Amélie z Montmartru

• Francie Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain (více)

31. srpna 1997 ve 4 hodiny ráno dostala Amélie (Audrey Tautou) nápad. Musí stůj co stůj najít dávného majitele krabičky vzpomínek, kterou náhodou našla ve svém bytě, a poklad mu vrátit. Jestli to ocení, je rozhodnuto. Amélie začne zasahovat jiným lidem do života. Jestli ne, tak nic. Kultovní romantickou komedii o nesmělé Pařížance s laskavým srdcem milují díky její hravosti a půvabu miliony diváků po celém světě. Film o drobných, ale o to důležitějších radostech, který získal řadu prestižních filmových ocenění, ani po 20 letech od premiéry neztratil nic ze svého šarmu. (Aerofilms)

rarak

Příjemný snímek, poskládaný z různých zábavných dějů a událostí (nejvíc se mi líbil trpaslík cestující kolem světa), které spolu víceméně souvisí a postupně do sebe všechny zapadají... Jenže jsem se při sledování místy docela nudil a jen čekal, kdy to zase začne být zajímavé. Nebyl to tak docela můj šálek kávy. ()

zipper111

Krása, nádhera a dokonalost! Celý film je prostě neskutečně optimistický, krásně naivní a laskavý, navíc s naprosto geniální hudbou. Amelie je klenot francouzského filmu a vůbec filmu jako takového. ()

kaylin

Jeden z nejkrásnějších filmů, co jsem kdy viděl. Jednoduše krásná, místy neskutečně kýčovitá a ve svém vyznění i úchylná podívaná, která je ale podána jedinečným způsobem. Tohle je jedinečná ukázka toho, jak může fantazie vířit a hýřit a přesto zůstat v jednotném celku, který snad ani na moment nepřestane bavit. A Audrey nikdy nebyla úchvatnější. ()

blackrain

Musela jsem se na film podívat několikrát, protože, když jste v kině na školním představení, tak vám nejde o film, ale o to, že jste pryč ze školy a nemusíte se učit. Takže jsem si tento milý film s radostí zopakovala a byla jsem velmi mile překvapená. Audrey Tautou je hodně pozoruhodná herečka, která si zaslouží divákovu pozornost. Role jí sedla jako ušitá. Jako by Amélii nehrála, ale přímo žila. Film je natočený s velkou láskou a úmyslem zanechat v divákovi dobrý pocit, skoro se mi chce říct blažený. Krásně mě pohladil po duši a vylepšil náladu. ()

Tony.cs

Zvláštní, moc zvláštní film. Zaujme citovou dekou, kterou nás postupně přikrývá, až nás nechá spokojeně usnout ()

Makky

Nádherný klenot nielen francúzskej kinematografie. Zlatá Audrey je stelesnená krása a dobro a je úplne na zjedenie. Asi najkrajšia filmová postava vôbec. Teším sa už na druhé pozretie, keď budem vedieť do čoho idem a pri nezaujímavej druhej tretine filmu sa zamerám viac na detaily. Amélia vyžaruje niečo neuveriteľné. "Sans toi, les émotions d'aujourd'hui ne seraient que la peau morte des émotions d'autrefois." ()

Ferry

Ani jsem to nedokoukal, nevím jestli to mám právo hodnotit, ale nelíbilo se mi to. Navazoval jsem na to tolikrát, že z toho mám seriál. ()

ABLABLABLA

Noo... příběh sám o sobě naprosto o ničem, ale to zpracování. To zpracování je naprosto kouzelné, takové i drobné detaily, barevnost, to jak na Nina mluví ten chlápek ve svých čtyřech formátových fotkách - tento moment byl úžasný - prostě výborné nápady. Jsem tím tak okouzlena, že nevím, co více dodat, však jste to taky viděli. A v roli Amélie si nedovedu představit nikoho jiného než A.Tautou - svým zajímavým obličejem se na to přímo hodila. ()

MajklCZsk

Vyčítat Amélii, že je přílišně líbivá, je asi stejně inteligentní, jako hanit nutelu za to, že vám prostě chutná. Tato slečna z Montmartru je především jedna z nejlépe napsaných postav, které jsem za celou dobu, co se dívám na filmy, poznal. Amélie je i hlavně o atmosférách. O kontrastu optimismu a melancholie. K tomu všemu si připočtěme soundtrack, který složil talentovaný Yann Tiersen. Zkrátka dokonalost a složená poklona k filmům Francouzské nové vlny. ()

suicide

Obyčejně nutnost potřeby vypravěče značí, že film nezvládne podat příběh sám a vypravěč je jakousi berličkou či slepeckou holí provázející diváka temnou cestou děje. Ovšem V Amélii tomu tak vůbec nebylo, nebo snad tomu prostě nemohlo být jinak. Občas jsem si říkal - tohle je kniha převedená do obrazů. A občas jsem si říkal ty obrazy dávají dohromady film. A občas jsem si říkal fakt skvělá hudba. A občas zase, že s cizími životy se manipulovat nemá. A občas, že ta holka má fakt velký štěstí. Skutečně skvělý film, milý, sladký a odpočinkový. ()

Mikita

Tento snímek řadím do filmové klasiky. Milá romantika s netradičním humorem plná absurdních situací. Ukazuje, jak malý krůček občas vede k lásce a že láska není vždy dokonalá. V několika mini příbězích je zachyceno tolik druhů lásky, až zrak přechází. A ty barvy, ta kamera, a navíc ta úchvatná muzika.... 5* ()

topi

Už dlouho jsem neviděl takhle krásně pohodovej optimistickej film. Amélie si mě zcela podmanila a já jsem úplně podlehl jejímu kouzlu. Věčnej snílek, tak jako já. Celej film jsem se usmíval a ke konci jsem slzel štěštím. Naprosto nádherně natočený, včetně vynikající kamery, to je úzasná záležitost, stejně tak i hudba, při které jsem se tetelil blahem, klasickej francouzskej rukopis šansónů zabalenej do moderního hávu. Nádhera nádhera nádhera!!!! A Audrey Tautou v roli Amélie je neskutečně krásnej čipernej čertík, ta to prostě zahrála tak dokonale, že budu mít navždy s ní spojenou právě roli nádherné a tajemné Amélie. Vůbec veškeré herecké obsazení nemá vůbec žádnou chybu, tak jako i styl vyprávění celého příběhu. Překrásnej snímek, kterej pohladí nejen po srdci, ale také po duši a člověku se hned zlepší nálada. Tenhle film se těžko popisuje, na to se musí každý podívat sám a udělat si obrázek. Mě to naprosto dostalo a snad i trochu poučilo. Je vidět, že režisér Jean-Pierre Jeunet není žádný ořezávátko, když dokáže natočit skvělého Aliena 4 a potom tuhle krásnou mozaiku lidských osudů, která se naprosto odlišuje běžným žánrům a produkcím. Prostě tleskám, jsem uchvácen a kdykoliv budu mít pesimistickou náladu, tak vím, kterej film půjde do přehrávače. Bomba!!! A už si zase notuju tu melodii, uááááá, ta hudba je fakt dokonalá střela do srdce! Nádhernej film!!! ()

DH3Factor

Tenhle film Vám rosvítí den! Melancholické a občas až snové putování s Amelií, která se snaží dělat svět hezčí, je něco naprosto nepopsatelně milého. Jednotlivé prchavé momenty (cestující trpaslík, prostřihy oblíbených a neoblíbených věcí, dívčiny soukromé katastrofické scénáře) a pestrá přehlídka postaviček okoukaných z běžného života, společně vytváří celek, který pohladí na duši. Mnohokrát se ke mně dostavil pocit, že mi tento snímek naprosto rozumí, jakoby ho někdo promítal přímo z mojí hlavy. Kamera laděná do měkkého nazlátlého tónu a neopakovatelný výkon Audrey Tautou, jenž příběh předestírá s přirozenou lehkostí, všemu jen přidává na intenzitě. Je to počin víceméně o ničem a přitom o všem. Čirý optimismus, který je možné dávkovat dle libosti. ()

major.warren

Pohlazení po duši s kouzelně nevinnou Audrey Tautou. Kdo říká, že jde o kýč, nemá srdce. Amélie z Montmartu sentiment vykupuje úžasnou filmařinou podle nejlepší francouzské tradice. Kdo říká, že je to příliš líbivé a divácky podlézavé, neumí propadnout kouzlu kinematografie. Yann Tiersen složil působivý hudební doprovod, leč s ohledem na ústřední téma Comptine d'Un Autre bych možná přeci jen polemizoval nad výběrem vhodnější hudby, avšak to je spíše proto, že Tiersena zas tak moc nemusím (na rozdíl od Einaudiho) a všechna jeho díla mi připadají stejná. Jeunet je kouzelník, jenž ve spojení s Delbonnelovou kamerou kouzlí jedno umělecké dílo za druhým. Každý záběr je budovaný v dokonalé stylizaci a v nádherné souhře barev. Amélie je nevšedně upřímný a přirozeně jímavý film, který si rád někdy připomenu. Tatou ve své životní (a díkybohu věčné) roli. ()

01Zuzana10

1. co musim vyzdvihnut je hudba. Velmi znama, slavna, poznala som ju dokonca skor ako film, skutocne je naaaaaaaadherna. Ten film ma az tak nedostal. Divala som ho az na nevimkolky pokus, lebo som nikdy nemala spravne titulky - vela krat som ich skusala, takze zaciatok znam velmi dobre. A prave ten ma odradzal od zhliadnutia tohto filmu. Zaciatok a niektore vsuvky /typu co sa dialo na WC v kaviarni - total prehnane :-/ / to nemam rada. Celkovo... zajimavy, velmi originalny, zvlastny film, s vynikajucou hudbou. No hudbu mozem pocuvat oddelene, nemam potrebu si to pozriet znovu. Prave kvoli spominanym vsuvkam, kt. u mna uberaju maximalne na konecnom dojme. Ale neni to az taka hovadina ako som si po prvych par minutach myslela a ako mi bolo povedane. ()

stration

Moje srdeční záležitost. Těch nápadů! Tolik pozitivní energie! Překrásná Audrey Tautou! Půvabná hudba! Ten film se prostě musí líbit každýmu! ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Nová naděje pro český film?

Nová naděje pro český film?

15.02.2007

Česká kinematografie už tradičně trpí nedostatkem peněz. Fond pro rozvoj kinematografie se svými 80 miliony ročně nestačí pokrýt celý potenciál našeho filmového průmyslu. Zvlášť když český film stojí… (více)

Life of Pi podle Jeuneta

Life of Pi podle Jeuneta

02.11.2005

Kniha Yanna Mantela THE LIFE OF PI, zachycuje strastiplnou plavbu 16-letého indického chlapce Pi z Indie do Kanady. Neboť poté, co nákladní loď převážející zvířata do zoo ztroskotá, zůstane na… (více)