Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

Prehry

Neodolatelný Leonadro a jeho úsměv, pro který bych udělala cokoliv .. Aaach .. Jinak solidně natočené drama, které občas přechází v nudné pasáže, které následně vygradují do scény plné emocí .. Jsem nadšená. :) ()

sona123

Jak mi ho bylo líto, Gatsbyho...ať už měl na sobě obleček bílý, nebo růžový. Tento film je především one-man show pro Leonarda a trochu mi to pojetím připomínalo jeho letce. Film je to luhrmannovský, takže mi to připomínalo Mouline Rouge...soundtrack výtečný, kamera také. Kýčovitost zachycena výborně. I ty emoce a myšlenka to byly....a přesto jsem během sledování měla flashbacky týkající se téhož filmu s Redfordem (až zde mi došlo, že už jsem to vlastně viděla - ale v mnoha ohledech v mnohem lepším kabátku), kde to mělo i tu hloubku - a ta by tu nebyla na škodu, i přes ni bychom mohli vnímat onu plochost hrdinů i absurditu Gatsbyho počínání. Přesto se mi to líbilo moc. Čekala jsem vizuální orgie a těch bylo asi víc v traileru než v samotném filmu. Ale zase tu byly velmi dobré herecké výkony, v které jsem ani příliš nedoufala, dvě úžasné scény (proměna Nickova domku a odpoledne pokračující u jeho bohatšího souseda), které v sobě měly sílu. Tempo vyprávění bylo pomalé a chybělo málo, mohlo být i ponuře pomalé, škoda...pak by to do dokonalosti daleko nemělo. ()

Anyčka

Červená knihovna v hezkém obalu. Nic víc. K tomu příšerně zvolená hudba, která mi vážně ve filmu vadila. ()

fredisek

Největší brzdou a stejně tak největší předností filmu je to, bez čeho by se drama Gatsbyho ražení mělo umět obejít. Výtvarná stránka. Luhrmann chtěl spektákl, má ho, svět chce spektákly, má je. Gatsbyho show must go on. Některé scény jsem si užíval a stále si opakoval.....prokrista, jaktože má ten Luhrmann tolik vkusu, stylu, citu pro eleganci i kýč?! Gatsbyho párty byly fenomenální, třpytky, Moët, charleston. Bohužel film se vleče, Mulligan víc sluší sebejisté ženy než naivky á la Daisy, DiCaprio přehrával a Maguire se nesnesitelně culil. Vztah Daisy a Gatsbyho byl jen těžko uvěřitelný, nebyly v něm emoce. Luhrmann sice přehnal dekorace, interiéry, kostýmy, ale zapomněl přehnat pocity. To, co předváděla Kidman s McGregorem v Moulin Rouge, Dicaprio s Mulligan prostě nezvládali. Moje hodnocení zvyšuje můj nekonečný obdiv k Luhrmannově stylu. Nekopíruje zaběhlé směry, on (a jeho tým) je transformuje, přibližuje je současnosti. Art déco tu dosáhlo opulentní dokonalosti. Gatsbyho palác jako z pohádky od Disneyho, křeslo s reprodukcí Fragonardovy Houpačky, chrámové varhany celé zlaté. V tomhle je Luhrmann génius, ve vyprávění příběhů už takový přeborník není. ()

Gumrice

Pro mě velká letní pecka, na dojmu určitě přidala skvělá atmosféra letního kina s vysokými teplotami a měsícem nad plátnem.. Jinak co se týče filmu samotného, tak ten mě hodně potěšil. Tvůrci to pojali z trochu moderního hlediska, asi aby přitáhli větší počet diváků. Jako vždy vynikající fešák Maguire se mi dost líbil a (ne)překvapivě Leo je pořád pěknej kluk, v kostýmech to všem moc slušelo. Hodnotím pozitivně a nesmím opomenout na skvělý soundtrack. Film určitě vyšel na slušný prachy. ()

Mikino00

Velmi jednoduchá milostná zápletka v balení barev, opulentnosti, večírků, částečně i kýče a lží. Příběh není natolik silný a zajímavý, aby měl tak dlouhou stopáž. Určitě je třeba vypíchnout výborný výkon DiCapria i podmanivou hudbu, naopak chválit určitě nebudu otravnou nesympatickou Mulligan a scénáristy. ()

Milky.

Tady jsem dlouho váhal jak film zhodnotit. Nejdřív mě naprosto odradila první část svým prvoplánovým pozlátkem a okázalým Moulin-Rouge stylem. Pak mě ale dostal DiCaprio a Edgerton svým herectvím a konec vyvrcholením. Nakonec to vidím na čtyři hvězdičky. Tohle byla jediná adaptace Gatsbyho, kterou jsem viděl, knihu jsem nečetl, takže to budu hodnotit jako Gatsbyho celkově. Příběh je skvělý, herci jsou skvěle vybraní, DiCaprio mě tady svým výkonem naprosto dostal a Edgerton jakbysmet. Nejvíc mě asi překvapil Maguire, toho herce vyloženě nesnáším, ale tenhle film mě asi po hodině přesvědčil, že i on za něco stojí. Jenže Luhrmann se příliš soustředil na to, udělat z filmu co největší vizuálně-stylový fetiš a bohužel to přehnal. Ačkoliv z toho udělal omalovánku, ze které oči přecházejí tak nebyl schopný pořádně vytvořit atmosféru a důstojně příběh převyprávět. Takže většinu filmu se člověk kochá, ale emoce vyvolají maximálně tak 3-4 scény. Což je podle mě u něčeho takového velká chyba. Navíc do filmu použil naprosto neadekvátní hudbu, kterou občas sice trochu předělal aby působila dobově, ale co si člověk má myslet, když tam najednou začne hrát Jay-Z, Beyonce, Will-I-Am a další. snad jediná Lana Del Ray tam opravdu seděla a ústřední melodie jí pasovala. Ještě jednu chybu bych viděl v postavách. Když se film jmenuje Gatsby, je o Gatsbym a vše se točí kolem něj, nemělo by se stávat, že při setkání s druhou postavou (Joel Edgerton) Gatsby prostě zapadne do pozadí. Kdykoliv se ti dva na plátně objevili spolu, tak na sebe Edgerton levou zadní strhnul veškerou pozornost a zaslouženě. Vypadá to, že jsem film naprosto zkritizoval a podle předchozích řádků jsem se cítil po většinu sledování. Nakonec mě finále ale pohltilo a odráží se na hodnocení. Toť z mé strany. P.S.: Ty klobouky přilepené při jízdě autem na hlavě si mohli odpustit! ()

Mikeel

Luhrmann jede podle naprosto stejné struktury jako u Moulin Rouge! První půl hodinka je vizuálně přeafektovaná, střih za střihem. Bohužel Velký Gatsby ani z části nesáhne do takové hloubky jako Moulin Rouge. Všechno se děje skoro na povrchu, proto Vás nic, co se v ději stane vůbec nezasáhne a nijak neobohatí. Měl jsem sakra velká očekávání, ale ta byla opět zpražena a rozprášena. Přeexponovaný vizuál je krásný a Lana del Rey se do filmu hodila jak hrnec na prdel. A právě části, kde hrála Lanina melancholická Young and Beautiful byly asi jediné okamžiky opravdovosti, kdy se film dostává trochu hlouběji, než jen na povrch kůže. Grády to má až v poslední třetině, ale ani ta bohužel nezachrání zbytek filmu. ()

chessbeer

Vtěsnat prvních 120 minut tak do 20 a vylepšit konec o něco nápaditějšího, nemusel to být až tak špatný film. Takhle to za moc nestálo. Příběh bez větší zápletky, jen stěží jsem udržel pozornost. Ani Leonardo nedokáže tento film vyzdvihnout z bahna podprůměrnosti. Pouze za to, že se Joel Edgerton vizáží podobal Adolfu Hi*tlerovi (nejsem si jist, jestli mohu jeho jméno takto veřejně psát, aniž bych byl kamenován (ještě, že existuje svoboda (ovšem říkat mohu, jen to co se smí))), dávám 2*. Hail! ()

kritiklon

Honosný...zářící...epochální...průměr!!! Co se týče herců, nemám co vytknout. Vizuální zpracování - přesně jak jsem si představoval! Ale celé je to s ubíhajícími minutami čím dál více syrové a vleklé a na konci si řeknete ( v očekávání něčeho velkého) : Proč vlastně??? Je v tom jen nablejskané pozlátko.... 3,5* za 70% ()

Nethar

Velkofilm jak má být, na ničem se nešetřilo. Ze začátku mě to docela nudilo a říkal jsem si, co z tohohle zpracování bude, ale nakonec mě to zabavilo, po nějaké třičtvrtěhodince už to má spád a napětí. Hodně scén mi přišlo až příliš okatě "nakreslených" někde před zeleným plátnem, možná se mýlím, až moc umělé ve své velkoleposti. ()

geimz

Moderná hudba mi oproti Moulin Rouge tu už trochu vadila, našťastie jej nie je toľko, aby vyložene kazila zážitok, naviac je to takmer jediný prešľap filmu. Na moje vlastné prekvapenie, napriek mojim nízkym očakávaniam, vďaka ktorým som Gatsbyho odkladal pomerne dlho, si ma celkom získal. Všetky štyri hlavné postavy sú dobre napísané, vynikajúco zahrané, a aj keď som si zo začiatku hľadal k príbehu cestu (aj napriek oslnivému vizuálu), na konci som už bol pohltený. Možno jediná väčšia výtka tkvie v menšom rozsahu vykreslenia samotného Gatsbyho, ale to je tak všetko. ()

ADZI

Fitzgeraldův příběh mě vlastně nezaujal nikdy, ani ve škole, ani v divadle (v angličtině a herci aspoň výborně zpívali) a na tenhle trend navázal i film. No navázal....skoro bych řek, že celkovou reputaci ještě zhoršil. Zajímavých scén je tam opravdu pomálu, pokud nepočítáme večírky, za které se musely vyhodit desetitisíce dolarů. To mě na tom filmu možná vadí nejvíc, i kdyby to bylo o polovinu levnější furt by to bylo drahé. A myslím, že i sám autor příběhu si představoval pod pojmem velká párty něco menšího. DiCaprio nehrál špatně, ale to bohužel nejde až tak tvrdit o dalších hercích. Celkem je to teda docela průšvih, rozhodně bych to nedoporučil někomu, kdo se vyloženě nezajímá o DiCapria. ()

Marys

Sklamanie a rozporuplné pocity. Neviem, či som čakal niečo lepšie, alebo skrátka iné, no tento formát filmu mi nesadol. Ani dĺžka, ani spracovanie, chýbalo mi napätie namiesto ktorého sa to vlieklo ako dlhý slíž. Výnimočný film to určite bol, no akosi mi nepadol dobre pod zub. ()

NJD

Nenene, takhle by to nešlo. Nelze filmovou adaptaci knížky z 30. let téměř celou natočit na zeleném plátně, děj zjednodušit natolik, že diváka nejvíc zaujmou předimenzované vizuální efekty a celé to proložit absolutně nehodící se současnou moderní hudbou. Výsledkem je nevkusná slátanina, která se může líbit pouze lidem, kteří o Velkém Gatsbym slyšeli poprvé až v traileru na tenhle film. ()

David661

Nafouklá bublina s plochými postavami a trochu otravným vizuálem plným kýče. Kdy si konečně Luhrmann uvědomí, že netočí muzikál? Knihu jsem nečetl, díkybohu, jinak bych byl asi hodně zklamaný. Takhle je to jenom obyčejný průměr pro pestrobarevný film se zajímavou (ale emočně nefunkční) pointou. ()

petrskoc

Velký příběh o lásce a přesvědčení, kterému by sice slušelo temnější a špinavější zpracování, ale jako celek film perfektně funguje a Tobey Maguire tu strčil všechny ostatní hvězdy s přehledem do kapsy. Skvělá guilty pleasure zábava, která nezanechá silnější šrám na duši. ()

Rufete

"I knew it was a great mistake for a man like me to fall in love..." Komentář může obsahovat spoilery. Baz Luhrmann si jede svůj styl, tohle mi strašně připomínalo Moulin Rouge. Všechno jak přes kopírák: kostýmy, barvičky, kamera, hudba, vyprávění,... A ne že by se mi to nelíbilo, ale bohužel jsem moc srovnával s dokonalým Moulinem. Ani jsem se nedočkal toho, že bude mít Isla Fisher prostor na plátně víc než pár minut, však jsem se těšil jen na ni. Musím ocenit další Leonardův výkon, jako vždycky brilantní, tohle mu prostě sedí jako ulité. Musím se taky přiznat, že film byl pro mě neobyčejně a zbytečně zdlouhavý, já bych z něj klidně půlhodinu ustřihl. Možná jsem prostě v den projekce Gatsbyho spěchal na večeři a už to chtěl mít za sebou. Ale rád jsem tenhle film viděl, snad mi pomůže u maturity z češtiny a třeba si ho někdy zase zopakuji. ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014