Kortexo

Pohádka o tom, jak homosexuální autistický rytíř postaví prapodivný stroj, se kterým uplně sám porazí nacistického draka. Naprosto průměrný film, který byl stvořen jenom kvůli oskarům.Výkon Benedicta Cumberbatcha je komický a hodně přehrávaný, vůbec nedosahuje kvalit oskarových velikánů ( Dastin Hoffman Rain man ).Dějově je film tragický. Protože je homosexuál, tak ho nenávidí ženy.Protože je abnormálně inteligentní, a všichni muži mu samozřejmě inteligenci závidí, nemá žádné přátelé.A protože on, jako jediný na světě ví, jak vyhrát válku, tak ho nenávidí armáda. Blábol o ošklivém kačátku, které všichni odstrkují, ale ono nakonec zachrání celé království. Největší blábol filmů je tvrzení, že rozluštění enigmy vyhrálo válku. Je to velká urážka všech vojáku, kteří položili svuj život ve válce.Člověk s takovou arogancí a fanatickou vírou v sebe samého si zaslouží osud, jaký ho potkal.Umřít v zapomnění. Každý inteligentní člověk ví, že války nevyhrávají žádní vědci, nebo myslitelé, ale vojáci v bitvách, kteří riskují to nejcenější a to svůj život. A toho je potřeba si vážit ze všeho nejvíc... ()

MutantMarana

Tentokrat bez hodnoceni. Nechci poskodit jindy vynikajicicho Cumberbatche (to je nejaka okurka, neko kamembert jako sejra?) Zkurvena buzna dava dil vsem okolo a chudak, postizen zrovna (velka nahoda) matematickym geniem mistra sveta v lusteni krizovek se chopi kormidla protinemeckeho tazeni. Nejvetsi legranda je, ze si uvedomil, ze je bukvice a dobrovolne si to hodil. WELL DONE! Moore a Tyldume, vy radsi uz nic nedeljte. Pruser c.2 je, ze to tenkrat to bylo trosku jinak a to neustaly prekrucovani historickejch fakt uz me leze krkem. ()

Jarduk03

Skvělá story, skvělá kamera, skvělá hudba. Pro mě jako technika, kterej znal Turinga z přednášek, byla přesto spousta věcí překvapením. Ale jak bylo i řečeno na konci filmu, často se válka vede uplně jinde, než kde to vidí většina. I proto by dnes člověk neměl slepě hltat, co se mu naservíruje. Když si vezmu, jak jsem konzervativní (zda jsi liberál či multikulturní sluníčko, tak čti zakomplexovaný hovado, případně fašoun, nácek...) člověk, tak ve mně opravdu mrazí, když uvážím, že před 60 lety, tedy jedním lidským životem, byla homosexualita takto kriminalizována... ()

DjsVorel

The Imitation Game je určitě příjemný filmový počin z britské produkce, který bych určitě zařadila mezi nadprůměrné filmy, nikoli však absolutní bomby. Příběh homosexuálního asociálního matematika, který má rozluštit kód nacistického šifrovacího stroje Enigmy, ale je přesvědčen natolik o své genialitě, že k tomu nikoho nepotřebuje. Námět je určitě zajímavý, nicméně nám Británie chtěla trochu naivně ukázat, že vlastně celá válka skončila právě díky ní. Ano, to už nám tu ale léta chtějí dokázat jak Američani, tak Rusové. Pokud poselství filmu bylo poukázat, na fakt, že Britové měli celou válku pod palcem a tahali za nitky, tak se musím opravdu upřímně zasmát. A co říct ke zpracování filmu. Herecké obsazení jako vždy kvalitní. Cumbertbatch, Knightley, Goode předvedli svůj vysoký standard, ale strhující výkon hoden Oscara jsme určitě neviděli. Překvapivě se mně líbil nejvíc projev Marka Stronga, jehož role hrála největší úlohu až na konci filmu. Co se týká kamery, kostýmů a grafické stánky filmu, tak jsem byla poměrně spokojená. Děj samotný měl spád, flashbacky do Alanova dětství byly určitě dobře posazené a ve správném dávkování, aby vlastně ukázaly jisté spojitosti, ale ten konec. Na to jak celou dobu film plynul a celkově divák byl v neustálém napětí, tak gradace byla poměrně rychlá. A poslední scéna s Keirou už byla prostě a la americkej slaďák, to si pro mě mohli filmaři odpustit. Jak jsem říkala, kvalitní film, který ovšem diváka nestrhne a ani neposadí do židle. Chybí v něm prostě emoce (bez patosu) a ačkoliv britské filmy i jejich částečně konzervativní pojetí mám ráda, v tomhle případě mohli tvůrci trochu páry upustit. ()

fordhont

Důležitý film o 2. světové válce a společnosti. Neznám celou problematiku, ale je mi jasné, že se některá fakta budou lišit. ()

RigorMortis

Benedicta som považoval za zbytočne preceňovaného. Ani po Enigme som nezmenil názor, no musím uznať, že Turinga zahral fakt dobre a Keiru bolo treba už len objať a vystískať. Soundrtrack potešil, atmosféra Británie 50. rokov taktiež, film nemal prehnane hluché miesta. No predsa len tomu niečo chýbalo. ()

curfew77

Na čtyři hvězdy nejdu, přestože Cumberbatch hraje jak o život (jinak to asi ani neumí), a scénář je na rozdíl od jiných dostatečně inteligentní, přímočarý i uživatelsky vstřícný. Jenže filmy, které se hned na začátku opřou o berličku "based on a true story" a pak vám na nos věší nejrůznější přeháněčky a polopatistické náhody, ty já prostě nemusím. Turing byl bezpochyby borec, co mu Britové po válce provedli, bylo svinstvo, ale nebudeme se tvářit, že vlastně Enigmu prolomil sám a vyhrál tím osobně celou druhou světovou, ok? 60 %. PS: Keira se mi do role absolutně nehodila a nepochopil jsem, proč má ve filmu vlasy obarvené jinak, než obočí, ale připouštím, že v těchhle věcech se nevyznám - vypadá to nicméně strašně. ()

pekas

Pěkné vyprávění o nešťastném géniovi. Moc si toho v životě neužil a celkem hezky to bylo zahráno. Taky jako někteří nechápu, co mají na Keiře Knightley, že ji obsazují. Nehraje špatně, ale je divná. Silná čtyřka. 80% ()

AgnesDee

Sice mi na začátku neseděla ta věc s tím zlodějem, i když se pak o něm téměř nezmínili, ale nakonec se tento snímek ukázal jako prvotřídní klenot světové kinematografie, kde je krásně ukázáno, jaký byli lidi pěkný svině. ()

Brano

Film sám o sebe je dosť zaujímavý. Pred vzhliadnutím tohto snímku som vôbec nevedel čo to samotná enigma je a aký to malo súvis s vojnou. Takže z historického hľadiska ma tento film trochu obohatil. Ale film je tak na jedno pozretie, viac nie. Nie že by to bolo vyslovené zlé, ale myslím si, že film s podobnou témou by sa ani lepšie, respektíve zaujímavejšie natočiť nedal, pretože to stojí väčšinou na dialógoch a nie nejakých dramatických, alebo akčných scénach. Z filmu by som vyzdvihol výborné herecké výkony Cumberbatcha a Knightley. ()

jayman

Za čo má toto Oscara? Jasné, udalosti, ktoré sú filmu námetom, sú výnimočné, ale tento film je úplne priemerným. Vynikajúco hrajúci Šerlok (fakt si neviem predstaviť iného herca), nadpozemsky krásna Keira a rozlúsknutie Enigmy sú jedinými svetlými momentmi. Naopak, legitimizácia divnosti v závere je tak obrovské, politicky korektné hollywoodske klišé, že som len neveriacky točil hlavou, celá tá christopherovská rovina rovnako. Aspoň že pomerne presne odkazujú na Imitation Game. Ten mám načítaný, ej, veruže hej! ()

helrohir

Remeselne ide v podstate o bezchybný snímok a nie je mu veľmi čo vytknúť. Film ponúka zaujímavý pohľad na dlho utajované skutočnosti o neospevovaných hrdinoch, ktorí sa významnou mierou podieľali na víťazstve vo WW2. Príbeh prakticky vôbec nenudí, ale na druhej strane ani vyslovene nestrhne, keďže sa v podstate celý čas nesie na jednej vlne. Herecké výkony sú fantastické, hlavne Cumberbatch, ktorý mohol toho Oscara kľudne dostať. Škoda toho politicky korektného (toto slovné spojenie neznášam) záveru, ktorý vynára pocit, že to celé nebolo o porážke nacizmu neuveriteľnými schopnosťami, ale skôr o obhajovaní sexuálnych menšín. 75%. ()

subic

Benedict Cumberbatch je tak divně slizký, přetrpěl jsem ho jen ve Star Treku, že mě to docela až nudí. Film je poměrně dost dlouhý a místy dost natahovaný. Do kina bych na to asi nikdy nešel a v TV se na to dá takhle někdy za deštivé neděle odpoledne dívat. Jediné, co bych vyzdvihl, je výprava a kostýmy, to je velmi uvěřitelné a taky šéf Mark Strong permanentně v tmavě modrém pruhovaném obleku. To ještě bylo v době, kdy nikdo nevěděl o MI6, tak všechno rozeberte a spalte, nikdo už nesmí slyšet slovo ENIGMA. Dnes jim říkáme počítače, dříve se jím říkalo stroje Alana Turinga, přitom tohle je příběh taky o jeho homosexualitě a o tom, jak se k tomu stavěla tehdejší společnost. 55% ()

regentor

Další z téměř nekonečné řady snímku které se tváří seriozně ale mají spíš propagandistický úkol jak "narovnat" dějiny či zásluhy v nich přenést na jiného člověka potažmo národ.Pro mojí maličkost snímek velmi nezáživný až nudný a to i svou inscenovaností . Řemeslná práce tvůrců se jim nedá upřít stejně jako snaha o glorifikaci osoby Turinga, jenž skutečně byl jen těžko takovým člověkem jak je ve filmu vykreslen. . Enigmu totiž rozluštili polští matematici Marian Rejewski, Jerzy Rozycki a Henryk Zygalski již koncem roku 1932. Tedy o několik let dříve, než na jejich objev navázali britští kryptologové.Pokud máte zájem se podívat na sice letitý nicméně velice kvalitně natočený snímek na to to téma sáhněte po titulu http://www.csfd.cz/film/96026-sekret-enigmy/komentare/ ke shlédnutí zde https://www.youtube.com/watch?v=rGRu-D8j6ts. ()

Kimkong

Film to nebyl úplně špatnej. Na motivy skutečné události. Když jsem po filmu pátral po originální verzi, zjistil jsem, že to bylo vše trochu jinak. Trochu složitější. Trochu pozvolnější. A trvalo to déle. Skutečná verze by však nebyla tak poutavá a zajímavá. Takže, ač blbé srovnání film v mých očích dopadl podobně jako Warcraft. Od originálu se liší, ale výsledná podoba do filmu zapadá, dává smysl a není špatná. Jen Orky mám raději než britské matematiky. ()

SAINTS

Film vychadza zo skutočnej udalosti čo pridava na jeho vypovednej sile.Alana Turinga ani obrovske zasluhy neušetrili od diskriminacie a predsudkov.Kod enigmy je uveritlny a autemticky pôsobiaci film so štandartne dobrymi hereckymi vykonmi. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel