widla

Překvapení .. se konalo! Opravdu jsem čekala čistě biografický film, od kterého nic víc nečekáte. Ale výsledek je úžasný! Vtipné, smutné, dojemné a kupodivu nezdlouhavé (ty skoro 2 hodiny mě děsily..). O Benedictovi se ani zmiňovat nebudu, jeho talent na vás proudí ze všech stran. A volba Keiry do dobového filmu.. no opravdu nečekané :-P. Ale dojem to nekazí, spíš naopak podtrhuje. Takže opravdu 5* zaslouženě. ()

Ferinka

Velice příjemně natočený film, kdy se poměrně umně prolínají tři časové osy příběhu. Jelikož se nejedná o dokument, ale o film natočený na motiv skutečné události, lze přehlédnout i pár historických nepřesností, nebo spíše zamlčení, kterých se tvůrci ať už nechtíc či prvoplánově dopustili. Dle reakcí zdejších uživatelů jsem se bála, že celková adorace"umučených" homosexuálů "trapně konzervativní" společností nabere vyšších otáček. Nakonec se velká oslava dosahující monstrozní monstrozity jako Prague Pride nekonala, což je (ať si kdo chce co chce říká) pro film jedině dobře. Herectví Benedicta je jedním slovem struhující, a jestli mu za něj ti blázniví amíci nebudou chtít dát Oscara jen proto, že při své řeči obhajující všechny menšiny na světě použil slovo "barevní", tak si můžou trhnout nohou! ()

ondra.kymla

Suprový, Benedict to prostě zahrál naprosto fámozně. Nádherně podaný pravdivý příběh, u kterého si budete mnout oči, aby nebylo poznat, že jste v posledních minutách slzely, protože to bylo fakt bombový. Jediné co mě mrzí je, jak byl přeložen název filmu, přece jenom originální název The Imitation Game by to podle mně vystihoval lépe, ale samozřejmě že Kód Enigmy je marketingově lepší :) ()

MurielRezek

Tento film patří k těm, o kterých přemýšlím ještě dlouho po zhlédnutí. Vtáhl mě do děje okamžitě, při prolamování německé šifry, prolomil v závěru i mé emoce. Skladba od našeho jazzmana Milana Svobody "Coffee Meditation", při které tančí britský pár matematicko křižovkářských géniů sice nedosáhne k oscarům, na tu je navržen Alexandre Desplat, ale:-)...Zaposlouchat se do tónů swingu můžete zde:https://www.youtube.com/watch?v=0MYBqnLu_50 . Vřele doporučuji, nenechte si ujít tento snímek natočený podle skutečných událostí z 2.světové války, třeba i vám nepůjde dlouho "vyhnat z hlavy". ()

Fergiinka

Nestava se casto, ze u filmu s nadsenim nadskakuju a horlive porovnavam, jak to bylo ve skutecnosti. Tenhle mi je vic nez blizky, protoze je o Turingovi, jehoz stroju jsem si na vysce uzila az az; o tajich Enigmy, jez nam byly taktez dopodrobna vysvetleny; situovany v Bletchley Parku, ktery me nazivo uchvatil; a to vsechno na swingovem pozadi. Mozna proto jsem mela pocit, ze se to sebehlo tak nejak rychle. Nestihla jsem se plne nabazit dobove atmosfery a vypraveni mi prislo misty trochu uspechane. Postave Turinga je dan veliky prostor a nezbyva cas nahlednout, co na to vlastne okolni svet. Skoky v case a strihy film tristi - az se mi chce napsat, ze by mu slusela jeste delsi stopaz. Bletchley je mi malo bletchlovaty a Christopher malo bombovy. Ne vsechno je podle skutecnosti a chtela bych proste vic, ale stejne me to bavilo. Kdyz se bomba poprve zastavila, mela jsem slzy v ocich a husi kuzi. Cumberbatch si minimalne ctyri hvezdy zaslouzi. ()

Sdoom

Výborně natočené životopisné drama, které ale postrádá to nejdůležitější - duši. Je to natočené příliš na jistotu, jako by režisér spoléhal, že vše utáhne svým umem Benedict Cumberbatch. Ano, svou roli zvládl skvěle, ale vynahradit absenci jiskry a duše, to opravdu ani on nedokáže. Dobře se na to docela koukalo, ale vlastně jsem se docela velkou část filmu nudil a na konci se nedostavily žádné emoce. Víc než 3 hvězdičky tomuto snímku opravdu dát nemohu. (kino Cinestar, orig.) ()

BMAJTZ

Se samotným filmem bych problém neměl, ale asi bych ho nenazýval Životopisným. Jasně samotný děj byl zajímavý, ale mám takové tušení, že s pravdou to má společného opravdu málo. ()

netahlo

Tradicne zoufaly vykon Keiry nastesi plne zastinil famozni Benedict Cumberbatch. Do jake miry to cely bylo zalozeno na skutecnych udalostech, po tom radeji nebudu patrat. Jinak Verbaluv komentar ma taky neco do sebe :-) ()

Lukoboss

Snaha o velkolepý dílo, která se rozbíjí na klasické konstrukci "bylo, nebylo... a pokud nezemřeli, žijí tam dodnes.". Zase tady máme romantickou zápletku (dokonce dvojtou - z flashbacků a nyní), která ve válečným filmu, i když tady nešlo přímo o bitevní vřavu, nemá moc co dělat. Zároveň musím konstatovat, že hlavní hrdina B. Cumberbatch je natolik nesympatickej (i v reálu, i jako tato postava), že to asi ani víc nejde a doteď si lámu hlavu, jak mohl v roce 2014 dostat "ocenění" nejvíc sexy muž nebo co. Ehm, no nic, tohle už je takový rozčilování navíc. Musím se přiznat, že jsem to nijak zásadně neprožíval a trochu se divím, že je to tady s hodnocením tak vysoko. Opravdu to chvilku zachází do pohádkových rovin, kde to ještě doplní taková ta optimistická, fanfárovitá hudba - tadááááá! Abyste jako věděli, že TOHLE je TEN moment. ()

Firebug

Bohužel nesdílím obdobné nadšení jako řada mých přátel. Pokud o A. Turingovi víte jen to, že "udělal něco s tou enigmou", tak vás jeho životní osudy nejspíše zaujmou. Avšak pokud jste o něm přečetli pár řádků textu, film už vám nic opojného nenabídne. Zahráno a natočeno to je pochopitelně hodně slušně (jako každá "oscarovka"), nic nového, překvapujícího, nebo, nedej bože, hravého však nečekejte. Průměr za 3* ()

SG-1

"Gratuluji. Vítám Vás ve službách Jejího Veličenstva. Stačí slovo o tom, co Vám ukážu a budete popraveni za vlastizradu." -Stewart Menzies- ()

pavcas

Příběhy, které se skutečně staly nás odjakživa fascinují mnohem víc, než ty co si filmaři vymysleli, ať jsou sebelepší. Proto má dnes také každý druhý v titulcích " na motivy skutečné události". Příběh bristkého profesora matematiky Alana Turinga je fascinující o to víc, že měl reálný dopad na naše dějiny. Nicméně nemyslím si, že by mně tenhle film tak pohltil, nebýt Benedicta Cumberbatche. Ten chlap je naprosto neuvěřitelnej především pokud může hrát postavy nějakým způsobem vyjímečný a odlišný tomu, co člověk považuje za normální. Dokázal to už v Sherlockovi, jehož brilantní ztvárnění geniální mysli tady povýšil na další level. Z toho chlapa nespustíte celej film oči a špicujete uši, abyste udělali to co Vám na začátku doporučil. Poslouchat pozorně,aby vám naprosto nic neuniklo. A je k breku, jak skončil. ()

herr_carter

Zvláštní film...zvláštní film v tom smyslu, že podobně jak říká strejda Verbal, působí na mě místy až pavědecky, jak by řekl Jára Cimrman. Daleko více se mi líbilo, a pozitivně hodnotím především tu pointu s lidským pojmenováním stroje, který měl dešifrovat enigmu, to bylo emotivní a překvapivé................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

