Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

P/\/EL

nj, je to síla, prej to až takový nebylo (ikdyž iluze moc nemám, mohlo to bejt i horší), ikdyž lobotomie byla šílenost (výborné jsou pasáže s lekáři, kdy každej tvrdí něco jiného, sakra, jakápak věda, ježišmajra :), Dr. Mengely by jste našli asi po celym světě :)......Jinak McMurphy byl "blázen", že zabil tolik příležitostí k ůtěku :), hehe, vybavuje se mi více filmů z tohoto prostředí, třeba Renčovo Requiem pro panenku :), kdy zdravá holka končí v ústavu mezi slaboduchejma, mentálně postiženejma a jak to dopadlo, inu, západ nebo východ (je zajímavé, že v SSSR lobotomii oficiálně odmítli ještě za Stalina ?!..), všude šlo jen o to takové lidi (+ ty nezvladatelné) někam uklidit, aby to komformní pasivní hlupáky nepohoršovalo...nekazilo to image, Ratchedová má ráda pořádek, umírněnost, inu, řekl bych, že i dneska se máte možnost setkat s podobnejma ženskejma i v našem zdravotnictví (kdysi samozřejmě školství apod.), ve smyslu, že jsou nepříjemné na skoro všechny, necitlivé, dělají práci na, kt. se vlastně vůbec nehodí, protože jim chybí trpělivost, nejsou schopny maximální tolerance....tak ono v prostředí bláznů by se asi drtivá většina normálních lidí necítila uplně dobře, zprvu.....jinak se mi líbí, že film dokáže skvěle vtáhnout, máte pocit reálnýho plynutí času, ikdyž to tak neni, herci jsou parádní.....na tý Ratchedový je skvělý, že na první pohled tak zle nevypadá, tak to totiž většinou bývá :), ale zase z její vážnosti se dá lecos očekávat, no a na konci s límcem jakoby šla trochu do sebe :) ()

Kawarim

Jack Nicholson je opravdu blázen dokazuje že je proste jeden z nejlepších na planetě Zemi . Myslím si že také je hlavní ikonou filmu a tahákem a na tom se shodneme všichni. DeVito také dobrý a celkově všichni blázni opravdu geniální. Film jeden z nejlepších co jsem viděl. Na pana Formana můžeme být právoplatně hrdí. U filmu jsem se i celkev bavil , možná to bylo tím že vůbec nespal , ale opravdu sranda je na místě. Opravdu filmový poklad ! 97 % ()

Mate0

McMurphy(Nicholson) který se snaží ožviti dění v léčebně,užasné,jedna z nejlepších Nicholsonových rolí,naprosto se vžil do role pacienta a podal tím přímo neuvěřitelný výkon....!Hlavně když po 3/4 filmu promluví indián,to jsem šel do kolen :D.Miloš Forman dal tomuto filmu grády!Skvělý film s psichiatrické léčebny o svobodě a jejím hledání ...výborně zachycená atmosféra z lečebny v čele s vrchní sestrou Ratchedovou(jak jí nazvat?-sadistka?),která nakonec dostane co si zaslouží....a Mc Murphy boužel zaplatí životem,hodný indián... :) ()

Braindead_77

Nejlepší film vůbec. Film, který je výborný ve všech ohledech: Myšlenka, námět, scénář, herci, hudba, režie. Žádný jiný film nedokáže líp vystihnout tak ohromnou hrůzu která se v lidech nachází. Jenom pořád nechápu, co za zvěrstvo vymýšlelo název. Vyhoďme ho z kola ven předělat na Přelet nad kukaččím hnízdem mi nepřijde jako nejlepší řešení jak nalákat lidi do kin. Je ovšem výborné, že byl film svěřen právě do rukou Miloše Formana. Rád jsem se zabýval historií filmu. 100% http://www.youtube.com/watch?v=I3c2cXiEUHo ()

A.J. Rimmer

Velkolepé poselství o svobodě a lidské důstojnosti, na které má právo každá lidská bytost, která si uvědomuje sama sebe. Filmový klenot, o jehož nadčasovosti nemůže být sporu! ()

4Sima

Skvělý film po všech stránkách. Vynikající herecké výkony společně s dobrým scénářem nemohly přinést nic jiného než 5 oscarů za rok 1975. Miloš Forman stvořil jedno ze stěžejních děl moderní kinematografie. ()

raininface

Když jsem Přelet viděl poprvé v původním znění s titulky, tak jsem v kině ani nedýchal. Když jsem ho pak viděl po letech v televizi nadabovaný, tak byl zážitek poloviční. Hlas a smích Jacka Nicholsona jsou prostě nenahraditelné. Takže těch 5* platí pro nenadabovaný film. ()

Aladdin590

Film o svobodě ve všech podobách. Poslední scéna v kombinaci s nádhernou hudbou mi vždy spolehlivě vžene slzy do očí. Mistrovské dílo. ()

Thomrius

Jacka Nicholsona miluji, je to úžasný herec a každá role mu sedne jako ulitá. Tady se ale vyznamenal, hraje s takovou grácií a věrohodností, že to ani není možné nevěřit. Film jsem žral opravdu každou vteřinou, nedokázal jsem se odpoutat. Je to opravdu výborný film. 100% a 5* ()

bratr_jezek

Knižní předloha si nemohla zasloužit lepší zpracování. Forman dokáže skvěle podtrhnout vzpouru jedince proti moci a nesmyslné byrokracii, bez Nicholsona by pak film přišel o charismatického hlavního hrdinu, kterému dokážeme držet palce a jehož "konec" nás chytí za srdce. ()

Lucy.Anna.N

Podobně jako Kmotr měl tento film nízký rozpočet, a podobně jako Kmotr tento film velmi překvapil, a to v tom nejlepším slova smysle. Největší podíl na tomto filmu nese zaručeně Miloš Forman, který za tento film získal oskara. Jack Nicholson, který hraje hlavní roli zde předvedl jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů ( dost možná nejlepší ) a kterému se i dalo věřit že je šílenec. Také role vrchní sestry v podání Louise Fletcherové o které jsi do poslední chvíle filmu myslíte že je pěkná mrcha, jsou roli ale zahrála skvěle. ()

Jeffo8

Dostal pět oscarů a zaslouženě! Tak, jako jsem se cítil po konečných minutách tohoto filmu se mi moc často nestává. Vidět jak si podvodníček Murphy hraje na blázna, vidět jak "bojuje" proti tamější sestře a bezúspěšně, vidět jako ho zlomí pomocí různých léků a eletřiny a jak ho nakonec zabije jeho přítel (ačkoliv zřejmě udělal dobře), Miloš Forman opravdu věděl jako vyvolat city. 90% ()

rogosak

Krasny a dojemny pribeh, jiste zivotni dilo. Uz u Amadea, ktereho jsem videl prvne, jsem si rikal jaka je Forman super klasa. Ted s timto filmem, ktery jsem se podle nazvu odkladal jsem dostal jeste lepsi nahled na tohoto rezisera. Sestaveni hercu uzasne, tvare blaznu k rozesmani, s kazdym krokem jsem se smal, do poslednich minut jsem si myslel, ze tento film je komedie se smutnymi partiemi. Hluchonemy indian na psychiatrii - super. Tento film je pro mne jeden ze stavebnich kamenu filmografie a take pro svuj pribeh mu davam 5hvezd a 100% ()

silverfuck

Ačkoliv se tak na první pohled příliš netváří, tohle je prostě naprosto brilantní dílo a jeden z největších pokladů světové kinematografie. Nevím, co mám chválit dřív, jestil skvělý herecký výkon všech postav od sestry Ratchedové až po pacienty léčebny a především samozřejmě Jacka Nicholsona (ty jeho pohrdavé pohledy na léčebných sezeních jsou prostě nezapomenutelné), skvěle napsaný scénář podle výborně zvolené předlohy, nebo perfektní režii. Tenhle film vás od první minuty prostě vtáhne a nutí vás se zatajeným dechem sledovat osudy chovanců psychiatrické léčebny až do poslední vteřiny a ještě po skončení vám film dlouho leží v hlavě. Když tohle vidíte, naplno si uvědomíte, jaký je většina dnes natočených (nejen) Hollywoodských "velkofilmů" a "trháků" laciný brak. ()

Altaire

skvělý film ale hlavně skvělý Nicholson, po právu 3 nejlepší film. A jsem moc rád že to natočil právě český režisér. ()

subo.psycho

Tento snímok som videl bez toho aby som čítal knižnú predlohu Johna Caseyho..tak asi ako väčšina. U mňa v prvom rade zanechal nezmazateľnú stopu. Vždy keď niekto hovorí o psychiatrii spomeniem si na tento film..aj keď tento film v konečnom dôsledku je silno anti psychiatrický. Umelecké spracovanie geniálne..herecké obsadenie taktiež..neviem si nikoho iného predstaviť v roli Jacka Nicholsona ..možno že aj Anthony Hopkins by to zahral skvele :) ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009