Reklama

Reklama

Requiem za Detroit

(TV film)
  • Velká Británie Requiem for Detroit?
Velká Británie, 2010, 76 min (Special Edition: 60 min)

Vzestupy a pády automobilové metropole. Bývala to výstavní síň amerického průmyslu. Velké prosperující město, kde se vyráběla slavná americká auta. Právě tady spustil Henry Ford v roce 1913 první automatizovanou linku na výrobu automobilů. Dnes tu z někdejší slávy nenajdeme nic. Jsou tu desetitisíce opuštěných domů a tisíce obrovských prázdných továrních hal. Pohled na město připomíná apokalyptický výjev. Panuje zde obrovská kriminalita. Historie města ovšem zůstává esencí dějin celých Spojených států. I tady docházelo po celou dobu ke střetům bílého a černého obyvatelstva, i tady se věčně dohadovali zaměstnavatelé s odboráři, i tady lidé prožívali hospodářský rozkvět i propady. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (16)

Kuzzie 

všechny recenze uživatele

Černí, bílí spojme síly! Tak tady vyrůstal Emča neboli Maršál Medrs. Taky tu jeho mjůzik fakt štymovala.. nevim, kde se natáčel seriál The Walking dead, ale nejspíš v Detroitu, páč to za kulisy ušetřili majlant. A co bych chtěla ochutnat úplně nejvíc ze všeho? Domácí bio kukuřici, vypěstovanou v centru Detroitu na pozemku opuštěný továrny GM :D ()

Riddick77 

všechny recenze uživatele

Náhled do post-industriální budoucnousti světa, kde "vylidněná" centra velkoměst vypadají jako válečné zóny, 37 procent rezidentů žije pod hranicí chudby a takřka 50 procent tamější populace je negramotná. Korporátní Amerika "bez amerického snu", který při vidině obrovských zisků nekompromisně pohřbila "Velká detroitská trojka". Detroit by měl posloužit jako učebnicový příklad pokřiveného jednodimenzionálního plánování (výroba aut) a vratkého socio-kulturního experimentu (rasová segregace), přičemž "arzenál demokracie" a "motor Ameriky" zřejmě urbánní zemědělství nespasí, ač je to přinejmenším krok správným směrem (alespoň co do socializace a disciplinace společnosti). ()

Reklama

Stejšn 

všechny recenze uživatele

Dokument je to každopádně zajímavý a za shlédnutí stojí. Mám k němu ale i výhrady. Připadá m, že se bojí jít víc do hloubky. V podstatě je poskládaný z monologů obyvatel města, jak těch šťastnějších bílých, tak i černé spodiny, ale chybí tomu nějaký spojující nosný vypravěč. Mluví se tam o hospodářských a palivových krizích, rasových nepokojích i odborových stávkách, to je všecko OK, ale třeba ani zmínka o korupci, tunelech a rozkrádačkách ve velkém v posledních dekádách po té, co vedení města komplet převzalo černé zastupitelstvo. Natočené je to tak nějak aby se to nemohlo nikoho moc dotknout, i když tam nechybí nástin toho, jak to tam černoši po kolapsu celé zlikvidovali. Jsou tam s nimi sice rozhovory, které ukazují jak z nudy vypalují baráky, odmítají vzdělání, prodávají drogy, ale celé tak nějak povrchně, jakože "my je chápem, co mají jiného dělat". Také tam nejsou vysvětlené některé zásadní věci - jakože když se teda veškeré bílé obyvatelstvo vystěhovalo na předměstí a Velká Trojka Detroit opustila, tak jaktože se teda to obyvatelstvo má celkem dobře. Kde Ti lidé teda pracují? Kde Velká Trojka teď je, když nezkrachovala a vede se jí teď uspokojivě. Některá fakta si prostě člověk musí složitě dohledávat jinde, protože tenhle dokument nedává odpovědi. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Už v Policajtovi v Beverly Hills bylo řečeno: "Detroit musí být velmi nebezpečné město, pane Foley", ale Axel nic neříkal o tom, jaká je tam měsíční krajina, hotový Černobyl. Kdysi pyšná metropole, dnes opuštěné továrny, školy, vybydlené domy, nárůst kriminality, ztracená budoucnost ... stejně jako v přírodě, když nepatrná změna klimatu, může zatřást s celým ekosystémem. Běhal mi z těch všech aspektů a dopadů podtržených výborně dosazenou hudbou mráz po zádech. Jediné, co tomuto skvěle natočenému dokumentu vyčítám, je, že mohl být delší. ()

Aelita 

všechny recenze uživatele

Od industrialismu přes postindustrialismus k agrárnictví. To je naše budoucnost? ___ Detroit jako město zrodu velkého konzumu, amerického snu pro každého, rychlého kočovného života na kolech, společenského rozdělení v podmínkách demokracie, monovýroby a úzké specializace a odlidštění práce. Až se rozpadnou papírové domky a les pohltí město, velké kamenné budovy budou vypadat podobně jako zarostlé chrámy v asijských džunglích ... pokud nebudou dříve rozebrány na cihly pro zahrádkářské domky a hlavně ploty. I moderní ruiny mají kupodivu své kouzlo a půvab. ()

Galerie (9)

Reklama

Reklama