Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film mapujícií úlohu komunistické strany v národně-osvobozovacím boji proti fašismu v čase druhé světové války. Rekonstrukce historických událostí zobrazuje protifašistický odboj a vývoj robotnickeho a komunistického hnutí v evropských zemích.

Koprodukce SSSR / ČSSR / Polsko / Německo / Bulharsko / Rumunsko / Maďarsko (oficiální text distributora)

Recenze (13)

Odpocivadlo 

všechny recenze uživatele

Je veľa filmov s komunisitckou propagandou ale toto je moc. 3* som mu dal pre to lebo mam rád vojnové filmy z tej doby. A tento nám dáva (ne)pravdivý pohľad z jednej strany. Na tú dobu možno pekný vymývač mozgov a trápne povzbudzovanie morálky dielnickej triedy no v týchto časoch som to fakt dopozeral len kvôli tomu že mam rád filmy z tej doby. ()

Prubner 

všechny recenze uživatele

Tohle se Ozerovovi nepovedlo. Boj o Moskvu nebyl špatný, ale tento film není ani tak válečným snímkem jako spíš komunistickou propagandou, která je divákům vštěpována s jemností pneumatického kladiva. Bojových scén je málo a když už se nějaká vyskytne, je dost nezvládnutá. Zato na politickém školení si tvůrci dali záležet, skoro to vypadá, jako by to psali členové ÚV komunistických stran jednotlivých zemí. Sugeruje se tu, že jediní, kdo organizovali protinacistický odboj, byli komunisté, ostatní byli zrádci, kolaboranti, zmetci a slaboši. Do očí navíc bije snaha protlačit do popředí komunistické vůdce, kteří v době natáčení stáli v čele lidově demokratických států, takže to nakonec vypadá, že odboj vedli Husák, Kádár, Gomulka, Caucescu aj. Diváci trochu zběhlí v historii z filmu asi dostanou psotník, autoři buď vyslovují jen polopravdy, nebo přímo vědomé lži (za všechny zmíním svérázné vylíčení varšavského povstání a důvodu, proč mu Rudá armáda neposkytla pomoc). Ani po režijní stránce se film moc nepovedl, většinou to vypadá tak, že herci sedí kolem stolu a ztuhle recitují dlouhé dialogy. ()

Reklama

ragnar1 

všechny recenze uživatele

"Přátelé, komunisté jsou nejstatečnější, nejdůslednější bojovníci proti fašismu. Komunisté jdou v čele antifašistického hnutí, vytvářejí Národní fronty, organizují partyzánské oddíly. Zraky všeho lidstva se obracejí k našemu sovětskému lidu, k jeho statečnosti, které plní své historické osvobozenecké poslání." Netřeba komentovat, v jakém duchu se nese tato prvoplánová rudá agitka. Nejdříve jsem přemýšlel, že nic jiného než ODPAD dát nemohu, avšak v té napěchované stopáži jsem přece jenom našel sekvence, které by šly použít jako příkladný materiál pro studium totalitních režimů. Pouze proto jedna hvězda. Opravdu velká sovětská epopej. Vždy velmi ocením historické snímky se současnými obrazovými přesahy, které se obracejí k divákovi...Ozerov je zkrátka mistr svého oboru. PS: Chudáci ty Sověti, tak rádi by pomohli Polskému národnímu povstání, ale ti všiví imperialističtí odbojáři ho schválně zahájili velmi brzo, protože sledovali pouze vlastní cíle, a německá obrana před Varšavou byla tak houževnatá, že ani hrdinní rudoarmějci si s ní nedokázali poradit... ()

sibskyn 

všechny recenze uživatele

Vážně bych si nedokázal představit horší název filmu Vojáci svobody, které pojednává o Gottwaldovi, Ceaușescovi a dalších komančích. Předchozí Ozeruv snímek Osvobození se mi líbil, ale tady je propaganda prostě přehnaná, furt tam zaznívají slogy tipu " jenom komunisti mohou porazit fašismus, Jenom my komunisti..." Závěrečná odpověď, co je komunismus, tomu nasazuje tu nejhnusnější tečku. Ale když pominu propagandu a budu se soustředit jenom na film, tak je tu stejně jenom nuda a to stokrát dávno viděné u Ozerova, Generálové stojí u mapy a ukazují jak budou dále útočit, masové scény po nějaké době začnou nudit. Že všeho se mi nakonec líbili scény v Československu, ty aspoň nenudí, ale stejně bych naší českou vlajku radši viděl v jiném filmu. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Všetky krajiny Varšavskej zmluvy sa dohodli ( resp. Sovietsky zväz to rozhodol ), že sa natočí historická epopej protifašistického odboja. Hlavnou myšlienkou nie sú ani tak udalosti počas vojny, ako skôr história komunistických hnutí vo vtedajšej Európe a ich vklad k porážke nacizmu. Preto sa mal film najprv volať "Komunisti", napokon sa zmenil na "Vojaci slobody". Niektoré české zdroje uvádzajú slobodu s veľkým "s", čo evokuje meno generála Svobodu. Je to omyl. Zaujímavosťou je, že popri zahraničnej produkcii sa na filme podielali rovným dielom Barrandov aj Koliba. Náš rozpočet bol 7,32 milióna korún, na porovnanie to bol rozpočet na vtedajšie dva filmy. Režisér Ozerov zvolil svoj osvedčený spôsob, takže herci rozprávajú vo svojich jazykoch, v našej verzii všetko nahovoril Otakar Brousek. Film ( sedemhodinový 4-dielny film bol zostrihaný aj na seriál ) ako taký je propagandistická znoška, kde sa komunisti vykresľujú v najlepšom svetle a uzurpujú si víťazstvo nad fašizmom, akoby nikto iný vo vojne nebojoval. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (7)

  • Seriál bol označovaný aj názvom Komunisti. (andykovac)
  • V časti, ktorá opisuje priebeh Slovenského národného povstania, použili filmári na rekonštrukciu bojov u Zvolena ten istý obrnený vlak, ako vo filme Deň, ktorý neumrie. (andykovac)
  • Film sa natáčal v nasledovných lokalitách: Strečno, Banská Bystrica, Martin, Vrátna dolina, Liptovská osada, Mošovce, Bratislava, Most a Užhorod. (dyfur)

Reklama

Reklama