Amadeus

• USA Amadeus (více)
Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternativní 173 min)

Režie:

Miloš Forman

Scénář:

Peter Shaffer (divadelní hra), Peter Shaffer (původní scénář)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepůvodní), Antonio Salieri (nepůvodní)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (více)

Strhující drama závisti, žárlivosti, intrik a vášnivé lásky k hudbě. Jeden z nejlepších filmů historie, oceněný osmi Oscary, mj. i za kostýmy Theodora Pištěka. Český režisér Miloš Forman našel během svého amerického působení osobní téma v zápase výjimečného jedince s představiteli politické i jiné moci. Ideální látku objevil v divadelní hře Petera Shaffera Amadeus, která se od svého uvedení v roce 1981 stala hitem světových scén. Geniální skladatel Wolfgang Amadeus Mozart se v ní stane obětí vražedných intrik svého kolegy, dvorního skladatele Antonia Salieriho, jenž nedovede unést tíhu závisti a vlastní průměrnosti. Právě Salieri je – navzdory titulu – hlavním hrdinou divadelního i filmového příběhu. Skladatel, posedlý touhou po uznání a slávě, kvůli splnění svých snů uzavře smlouvu s Bohem. Ten však zbožnému komponistovi nadělí jen průměrné hudební nadání. Geniálními schopnostmi naopak obdaří samolibého, nevycválaného a nafoukaného hejska jménem Mozart. Salieri se chce Bohu za tuto zradu pomstít tím, že jeho miláčka zprovodí ze světa... Miloš Forman natočil podle Shafferova scénáře naprosto výjimečné filmové dílo, jež ve své době zaznamenalo neočekávaný divácký úspěch a způsobilo dokonce „mozartománii". Ve skvěle vystavěných dramatických scénách totiž Forman brilantním způsobem využil právě roli hudby. Amadeus získal mimo řady jiných prestižních ocenění také osm Oscarů: jako nejlepší film, dále za režii, za mužský herecký výkon v hlavní roli (F. Murray Abraham), za scénář podle předlohy, výpravu, kostýmy (T. Pištěk), masky a zvuk. Neproměněná zůstala druhá nominace za hlavní mužskou roli (Tom Hulce), za kameru (Miroslav Ondříček) a za střih. (Česká televize)

Kuny27

super film, sice kapku dlouhý ale i přesto je super. Rozhodně se z něj dá čerpat do škol a tak. Na to že nemám rád tento styl hudby, mě to tak překvapilo, že jsem se nemohl odtrhnout, a musel se pořád dívat dokud nebyl konec. ()

Benedygtus

Velice poutave zpracovan skvost, kteremu se jen maloco vyrovna. Jestlize se rekne kvalitni film, myslim, ze dlouho po tomto filmu se mi nevybavi nic jineho, nez prave Amadeus. Citace kleopatra: Síla od prvních minut, kdy se Salierim v nosítkách běží sluhové do špitálu, sněží a do toho řve hudba. Formanovi se podařilo natočit životopisný film o hudebním skladateli tak, že se lidi, kterým vážná hudba nic neříká, sebrali a šli si koupit aspoň Malou noční hudbu a vůbec se najednou byli schopni podívat na kult kolem historické postavy nikoliv jako na sochu, která stojí někde v hale LŠU, ale jako na skutečný život skutečného člověka z masa a kostí i s odvrácenou stranou slávy. Kostýmy, které vytvořil Theodor Pištěk, jsou úchvatné a propracované do posledního detailu. Hudební kousky jsou skvěle vybrané a perfektně načasované, zvlášť povedená je scéna, kdy Mozartův diktát Requiem Salierimu je podmalován hotovou hudbou a prostříhán ujíždějícím kočárem. ()

Ragdoll

Stejně jako Mozartova tvorba, jedním slovem, geniální. Skvěle zrežírované, sestříhané, chytlavý scénář, krásné dobové kostýmy a hlavně, jak jinak, výtečný hudební doprovod složený těmi nejznámějšími a tím pádem i nejlepšími tóny, jaké se kdy v historii objevily na kusu papíru. Nejsem sice velký fanda oper či baletů, žádné jsem nikdy neviděl naživo, pouze ve filmech a tohle bylo poprvé, co ve mně začaly proudit emoce, opravdu to se mnou ne málo hnulo. Herci hrají jako o život, Abraham je dech beroucí a Amadeův smích naprosto úžasný! Po první projekci hodnotím plným počtem. 100%. ()

Mistickzz

Veľdielo, ktoré dáva hold jednému z najväčších géniov, aký kedy chodili po tejto zemi. Tom Hulce a jeho smiech presne vystihol môj obraz o Mozartovy a spolu s Abrahamom podávajú jedinečné výkony v jedinečnom filme. Miloš Forman proste dokazuje svoju formu a s Amadeusom atakuje na moju TOP 10, do TOP 15 sa s určitosťou zmestil. Film totižto nieje výnimočný len hereckými výkonmi a réžiou ale aj magickou výpravou, čarovnou atmosférou a geniálnou hudbou, ktorá hrá počas celého filmu. Amadeus patrí k výstavným kúskom svetovej kinematografie a musím priznať, že sa mi to páčilo o trošku viac ako Prelet nad kukučím hniezdom. 90% ()

YoZo8

Nemôžem si pomôcť ale Formanovým filmom nejako neviem prísť na chuť. Po jeho prelete nad kukučim hniezdom rovnako dopadol aj Amadeus. Cítim, že sú to veľké filmy, no ich spracovanie mi nevonia dvakrát príjemne. A pritom už od mala obdivujem vážnu hudbu od zázračneho dieťaťa-Mozzarta. Tiež mám veľmi rád životopisne filmy podľa skutočných udalostí. A aj keď ani film Amadeus sa nevyhol množstve historických chybičiek a neporesností, to nebolo to, čo mi na ňom vadilo najviac. Možno to bude vekom filmu, ale prekažala mi pomala ba až nudná dynamika. Ale aby som len nekritizoval musím vyzdvihnúť geniálne herecké výkony F.M. Abrahama a Toma Hulca. Jedinečná mozzartová hudba vo filme je kapitola sama o sebe. Na tu dobu bol Amadeus výborný film, no dnes je len lepši priemer. (3,5 * resp. 78%) ()

Eraserhead

Viděl jsem to mockrát a říkám si, čím je ten film tak skvělý, že se už léta drží na vrcholu mého osobního žebříčku. Vždyť historická kostýmní dramata pro mě obvykle ani nejsou vyhledávaným žánrem. Předně je to geniální scénář se silným příběhem, který se sune neustále dopředu. Herecké výkony všech jsou famózní a přesto jeden nad všemi vyčnívá - Salieri (a zvláště jeho stará zpovídající se podoba) v podání F. Murray Abrahama je absolutní výkon - takto má být definováno herectví hodno Oscara. Nápaditá a precizní Formanova režie. A v neposlední řadě samozřejmě boží soundtrack :-) Toto je FILM! ()

Miller

Amadeus měl mít 12 oscarů,ne nějaký usmolený titanic. Amadeus je nádherně zpracované dílo o géniovi své doby. Krásný snímek, který nemá jedinou chybu. Málokterý režisér se může pochlubit tím, že něco na úrovni Amadea je až jeho třetí nejlepší film. Po Tenkrát v Americe nejlepší film roku 1984. 100% ()

Wally

Skvělý film to beze sporu. Skvělá hudba...to především a navíc český režisér a natáčení u nás..tak proč jen 4*... Holt mi tam chybělo něco, abych si řekl 'páni! ' a zanechalo to ve mně pocit, že ten film chci ještě někdy v budoucnu vidět... Ten pocit mi prostě chybí... ()

James87

Byl jsem 1x na opeře a 1x na operetě a už bych nešel, ale tento film je něco jiného, získá si vás svojí plynulostí, hudbou a dokonalou režií Miloše Formana. ()

Loki_Six

"From now on, we are enemies - You and I. Because You choose for Your instrument a boastful, lustful, smutty, infantile boy and give me for reward only the ability to recognize the incarnation. Because You are unjust, unfair, unkind, I will block You, I swear it. I will hinder and harm Your creature as far as I am able. I will ruin Your incarnation." ()

black_adder

Co k tomuto filmu dodat? Jednoduše dokonalý...Miloš Forman je jedním z mojich top 5 rešisérů a většina jeho filmů si u mě vysloužila pětku, Amadeus není vyjímkou. ()

Hopper

Absolútna pecka, ktorá Američanov vrátila ku klasike. Neskutočne dobrá hudba, výborný Hulce a F.M. Abraham a príbeh, ktorý utečie ako voda. Odporúčam aj Director´s Cut, ktorý čo-to objasní aj o Constanze. ()

BlueZero

Film o nesmrtelnej legende geniálneho skladatela Wolfganga Amadea Mozarta. Okrem koncertov jeho skladieb a opier tu môžeme vidiet aj herecký koncert minimálne hlavných predstaviteľov, ale aj mnohých iných. Réžia Miloša Formana je pôsobivá. Proste nutné vidieť. ()

cold

Nemám slov - zkrácenou verzi jsem nikdy neviděl, ale od té doby co vyšla "režisérská" jsem toto krásné dílo viděl .....hm.....ať počítam, jak počítám...............asi hodněkrát. Ani nevím proč jsem to předtím odmítal (teď tluču hlavou o futra a říkám si "Proč", ale lepší pozdě nežli vůbec). Pár nesrovnalostí tu je, ale kladů je mnohonásobně více. Fráze, že ..."dokázal jsem zařídit, aby se Don Giovanni hrál jen 5x ,ale tajně jsem navštívil všechna představení"... naprosto vystihuje závist jako vystřiženou z učebnice o morálce (Ve skutečnosti Salieri nebyl takový břídil - Beethoven dokonce ve svém životopise uvedl, že se od něj naučil více než od Mozarta.), ale v tomto díle jde o něco úplně jiného než o historická fakta (jak zde již trefně uvedl Lima). ()

wosho

Opravdový filmový klenot. Nejlepší film Miloše Formana a jeden z nekrásnějších filmů všech dob!!!! Amadeus nemá žádnou chybičku, je prostě dokonalý. Je jako drahý kámen-krása v čisté podobě. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (více)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018