sedm.1

Kód Enigmy je velmi poutavým a zajímavým příběhem ze zákulisí 2. Světové války, kde prim hrají opravdu výrazné postavy, samozřejmě v čele s profesorem Alanem Turingem, jehož zpracování zde lze označit za vyloženě strhující a sledovat tu jeho život, vyprávěný ve dvou časových rovinách, mě jednoduše nadchlo, tento typ osobností jsou pro podobné filmy totiž jako stvořené a celá tato podívaná v podstatě jen znovu poukazuje na fakt, že géniové v jakékoliv době to měli, mají a budou mít vždy těžké, a to nejen kvůli svým více než složitým povahám, ale především kvůli závisti a nepochopení okolí, které jejich odlišnost prostě nedokáže přijmout a obrovská spousta nadaných lidí tak skončila špatně jen právě kvůli hlouposti ostatních, a o tom v podstatě je i celý této film. Samotné dešifrování Enigmy je zde tak vlastně odsunuto až na druhou kolej, což ovšem nemíním jako výtku, ale upozornění, že kdo by očekával ryze válečnou podívanou, byl by hodně zklamaný. Ústřední zápletka je jinak odvyprávěna ve velmi svižném tempu, fungují zde emoce, napětí, i dramatické situace a co se obsazení týče, myslím, že je velmi trefné, a především Cumberbatch v hlavní roli odvádí vážně skvělý, přesvědčivý výkon. Kód Enigmy je zkrátka silným dramatem velké osobnosti, jenž doplatila na svou dobu, za mě každopádně výborný film. ()

DavidS.

Po famózně zběsilých Lovcích hlav přichází Nor Tyldum s obyčejným životopisným snímkem (historickou přesnost je asi schopen posoudit málokdo), ze kterého vybočují herci (autistický Sherlock a Strong vynořující se zpoza stínů jako válečná verze Bonda) a fakt, že válka je nelidská stejně jako perzekuce homosexuálů... ()

HiddenDragon

Urcite se nabizi srovnani s "Beautiful Mind" (2001), ktera se mi zkratka libila trochu vic. Respektive byla vic dojemna a emotivnejsi. A take jsem Croweovi vic veril. Ne ze by se Cumberbatch nesnazil, na roli se vazne hodi, ale asi to Crowe umi lip s ocima nebo co, takze mu to clovek vic basti. Kazdopadne pribeh Alana Turinga ma nekolik motivu, kterych se film dotkne. Neni to kupodivu jen hlavni tema, tedy asi pro vetsinu lidi tajemny svet matematiky a kryptografie a prolomeni nacistickeho kodu, ale stejne dulezite film vypravi o postaveni homosexualu v dobe ne az tak davne. To jsem tedy o Anglii vubec netusil se priznam. A v neposledni rade take rozebere az filosofickou otazku, co jsme ochotni udelat (obetovat) pro vitezstvi ve valce. Kdy casto dlouhodobejsi a vyssi principy a cile stoji vys nez treba zivoty jednotlivcu ba dokonce stovek lidi. Je to vlastne uplne jiny pohled na valku nez treba ve Spielbergove "Zachrante vojina Ryana" (1998). Oba filmy se dotykaji neceho jineho. Kazdopadne "Enigma" je ne uplne konvencni pohled, realistictejsi, studenejsi, logictejsi. Podobne jako spekulace, zda F.D. Roosevelt vedel o priprave utoku na Pearl Harbour a zda se tomu dalo zabranit, tak si skupina vedcu musi klast otazku, "co by se stalo, kdyby Nemci vedeli, ze oni vedi" :) Problem tajnych operaci se navic muze obratit vuci akterum samym, podobne jako v tomto pripade. A je fajn, ze se filmari zabyvaji i pribehy, ktere by jinak mohly byt zapomenuty. (http://en.wikipedia.org/wiki/Alan_Turing) ()

honzii

Dobrá story v klasickém oscaroidním hávu, okořeněná britským humorem i příjemnými hereckými výkony všech zúčastněných. Rozhodně to není taková obyčejná nuda, jak se to na první pohled tváří. ()

Jaccobos

Druhá světová válka, ve městech padají bomby, na frontě padne každou minutu několik manželů, otců, bratrů. V kontextu toho všeho probíhá boj proti kódovacímu stroji Enigma, který je považovaný za neprolomitelný. Vůbec nejpůvabnější část filmu je ta počáteční, kdy jsem si sliboval velmi dobré pokračování. Z takřka románového hrdiny, kterého nemá nikdo rád, se vyklube ponaučení, že když je někdo divný a jiný, neznamená to, že nezachrání nakonec všechny klaďáky vespolek. Na Imitation game je nejvíc strhující, že se to opravdu stalo. Jsem velmi vděčný za ztvárnění života Alana Turinga, ztvárnění jeho konce mi přišlo nedůstojné. Proklamovaná statistika o 50 000 homosexuálů, kteří podstoupili hormonální léčbu mi přišla příliš snadná a prvoplánová. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel