Nathalia.A

Klobúk dole Benedict Cumberbatch. Perfektne sa vžil do svojej postavy a pripadá mi ako skutočne kvalitný herec. O Enigme a o Alanovi Turingovi som si prečítala a celkom ma to zaujalo a obdivujem ich snahu aj prácu. Aj keď sa v historických či biografických filmoch objavujú nepresnosti alebo dosunuté udalosti, pokiaľ si divák z toho niečo odnesie tak je to len dobre. Kód Enigmy mi odkryl proces dešifrovania a pomohol mi lepšie pochopiť Turingovu osobnosť, čo bolo veľmi dôležité. Dobrým bonusom bola aj krásne znejúca hudba, ktorá sa filmom prepletala. . . ()

boo-boo

Po príbehovej stránke neskutočne odfláknuté. Namiesto poodkrytia sporných momentov a skutočného prínosu rozlúštenia Enigmy sa The Imitation Game len povrchne zvezie po povinnej dráhe zero-to-hero. Klasický vývojový koncept (verím si, idem na vec, neuspejem -> s pomocou priateľov/lepšej výbavy/božstva idem na vec znova -> uspejem) neobohacuje o nič, miesto toho navršuje jednu klišovitú scénu na druhú a opakovane nasilu šróbuje krehkú homosexuálnu rovinu do situácií, v ktorých vonkoncom nemá žiaden prínos. Ako celok film nemá čím zaujať a je zúfalo prázdny, jediným skutočným kladom sú výkony hercov. ()

Kefas21

Prečo tak vysoké hodnotenie zobrazované pri mojom mene? Film ako taký pre niekoho možno pôsobí ako priemerný, no v histórii ľudstva táto udalosť znamenala nielen prechcanie Enigmy a celého Hitlerovho impéria, ale aj počiatok doby výpočtovej techniky. Všetka česť a rešpekt Turingovie chlapcovi ()

misar3

Nejste-li zrovna milovník historie, zejména pak druhé světové války a nezajímají vás různé teorie a tajemství s válkou spjaté, pak můžete tento film klidně oželit. Film po pár minutách ztrácí charisma a byly to těžké nervy, abych jej nevypnul předčasně. ()

Oudee33

Jediné mínus bylo, že jsem se původně těšil na Birdmana... Valentínská "superkinofronta" mě tak z časových důvodů donutila změnit plán. Nicméně volba rozhodně né marná a díky takovýmto počinům doplňuji znalosti dějin. Vážnost vysoké hry a totální utajení působili drsně, nicméně jen tímto vypočítavým stylem bylo možné dojít k "lepším" výsledkům a pokrátit tak výsledek válečných škod. Jen jestli sakra neuvažuju víc jako kalkulačka než člověk... :) A hlavní hrdina co by génius? Velice dobrý tak trochu Gumpovský styl. Až na to že Gump měl sakra kliku, tenhle chlapík si to vyšlapal fakt poctivou matematikou. Jemu klobouk dolů a filmu 77% ()

Milda003

Víceméně jen kecačka a žádná akce - toho jsem se bál, ale ve finale film dokázal udržet mou pozornost až do konce - i když cca v posledních deseti minutách už bylo po všem a bláboly typu" projela jsem městem, který by bez tebe nebylo" mně už nudily. Celkově ale palec nahoru. ()

lksvcr

Perfektně zpracované drama, které mě vtáhlo do děje, že jsem skutečně fandil hlavní postavě, kterou výborně zahrál Benedict Cumberbatch. Také jsem cítil určitou naději a poté zase beznaděj a jelikož je to točené dle skutečného příběhu, tak nás na konci nezastihl úplný happy end. ()

nenet

Srdcovka na první kouknutí. Je mi vážně docela fuk, jestli to ve skutečnosti bylo jinak. A je mi vážně úplně fuk, jestli je to účelový snímek pro Oscary. Skloubení vyšších zájmů, osobních problémů, společenského odsouzení a geniality se mi v tomto snímku zdá dokonalé. A samozřejmě - bravo, Benedict! ()

deric

Recept na scénář pro kasovní trhák: najděte si univerzálního nepřítele (třeba Hitler), přidejte k němu nějakého geniálního zapomenutého hrdinu, který patřil do nějaké utlačované menšiny a záhy na to umřel (třeba matematik a ještě k tomu gay). Do hlavní role je potřeba obsadit nějaké herce, který se proslavil v poslední době v seriálech (třeba Sherlock) a především nesmíme zapomenout přidat nějakou "bond girl" k našemu hrdinovi (třeba Keira Knightley). Trochu si to přibarvíme a přidáme nálepku "natočeno podle stutečné události". Pokud jste uděláte něco špatně, vyjde vám z toho něco jako Iron Sky. Zpět k filmu, Benedict Cumberbatch předvedl neuvěřitelný herecký výkon, klidně bych mu toho Oskara dal. Jen je mi trochu líto Maxe Newmana and Tommyho Flowerse a počítače Colossus Mark I a Mark II, kteří měli na dešifrování zpráv poněkud větší zásluhy než Alan Turing. Nic proti Turingovi, byl to nepochybně génius, který se nedočkal ocenění za svého života. Nicméně v rámci filmu mu těch zásluh připsali až příliš. Enigma byla vytvořena už na konci první světové války, v roce 1918 a od roku 1925 ji používalo německé námořnictvo. V roce 1928 ji zabavili polští celníci a v roce 1932 se na polské univerzitě podařilo pánům Rejewski, Rozycki a Zygalski prolomit šifrované zprávy. Přístroj na dekódování se jmenoval "Bomba" a v roce 1939 se dostal do rukou Turinga a Gordona Welchmana, kteří vytvořili vylepšenou verzi a Britové úspěšně dekódovali veškerou německou komunikaci. To se změnilo v roce 1940, kdy Němci začali používat novou verzi šifrování, tzv. Lorenzovu šifru za použití přístrojů SZ40 a SZ42, které přidávaly do zpráv pseudonáhodný šum. Šifry se podařilo prolomit v lednu 1944 a největší zásluhy na tom měl matematik Maxwell Newman a konstruktér Thomas Flowers. Ale toto se asi do filmu nejspíš nehodilo. Funny fact, vědeli jste, že Adolf Hitler se vyskytoval již aspoň ve 400 filmech (130 hraných, zbývající dokumentární). ()

vladivostok

Pre tých, ktorí Turingov príbeh nepoznajú môžu byt dve hodinky v kine dosť silný a vzrušujúci zážitok. V opačnom prípade však tomu chýba nejaká pridaná hodnota. Príbeh s prívlastkom skutočný sa dnes zvykne predať a je istou investíciou. ()

viviak

Chcel som napisat siahodlhy komentar, mal som celkom peknu predstavu počas pozerania, avšak od cca 90 minuty kedy sa priznal svojej snubenici ze je big poof a co mu ona na to povedala som skoro ogrcal monitor a cela zaverecna stvrt hodina bola len o teplošovinach takze prvych 90 minut nejdem ani komentovat, lebo mam uplne pokazeny dojem a nezachranili to ani tie klasicke na city hrajuce "titulky"(no proste ta blbost co dovysvetluje ako to skoncilo snim) :o) ()

J.e.r.e.c

Vyčpělost, 49 odstínů šedi, film bez chuti a zápachu, sterilní jako sex přes prostěradlo. Na to, že Benedict Cumberbatch aka Alan Turing vyhrál válku, vynalezl compy, provozoval anální sex a křížovky mu šly lépe než legendární dvojce Holzmann Lipský, je jeho filmový příběh nuda k uzívání. Snaha imitovat schéma dobrých „životopisů“ geniálních bláznů je evidentní a teoreticky jsou k dispozici všechny správné součástky. Námět je nosný, že by po něm mohla jezdit klidně celá rota Tygrů, a boční motivy jako osamělost výjimečných lidí, homofobie nebo špionážní paranoia by samy o sobě utáhly celovečerák. Ale znáte to, suroviny nejsou všechno, Láďa Hruška může vařit ze stejných jako Pohlreich a vyleze z toho šlichta dobrá tak pro osazenstvo koncentračních táborů nebo českou veřejnost (podobnost čistě náhodná). Gentlemani z Velké Británie udělali chybu v tom, že svého národního poklada svěřili do rukou chladného Nora Mortena Tylduma, jehož mechanická režie činí film vzrušujícím jako cvakání dešifrovacího stroje. Nejvíc je to poznat v emocionálně vypjatých momentech, které mi svou marnou snahou vzbudit ve mně citovou angažovanost připomínaly Nolanovo nedávné bloudění mezi hvězdami. Těch je tady mimochodem víc než tužek zlámaných při luštění Enigmy a jen díky výkonům některých z nich si film udržel mou pozornost. Spíše než ústřední duo (Benedict si to uhraje vždycky, Keira překvapivě fajn) mě bavil elegán Ozymandias, precizním angličanstvím vládnul Charles Dance a úplně nejlepší byl zástupce dokonale vycvičené britské inteligence Mark Strong. Původně jsem uvažoval o slabých čtyřech hvězdách, ale v hlavě se mi opona za tímhle filmem zatáhla rychleji než nebe nad Londýnem... 70 % ()

Franche

Jak zlomit nacistický kód v kostce. Část se samotným dešifrováním byla podle mne kratší než je třeba, ale i tak to byl fajn zážitek. Benedict ukázal, že opravdu umí. Na konci z něj šel i strach. Za 4* ()

vetsinezobri

Ohromně zajímavý námět, který donutí zapřemýšlet člověka nad skutečnou špínou druhé světové války. Nejlepší Mark Strong, výborný Cumberbatch a bídná Keira, která spolu s dle mého názoru příliš výraznou homosexuální linkou ubírá filmu plné hodnocení. ()

Marator

Alan Turing není první ani poslední, který něco převratného vymyslel nebo důležitého udělal během světové války a poté skončil v zapomění nebo dokonce hůře. Je s podivem, že se to tutlalo tak dlouho. A je to opravdu vše ohledně Enigmy? Nebo se za pár desítek let dozvíme něco nového? Každopádně tento film ukázal hodně. Jak z hlediska historie tak z dobré filmařiny. A pane Cumberbatchi, klobouček dolů! ()

syphoon

Samotný příběh je daleko zajímavější než celý fillm! Na druhou stranu, asi bych si těžko dokázal představit co skutečně skupinka hlavolamářů musel prožívat, nebýt tohoto filmu! Každopádně nezklamalo! 70% ()

TommyDiamond

Módní vlna je prostě neúprosná a já jsem zvědavý kolik úžasných homo příběhů ještě vypluje na povrch.... Asi nejvíc mě ale udivuje, že tak neměnná věc jako je historie je pořád v pohybu a na povrch vyplouvají nové a nové pravdy.... A tak nám díky těmto novým pravdám tento snímek nabízí zcela nový příběh o rozluštění kódu Enigma. Jsem schopný uvěřit, že Turing byl vynálezce stroje, který dešifroval enigmu. Ale to co nám film prezentoval o jeho životě a všem co se kolem stroje dělo, je jen divoká konspirace, oslazená líbivými a nažehlenými scénami tak, aby u diváka i kritiky slavil úspěch. I když můj komentář může vyznít trochu negativně, nemění to nic na tom, že Kód Enigmy patří k nejlepším válečným dramatům posledních let..... ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel