V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

Nobunaga

Mně se Prometheus jako takový fakt hodně líbil, na první pohled stará dobrá space opera na vetřelčí téma v moderním hávu. Jenže... jenže v ději filmu a hlavně v chování někerých postav panuje řada nejasností. Původně jsem měl pro film přichystané 4* a pátou si schovával pro očekávaný Director's cut, který by objasnil nesrovnalosti v ději. Jak se ale ukazuje, dle slov R.Scotta, kinoverze má být zároveň verzí finální. V tom případě ale musím konstatovat, že Prometheus má mizerný scénář a po dějové stránce se jedná o poměrně děravý film. Takže * * * ()

montel

Dvojice archeologů objeví na různých místech Země několik jeskynních piktogramům, které by mohli objasnit samotný zrod lidstva. Stopy poukazují na velmi vzdálenou dosud neobjevenou planetu, na které by měl být život. K planetě je tedy vyslána vesmírná loď Prometheus s oběma archeology na palubě. Když loď na planetě přistane, objeví posádka podivnou jeskyni, kde skutečně objeví velmi vzácné předměty a také známky života. Posádka ovšem nemá tušení, že na planetě číhá místo vzácných objevů pouze smrt a zkáza...Dalo by se říct, že je Prometeus jakýsi remake Vetřelce i když vraždící tvorové jsou zde jinačí. Děj je ale hodně podobný a rukopis Ridleyho Scotta je více než patrný. Pro mě byl film ale mírným zklamáním a ani herci mi zde moc neseděli. Když to srovnám s Vetřelcem, který je více než 30 let starší, je to slabota. 55% ()

afroman001

Začátek pozvolný s krásným prostředím typickým na Ridleyho Scotta. Druhá polovina filmu paráda a ten konec...bájo, jo a hlavně dokoukejte film až za titulky bude překvápko (Aliens Prequel). ()

johnysd

Ridley, proč? Proč jsi nám dal další monstrum a tolik otázek a téměř žádné odpovědi? Kdy dostaneme další nášup? Ve zkratce. Prometheus je výborné sci-fi s atmosférou, vesmírem temným a hustým jako asfalt a nastolením otázek jestli jsme opravdu vznikli z nějakých bakterií nebo nás sem emzáci vysadili jako pokusné králiky pro testování vlastních zbraní. Pokud k tomuto filmu přistupujete jako k prequelu Vetřelce, budete zklamáni, protože vetřelce uvidíte akorát v posledních vteřinách a jen si představujete jak za několik let doletí Nostromo s Ripleyovou. Jestliže ovšem přistoupíte k Prometheovi jako ke startovacímu snímku nové sci-fi ságy z Vetřelčího univerza budete nadšeni. Dostanete bravurní sci-fi s nutností zamyslet se, položit si znepokojivé otázky na jedné straně a na straně druhé, film, se spoustou akce, efektů a i nějaká ta hnusota se také objeví. Jasně občas scénář skřípe, jednání postav je občas nelogické, ale stále je to parádní jízda temným vesmírem. Další výtka, v kinech běžela sestříhaná verze. Chtělo by to director´s cut. ()

Standey

Nesmyslná slátanina, která nedává od začátku do konce vůbec žádný smysl. Dvě ** dávám pouza za vetřelce na konci. ()

Iroquois

Tento film nakladl kromě vajíček a zárodků i mnoho otázek: Co to jako bylo zač ti naši "stvořitelé"? A proč nás bez vysvětlení chtějí zničit? To se jim jako nelíbíme? Vždyť jsme hezčí než třeba klíšťata nebo mnohonožky... Nebo ne? A i kdyby ne, tak na kráse přeci nezáleží, důležité je to, co máme uvnitř, pokud to není vetřelec, tedy... My si s nima jedeme pokecat o smyslu života a oni nás hned za to zabijou, no to je hnus velenbosti! Proč posíláme na výpravu k mimozemšťanům loď dementů převlečených za "vědce"? Proč to nevedli Němci, aby to mělo trochu organizaci? Proč vyhazovat prachy za takhle debilní scénář? Proč udělá trochu CO2 navíc hned toxickou atmosféru? Odkdy se na průzkum čehokoli ve vesmíru posílají lidé dřív než sondy? Jak dokázala loď překročit rychlost světla? Co to bylo za zlé chobotnico-žížaly? Proč si někdo myslí, že když bude říkat mimozemské přerostlé žížale, že je krásná, tak mu ta žížala nevleze do držky a neudělá z něj zombíka? Proč v lodi za 2 biliony není (používána) karanténa? Proč si robot může dělat co chce? Proč? Proč? Proč? 50 % za výpravu, efekty a vizuální orgie. ()

Alvin

Uznám, trailery slibovali větší bombu a filozofický přesah filmu na téma "kdo jsme a odkud přicházíme" vyšuměl do ztracena. Ale jinak ty kritické komentáře nechápu. Je zajímavé, že před třemi lety při návratu jiného slavného režiséra k žánru sci-fi všichni slintali blahem u slaboduchého příběhu Avatara a nešetřili hvězdami a teď se tu každý druhý štourá ve scénáři a jeho nelogičnostech. Ridley sere na logiku a hlavně v druhé půlce šlape na plyn a servíruje jednu ukázkovou scénu za druhou. Po trikové a vizuální stránce je to dokonalost, z herců mě nikdo neotravoval a před panem režisérem v jeho 75 smekám. ()

vobrn

Jako velý scifi nadšenec jsem na Promethea těšil, protože v posledních deseti letech je kvalitních snímků v tomto žánru jako šafránu. A hned první scény mě neuvěřitelně překvapily. Visuální hody slibovaly neuvěřitelnou podívanou. Říkal jsem si, že by druhá Vesmírná oddysea? Po první třetině filmu, kdy jsem čekal na okamžik kdy se to vše začne gradovat, se celý film najednou rozmělnil do sice visuálně úchvatného, ale pořád děsnýho béčka. Je to, jako by Ridley film jen rozjel a pak nechal juniorního režiséra, ať to dodělá. A ůplně chyběl scénář. Souhlasím s POMO, Cival, Marigold. ()

fabregas1

Banda astronautů přejede tam a zpátky mezi svou lodí a tajemnou základnou, najdou tam cosi mimozemského, dostane se to na loď a tramtaradaaaa. Prometheus je sci-fi plné velkých myšlenek ze slibným začátkem, ale v půlce filmu tvůrcům dojde dech a z dobře budované atmosféry zbyde jen béčková popcornově rozjetá akce. Prometheus zanechává více otázek než odpovědí. Co se týče efektů je vše v pohodě. Musím dát o hvězdu méně, protože jsem fanda Alien Tetralogy a něco s tím společného jsem tam neviděl nebo jsem nic nepochopil ( možná poslední minutka filmu cosi naznačila )...proto jsem byl trošičku z klamaný a určitě nejsem sám. ()

Unrealik

Film se mi líbil, ale obávám se, že je to dost tím, že jsem měl na podobný snímek náladu. V opačném případě by mi vadila spousta nevysvětlených věcí. ()

vlk++

Dokoukáno. Ridley Scott měl asi potřebu si po 33 letech znovu natočit Vetřelce, ale už se mu u toho nechtělo přemýšlet. Tak na to klidně mrkněte, pokud se vám taky nechce. Noomi Rapace je sice sexy, ale když si po císaři zalátaném sponkovačkou dá překážkový břeh... a vůbec celá ta hurá akce působí dost neuvěřitelně amatérsky. Ale 3D animace dobrá, tak přimhouřím a 3* dám. Titulky v čase 1:54. ()

zeromen

Nejlepší film toho to roku a zároveň jeden z nejlepších filmů co Ridley Scott natočil. Škoda že jde dát jen 5*, dalbych 10. Takto mají filmy vypadat, výborný děj, efekty, herci akorát ta švédka tam nesedí. Jinak dokonalost sama. Sláva Vetřelcům smrt poraženým :-) ()

mmajjkii

Dojem, jenž ve mne tento film zanechal vystihnu jediným slovem - zklamání. Děj a i celý film až na pár "detailů", které to však nemohly spasit s postupem času upadá až na samé dno. Závěr filmu je uspěchaný a špatný. No a popravdě naději bych si udržel rád, ale na pokračování se vůbec netěším!!! IMDb 5/10 ()

ajaxx

Celkem zajímavá pojetí jedné legendy. Pravdou je, že je to natažené až příliš a chílemi jsem se trošku nudil, ale i tak dotváří celou tu ságu. Jen doufejme, že druhý díl (který dle mého nebyl třeba, kdyby se tento řádně prostříhal a doplnil o jiný konec), nebude zklamáním a ukončí tuto ságu důstojně. ()

complex

také nemastné neslané scifi, niekedy cez dej som sa sám seba pýtal, že kedy to akože začne... ale nezačalo a bol koniec, a potom si človek uvedomí, že koniec bol vlastné naj, ale inak film, ktorý toho veľa nepovie, aj keď ten koniec prekvapí... ()

hrabě_olaf

zajímavý film - takový rozpolcený, první dvě třetny jsem si říkal, že už jsem to někde viděl (vetřelec?). příšerná naivita a bezstarostnost "vědců", jen cartmenova hláška "seru na vás, jdu domů" mi při pvním zkoumání lodě chyběla. a do všeho co neznáme strčíme prstem. mno, scénář jako u všech filmů ridleye scotta z poslední doby, stojí za starou belu. vaří z vody a těží z toho maximum (viz gladiator). a poslední (akční) třetina filmu, všemi odstřelená? docela mi sedla, i s tím oslím můstkem na vetřelce - zkrátka, pro zkompletování "alien" ságy dobrý. a dobrý je za tři, ne? ()

DorianGreene

Navzdory vesměs zklamaným komentářům mě nový Scottův film nadchl. Atmosféry a hutnosti prvního Vetřelce nedosahuje, ale jako prequel je famózní. ()

kadous odpad!

Po shlédnutí filmu nastává lehké zklamaní a smíšené pocity. Čím delší dobu po projekci se nad tím člověk zamýšlí, tím víc zjišťuje, kolik nelogičností a lapsů se ve filmu událo a to nemluvě o chování imbecilitou posedlé posádky, které už postrádá jakoukoliv logiku. Ridley Scott už má nejlepší léta dávno za sebou, což jeho poslední filmy jen dokazují a ani to, že by tento měl být z vetřelčího univerza jej nezachrání před tím, že je to hrůza. Bohužel jiná, než bylo původně zamýšleno. ()

John2y92

Po návratu z kina jsem hodnotil třemi hvězdičkami, ale poté co jsem film viděl několikrát doma tak musím jednu přidat. Efekty jsou výborné a napětí se dá krájet. Je to stavěné na typu strašení bez bubáka, že se bojíte, ale nic tam není, až na konci kdy se začnou všichni vyvražďovat to klesne na klasické sci-fi Béčko s pěknými efekty. Každopádně jako fanoušek Aliena hodnotím film velmi kladně. ()

Vetřelec sesadil Deadpoola z tržebního trůnu

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)