Reklama

Reklama

Obsahy(1)

„Jmenuji se Simon. Mám Aspergerův syndrom. Mám rád vesmír, věci ve tvaru kruhu a svého bratra Sama, který se o mě stará. Nemám rád city, ostatní lidi, změny a komedie s Hughem Grantem.“ Osmnáctiletý Simon trpí poruchou osobnosti a každý den je pro něj velmi náročný. Díky trpělivé péči svého bratra Sama a pevně nastavenému režimu je Simon schopen fungovat. Stav věcí naruší rozchod Sama s jeho přítelkyní. Její odchod z domácnosti dopadne nepříznivě na oba bratry. Když Sam propadne depresi, Simonův život se změní v nesnesitelný chaos. Rozhodne se proto vzít situaci do vlastních rukou. Aby znovu nastolil ztracený řád, musí najít bratrovi novou, dokonalou dívku.

Ve Švédsku umějí točit neotřelé hořko-sladké komedie z každodenního života a Simonův vesmír je toho dalším důkazem. Film byl kladně přijat jak domácí kritikou, tak diváky a s nemalým úspěchem se promítal i na zahraničních festivalech. Postavu Simona ztvárnil Bill Skarsgård, syn slavného otce Stellana Skarsgårda. (MFF Cinema Mundi)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (115)

Bluntman 

všechny recenze uživatele

(CINEMA MUNDI 2011) SIMONŮV VESMÍR je přesně ten typ filmů, který nemám rád, protože svou perspektivu přizpůsobuje postavě s mentálním/psychickým problémem, jenž zde slouží pouze k dolování emocí z diváků. Nemáme tak možnoust nahlédnout do mentality jedinců s Aspergerovým syndromem, ale ten je použit k ozvláštnění romantických komedií. Scény, v níž hlavní hrdina Simon nakoukává všechny filmy s Hughem Grantem, aby porozuměl žánrovým kódům, jenž pak aplikuje na fikční svět filmu, jsou nesmírně opojné a vůči žánru zábavně podvratné. Moje hlavní výtka se tak týká pouze toho, že se podoba romcomů nemění, ačkoliv k tomu bylo nakročeno, protože na místo leitmotivu kruhu, s kterým se pracuje i ve stylistické rovině, se přes peripetie v podobě trojúhelníku končí ustanovením heterosexuálního, i když tak trochu "jiného" páru. ()

Ainy 

všechny recenze uživatele

Zpočátku jsem nechápala o co jde, proč je zavřen osm hodin vkuse v popelnici, pardon v kosmické lodi. Nepřečetla jsem si dřív obsah, tím to bude. Nicméně můj obdiv Billovi alias Simonovi. Skutečně obdivuhodný herecký výkon. Vyloženě komediálního mi tam nepřišlo téměř nic, kromě usměvavé Jennifer, kterou jsem podezírala, jestli není permanentně sjetá. Spletla jsem se, pořádala jen pravidelný tequilový babinec. Né... :-) doopravdy bylo milé, že zvládla brát všechny Simonovy autistické "úlety" v pohodě, s těžkým nadhledem a humorem. Z pohledu diváka hodnotím tento film velmi pozitivně. Nicméně bych se opravdu nechtěla ocitnout v podobné situaci jako byl Sam, jeho bratr. ()

Reklama

fmash 

všechny recenze uživatele

Romantický pop ve švédském podání. Inteligentní a pohledný. Snad jenom kdyby ten lehce nesympatický autista nebyl takový roztomilý plyšáček, co zvládne každou situaci a má skvělé organizační schopnosti. Jinak velice sympatické postavy, na které se dobře dívá. Jen kdyby každý popík vypadal takhle (zejména ten pitvorný český). 3½. ()

Narciska 

všechny recenze uživatele

Jsem velmi mile překvapená nejen kvalitou filmu, ale i hereckým obsazením. Dosud jsem podléhala stereotypu, že seveřané prakticky nevyužívají mimiku a neprojevují emoce. Tento film je toho pravým opakem. I když mě poněkud sarkasticky napadá, že je to tím, aby více vynikl hlavní hrdina stižený Aspergerem… Každopádně tam bylo pár scén, jež mě velmi rezasmály, a to se často nestává. ()

Maica 

všechny recenze uživatele

No, na to, že je to film o klukovi s poměrně nepříjemnou nemocí, to byla celkem sranda. Moc se mi tenhle film líbil, protože to bylo příjemné prostředí, i postavy (až na Simona, samozřejmě) se chovaly jako v normálním životě a byl tam ten již zmíněný vtip. A pak dvě malá plus - na Sama se dobře kouká a švédština je legrační jazyk. :-) ()

Galerie (23)

Zajímavosti (4)

  • Snímek měl nejdříve televizní premiéru v červenci 2010 a až od září byl promítán v kinech. (Terva)
  • Film byl nominován na cenu Guldbaggegalan 2011 (Stockholm) v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší scénář, Nejlepší herec a Nejlepší herečka ve vedlejší roli. (Terva)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno