Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (více)

Pete „Maverick“ Mitchell (Tom Cruise) k smrti rád pilotuje stíhačky. Dokonce tak, že se už přes třicet let úspěšně brání povýšení ve strukturách amerického letectva, protože to by ho z kokpitu vyhnalo do vyhřáté kanceláře. Maverick byl navíc vždycky magnetem na průšvihy, což se s armádní kariérou taky docela vylučuje. Pilot je ovšem bravurní, možná ten úplně nejlepší, a proto dostane nabídku stát se instruktorem elitních stíhačů z programu Top Gun, které má připravit na úkol, jenž spadá do kategorie Mission Imposssible. Kromě téhle bude muset Maverick zvládnout i jednu obtížnou soukromou misi. Jedním z pilotů, které má připravit do akce, je i Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho kamaráda a navigátora Goose. Znalci prvního Top Gunu vědí, že Goose zahynul, když se neúspěšně katapultoval z neovladatelné stíhačky, pilotované právě Maverickem. A jeho syn mu otcovu smrt klade za vinu. Maverick za žádnou cenu nechce, aby Bradleyho potkal stejný osud jako jeho otce. Přitom si uvědomuje, že pravděpodobnost, že některý z pilotů plánovanou leteckou operaci nepřežije, není vůbec malá. (Cinemart)

JakeG

Hodně někde budete, slibovaly komentáře zdejší, avšak realita velký špatný je. Patos, sentiment, klišé a Bůh ochraňuj Ameriku... a hlavně jejich armádu Mirků Dušínů říznutejch snad spravedlností samou. ()

domirovec

Top Gun: Maverick je to, co jste o něm slyšeli. Je to úchvatný, příjemný, výborný snímek, který si člověk zamiluje ať už kvůli postavám, tak kvůli celkovému zpracování. Je to neskutečně působivý film, který si zdejší procentíčka zaslouží víc, než si dokážete představit. Sice jsem neviděl první díl (zatím), ale i tak jsem si to užil naplno. Mistrovský kousek. 5/5 ()

GOREGASM

Stíhačkovými výfukovými plyny napumpovaný adrenalinový sequel Top Gunu si drží vysoké tempo nejenom díky vynikajícím způsobem nasnímané akci (každá scéna stíhaček je jawdropping), ale i díky celkově dobře šlapajícímu tempu, které překvapivě nediktuje Zimmerova hudba, ale poctivý retro feeling, kterému se hlavně Zimmer záměrně podřídil, a který Kosinski na pár místech krotí všemi silami na hraně pro podobné snímky obvyklého klišé. Ale ustojí to a ustojí to všichni včetně (ne)stárnoucího Cruise a stále přirozeně krásné Jennifer. Trochu promarněně vnímám casting mladých pilotů, kde dominuje Miles Teller, ale zbytek mladých tváří je nevýrazný. Přesto je třeba říct, že podobně svěží retro stylovku v kombinaci s moderní filmařinou jsem už dlouho nekoštoval a za to Kosinskemu vysekávám respekt. 80% ()

Gediman

Jo, je to jasně lepší než první díl. Samozřejmě hlavně díky výcvikovým a bojovým scénám, které jsou natočené prostě skvěle. Ty věci na pozadí (řešení vztahů) mi přišly na stejné úrovni, jako v prvním filmu. Chvíli jsem přemýšlel, kde v prvním filmu byla Penelope Benjamin, než mi došlo, že je to vlastně nová postava. Samozřejmě tu nesmí chybět scéna, kdy Maverick a Rooster musí táhnout za jeden provaz a kdy neoblíbený Hangman nakonec přiletí na pomoc a zachrání je. Ale nic proti tomu, je to určitě nejlepší možné zakončení. A nepřítel je samozřejmě anonymní, aby se nikdo nenaštval. Stejně jako v prvním filmu, i zde mají nepřátelští piloti černá hledí přileb, tedy zcela zakryté tváře, aby byli „odlidštěni“ (podobně jako třeba Stormtroopeři ve Star Wars), což je u padouchů běžný prvek. Hrdiny je samozřejmě nutné na první pohled rozpoznat, takže ti tmavá hledí nemají. Jo, líbí se mi realističnost, kdy herci létali ve skutečných stíhačkách, samozřejmě ne jako piloti :) Ale o to víc mi ten závěr připadal přitažený za vlasy – sestřelení piloti si jen tak nakráčí do základny nepřítele a ukradnou mu stíhačku. Také nevím, jestli ta předstartovní příprava byla vyobrazena realisticky. Připadala mi až moc jednoduchá. Další věc, která mi přišla trochu divná, byl ten jeden operátor zbraní (Bob), který neustále sahal na kryt kokpitu, kdykoliv se rozhlížel. Opět – nevím, jak to chodí v realitě, ale vypadalo to dost amatérsky. Co se týče jeho dioptrických brýlí, přemýšlel jsem, jestli je dobrý nápad mít letce, který potřebuje brýle. Googlil jsem a prý existuje nějaká tolerance. Navíc za války ve Vietnamu skutečně byl jeden slavný letec-operátor zbraní (Jeffrey Feinstein), který nosil stejné brýle. Asi je to taková malá narážka. No, mě osobně Bob na první pohled připomněl Ricka Hawkinse z Predátora. Btw, Mi-24 tu má dva rotační kulomety. Správně má jen jeden :) ()

geek.ondra

Definice všeho co lze milovat na filmovém průmyslu. Kvůli tomuhle existují kina a kvůli tomuhle je film tak výjimečné médium. Projekt s tak velkým srdcem asi jen tak zase neuvidíme. Budoucí kultovka. 9/10 ()

franzkfk

Tohle je film pro hollywoodské matadory a srdcaře. Klobouk dolů všem, kteří na tom pracovali. Čest všem dědům, kteří řvou na ta děcka, ať vypadnou z toho trávníku. SPOILER Dechberoucí filmařina, kterou lehounce snižuje rozhodnutí nezabít žadný duležitý charakter. Chybí tam to vykoupení za nemožnou misi. ()

DWR

Asi nejlepší film (možná všech dob) ze vzdušného prostoru! Po delší době pořádná surová filmařina bez zbytečného green screenu, Kosinski nezklamal! Spojení Cruise, Connely a Tellera prostě Top! Takhle má vypadat akční drama s dávkou nostalgie z prvního dílu se starými songy + novinka od Lady Gaga! Akce, drama, kamera, hudba, romantika, F-14,18, kawasaki, porsche...prostě paráda 😊 a vůbec nevadí, že zápletka je jasná! Skoro bych to hodil na Kviff 😇 ()

hrumsrt

Po neuvěřitelných 36 letech k nám dorazil sequel dost možná nejslavnějšího Cruisova filmu, s tím že jde bezpochyby o kultovní pecku, kterých je přeci jen po málu. Právě Top Gun jsem viděl poprvé až někdy letos, s tím že pár much na něm vidím, ale po svém jsem si ho užil. No a nyní je to tady Tomík se vrací do kokpitu a je to jízda! Takřka dokonalý balanc na nostalgické vlně a stejně si to nějak obstojí samostatně. Přestože vidět tohle jako sólo, tak rozhodně dávka emocí bude ani ne poloviční. Jak mám u prvního filmu problém s tou hlavní linkou a do očí bijícím amerikanismus, tak tentokrát je oboje o tolik lepší. Peter Mitchell od hormony cloumajícího vojáčka ušel pořádný kus cesty, přesto v něm Top Gun něco nechal.. No a právě i s tím "něčím" se snaží i po tolika letech pracovat. Pořád příběhově to není úplně stabilní, ale je to porovnání takřka ničeho s něčím. Perfektně nostalgické, asi i bezchybné herecké výkony (nechybí ani Val Kilmer, a že se mi teda jeho zakomponování nakonec hodně líbilo)... Ve finálním aktu už není co vytknout! Pakliže bych dostal sestřih jen těch scén nahoře v oblacích, které jsou neskutečně dobře natočené s brilantním ozvučením, jsem v sedmém nebi, kam by mi nepochybně brány otevřela potitulková skladba "Hold My Hand" od svojí Stefani, jenž přes všechna pozitiva filmu je nakonec pořád to nejlepší. Ale to už srovnávám asi co nemám.. Pokud bych každý rok dostal takhle dobře odvedený návrat kultovního fláku, můžu si změnit trvalé bydliště na adresu kinosálu. Pecka! /viděno v kině/ 90% ()

Razzor_82

"Má pořád koule, ten pozér!" Jasnačka, Cruise si náležitě tuhle roli krále oblaků užívá s velkou chutí. Joseph Kosinski stvořil impozantní a dospělejší military pokračování. Fascinující vizuál, přelomová kamera a úchvatné záběry z kokpitu. Tento příběh má skvělou hloubku mezi postavami. Dravé škorpení mezi kadety i vyhrocené hádky s nadřízenými. Dávná nostalgie se dostaví po tom,  co si Maverick po letech nasadí svou koženou bundu a projede své Kawasaki. Do toho libový soundtrack. Zvuk stihaček v kině s Dolby Atmos, Vás naprosto zařeže do sedaček. Viděl v kině. 10/10 ()

Dimo

Vlastně nevím, co dělá tento film takovou peckou. Je to vizuál? Tak to rozhodně, letecký scény jsou prudce věrný. Ale není to žádnej dokument. Tak co dál? Příběh? Inu, ten taky není pro tenhle film úplně blbej. Všecko vlastně funguje tak jak má. Chemie mezi postavama? Tak určitě, zcela předpisově filmové. Atmosféra? Jasně že jo, sice je to nalajnovaný, bez překvapení, ale stejně se na to čučí zaraženě v sedačce, oči upřený do plátna a spokojeně nadzvedlé koutky. Přidej plný, ale kultivovaně se chovající kino, bombová hudba, humor. Je to jako složit ze skvělých ingrediencí tradiční jídlo. Chutný, lahodný, pochutnáš si a už když jíš, víš, že si příště dáš zas. Takovej je Maverick. Takže co teda dělá tento film takovou peckou? Všecko. Poctivej, emerickej, řemeslně dokonale zvládnutej film, kterej prostě chceš vidět ještě jednou. A to v kině. ()

dudunecek

Návrat do osmdesátek ve vší parádě.  Klasický, šablonovitý příběh nevybočuje do nějakých zbytečných novátorských rovin a drží se struktury původního filmu Tonyho Scotta. Postavy hláškují, tváří se tak akorát cool, mají svoje traumátka a starosti, ale je to tak akorát. Protože jakmile se sedne do kokpitu, zjistíme, že veškeré dialogy pomalejší pasáže se perfektně zúročují a my s těmi fajn postavami lítáme nadzvukovou rychlostí, smějeme se jejich hláškám, držíme jim palce. Třetí akt je pak už vrcholná exhibice toho, co moderní akční film dokáže nabídnout. Cruise válí jako by mu bylo furt 30. Jsem příjemně překvapený z těch nadšených ohlasů. Bohužel jde vidět, že u dnešního blockbusteru stačí udělat jen všechno "dobře" a lidi tomu valí 5 hvězd. Za mě solidních 8/10. Kdyby se místo marvelovek a zaměnitelných CGI skopíčovinám točlio takových fllmů pět ročně, možná by ty kina nebyla tak prázdná. Protože na stíhačky si lidi přišli. ()

Hpatrik

Po tom velkém hypu asi mírné zklamání. Je to každopádně dobře natočené, Kosinski umí dobře dávkovat emoce a není jich tu zrovna málo. Je tu velmi dobrá hudba, výborné triky a parádní obsazení, ale asi mi trochu nesedlo béčkovější pojetí a malá snaha o realističnost. Po druhém shlédnutí jsem film docenil jako skvělou nostalgickou poctu původnímu Top Gunu. ()

Ihuj

Bylo to naprosto výborné, vkusné, geniální režie a akce bez trapných superhrdinů. Co se týče scénáře, tak dialogy se povedli, osobní rovina hraje na emoce tím správným způsobem, ale dějově jsem si připadal, že koukám na Pearl Harbor a mám fandit Japoncům :) ()

beckham-

Dlouho jsem neviděl film, který by tak moc vtáhl do děje. Na to, že se jednalo o "Top Gun", tedy oblast stíhaček, to byla velkolepá podívaná. Nejednomu divákovi zůstaly po konci filmu oči suché. Napínavé, emočně drtící s neuvěřitelným Tomem Cruisem - doteď nechápu, že mu v době natáčení bylo 58 let, respect a  klobouk dolů. ()

JamesConnorG

10/10 - Maverick a jeho příběh byl už od prvního filmu fakt srdcovka nejen pro vaše, ale i mé rodiče či prarodiče. Rozhodl jsem se téhle franšíze dát šanci, zkouknout první díl a jít na ten druhý právě s moji rodinou. Musím přiznat, moji rodiče v kině tolik dojatí nikdy nebyli a já jsem měl za ně radost. Pokračování s názvem Maverick je důstojným a úžasným pokračováním předešlého dílu. Zvládl takřka vše na jedničku, vynikající příběh, fascinující vizuál a akci, ikonické postavy, ale především nostalgická a epická hudba tu válela a dojímala nejen mě, ale i mé rodiče. Dokázal stát na svých nohou po 30 letech a tenhle film je stále naději, že poctivé pokračování a návraty stále existuji. Jsem hrdý, že jsem si tenhle úžasný film, mohl užit i v mém oblíbeném kině před velkým plátnem! :) ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí

12.01.2024

Top Gun: Maverick, který před rokem a půl zboural kina, je nejúspěšnějším filmem megastar Toma Cruise a celosvětově si doletěl pro 1,5 miliardy dolarů. Bylo tedy jen otázkou času, než Paramount… (více)

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům