Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Už samotný název filmu naznačuje, že nepůjde o vážný příběh, nýbrž o komedii. Poměrně lehce můžeme objevit jakousi příbuznost se slovy potrhlý, blázen, pošuk, cvok? Hrdinou je Fielding Mellish, který se pokouší bez velkých nároků nějak nenápadně protlouct životem. Kromě toho, že již delší dobu hledá pevnější milostný vztah a práci, nemá žádné ambice. Téměř systematicky se vyhýbá politice a vlivu televize i rozhlasu. Ještě jedno je na něm pozoruhodné - je věčný nešika a smolař. Ironií osudu způsobí zlom v jeho životě mladá aktivistka Nancy. Od okamžiku, kdy se Fielding do dívky zamiluje, mění se nejenom jeho vztah k okolí, ale i touha navždy zůstat jen nenápadným kolečkem ve společenském dění? Woody Allen vytvořil bláznivou parodii, v níž se místem děje stala smyšlená banánová republika San Marcos. Vysmívá se nejrůznějším vzbouřeneckým hnutím a také politice s jejími viditelnými i utajovanými metodami, mechanismy, rituály. Režisér si také s velkou chutí zahrál Fieldinga Mellishe. Nejeden satirický šleh se dotýká praktik nejmocnějšího společenského média - televize (komentování nejrůznějších zpráv a ovlivňování mínění veřejnosti). Film nezapře, že režisér velmi dobře zná světovou kinematografii a po svém si zažertoval s nejedním filmovým klasikem. A tak můžeme vidět svérázné citace z Bergmanovy Sedmé pečeti (snová scéna Filedinga odnášeného na kříži), proslulého Ejzenštejnova Křižníku Potěmkin (dětský kočárek řítící se po schodech dolů) či křížové výslechy, jak je známe z filmu Kdo seje vítr. Woody Allen tu ovšem vzdal také hold mistrům světové grotesky Charliemu Chaplinovi (etudou na známou Moderní dobu) a bratřím Marxům (připomenutím slavných titulů Psí suchary, Kachní polévka), jejichž gagy se inspiroval při zachycení jednoho lidského údělu a lidské společnosti. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (214)

B!shop 

všechny recenze uživatele

Ranej Woody, takze opet takova strestena komedie se zajimavym pribehem, kterej nejdriv pul hodinky sleduje smolare Woodyho a pak se presune do Jizni Ameriky a je to takova parodie na statecky se svejma partyzanama, diktatorama a podobne. Celou dobu Woody pali jeden paradni for za druhym, ale ke konci uz mu precejen lehce dochazi dech. Navic to obcas pripomina grotesku. Taky stoji za pozornost mladej Sly jako utocnik v metru a mel by tu bejt i DeVito, kteryho jsem si ale nevsim. Proste takova jednoducha zabava, ktera ani chvily nenudi. Slabsich 5*. ()

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Nemôžem sa zbaviť pocitu, že v tejto skrz-naskrz originálnej plošnej satire z rannej fázy Allenovej tvorby akoby si ešte len nevyzrelo ohmatával jednotlivé prostriedky a skúšal, čo s nimi dokáže. Experimentovanie s nemou groteskou, slapstickom, screwball a ďalšími žánrami komédie vsadenej do dobového kontextu mi tentoraz prišlo umelé a kŕčovité, až príliš "humoru pre humor". Jednotlivé gagy a hlášky až pričasto prekračujú pomyselnú hranicu nevtipnej trápnosti, akoby ich Woody ešte nedokázal vybalansovať. Z jeho ostatnej tvorby pritom viem, že zo seba dokáže urobiť blbca omnoho inteligentnejšie (akokoľvek paradoxne to znie). Prvý a dúfam že i posledný Allenov film, ktorý ma úplne obišiel. 45% ()

Reklama

Marigold 

všechny recenze uživatele

Zlatý věk politické satiry a film, jehož kvalitu ověřuje to, že neztratil nic na své aktuálnosti (ať už směrem k moci a otupělosti médií nebo směrem k velmi koncepční zahraniční politice USA). Natlakovaná burleska se sice rozpadá na fragmenty skečů, ale baví pythonovskou absurditou i vyhraněnou allenovskou sebeironií a kritičností k čemukoli ideologicky konzervovanému. Báječné jsou i reminiscence na němé grotesky. ()

Falko 

všechny recenze uživatele

Pri mojej oblubenej Allenovej komedii DAREBACCI (2000) by mi ani nenapadlo, ze by som sa pri niektorom z jeho dalsich filmov dokazal nasmiat este viac, ale to som samozrejme nevidel vsetky jeho filmy. Pri tejto crazy komedii mi uplne stacila hudba a Allenov uces a nasmial som sa rovnako, ako volakedy na komediach s Pierrom Richardom. V tejto ulohe si zahral nestastnika, do ktoreho sa nezalubi ziadna zena a ked uz to vypadalo byt z jednou slecnou nadejne, ta ho potom odmietne. Uz mi stacili len tie dialogy :-) Proste Woody je skvely herec a reziser, avsak treba tento film brat len ako blaznivu komediu. Prekvapiva bola aj mala uloha nasilnika Sylvestra Stalloneho... 12.11.2008 ____ Woody Allen - (Fielding Melish) +++ Louise Lasser - (Nancy) +++ Carlos Montalbán - (generál Emilio M. Vargas) +++ Danny DeVito - (muz pri svadobnom sprievode) +++ Sylvester Stallone - (násilník vo vlaku v metre) +++ ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Banánům se snad ani nedá říkat komedie, to je zkrátka čistokrevná bžunda. Škoda několika slabších scének a hlavně úplně té poslední, která potvrzuje, že opakovaný vtip nemusí být vždycky vtipný, protože jinak jde o pohodovou satirickou zábavu v duchu grotesek. Už jen ten geniální úvod s atentátem na prezidenta mě rozesmál nahlas, o nákupu jídla pro revolucionáře, scéně u soudu či o reklamě na Nový zákon ani nemluvě. Ano, má to chyby, třeba příběh je tak nepodstatný, že film připomíná dvojitý díl Monty Pythonova létajícího cirkusu, ale může mi to po takovém srovnání vadit? ()

Galerie (27)

Zajímavosti (14)

  • Když byl Woody Allen otázán v rozhovoru, proč se film jmenuje právě Banáni, tak odpověděl, že proto, že tam žádné nejsou. (don corleone)
  • Howard Cosell a Don Dunphy, kteří ve filmu ztvárnili sportovní moderátory, nemají ve skutečném životě v povolání daleko. Dvojice moderovala pořad Nekonečný svět sportu. (Oktavianus)

Související novinky

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

21.01.2011

Čtyřicet celovečerních autorských filmů, jeden televizní a jedna spolupráce na povídkovém díle – a to všechno během jednačtyřiceti let! Americký filmař Woody Allen se za svou pracovní morálku určitě… (více)

Reklama

Reklama