Otec vědce Willa trpí Alzheimerovou chorobou a Will se snaží vyvinout látku, která by jeho milovaného otce vyléčila. Vyvine prostředek s názvem ALZ 112. Testuje se na šimpanzích, u kterých prokazatelně dochází ke zvýšení inteligence. Will chce povolení testovat na lidech, ale jeho nadřízený to odmítá. Will se rozhodne aplikovat látku otci, protože jeho nemoc se rapidně zhoršuje... V podstatě okamžitě dojde u otce ke zlepšení zdravotního stavu, a dokonce k vylepšení některých schopností. Stále však není jisté, zda přípravek nemá nějaké vedlejší účinky. V ústavu se záhy jedna šimpanzí samice začala chovat velice agresivně a ona i ostatní opice jsou utraceni. Will později najde v jejím kotci mládě – to byl důvod její agresivity, chránila svého potomka. Will se rozhodne, že si mládě ponechá a dá mu jméno Caesar. Z matky do něj přešla látka ALZ 112 a díky tomu v 18 měsících umí 24 slov znakové řeči, ve dvou letech skládá skládačky pro děti od 8 let a ve 3 letech projevuje komunikační schopnosti daleko převyšující člověka. Jednoho dne Caesar uteče a zlý soused se ho pokusí zabít. Caesar je zraněný a Will ho vezme k veterináři. Tam se seznámí s mladou veterinářkou Caroline a začnou spolu chodit. Společně vychovávají Caesara jako člověka a on jim všechnu péči oplácí svou láskou. Také Willův otec si Caesara velmi oblíbí... Zhruba za 5 let Caesar chápe, že není člověk jako ostatní, a chce vědět, kým vlastně je. Will mu poví pravdu o matce, kterou zabili, a i to, že u Caesara došlo k ještě většímu účinku ALZ 112 a jeho inteligence je stále vyšší. Podle Caroline to je špatné. Kde bude Caesar žít? (TV Prima)

Diskuze

Eržik

Eržik (hodnocení, recenze)

Tak jsem se zrovna vrátil z kina, potřetí jsem si tento snímek užil. A to doslova, kolikrát jsem sledoval i publikum jak na co budou reagovat, třeba před tím než Caesar poprvé řekl NO, to je super těch několik elektrizujících vteřin, kdy jsou diváci s otevřenou pusou a popcorn a brčka jim z nich padají, jakoby před nimi opravdu stál lidoop a mluvil... Tomu říkám vzácnější okamžik v kině a ne každý film mi to dává...

Abych se přiznal, soustředil jsem se i na detaily, které se tu snažil někdo zpochybnit otázkami.. většina se dá zodpovědět a jiné jsou opravdu jen na divákově benevolentnosti a představivosti...

Tak třeba to jestli se u lidoopů vlivem viru "zvětšuje" mozek. Will vysvětluje, že ALZ 112 umožňuje tvorbu nových buněk v již existující mozkové tkání, které poté pomáhají regenerovat nevyužité obvody a části mozku. Všichni určitě víme, že ani lidé nevyužívají plnou kapacitu mozku, ale jen zlomek. Proto u Charlese byl i nárust inteligence, jelikož i jemu se regeneroval mozek dál, než se vzchopily protilátky.

Caesar byl hodně chytrý, to taky víme, takže jen proto, že jsme neviděli, že zplynoval i opice v ZOO tak to neznamená, že to neudělal. Navíc těch byl jen zlomek oproti těm z útulku a Gen-Sys, takže je možné použít i vysvětlení které tu padlo dříve - efekt smečky, tlupy.

To že je děj v SF podle mě není proti ničemu, tady to vše jen začalo útěkem prvních několika chytrých opic, protože u Friska mají sekvojový les, Central Park je super, ale asi by se jim tam tolik nedařilo. Navíc to kam půjdou naši lidoopové dál teprve uvidíme, takže pravděpodobně next stop NY.

Nikde není řečeno, že lidstvo vyhyne, jen se rozšířila nákaza, lidi určitě brzo najdou lék, nebo si vytvoří sami protilátky a nakonec třeba budou "jen" zdegenerovaní jako v původní Planetě.

A ohledně fyziologie Caesara, že mohl mluvit a byl tak velký. Podle mě to je klíč, jemu totiž nikdo ALZ 112 nedával, on jen zatím jediný svého druhu, narodil se s tím genem a to je určitě podstatný fakt, který leccos bude měnit. Ono asi zabere víc generací, než Lidoopové budou opravdu vládnout lidem...

Zkrátka mě celkově toto pojetí přijde velmi kvalitní, film má neskutečný spád, minimum hluchých pasáží a skutečně jedinečně podanou emoční stránku. Protože když se podívám na dialogy a počet textů, tak budu překvapen, protože jich je velmi málo, hlavní vyjadřovací technikou zde jsou právě výrazy, chování, reakce, pohyby. Což tento film pro někoho může dělat hůře čitelný - doslova. Je k tomu podle mě třeba se dívat a hlavně cítit. Snad proto mě to tolik fascinuje, že  to ve mě něco vyvolává a jen to ke mně povrchně nemluví...

Takže rozumím i rozdělení publika a respektuji názor těch, kteří to takto necítí, není to žádná chyba, prostě to tak je. Píši za sebe, že tento film je pro mě zážitkem.

wdolek (hodnocení, recenze)

to je srandovni debata...

ma motivace, proc jsem prisel poplivat toto veleuzasne dilo je prave to, ze je to jako veleuzasne dilo hodnoceno. samozrejme, nekdo ma rad holky, jiny zase vdolky. je spravne, ze se vsem nelibi to same - ze si kazdy umi udelat svuj nazor a pohlednout na vec s nadhledem.
neni to sice pripad tohoto filmu, ale zamerne zaviram oci a neposloucham, kdyz nekdo nekdo rika "tento film natocil ten a ten" - vim, ze by me to ovlivnilo. radeji se chci na film podivat, aniz bych vedel kdo za nim stoji a co mohu ocekavat.
u opiciho filmu jsem byl jiz predem srozumen s tim, ze jde o "zrozeni planety opic", prequel ke scifi klasice. a v tomto ohledu u me film skutecne pohore (viz me komentare a otazky, na ktere nikdo neodpovedel).
pro me je to uzasne - najdu si tolik chyb, ale stejne se filmu dostane takoveho hodnoceni - snad aby to rovnou nominovali na 10 oskaru.

no, sahejte si dal na pindiky :) ja si du pripomenout film, ktery narozdil od tohodle neni tak neuprosne nudny - puvodni planetu opic.
pekny vecer preji.

fanik15

fanik15 (hodnocení, recenze)

Kdo a kdy si šahá na pindíka je jeho věc. A řešte si to na nějakým erotickým foru.

GigaPudding (hodnocení, recenze)

JohnnyiS: jsi vzteklounek, to každý vidí :)
každopádně tvoji pozornost očividně mám tak jako tak bez toho že bych musela vyvíjet nějakou snahu a to včetně toho, že jsi schopnej mi bezdůvodně psát i do pošty, tak co mi chceš naznačit? :)

GigaPudding (hodnocení, recenze)

JohnnyiS: to spíš ty si asi málo šaháš na pindíka, když jsi pokaždé tak frustrovanej :)

tom88

tom88 (hodnocení, recenze)

Tak opičáci zarobili už slušnych 307 milionov, a tržby spolalil hurikán v USA, ale aj tak je dost penazi na pokracovanie.

Stue08

Stue08 (hodnocení, recenze)

JohnnyiS: No o to mi právě jde... když holt někdo přijde k filmu s vysokým hodnocením proto aby ho poplival, pak se nemůže divit že ho všichni zjebou... já prostě nechápu jak moc bych musel bejt znuděnej, nemocnej nebo zoufalej abych měl tu potřebu takovým způsobem rozvádět diskuze... tohle je boj s větrnými mlýny a nemůžeš tvrdit že není blbej když do toho jde ikdyž s tím sám počítá, to už není diskuze, to je flame a ten chlapec trollí o stošest.

pustis28

pustis28 (hodnocení, recenze)

Mě se film líbil viz mé hodnocení, ale souhlasím s JohnnyiS. Každej na to může mít odlišný názor, tak mu ho nechte. Kam by jsme to dospěli, kdyby se všem lidem líbili úplně ty stejné věci? Každý má prostě jiný vkus.

GigaPudding (hodnocení, recenze)

TomikZlesa: tak třeba filmy podle historických událostí jsou přece taky děsně předvídatelné :)
každý už předem ví kdo vyhrál nebo jak to s danou postavou dopadne :)

TomikZlesa (hodnocení, recenze)

wdolek: snad nechceš abysme ti vypisovali všechno, pokud si nekoukal porádne nebo si to ani videt nechtel je to tva vec, ale jako srovnavat opice a klub sracu (ackoliv film mam hodne rad) je naprosto mimo....porad nechapu co ma nekdo na nalinkovanym scénaři, at se jedná o jakykoliv film o virech, epidemiích či katastrofách je to víceméně podobný, zkus nadhodit jak bys film směřoval ty, možná to mohli natočit jako Irréversible :-))

Stue08

Stue08 (hodnocení, recenze)

wdolek: Mohl bych se zeptat, jaká konkrétně je tvoje motivace? Snažíš se snad říct, že jsou všichni okolo ovce co hodnotí podle ostatních? Pokud vím tak je tahle stránka vytvořená právě proto, aby mohli lidé vyjádřit svůj názor na film... a jak vidím jdeš proti většině (ne, že by bylo jít proti davu něco špatnýho), ale pokud systém hodnocení funguje jak má, pak má ten film svoje kvality a všichni kromě tebe je vidí. Možná jsi jenom špatně koukal.

GigaPudding (hodnocení, recenze)

wdolek: ne, captain america a planeta opic nemají nic společného :)

a díval ses na ten film nebo ses díval z okna? protože výrazů ve tváři a různých dalších detailů si člověk nemohl nevšimnout :)

wdolek (hodnocení, recenze)

GigaPudding: ano, protoze kdyby se to nejak vyrazne odkazovalo, byl by to proste a jenom fail... paklize to ma byt samostatny film, ktery je jen volnou inspiraci puvodni Planety opic, tak je vse v poradku.

I kdyz se mi v hlave vylihl dalsi rozpor: jak je mozne, ze ke konci filmu opice proskakovaly s lehkosti tvrzena skla kancelari (jakoby to byl papir) a dopadaly ze 3. patra jakoby nic. dal jim virus nejake super-schopnosti? neodkazuje se tento film tak trosku i na Cpt. America?

TomikZlesa: ... paklize je toto nejaka skvela psychologie postavy, proc je tak mizerne ohodnocen klub sracu? tam je velkolepy posun v psychologii postav, kdyz se Kevin s Perrym rozhodnou vydelat si na cestu na Ibizu sami brigadou. bohuzel, zrozeni planety opic bylo nalinkovane uz od zacatku - citelne a predvidatelne od prvni chvile. mozna ne pro ty, kteri nevideli puvodni film / serii filmu.

paklize nekomu staci jako psychologie postavy hrani si se soskou sochy svobody, ocekavatelne odvraceni od lidi, ochrana stareho dedecka, s kterym opice vyrustala... mno... divim se prevelice.

TomikZlesa (hodnocení, recenze)

a toho jak se treba cesar choval k willovu otci si taky zřejmě někdo nevšim, Eržik to ale vystihl suprově

GigaPudding (hodnocení, recenze)

wdolek: zrození planety opic je nový začátek pro celou sérii, to nemá nijak navazovat a ke staré planetě opic se odvolává jen odkazováním, například když si caesar hraje s figurkou sochy svobody, když už se teda neobejdeš bez new yorku, atd.
mimochodem ta série odkazů v tomhle filmu byla úžásná stejnou mírou jako opičáci a jejich příběh :)

wdolek (hodnocení, recenze)

GigaPudding: ano, take jsem si zacal rozpominat na ten casovy paradox a cely pribeh... a ano, jmena opic byly bohuzel asi jedine, co ty filmy mely spolecne.
jsem jinak prekvapen, ze se planeta nesestava jen z new yorku! kdo by to byl rekl... z puvodni planety opic jsem nabyl dojmu, ze "zrozeni" opici civilizace bylo prave nekde pobliz NYC (viz prohledavani ruin, a posledni zaber filmu). samozrejme ze "planeta" neni jen jedno mesto... ale ;) ...

Eržik: tak to me mrzi, bud stoji digitalni projekce za vyliznohu, a nebo jsem byl na jinem filmu... opciky, vyrazy a jejich motorika - prislo mi, ze je to jen o trosku lepsi, nez treba opice z Jumanji. ono prehravat se take moc nema - nevypada to totiz vubec prirozene ;)

jaqubko

jaqubko (hodnocení, recenze)

Eržik: ono je to drsný fakt, zrovna pri planéte opíc to ešte viac škodí než pri akčných filmoch, ani počítačová obrazovka, ani tv či už v dvd ripe to nevykreslí tak ako tomu bolo v kine, tie výrazy tvárí boli úžasné!

Eržik

Eržik (hodnocení, recenze)

Vždycky jsem hodně smutnej, když někdo "hodnotí" respektive kritizuje film na záladě pirátského kinoripu, to je vlastně víc než smutné, ale ubohé, když si dotyčný do toho kina ani nezajde...
A taky žasnu, že někdo nevidí progres, kontinuitu a hloubku vykreslení charakteru Caesara, ale jen ty čtyři slova. Na místo toho, že dal přednost tomu jít z pekla zpět do tepla domova, kde má sušenky a prolízačky, jak by to udělala většina lidí, ale zůstane tam a postaví se jak nepřátelským kolegům, tak samotnému vedení a postupně naučí své druhy tomu, čeho lidé nejsou schopní po staletí a téměř nikdy na vyšší než národní úrovni.
Je, pardon, teď jsem si uvědomil, jak to, že to někdo nevidí, ono ty kinoripy prý nejsou moc kvalitní, takže na tom monitoru je těžko vidět výraz očí a mimika, než jako v kině, nebo poté na kvalitním originál formátu...

wdolek
planeta nesestává jenom z new yorku :)
a on to je alternativní film

a v dobytí planety opic se nevzbouřil náhodný opičák, ale opičák Caesar, který byl potomkem opičáků z budoucnosti a mluvit uměl od narození :)

erique: charaktery těch opic nespočívaly v žádných slovech :)

erique

erique (hodnocení, recenze)

ja si predstavujem rozvinutý charakter trochu inak ako nejakú rozprávajúcu opicu ale tak ok...zase ja som ta blba...

GigaPudding: ...

- mel jsem za to, ze podana latka mela regenerovat mozkove bunky (u cloveka), a u opic doslo k tomu, ze naopak bunky vznikaly navic (oproti normalu)
- tak to mohli ve filmu ukazat ;D a predejit zbytecnym otazkam
- nepamatujete si, co je na konci "Planet of the apes"? ;) neco takoveho v kalifornii urcite nenajdete
- a v tom je nejaky problem? nemam problem s tim, ze je to prequel, mam problem s temito "detaily", ktere z prequelu delaji spise alternativni film (jako byla planeta opic od Burtona)
- digitalni projekci zminuji predevsim kvuli naprosto mizerne grafice. na to, ze je rok 2011, jsem byl patricne zklaman - treba je to ve 3D nebo pri klasicke projekci jine

jedine, co akceptuji, je myslenka nejake rychle mutace - k puvodni planete opic je to cca 2000 let. za tu dobu by urcite zivocisny druh nedospel k necemu jako byl lidsky stredovek.

mimochodem, filmu s opicaky vzniklo mnohem vic. jeden ze starsich dilu byl prequelem - tam vznik opic zapricinila domestikace opicaku. jestli si dobre pamatuji - virus vyhubil domaci mazlicky, tak lide "domestikovali" opice, zaroven si z nich udelali posluhovace. a jeden den se jeden opicak zbouril a rekl "ne" - slovo, ktrere slysel nejcasteji (ale nikdy nepadla zminka o opicim viru, nebo ze prvni svobodna opice mluvila anglicky ;D).
samozrejme, postupem casu ty filmy byly blbejsi a blbejsi, klasicka vyvarovna z prvinho uspesneho filmu.

jirkapo

jirkapo (hodnocení, recenze)

Starší příbehy planety opic se odehrávají na planetě Zemi nebo na úplně jiné planetě?

TheDarKnig

TheDarKnig (hodnocení, recenze)

tak k filmu jsem se ještě stále žel nedostal, ale alespon jsem si konečně vyposlechl soundtrack, a je opravdu velmi vydařený. Hlavně taková poslední skladba je úžasná. Přitom o nějakém Doylovi jsem doted nikdy neslyšel.

TomikZlesa (hodnocení, recenze)

wdolek: doporučuju skouknout pár dokumentů o lidoopech, by ses divil jak už ted sou např šimpanzi chytří, sám sem čumel jak puk.

wdolek
-nebyla to látka na zvětšování mozku
-protože asi opičáci vykradli všechny zásoby plynu :)
-proč by se tam měl odehrávat?
-jaktože třeba nolanův batman začíná od začátku, když už začal x filmů předtím? :)
-asi to obkoukal z telky :)
tohle bylo první scifi se kterým ses v životě setkal? :)

ano, viděli jsme původní planetu opic a právě proto je tenhle film tak dobře hodnocený :)

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru