Třídílný televizní mysteriózní film Ztracená brána je volným pokračováním divácky úspěšného třídílného televizního filmu Ďáblova lest.  Hlavními protagonisty detektivního příběhu s tajemstvím jsou znovu Ivan Trojan, Anna Geislerová a Jiří Dvořák. Zatímco první triptych byl spojen s existencí Ďáblovy bible, tento se dotýká záhady unikátního středověkého díla, Voynichova rukopisu. Odkud pochází podivná rostlina? Proč někdo opakovaně vraždí kvůli jejímu jedinému listu? V dramatickém souboji s neznámým vrahem odhalují vyšetřovatelé šokující souvislosti. Usilovně pátrají po tajemném pachateli, aby zastavili zlo. Sami se přitom dostávají do ohrožení. Vyšetřování je plné zvratů a nečekaných komplikací. Kulisy televiznímu filmu poskytnou staré části Prahy, dostaneme se i do spletité sítě chodeb v pražském podzemí, kde se děje cosi nevysvětlitelného. Znepokojivé stopy na místech činu zavedou našeho religionistu Ivana Trojana k Zednářské lóži, ale také na tajemné místo, kde se setká s podivnou bytostí. (oficiální text distributora)

arnysimilar

Na české pomery je to veľmi dobra zvládnutý kriminálny seriál. Herci podávajú nadpriemerné výkony. Hlavná dvojica detektívov má svoje osobitné čaro a svojský humor. Scenár vypráva príbeh s veľkým zmyslom pre detail. Nechýba ani napätie a občas nejaká tá akcia. Navyše má snímok misteriozný podtón a aj keď vykráda pár hollywoodskych snímok, až tak mi to nevadilo. Templárov a tajné spolky ja môžem. ()

vvendigo

Doma jsme pro tenhle žánr zavedli termín "strachovina". Mysteriozní thriller? Detektivní příbeh? Pět hvězdiček? Lidi, to jste vážně nikdy neviděli nic o dvě ligy lepšího? Sleduju to s perverzním pocitem, jako bych se cpal nějakým laciným padělkem jídla z diskontu. Břicho se utěšeně plní, ale člověku je vlastně na blití. Njn, všechno si najde svého kupce. ()

zmirix

Na české televizní poměry vysoce nadprůměrné dílo. Bavilo mě to,nebylo to předvídatelné, herecké obsazení a výkony vynikající. Přeji si více takových televizních filmů.Nějaké ty mouchy by se sice našly ale ty jsou i v Dexterovi a přece se těší výjimečné úspěšnosti. ()

Fixa

Opravdu skvělej film. Škoda jen, že mi vadily ty známý ksichty. Nechápejte to špatně - Trojan, Abrhám, Preiss, Němec, atd., jsou opravdu páni herci a dokážou role zahrát opravdově, ale tak nějak mi někteří herci ve filmu přijdou, jako pěst naoko. Aňa Geislerová je fajn, ale ta role mi k ní fakt nesedla a měl jsem co dělat, abych se soustředil pouze na děj. Když někoho vyslýchala, nebo když akčně běžela s rozevlátou košilí - prostě ne. Ještě hůř mi tam sedl takovej Langmajer, kterej působil opravdu směšně (asi hlavně proto, že byl tak důležitej, nebo měl opravdu trapnou roli). Nebo Topfer a zednická lžíce. A aby toho nebylo málo, tak ještě pravítko? Nezlobte se na mně, ale já se válel smíchy a to bych asi neměl (s vysvětlením, by to byl spoiler). Je to, ale těžký. Tohle je prostě mnou. Kdyby ve filmu hráli neznámí herci, byl by to opravdu úžasnej film, jenomže by pak nastal problém v jejich herectví. Dost už. Všechno ostatní, ne perfektní, ale vynikající a troufám si říct, že z českých luhů a hájů, není v této oblasti filmu, režiséra lepšího. Samozřejmě se tam najde pár trapností a nesmyslů, ale s tím už se tak nějak počítá (chtěl bych napsat jednu velkou, ale tím bych prozradil mnohé - v detektivce stačí málo a pak je zkažený celý děj). Já jsem za takové české filmy rád a nevidím důvod hledat na něm jenom chyby, jako někteří "opravdoví" znalci zde a ještě bod po bodu je vypichovat a intelektuálně okomentovat. Tihle hnidopichové, ať se jdou zahrabat někam pod povrch děje, kde najdou to opravdové kouzlo. Já zůstanu povrchní a přesunu se k něčemu, co mě nadchlo, ale úplně nejvíc a co mi po celou dobu vyráželo dech, abych posléze po něm lapal a to byla naprosto dokonalá a nádherná kamera, která všemu dodávala tu správnou atmosféru... ()

Montmorency

Kam se hrabe Tom Hanks se svým Ilumináti - my máme Jirku, Aňu a Ivana a ti nám ukázali ''vo co gou''......Až jsem žasla, jak dobré to bylo (i když první trilogie s ďáblíky se mi líbila víc) ()

huspenina33

Jirku Stracha mám rád a je to fakt dobrý, líbí se mi to, tajemné, překvapivé atd. jen dál takových filmů, místo Ordinací, Gymplů, Počátků atd. ()

benji66

Bravo, bravo, bravo. Jeden z mála počinů "porevoluční" české tvorby, který snese srovnání s televizní tvorbou minulou. Vynikající Gaislerová, které to s Dvořákem náramně svědčí a chtě nechtě musím pochválit i Topfera. Protože způsob, jak dokázal pouhou chůzí zahrát, že něco jiného je rabín Tausig a něco jiného zase vystrašený Tausig zednář si zaslouží uznání. Jinak velmi důstojné navázání na Ďáblovu lest, kterou bych ale přece jen zařadil o maličký chloupeček výš. ()

kazimirovic

občas to skřípe v dialozích, někdy se dostavil pocit trapnosti, ale přesto je to jako kompletní balíček na slušné úrovni. Ústřední dvojici to jde krásně dohromady, pravidelně hláškují i díky té blbince se sprostými slovy - "taky bych si dal panáka, ty vole"... :). V rolích obětí samé hvězdy, fakt slušný. Závěr dobrej, někdy stačí o dveřích vědět, netřeba je otvírat... ()

to08.net

Poutavé a napínavé. Zdá se, že Šifra mistra Leonarda dala impuls k práci se symboly, které mohou v nových souvislostech pobavit i vyvolat nové otázky. Vynikající herecké obsazení. Režisér Strach velmi chytře obsadil atraktivní filmovou oblast. ()

Stiwn

zaprvé.. souhlas s uživatelem "verbal" .. a podle mě? Určitě jeden z nejlepších českých filmů tohoto historickomysteriozního tématu.. prefkektní od začátku do konce,pořád sem se bavil,pořád mě to nutilo přemýšlet..byl jsem v ději.. neskutečnej konec,parádní! ..mohu říci jen velké díky Jirkovi Strachovi! pecka! ()

Mykie

Tak tohle se v našich televizních (ale ani filmových) luzích a hájích jen tak nevidí. Jirka Strach je režisér, který by se nejspíš neztratil ani v hollywoodu. Ještě pořád nevěřím tomu, co jsem viděl, celé tři díly jsem na to hleděl s hubou dokořán a srdíčko mi plesalo radostí. Mysteriózní detektivka, která je napínavá, výborně napsaná, excelentně zahraná (ta plejáda herců, kteří opravdu mají co hrát a nepitvoří se jako v jiných českých počinech, to je prostě paráda) a bravurně natočená. Jsem opravdu moc nadšený, že se tohle někomu povedlo a chci víc. Už předešlá trilogie ukázala, že to jde, a pokračování pak jde přesně v duchu větší, lepší, výbušnější ;-) ()

janisricos

Miluju Jirku Stracha, ač věřím, že by mě jako katolík odmítl. Takový smysl pro tajemné filmy tady nemá nikdo. Je to světový, kdyby to netočil s našim rozpočtem. Až bude mít Dan Brown další knihu na zfilmování, má jistotu, na koho se obrátit. Howgh ()

Martazoe

Taková pěkná detektivní oddechovka s oblíbenými herci. Celou esoterickou zápletku beru s velkou rezervou, jen jako takovou kulisu pro vystavění napínavého příběhu. ()

Herrydos

Tak po pauze se ČT opět rozhodla pro velký úspěch sáhnout zase po Strachově variaci na šifru a opět sázka vyšla a dokonce bych řekl že i lépe než posledně. Je to vidět opravdu posun v kvalitě atmosféra lehce zhoustla a naší trojce Trojan Dvořák Gaislerová to stále báječně de ubylo i nesmyslných nebo hluchých míst a opět sázka na rozdělení do tří částí taky perfektně vyšla je moc příjemné že není ke sledování potřeba vidět Ďáblovu lest které tomuhle předchází autoři vás s ní (nebo s tím nejdůležitějším z ní) seznámí z dialogů hlavních postav kteří se se sem tam o dění v minulém dobrodružství otřou. Opět skvělá mysteriózní krimi která od posledně šla hodně nahoru kvalitou. Opět dávám plný počet zcela zaslouženě 5*. ()

Tempter

Že to není myšleno vážně, že ne ??? Bohužel ani jako parodie to nefunguje. Kdysi, to se ještě hrával v Drnovicích fotbal ( i tohle je vtipnější, než jakákoliv replika z onoho seriálu ), tak tam křičeli takoví sešívaní kuci: Seno a vidle. Tehdy jsem fakt nechápal, co tím myslí. Nyní, po shlédnutí jednoho z dílů této rádoby Brownovy taškařice, už to chápu. Do prdele. ()