Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Obyvatelé poklidného amerického městečka u zátoky Chesapeake jsou zvyklí na zdejší vodu, která je samozřejmě důležitá pro chod společnosti. Dva biologičtí výzkumníci z Francie právě v této vodě objeví vysokou úroveň toxicity, a snaží se varovat starostu. Ten ovšem odmítá cokoliv prozradit lidu, jelikož chce zabránit vytvoření paniky a strachu. V důsledku tohoto kroku ale vzniká smrtící epidemie, při které zmutovaný druh parazita začíná napadat stále více a více lidí, u kterých přebírá kontrolu nad jejich myslí. (cardinals)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (92)

vanadium 

všechny recenze uživatele

Nejděsivější na tom je, že tohle je vážně na základě skutečných událostí. Některé části filmu jsou dokonce autentické záběry. Některá fakta jsou sice pozměněna a zveličena: např. epidemie proběhla opravdu v daném roce, ale až v druhé polovině července, tedy ne 4. července během Dne nezávistlosti - zasadit ale děj do tohoto dne zvýrazňuje atmosféru. Stejně tak počet obětí nebyl 700, ale "jen" 57 (alespoň podle oficiálních statistik CDC - údaje jsou k nalezení na jejich stránkách) - nicméně chápu, že tvůrci filmu to chtěli zveličit. Ovšem celkový počet nakažených byl docela vysoký (údajně 523 potvrzených případů - opět dle oficiálních údajů CDC) ale většina se úspěšně vyléčila, byť někteří s trvalými následky - onemocnění však není zdaleka tak fatální, jak bylo představeno (pokud se začne léčit včas), třeba ebola má vyšší smrtnost. Jiná fakta ale zůstala zachována - např. způsob mutageneze toho parazitického mořského korýše, který je mimochodem celkem běžný při jihovýchodním pobřeží Severní Ameriky. Vlivem růstových regulátorů na mutagenezi korýšů se po této události začali intenzivně zabývat hlavně vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley, na netu jde najít hned několik odborných článků na toto téma, jeden vyšel i v Nature. Je překvapivé, že o tom nebyl natočen standardní dokument (alespoň pokud vím), ale na druhou stranu mě vůbec nepřekvapuje, že si někdo tohle zajímavé téma vybral pro natočení footage a udělal při tom zajímavou smyčku - událost zfiktivnil ale použitou metodou ji zase zpětně zautentičnil. Oproti jiným filmům natočeným v tomto stylu ovšem s tím rozdílem, že děj vychází opravdu ze skutečných událostí, byť trochu přifouknutých. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

80-minútový zostrih fiktívnych reportážnych záberov, ktorý je rovnako vynaliezavý, ako by šlo o za pol hodinu zostrihanú TV reportáž do večerných správ - ale keďže fiktívnu, tak bez dopadu na diváka. Žiadne styčné postavy, žiadne prekvapenie ani vystrašenie. V sedemdesiatych rokoch by ako prvý film príslušného subžánru prekvapil a písalo by sa o ňom, ale dnes si vystačí maximálne na post bezvýznamného DVD titulu s lákavým coverom. Veľmi slabé 2 hviezdy. ()

Reklama

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Rozumově můžu ocenit zajímavý koncept a jeho kvalitní, přesvědčivou realizaci ... ale bavit mě kvůli tomu The Bay nezačne. Hororově film kvůli svému reportážnímu charakteru nefunguje - ani se o to nijak nesnaží, je to spíš takové rádoby znepokojivé. Nevím, mně to nic moc nedalo. Radši skutečnej dokument o skutečném problému, nebo normální horor o parazitech. ()

maddy 

všechny recenze uživatele

Na rozdiel od iných užívateľov u mňa nenastalo nejaké výrazné sklamanie. Meno oscarového režiséra zaujalo, trailer nudil, takže vo výsledku som od toho nečakal žiadne veľdielo, ktorým by Levinson opäť bodoval pred odbornou porotou, skôr len štandardný „found footage“, pri ktorom som bol tentokrát zvedavý ako s tým poradí skúsený režisér a nie žiaden amatér ako to v poslednej dobe býva zvykom (Chernobyl Diaries, Grave Encounters, Evidence a pod.). The Bay napodiv zachádza trocha ďalej ako klasický „found footage“, jedná sa skôr o reportáž spojenú so pseudo-dokumentom, v ktorom sa pracuje so zábermi z policajných kamier, CCTV, mobilov (Facetime z iPhone), dokonca aj internetu (Skype) a pod. Vo výsledku tak vytvára celkom zaujímavú formu oveľa bližšie k „realite“ ako všetky tie Paranormálne Aktivity. Čo však zamrzí je, že s takto zvolenou formou sa vytratili hlavní hrdinovia – film v priebehu sleduje osudy niekoľkých postáv (reportérka, oceánológovia, doktor, novomanželia na lodi, policajní dôstojníci atď.) a tým pádom pôsobí až príliš roztriešteným dojmom. Nie je sa s kým stotožniť, o koho sa báť, zaujímať alebo mu počas tejto epidémie fandiť (hrá tu dokonca sexi ryšavka Kristen Connolly z Cabin In The Woods, ale jej účasť som si uvedomil až na konci filmu). Hororových prvkov je síce minimum, ale dotvára to celkom napätá, znepokojujúca atmosféra, ktorá sa nesie celým filmom. Bohužiaľ však nijako negraduje – v akom tempe film začne, tak aj skončí. Chýba aspoň nejaké základné členenie na úvod, jadro a gradujúci záver. Masky sú v rámci normi slušné, aj keď sa v podstate obmedzujú len na zobrazenie tiel posiatych vyrážkami, oceňujem veľmi striedme používanie CGI. Suma sumárum sa jedná o neškodnú jednohubku s celkom zaujímavým námetom (konečne found footage bez duchov, mutantov alebo dievčat posadnutých diablom), oceňujem hlavne formu, ktorá nakoniec zašla ďalej ako štandardné found footage, aj keď sa z nej na škodu vytratilo to „filmové kúzlo“. Našťastie to však nie je ani hlúpe, ani gýčové, ani zbytočne preplácané. Nič svetoborné ako by sa asi od oscarového režiséra čakalo, ale na tých 90 minút dokáže bezproblémov zabaviť. CELKOVO: 3* ()

Hrabka 

všechny recenze uživatele

Tento styl vyprávění zdá se mi poněkud nešťastný... Někomu to možná sedí, mně teda ne. Což o to, že některé momenty jsou vcelku povedený a dokáží vytvořit něco jako atmosféru, když to všechno ničí to, jak je film poskládaný. Nápad je docela dobrý, tyhle epidemie já můžu, ale příště bych radši ocenil klasický styl nebo aspoň ne takový přehršel nejrůznějších záznamů z různých zdrojů. Působí to trochu divně. Možná mi to ale jen nesedlo zrovna v tý chvíli, takže jestli se k tomu ještě někdy dostanu, možná to celý přehodnotím. 45% ()

Galerie (7)

Zajímavosti (2)

  • Film se natáčel v Georgetown (Jižní Karolína, USA). (ČSFD)
  • Tvůrci se nechali inspirovat parazitem Cymothoa exigua. Tento parazitický korýš se dostává do ryb žábrami, samice se přichytí k jazyku, zatímco samec se přichytí k žaberním obloukům. Parazit přeruší krevní cévy v jazyku ryby a způsobí, že jazyk odpadne. Poté se přichytí na zbývající pahýl jazyka a samotný parazit účinně slouží jako nový „jazyk“ ryby. (Homerking)

Reklama

Reklama