Sherlock

Krimi / Mysteriózní / Drama
Velká Británie, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Colomba666

Cumberbatch & Freeman zde ztvárňují 2 krásně odlišné charaktery, úplné nebe a dudy. Vysoce funkční sociopat Sherlock řeší případy policie díky svému vhledu, arogantnímu jednání a faktu, že nikoho lepšího nemají, jako asistenta si vybere svého spolubydlícího, bývalého vojenského lékaře, Johna Watsona. Takřka ihned po setkání spolu řeší první případ vraždy, ačkoliv mělo jít pouze o vztah mezi spolubydlícími, časem se ukazuje, že spolupráce těchto dvou charakterů nese své ovoce, a tudíž není případu, který by tito dva nevyřešili. Striktně logický Sherlock & citlivý Watson představují velmi zábavnou dvojici, která ještě zažije mnoho útrap a zkoušek jejich přátelství. ()

zuzrik

Spolu z Hannibalem jediné dva krimi seriály, které jsou pro mě koukatelné a zároveň jeden z mých nejoblíběnějších seriálů všech dob a to už od roku 2012. Pro mě jakožto Whoviana byla naprostá povinnost zkouknout další tvorbu mistra Moffata, který jako vždy píše jako bůh. Studie v Růžové je pro mě ale stále nepřekonatelná a nejlepší ze všech dílů. I když s každým cliffhangerem na konci série přichází i těžké deprese a trauma, ráda to přetrpím do další série, protože to vždy stojí opravdu za to. Za vyzdvihnutí stojí především perfektní scénář, dechberoucí herecké výkony (hlavně Benedict Cumberbatch - nejlepší Sherlock všech dob) a úžasná mi přišla i hudba, která je na tento typ seriálu přesně "ušitá". (PS.: soundtrack se skvěle hodí i ke studiu ;). Snad nebude 4. řada poslední. ()

patmull

Geniální adaptace jedné z největších knižních klasik všech dob. Poslední díly byly dějově překombinované a do úvodních dílů měly daleko, i tak to ale byl skvělý seriál. ()

Unrealik

Nejprve jsem viděl první sérii Jak prosté. Až pak tento seriál - zatím také první sérii. A musím tedy říci, že Sherlock je o stupeň výše, svědčí mu delší stopáž. Tak jsem viděl už tři série. A ty už tedy, bohužel, nedosahují kvalit první série, spíše míří k obyčejnému průměru. Už jsem viděl i čtvrtou sérii. Hodnocení nechávám. ()

Neel

Novodobý Sherlock Holmes? Ačkoli mi knižní předloha vůbec nic neříká a pokusy o zfilmování Guyem Ritchiem jsou přinejmenším slabé, tohle můžu! Cumberbatch i Freeman jsou úžasní, Scott hraje až chvílemi přehrává, ono zahrát psychopata jeho ražení, není jen tak. Ale i tak je to šikula... 1. série ****, 2. série *****, 3. série ***** a nemůžu se dočkat 4... ()

LittleMagali

Tenhle seriál je jednoznačný důkaz toho, že modernizace klasických témat nemusí dopadat vůbec špatně, právě naopak. Sám Benedict Cumberbatch v rozhovoru prohlásil, že se obával toho, že seriál bude laciný, nicméně po přečtení scénáře se rozhodl do toho jít. A to je moc dobře, protože jeho herectví je jednou z mnoha výrazných předností Sherlocka. Ale samozřejmě jeho kolegové a kolegyně za ním nezaostávají ani v nejmenším a svižný, vtipný a chytrý scénář je tudíž "distribuován" diváctvu v té nejlepší možné podobě. Pět hvězd jen proto, že nemůžu dát víc. ()

Bohulib

Skvělá adaptace Sherlocka Holmese do současnosti. A také se mi velmi líbilo, jak si s tím vyhráli v České televizi (od nápisu "Česká televize" v titulcích, přes české nápisy na dveřích až po novinové články), klobouk dolů. Dokonce jsem si ve scéně, kdy Sherlock říká, že je obálka z České republiky, ověřoval, jak je to v originále. Taky se mi daleko víc líbil dabing Vojtěcha Dyka, přestože hlas Jana Šťastného, který dělal dabing pro kabelovou televizi, je podobnější originálu. ()

LucillaP

Na Sherlockovi se dá velmi snadno vypěstovat závislost nebo averze vůči němu. Je to velmi dobrá adaptace, čerstvý vítr v převedení tohoto hrdiny do současnosti. Dle mého skvěle funguje chemie ústřední dvojice a postupné budování jejich vztahu. Jistě se najdou mouchy v ději, některé momenty jsou těžce za hranou, některé chování je brutálně nelogické a dvě/tři epizody byly slabší, ale... Ale to prostě dokážu odpustit. Seriál má spád, je chytrý, vtipný, zaujme energickým projevem všech postav (OK, především Cumberbatche) a když už nic jiného, Andrew Scott jako Moriarty byl naprosto neuvěřitelný. Za mě zasloužený plný počet a pokud někdy dojde na pátou sérii, budu ráda i za ni. ()

Thalin

Každý díl mě vtáhl, byl poutavý a vždycky jsem jen čekala, až nám Sherlock vysvětlí, jak se co stalo nebo jak mu to či ono povedlo. Takže mě pořád držel ve střehu. Britský přízvuk v originále je už jen třešinka. ()

J.CTORN

Kámo, zaručeně nejatmosferičtější, nejlepší, nejzajímavější seriál který kde najdete. Hlavní postavy si zamilujete natolik, že se budete dívat na jejich edity, i když jsme heterosexuálové, hned po první epizodě budete chtít si vpustit opět Sherlocka do žil, den co den budete vyhlížet paní Hudsonovou, jestli nepřinesla kávu, každý divný člověk ve vlaku kde pojedete, budete ho podezírat a plnit svoji dedukci, dojdete až k poslednímu dílu který vám vyrazí dech. Po půl roce nebo roce se příznaky Sherlockoholikovstvý se zase projeví a vy se na sérii podíváte znovu, jenže i když to nebude až tak INSANE jako když jste to viděli prvně, budete prožívat něco co se jen tak prožívat nedá. Pak si zase zastesknete že není 5. série a bude trpět, AŽ TAK JE TENTO SERIÁL ÚŽASNÝ. JESTLI JEN VÁHÁTE, DĚLÁTE OBROVSKOU CHYBU, TENTO SERIÁL JE TO NEJLEPŠÍ CO VÁS MOHLO V TV SVĚTĚ POTKAT. Měla by se založit skupina pro Sherlockoholiky. Bene, tohle je tvá životní role, věř mi, když to budeš natáčet dál, tak svoji životní roli budeš prožívat, lepší mnohem lepší než Dr. Strange. No, já teď jdu LETS PLAY GAME, LETS PLAY MURDER (hláška z třetí série). 1 000 000/10 ()

Feacher

Po zhlédnutí všech dílů tedy závěrečné hodnocení.. První série velmi solidní rozjezd a úžasné případy a dedukce, které nastavily řád pro zcela bezkonkurenční sérii druhou - netřeba dále rozvádět. Třetí série už výrazně slabší, ale stále kompletně na 5*. Avšak trend snižování významu případů na úkor děje okolo postav poznamenal již 4* čtvrtou sérii, z níž byl nejlepší "nultý díl" o příznačné nevěstě, který je mimo zdejší hierarchii dílů... Každopádně jako celek úžasný seriál, úžasné myšlenky ze všech možných koutů, navíc to celé zapuštěné do světa původního, ale moderního Sherlocka Holmese... Herci skvělí, zejména asi Moriarty, a padnoucí, často velmi chytré dialogy s prvky komedie a vtipných hlášek... Prvky akce a geniálnosti.. a ta hudba... to je to, co tento seriál zdobilo... Rád se někdy podívám znovu, ačkoli je mi jasné, že už to nikdy nebude jako poprvé! ()

DeJiF

I tu se jednou sešli drak Šmak a Bilbo Pytlík v Londýně na adrese 221b v ulici Baker Street a dali se na dráhu detektivů, čímž vytvořili jednu z nejlepších detektivek, co jsem kdy měl možnost vidět. Pravdou je, že jsem takovou genialitu a preciznost nečekal a když Sherlock řešil svůj první případ, dělalo mi dost velký problém jeho analýzy a úvahy stíhat. Postupně jsem si zvykl a seriál mě naprosto pohltil, protože exceluje opravdu po všech stránkách. Začal bych herci a postavami, Benedicta Cumberbatche, který je v hlavní roli detektiva Holmese, už si všímám nějakou dobu a nepřestává mě fascinovat svými nevídanými, silně a přesvědčivě zahranými výkony, jako například v Star Trek: Do temnoty a nebo v Hobitovi: Šmakova dračí poušť. V roli Sherlocka jsem si ho užil zdaleka nejvíc, Cumberbatch zkrátka uměl naplno prodat osobnost geniálního detektiva, který nemá přespříliš sociálního cítění a o to víc pak zafungovaly emoce, které sledovat zrovna u postavy Sherlocka bylo něco skutečně výjimečného a Cumberbatch to všechno umožnil. Dále je tu detektivův parťák John Watson, kterého ztvárnil Martin Freeman, bez kterého by řešení případů nebylo ani z poloviny tak zábavné a jehož vztah se Sherlockem si prošel mnoha událostmi a zvraty. Do toho se přidal i houf vedlejších postav, které společně dokreslují osobnosti a vývoj hlavních postav, tudíž se dialogy sledují opravdu příjemně a nebýt toho, že je Sherlock detektivka, byl by seriál schopen se stát i poněkud absurdním britcomem, protože ty interakce mezi postavami opravdu neomrzí. Samozřejmě by to leccos ubralo geniálním zápletkám pečlivě připraveným pro každý díl a mám takový pocit, že se tvůrci nechali taky krapet unést. První a druhá série fungují na výbornou, každý případ je pečlivě vykonstruovaný a nadesignovaný tak, aby se nad ním i mastermind Sherlock řádně zapotil a mnoho situací vytvářelo tak kulervoucí napětí, že mě až zvedalo ze židle. Po finále druhé série jsem ale měl pocit, že tvůrci si vyplýtvali svou nejlepší kartu až moc brzy a byl jsem tak poněkud skeptický ohledně dalších dvou sérií. A skutečně jsem začal pociťovat mírný propad kvality a to ze strany propracovanosti scénáře. Tvůrci se zkrátka příliš začali zaobírat postavami, jejich vývojem a pohrávali si se situacemi, do kterých je navezli a ono to je fajn sledovat a vede to k mnoha opravdu silným momentům, problém však je, že to ubírá na kvalitě a promyšlenosti dalších případů. Našel bych tak minimálně dva díly, kde byla kvůli tomu zápletka naprosto triviální a nepříliš chytlavá. Větší prostor postavám měl pravděpodobně posloužit jako set-up na finále čtvrté série, které bylo díky tomu opravdu silné, ale mrzí mě, že jsem byl ochuzen o pár dalších zapeklitých zápletek. Abych ale nekončil s negativy je čas teď vynachválit mnoho maličkostí, které ale také přispívají na unikátnosti seriálu. Prvně musím pochválit zajímavý střih, originální přechody mezi scénami, kde se různě pohrává se záběry a podobně a texty sms, e-mailů, myšlenek a všeho dalšího, mě ještě více a více vtáhly do dění, protože jsem mohl vnímat, co si postavy čtou nebo co si samy myslí. A zdaleka nejvíc mě překvapila hudba. Ta je natolik chytlavá, že ji poslouchám doteď a pomáhá navozovat správnou atmosféru ve správný moment. Inu nebudu z Baker Street odcházet rád, ale všechno dobré holt musí někdy skončit, každopádně se mi Sherlock jen tak nedostane z hlavy a budu na něj dlouho vzpomínat jako na jeden z nejunikátnějších detektivních seriálů. () (méně) (více)

Stupet

Jak už to u mě bývá, tento klenot jsem objevila až teď, řadu let po tom, co se z něj radovali ostatní. Seriál je to úžasný. Nechybí mu vtip ani napětí. Rozhodně ho řadím mezi své oblíbené. Sherlocka miluju, i když v některých chvílích bych mu dala nejradši přes hubu. Jedna chybějící hvězdička za poslední sérii, která je v porovnání s těmi předešlými jako z jiného světa a není moc vydařená, i když i tady se několik světlých momentů našlo. Ovšem série 1.3. nemají konkurenci. ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

29.11.2018

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017