Reklama

Reklama

Australané v první světové válce nebojovali jen na Gallipoli, ale i v hlubokém evropském podzemí. Příběh filmu australského režiséra Jeremyho Simse vychází ze skutečných událostí. V roce 1916 se první světová válka dostala do patové situace. Fronta se táhla od kanálu La Manche až ke švýcarským Alpám. Miliony životů byly ztraceny. V zoufalém pokusu o průlom byli do tunelů a šachet pod nepřátelskými liniemi povoláni civilní důlní inženýři a horníci. Tím začala tajná, tichá podzemní válka. Jedním z těchto mužů byl i Australan Oliver Woodward, který sloužil u 1. australské tunelářské roty a zúčastnil se proslulé bitvy o messinský hřeben. Za svou službu byl vyznamenán Vojenským křížem 1. stupně a stal se tak jedním z pouhých čtyř Australanů, kteří toto vysoké vyznamenání obdrželi. Film, sledující válečné osudy Woodwardovy jednotky, získal celou řadu cen. (Česká televize)

(více)

Recenze (171)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Zajímavý edukativní snímek o ne zcela známých aspektech první světové války. Zaujali mě 17letý Harrison Gilbertson (nezletilý kluk Frank Tiffin, trpí posttraumatickým válečným stresem), Kenneth Spiter (Němec Karl Babek, který upozorňuje na blížící se Australany) a Mark Cole Smith (Billy Bacon, umírá při záchraňování druha). ()

drackula 

všechny recenze uživatele

Príbeh filmu Beneath Hill 60 sa zameriava na partiu baníkov, ktorý sa pokúšajú zvrátiť patovú situáciu na bojiskách prvej svetovej vojny. Náš distribučný preklad - Tichá vojna - je tiež vcelku presný, keďže film stavia na atmosfére, kedy o živote a smrti rozhoduje plameň sviečky a zvuky v podzemí. Nebolo to monumentálne a občas sa vyskytli aj vyslovene televízne momenty, ale surovosť zákopovej vojny sa podarilo vystihnúť dokonale. Lejak, blato, potkany, streľba a žiadna vyhliadka na lepší zajtrajšok idú divákovi kontinuálne pod kožu a nepríjemný pocit ostane aj po záverečnom doslove. . 70% ()

Reklama

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Velká válka je v kinematografii oproti té druhé dost přehlížená. A příběh o partě australských tunelářů, kteří si to ve Flandrech rozdají pod zemí s Němci, je opravdu povedený. Klaustrofobické chodby dole, dělostřelba a špinavé zákopy nahoře... není co závidět. Mimochodem, je to natočené podle reálných událostí. Ten výbuch musel být naprosto apokalyptický. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Pro film i diváky méně atraktivní 1. sv. válka se dočkala jen pár opravdu známých a podařených filmů a i když tento mezi ně patřit nebude, nahlíží na tento konflitkt opravdu netradičně a ze začátku i docela poutavě. Ukazuje nám válku pohledem "tunelářů", kteří "sledují" válku v útrobách klaustrofobických tunelů. Zajímavé téma kazí průměrné zpracování a nevýrazní herci. ()

Nethar 

všechny recenze uživatele

Filmů z druhé světové války jsou tuny. S tou první už je to horší. A přitom mě osobně, teď najít to správné slovo, "baví" to asi není, řekněme "fascinuje" o dost více. Nepředstavitelná realita statické zákopové války. Byly tu už filmy, které o první světové vyprávěly z různých úhlů pohledu. Byly drsnější, atmosféričtější, výpravnější. Ale i Beneath Hill 60 má co říct. Zde se totiž nepodíváme ani tak do zákopů, i když taky si své užijeme, jako spíš pod ně. "Tuneláři" zde připravují "velkolepé" zahájení bitvy u Messines (třetí bitva u Yper). ()

Galerie (27)

Zajímavosti (7)

  • Příběh vychází ze skutečných událostí. (jurama525)
  • Scény z Austrálie i Belgie byly natáčeny v Townsvillu v Austrálii a v jeho přilehlém okolí. Scény z podzemí byly natáčeny 'indoor' v umělých tunelech zkonstruovaných přímo pro film (z finančních a bezpečnostních důvodů). (Dzegr)
  • Herec Hugo Weaving měl ztvárnit postavu Olivera Woodwarda, ale kvůli své klaustrofobii odmítl. (Dzegr)

Reklama

Reklama