Kanca

Ano...Ano...Ano...Já zkrátka miluju Benedicta Cumberbatche a jeho herecký talent! Za mě 90%...."Sometimes it is the people who no one imagines anything of who do the things that no one can imagine." ()

ti88na

Aká som bola hlúpa a pochybovala som o tomto filme. Pristupovala som k nemu zo skepsou a opatrnosťou, aby som sa vyhla prípadnému sklamaniu. Čo ma tak desilo? Asi to množstvo nominácií a ocenení, rozporuplné reakcie tunajších užívateľov alebo aj téma homosexuality... No nebola som sklamaná, práve naopak. Film a predovšetkým Alan Turing v podaní Benedicta Cumberbatcha si ma od samého začiatku omotali okolo prsta a držia ma, hoci záverečné titulky už skončili. Chápem že film bol do istej miery upravený tak, aby bol divácky zaujímavý, no veľmi oceňujem že na mňa z neho nasilu nehučali oscarovské ambície, pričom by si určite najvyššie ocenenia právom zaslúžil. Teraz to už viem a nepochybujem o tom. Za jediným šrám považujem situáciu s konvojom, v ktorom sa náhodou nachádzal brat jedného z týmu. To bolo zbytočné a emočne násilné. Tvorcom by som dopriala vyšší rozpočet, ktorý by sa hodil pri zobrazení vojny ako pozadia priebehu riešenia a následného utajenia kódu. Tešilo ma, že ako laik a neznalec som sa počas sledovania necítila ako hlupák, všetko bolo zrozumiteľné a pritom príťažlivé. Matematiku totiž neznášam, pričom táto zášť vychádza len zo závisti voči tým zvláštnym ľuďom, ktorí dokážu v číslach vidieť niečo viac, niečo čo ja nikdy nedokážem. Benedict bol do hlavnej úlohy tou najlepšou voľbou a svojim výkonom vyčnieval nad všetko. Potešila však aj účasť Marka Stronga, ktorému úloha šedej eminencie a manipulátora výborne sadla. A čo sa týka homosexuality? To ako bola tu podaná aj mňa prinútilo zamyslieť sa nad nekonečnou hlúposťou, nespravodlivosťou a absurditou tej doby. Imitation Game je nádhernou poctou mužovi, u ktorého hranica medzi strojom a človekom, vojnovým zločincom a hrdinom bola tenšia než vlas. Mužovi, ktorého vlastná krajina potopila namiesto toho, aby mu vzdala hold. Tento film je mu poctou. ()

kukuuuc10

90% Kino. Však co je?? Pro mě jednoznačně výborný Cumberbatch, stejně tak Knightley a spol., stejně tak celý příběh, soundtrack, prolínání z přítomnosti do minulosti a budoucnosti... prostě na co si člověk vzpomene! Role takové hlavy mapy Benedictovi prostě sedí, což jsme se mohli přesvědčit už v seriálu Sherlock! Je šťastné i smutné, jakému osudu se Alanovi Turingovi dostalo, ale takhle už to s hrdiny bývá...(př..Stanley Hawking) ()

malinaT

Myslím, že tento příběh nešel natočit lépe, je to pěkný film, který nenudí a mně osobně se líbilo prokládání autentickými záběry druhé světové války. Kvalitní film s kvalitními herci... ale podle mě toho Benedict ze sebe umí vymáčknout víc :) ()

Scevola

Zivitopisna drama ala Beautiful Mind tentoraz v britskom sate. Zaujimavy filmovy namet, vyborny herecky vykon Cumberbatcha, ale nieco tomu chybalo k dokonalosti. 7/10 ()

Belatris

Ztrácím schopnost sledovat životopisné filmy. Ztrácím do nich chuť po každém pokusu. Přes nepopiratelnou úctu, kterou chovám k Turingovi i Hawkingovi (Teorie všeho - předchozí životopisný film, který mi přišel zcela neoslnivě průměrný), jsou pro mě němé a neodpustitelně tradičně udělané. Tenhle uhlazený, dojemně podbarvený a přiměřeně dramatický přístup mi leze krkem. Filmy o jedinečných lidech by se měly dělat jedinečně, námět by měl zasahovat do volby formy. ()

bloodline

Selma, American Sniper a, áno, Imitation Game predstavujú jednoznačne spoločensko-politicky zafarbené nominácie v rámci najzlatšieho zo všetkých Oscarov. I keď posledný menovaný zástupca vyniká z tohto triumvirátu najviac umelecky, záver odhalil podstatu cisárovej nahoty odklonom z vojnovej línie a celého enigmatického humbuku, vyústením k zmene titulu na Imitation Gay (v preklade Kód Gaynigmy). Herecky Cumberbatch postrádal konkurenciu a vôbec by mi nevadila soška v jeho labkách (pri jeho talente rozhoduje otázka nie či, ale kedy nastane ten preslávny okamih), ale ďaleko vynikal nad zvyškom, ktorí ťahali celok kvalitatívne pod hladinu k vlčím svorkám. Popri citlivej réžii si nejeden receptor zgustol na výprave a hudbe, ale inak nevidím dôvod na dôvernejšie potykanie. V týchto vojnových vodách obratnejšie preplávala staršia Enigma na čele s Kate Winslet, ktorú doba netlačila k lámaniu spoločenských dogiem. Mimochodom her majesty, tých ďalších 40-50 tisíc nešťastníkov, s podobným ortieľom ako pán Turing, si milosť a verejné ospravedlnenie nezaslúžia? ()

tom.nosek

Film to není bůhvíjak převratný, co se pojetí týče, a čistě z pohledu na příběh to byla poměrně sázka na jistotu. Není to pět hvězd ani proto, že bych ho zařadil do mých nejoblíbenějších filmů. Na druhou stranu, The Imitation Game je opravdu poctivý film, velice kvalitně zpracován a i herecké výkony jsou velmi dobré. Nejpoctivější čtyři hvězdy. A tu jednu navíc přidávám za Marka Stronga, který odvádí svojí typickou roli mistra naprosto nad věcí, tentokrát ještě více suverénního než kdy jindy. ()

barlow

Stále nevím, čím si mě snímek získal, ale celkově mi sedlo vyprávění, střih a hudba (ta podpořila atmosféru skvěle). Možná je kouzlo v tom,že je to inspirováno skutečným osudem Alana Turinga... ()

Aslan

Vo výnimočnej dobe sa rodia výnimočný ľudia. Takým bol bezpochyby aj Andrew Hodges . Vďaka jeho úsiliu bolo zmarených veľa nacistických vojenských operácii a zachránených veľa nevinných životov. Pomyselný klobúk dole. Je mi ľúto že pri spracovaní tejto témy skĺzli autori do prílišného zdôrazňovania jeho sexuálnej orientácie a čo mal s tým za problémy. Veď, áno v rámci zmeny paradigmy a posilňovania „západných“, hodnôt. Politický korektný film, rodovo korektný, ()

SpaceOdyseus

Mortem Tyldum si ukousnul pro me hodne zajimave tema historie informatiky, tvorby prvniho pocitace a samotne osoby Alana Turinga. Co se dalo cekat, je urcite zhollywoodsteni cele latky. Tudiz dostaneme umele vytvarene konflitky, emoce a vedlejsi linie. Ale stale je to skvele dobove drama se super herci, ktere mapuje neznamou ale dulezitou etapu druhe svetove. ()

EKLEKTIK

"Zprávy, které může číst každý, ale nikdo jim neporozumí, pokud nemá klíč." Tak mám takový pocit, jestli jsem při sledování Alana Turinga neviděl i velvyslance Spocka, jelikož nikdy nemůžeme dělat to, co nám dělá dobře, ale to, co je logické, nebo Sheldona Coopera, protože mrkev je oranžová a hrášek je zelený. Nesmí se dotýkat. Ovšem nejsilnějším zážitkem pro mě bylo, když se začaly otáčet Christopherovi převody a rotory, stejně jako zjištění, že hlavní hrdina neměl rád muže, nýbrž stroje. A co vy, taky máte rádi stroje? ()

Guzmicz

Tento film by byl dokonalý nebýt jeho žánru, který se stylizuje do "Životopisný". Alan Turing byl skutečně génius, který svým podivínstvím mohl v ostatních vyvolat dojem, že nebyl úplně duševně zdráv. To už dnes s úplnou jistotou nemůžeme tvrdit, neboť i vzpomínky lidí, kteří jej znali a popisovali, už tak byly velmi zaujaté. Kdyby tento film nebyl tolik zkreslený hollywoodskou ideou politické koreknosti a dramatu, byl by na úplně jiné úrovni. Lidé jako Maxwell Herman, Alexander Newman (vedoucí projektu Colosus) a Thomas Harold Flowers (hlavní designer a konstruktér Colosus) zde neměli vůbec žádné zastoupení a ani nebyli vůbec zmíněny. První reprogramovatelný počítač měl totiž jméno Colosus nikoli Christopher! I když je fakt, že bez Turingových znalostí by se projekt nikam neposunul (a to včetně kompletní vědecké disciplíny, která následovala po WW2), je pošetilé připisovat všechny zásluhy pouze jemu a to včetně vytvoření filmu s absencí dalších důležitých jmen v této oblasti. Pojďme se ale vrátit k filmu. Benedict Cumberbatch potvrzuje, že je herec na vysoké úrovni. Jeho ztvárnění Turinga jako podivína je nejen věrohodné, ale velmi příjemné na pohled i poslech. Kamera a střih velmi podtrhují atmosféru, ve které se tento příběh odehrává. Prolínání příběhů odehrávající se ve třech různých časech je perfektní. ()

Pat.Ko

1 700. HODNOTENIE!!! Film pod režisérskou taktovkou Mortena Tylduma je brilantným pohľadom na život a prácu matematika a kryptografa Alana Turinga počas druhej svetovej vojny. Famózny výkon Benedicta Cumberbatcha v hlavnej úlohe je jedným z najlepších hereckých výkonov, ktoré som kedy videl, čo svedčí o jeho schopnosti vniesť do postavy Turinga komplexnosť a emócie. Výkon Benedicta Cumberbatcha môžem kľudne hodnotiť vynikajúco nielen pre jeho schopnosť presvedčivo odovzdať Turingovu genialitu, ale aj pre to, ako vystihol emocionálnu zložitosť postavy. Jeho herecký výkon poskytol filmu silný emocionálny základ a nesmierne prispel k tomu, aby diváci cítili a chápali Turingovu osobnú tragédiu. Keira Knightley si tiež zaslúži pochvalu za svoju výnimočnú prácu, čím doplnila silný herecký základ filmu. Autentickosť historických záberov a prostredia je ďalším výrazným pozitívom, ktorý prispieva k atmosfére filmu. Schopnosť filmu ukázať, že druhá svetová vojna nezahŕňala iba boje na frontoch, ale aj technické a vedecké bitky, je obdivuhodná a poskytuje divákovi širší pohľad na dobové udalosti. Scenár sa vynikajúco venuje životu Ala Turinga, jeho genialite v matematike a kryptografii, ako aj jeho vnútorným bojom a osobným ťažkostiam. Zdá sa, že scenáristi vytvorili rovnováhu medzi technickými a vedeckými aspektmi príbehu a Turingovým osobným životom, pridávajúc tak hĺbku a ľudskosť k hlavným postavám. Výnimočným aspektom scenára je jeho schopnosť vytvoriť napätie a záhadu okolo dekódovania Enigmy, čím udržuje diváka pripútaného k dianiu na plátne. Zároveň sa však nebojí priblížiť k intimným a citlivým momentom Turingovho života, ktoré dodávajú príbehu autenticitu a emocionálny náboj. 9/10 ()

Jespi

Drama o neznámém matematikovi, díky kterému teď můžu psát na počítači tuto zprávu, začalo jako každé jiné podobné drama. Čistá duše, Důkaz, nebo Will Hunting, všechny filmy mají takřka identickou podobu. Není to naškodu, ale onen bezvýchodný stav nemožnosti posunout se dál, který prolomí hloupá sekretářka u piva, to tu už bylo mockrát a trošku mě mrzí. Nevím jak to bylo ve skutečnosti, ale toto klišé řešení problémů by potřebovalo už vystřídat. Každopádně film byl krásně natočen, myslím, že vzdává Turingovi poctu, kterou si zaslouží, klobouk dolů před Cumberbatchem. Nějaká nominace na oskara za HR by přišla vhod. 0600 prší, sieg bloody heil 90% ()

TAMEHEMP

Pokus o zachycení prostředí - backgroundu 2.WWR u mě selhává na plný čáře. Ačkoliv válka je tu jenom jako kulisa, nebo taky zdůvodnění pnutí mezi vedením a partou matematiků. Pro koho je vlastně film určen? Jestli pro fanouška zabývajícího se historií, pak je položen až moc v obecné rovině a nejenom že mu nic neřekne, ale akorát ho jenom nasere. Pokud pro laika, pak některým podstatným věcem nebude rozumět. Třeba úsílí postavit výpočetní stroj, je tu ještě tak hloupě zpochybněno, že vlastně jsou to vyhozený peníze a bejval si měl Turing vzít do ruky tužku a papír. No i ne-vědec se tomu zasměje. Když to srovnám se Social network - odborně zaměřený film o programování a právu z univerzitního prostředí a podobenství je tu i v hlavním hrdinovi. Leckdo odborným IT a právním termínům nerozumí, přesto když Eduardo napsal na okno vzorec pro porovnávání studentek, film pro laika působí reálněji, pro geeka je to dar z nebe. Další otázka je, jak zachytit všechny ty myšlenky, co se líhnout v hlavách těchto postav stravitelným způsobem? No např. tím, že Zuckerberg rychle mluví, do detailu je kladen důraz i na to, aby mluvil o více tématech najednou, furt někam spěchal, nebo tak úplně neřešil, jaký nosí boty - pohodlný hlavně. To je boj na poli režie, kde Fincher je prostě o třídu dál. Turing je podivín jehož jedinou výsadou je, že umí rychle spočítat permutaci 4 prvků nabývajích 26 možností. Protože to umí tak rychle, je i náležitě k tomu arogantní a cynický. Jeho postava je ještě dramaticky zveličená, což neprospívá ničemu tak jako třeba u Vlka z Wall Street. Jediná oblast, kde se shodnu asi s většinou, je řemeslná stránka. Od castingu počínaje, po kamery, nasvícení konče. Zase to ale není Schindlerův seznam. A jak bylo řečeno na začátku, abych se díval pozorně, tak i k Dokonalýmu triku to má daleko. ()

vander19

Matika a fyzika ukrývajú svoju krásu v naprostej logike. Proste všetko do seba zapadá a dáva zmysel. Filmy s podobnou tematikou ma dokážu zožrať zaživa a totálne pohltiť. Čistá myseľ, Pí a teraz Kód Enigma. Ku tomu všetkému prirátajme takmer to najlepšie čo britský herecký fond ponúka z mladšej generácie, dajte tomu pečať vojny a štipku povahy Johna Nasha a Sheldona Coopera a máte fantastickú filmovú pochúťku. Jedine mi tam chýbal len Tom Hardy. Film je úžasne postavený na minimálnom počte postáv, ale aj tak je to až maximalistické predstavenie každého jednotlivca. Absolútne, ale abso"fucking"lútne som ani netušil čo táto skupina ľudí dokázala. Videl som nespočetné množstvo dokumentov o 2. svetovej vojne, ale tento film odkrýva karty a drží pokrovú tvár toho teroru až do svojho konečného a veľkolepého finále. Dej a celkový scenár je prekvapivo odlišne vytvorený ako by sa na úvod filmu mohlo zdať. Prelomenie prichádza až príliš skoro a potom začína totálny finiš. Niečo v štýle Usaina Bolta v 2009. Emočne obrovsky útočí na diváka a práve Enigma a Cumberbatch dokázali to, že ma tým absolútne nenasrali. Hmm, škoda, že je na svete mnoho skvelých ľudí, ktorí by si zaslúžili, aby sa o nich vedelo. Snáď časom sa tieto chyby napravia a duchovia zabudnutia nás zasiahnu rovnako ako Alan Turing, vďaka ktorému píšem tento koment na Turingovom stroji - na počítači.... ()

marnold

Czymu se to nazywo po czesku Kod Enigmy? Angielski tytul o kupa wiyncyj wystihuje, o czym tyn film fakt je. Idzie ynym o jednego czlowieka a jego fascynacje niuancjami miyndzy maszynom a ludzkim myslynim. To ale nima az tak do konca dobrze ukozane. Ani wlastnie to, jak stroj funguje. Film se snazy ukozac wszystko, ale ani jedno nima dokonca dociongnione. A rola mlodego Turinga se mi podobala asi aji eszcze wiyncyj niz przedstawiyni Cumberbatcha :) ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel