckou skupinu či podobná měřítka. Předesílám, že jsem četl celou trilogii Milénium a viděl kompletní švédský filmový přepis. Hodí se to totiž při porovnání některých aspektů, kterým zároveň chci ukázat, proč je v něčem Fincher lepší a proč někde (ale jen velmi poskrovnu) ztrácí. Larssonova předloha je bezkonkurenční a to zdaleka nejen proto, že posloužila jako předloha švédskému a teď i americkému zpracování. První kniha z trilogie je nesmírně bohatá, čtivá, chytlavá a zdaleka to není pouhá detektivka – klade spoustu filosofických otázek a nutí člověka zaujmout nějaké (třeba morální) stanovisko. I když zevrubnější sonda do duše a života Lisbeth nastane vlastně až od druhého dílu, jsou již v první knize načrtnuty stručné základy její osobnosti, které se přirozeně co do obsahu rozvinou v dalších dvou dílech. Tohle mi scházelo u obou zpracování – jak u švédské verze, tak u Fincherova pojetí: větší a propracovanější psychologie obou hlavních postav. Samozřejmě je třeba výsledné filmy posuzovat jako něco, co vzniklo nutným okleštěním předlohy, aby divák neznalý Larssonových knih nezíral každou půlhodinu na hodinky (při absorpci alespoň 90% toho, co se děje v knize, by film vydal min. na 4 hodiny), ale je potom tedy třeba vzít v úvahu i fakt, že finální vyznění filmu je naprosto odlišné od původní Larssonovy myšlenky. Mohl bych pokračovat v porovnávání dál, ale je vlastně celkem jasné, že profilace hlavní postavy bude plně rozvinuta až v dalších dvou dílech – a to jsem na Finchera mimořádně zvědavý, jak se s tím popere. K filmu samotnému mohu říct, že má skvělé tempo (opět zásluha svižných dialogů a velmi dynamického střihu), rozhodně lepší casting než švédská verze, skvostně ledový soundtrack a půvabně zkomponované flashbacky. Kdyby se Fincher víc ponořil do hlavní postavy a donutil Rooney Maru hrát v některých pasážích emotivněji (minimálně po scéně znásilnění), mohla dostat jeho adaptace úplně jiný náboj. Nemluvě o sklepním finále, které má sice bez diskuze výborně odporného Skarsgårda, ale je tak nějak nemastné, neslané a vlastně skoro působí dojmem, že Fincher kamsi pospíchal, jen aby už bylo hotovo. Pořád je ale třeba takovéto dílo posuzovat odděleně od běžné hollywoodské produkce (a to i té hodně dobré), protože způsob, jakým je to natočené a jak se Fincher jakožto režisér prezentuje, je výjimečný. Přesto lze hovořit v rámci jeho tvorby o slabší chvilce, kterou doufám velmi brzy napraví – obzvlášť závěrečná část trilogie by se pod jeho vedením mohla stát až neskutečnou peckou. ()

Maq

Panoptikum, a to důkladně vykalkulované. Film je dlouhý, ale podařilo se tam nacpat skoro všechno, co populární pudy žádají. Nešetří se sexem, a to skoro vždy spojeným s násilím, nebo aspoň homosexuálním. Samí ulítlí týpkové; fenomenální ajťáci, bezskrupulózní až blázniví pracháči, i náckové se vyskytnou. A ovšem vraždy, mysteriózní, sériové, brutální a opět především sexuální. Hezké obrázky, příjemně se na to kouká, a pro autory je to nepochybně bezvadný bankomat. --- Osobně jsem trošku postrádal poklad templářů, sex s jeptiškami a lopuchové listy hustě popsané neviditelným písmem. ()

Raketka29

Pokud nebudu soudit tento film jako remake, tak se mu něco upřít nedá. Američanům se povedlo do filmu propracovat alespoň nějakou tu dávku humoru. Ale i když se o to švédové asi nesnažili tak to švédské verzi nic neubralo. V této verzi mi to místy přišlo chvílema dosti trapné a spíš k pláči. Kdyby přede mě postavili Daniela Craiga a Michaela Nyqvista, tak asi sáhnu spíš po Craigovi, ale toho jsem postupem času přestala mít ráda a víc jsem si přála aby to byl zase Nyqvist, kterého jsem si postupem času zamilovala. Stejné je to i s představitelkou Lisbeth. Zatím co u Noomi Rapace jsem měla pocit, že se jedná o opravdovou drsňačku a životem zkoušenou "slečnu", u Rooney Mara jsem opravdu trpěla. Netuším proč celý film prošišlá, vypadá jak když jí něco bolí (v jednu chvíli opravdu bolelo) a v erotických scénách je zcela nekoukatelná. Je těžké soudit film který je remakem, jako samostatný film. Kdyby toto byl samostatný film, tak má u mě 4 hvězdy, ale jelikož mohu porovnávat, tak je mi líto. Jedna hvězda dolu za to že Craig je sice Craig, ale Michael a Noomie jsou prostě lepší! A promiň Danieli, ale humoru je někdy až moc! Druhá hvězda dolu za to, že američtí filmaři rádi dělají multijazykové filmy. Švédská kniha, Švédsko, jediná hlavní postava je švéd, všichni mluví anglicky, i ty pitomé články v novinách a televizi jsou anglicky, na domech jsou švédské cedula a hrdinové si jen tak náhodou občas prohodí švédská slovíčka. Ale notak! Tack! ()

Thomassi

Napíšu to tady narovinu, po zhlédnutí Mužů od Davida Finchera musím konstatovat, že i když jsem neviděl originál a ani jsem nečetl ani jednu knihu, tak tato verze je pro mě jasným vítězem. Já totiž strašně žeru gradující kriminálky, kde se hlavní hrdinové rýpají v minulosti a snaží se objasnit v tomto případě vraždu, která je záhadná jak bermudský trojúhelník. Jo, a když je ještě navíc podáná chytře a pro diváka atraktivně, je to film podle mýho gusta. A tito Muži to splňují dokonale. Ono taky v tomto případě dělají hodně herecké výkony. Daniel Craig se skvěle vcítil do role novináře a potvrdil mi předzvěst, že nový Bond bude pecka. No ale to, co předvedla Rooney Mara, bylo něco neuvěřitelnýho. Tady jsem jen koukal s otevřenou hubou a strašně jí fandil, ta holka se s ničím nepárala a měla koule na to, aby to tam rozmetala naprosto všechno. Hodně tomu všemu taky přispívala skandinávská krajina, která celý záhadný příběh dělala ještě záhadnější a temnější. U mě je to jednoznačných pět fleků, které jsou naprosto zasloužené. ()

Helo

Tak u tohole filmu jsem měl dost často pocit, jako bych se znovu díval na Švédskou verzi. Všechny scény jsou si opravdu hodně podobné, chvílemi bych řekl až stejné (zřejmě se oba režiséři dost drželi předlohy) a jediný rozdíl tak tvořila jiná hudba a herci. Craig skvělý, Rooney Mara mi nejdřív do role neseděla, ale nakonec jsem si k ní cestu našel. Ale jak jsem řekl, od Švédské verze mi to příliš odlišné nepřišlo a tak uděluji stejné hodnocení. Inu, věřil jsem, že Fincher z klíčových scén vytáhne více napětí a emocí... ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno