Reklama

Reklama

Cesta domů

  • Čína Wo de fu qin mu qin (více)
Čína, 1999, 89 min

Režie:

Yimou Zhang

Předloha:

Shi Bao (kniha)

Scénář:

Shi Bao

Kamera:

Yong Hou

Hudba:

Bao San
(další profese)

VOD (1)

Obsahy(1)

Obchodník Luo Yushen sa po rokoch vracia do rodnej dediny v severnej Číne. Doma ho zastihne smutná správa - zomrel mu otec, ktorý tu pôsobil ako učiteľ. Jeho matka trvá na usporiadaní tradičného pohrebného ceremoniálu. Ten v ňom prebúdza dávne spomienky na udalosti, o ktorých počúval ako chlapec. Jeho otec Luo Changyu v tomto zastrčenom kúte kedysi nastúpil na učiteľské miesto a zamiloval sa do najpôvabnejšej z miestnych dievčat, Zhao Dio. Láska však nemala v období čínskej kultúrnej revolúcie miesto, mladý učiteľ bol obvinený z politickej chyby a bol prinútený k odchodu. Dvojica sa nevidela dva roky. Potom sa zamilovaným podarilo opäť stretnúť. Vzali sa a rozdelila ich až smrť. Ich syn, ktorý si uvedomuje, aké silné bolo toto rodinné puto a koľko prekážok museli jeho rodičia prekonať, sa rozhodne, že splní nielen matkine, ale i otcove posledné želanie... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (139)

kitano 

všechny recenze uživatele

I ked dejovo je to velmi jednoduche, a chybala mi vacsia "pestrost" (obcas je to predsa len trochu monotonne), Zhangova presna a velmi citliva rezia zanechava obrovsky dojem. Sustredi sa sice na malo detailov, tazi s nich vsak najvacsie mozne maximum, velmi nenasilne a prijemne prelina casove roviny a vsetku tu jemnu pracu zurocil v nahernom finale. Je sice mnoho nadhernych (aj lepsich) azijskych romanci, avsak vyzualny styl a nadhera tomuto filmu dava velmi osobitu atmosferu. Keby som nevidel to mnozstvo podobne ladenych filmov, siel by som urcite na plny pocet. Necham si vsak otvorene zadne dvierka a ked raz budem mat svoju vlastnu domacu mini-kinosalu, pustim si to znova (osamote) a tusim, ze plnemu hodnoteniu sa nevyhnem. (8.2/10) ()

Lynn 

všechny recenze uživatele

Už se asi budu opakovat, ale já nad tím neustále žasnu, jak dokáže většina asijských režisérů, Yimou Zhang mezi nimi, pracovat s obrazem. 5-ti minutová scéna bez jediného střihu a bez jediného dialogu ani na chviličku nenudí; Zhang vypráví pouze obrazem a vypráví geniálně - právě jednoduchost příběhu mu slouží nejlépe. Když se to tak veme, asijští tvůrci jsou mistry ve vyprávění jednoduchých lovestory, ale stejně tak i v komplikovaných dramatech (Kim Ki-duk, Chan-wook Park atd.). Já je prostě žeru :-) Navíc tu je možno vidět moji oblíbenou herečku, tenkrát neznámou Ziyi Zhang, ještě když nestratila svoji přirozenou čistou dívčí krásu. ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Na Čínu až moc dramaticky prostoduché a jednotvárne. Ako celok to preto na mňa nemalo šancu nejak výrazne zapôsobiť, iba ak tak pár jednotlivými, emotívnejšími scénami, ktoré ťahajú tento snímok zo šedivých vôd priemernosti. Ale inak žiadna sláva, teda, až na tú herečku, tá bola prenádherná, veľmi príjemne sa na ňu pozeralo. 60/100 Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Prostý, jednoduchý a čistý příběh o ryzí lásce Di k mladému učiteli, podaný formou vyprávění jejich syna. Velmi citlivě zpracované, po stránce vizuální hodné chvály a mladičká Ziyi Zhang byla roztomilá, jen mě mátl její věk. Ve filmu jí bylo osmnáct, ale vypadala na třináct i když ve skutečnosti jí bylo v době natáčení dvacet let. Nedá se nic dělat, ale jako celek na mě film působil až moc pohádkově, téměř naivně a emotivně to šlo dnes trošku mimo mě. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Vizuální krásu a jemnou romanci Zhang Yimou vždy uměl a nenápadná "Cesta domů" je právě o tom. Uvěřitelné postavy s uvěřitelnými city, které se bojí vyjádřit a nádherná vizuální stránka, rozkvetlých polí i zasněžených lesů. Ve své podstatě se může zdát, že se film vůbec nepohybuje dopředu a že příběh nikam nesměřuje ale díky krátké stopáži film nenudí a nádherné obrazy si divák v hlavě také dlouho udrží. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (3)

  • Režisér Yimou Zhang řekl, že inspirací při tvorbě tohoto filmu mu byl íránský režisér Abbas Kiarostami, kterému tímto vzdal poctu. (profhubert)
  • V domě Zhao Di visí na začátku filmu plakát k soundtracku filmu Titanic (1997). (profhubert)
  • Scénář k filmu napsal Bao Shi podle své vlastní novely "Remembrance". (profhubert)

Související novinky

Seminář čínských filmů 2012

Seminář čínských filmů 2012

03.03.2012

Kino Svět, Hodonín od 9. do 11. března 2012. Přehlídka, navazující na tradici seminářů asijské filmové tvorby, pořádaných v uplynulých letech ve Veselí nad Moravou v kině Morava se od letošního roku… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (více)

Reklama

Reklama