Reklama

Reklama

Zločiny z vřesovišť

(seriál)
Trailer 1
Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2011–2024), 80 h (Minutáž: 87–90 min)

Předloha:

Ann Cleeves (kniha)

Hudba:

Ben Bartlett

Hrají:

Brenda Blethyn, David Leon, Wunmi Mosaku, Hugo Speer, Emun Elliott, Murray Head, Julie Graham, Sonya Cassidy, Jessica Barden, Clare Calbraith, Paul Higgins (více)
(další profese)

Série(13) / Epizody(54)

Obsahy(1)

Vera Stanhopeová vede kriminalistický tým v severoanglickém Northumberlandu. Její způsob vyšetřování je nezvyklý, ale účinný. Místo na shromažďování faktů se soustředí spíše na vcítění se do duší a vztahů všech zainteresovaných a z toho pak činí své závěry. Adaptaci detektivních románů britské prozaičky Ann Cleevesové, které péčí nakladatelství Euromedia Group – Knižní klub vyšly i v češtině, natočila televizní společnost ITV, hlavní role svérázné inspektorky Very Stanhopeové se zhostila uznávaná britská herečka Brenda Blethynová. Jejího zástupce, mladého seržata Joea Ashworthe, ztvárnil David Leon, pro něhož tato role představovala jednu z prvních výrazných hereckých příležitostí.

Epizoda 1 (Skryté hlubiny): V úvodní epizodě čtyřdílného cyklu stojí Vera Stanhopeová před dvěma krátce po sobě spáchanými vraždami, jejichž oběti byly naaranžovány způsobem, připomínajícím umělecké instalace – ve vodě plné krásných květin. Podezřelých je mnoho a vrah zatím chystá další zrůdné výtvarné dílo...

Epizoda 2 (Stíny vzpomínek): Je to už pěkná řádka let, co bylo nalezeno tělo uškrcené Abigail Mantelové. Ze zločinu byla obviněna nadaná hudebnice Jeanie Longová, milenka vlivného podnikatele a ovdovělého otce oběti. Soudce neuvěřil jejímu tvrzení, že se v inkriminovaném dni nacházela v Londýně, a mladou ženu poslal na doživotí do vězení. Po jedenácti letech a po zamítnutí žádosti o podmínečné propuštění spáchá Jeannie sebevraždu a už se nedozví, že se nečekaně přihlásil svědek, který ji v britské metropoli tehdy potkal. K případu je povolána zkušená policejní inspektorka Vera Stanhopeová, aby ve spolupráci se svým asistentem posoudila postup předešlého vyšetřovacího týmu a pokusila se odhalit pravého pachatele. Mezi obyvateli vzrůstá napětí a situace se ještě více zdramatizuje, když dojde k další vraždě.

Epizoda 3 (Past na vránu): V areálu přírodní rezervace se plánuje výstavba lomu, proto je zde nutné provést ekologický průzkum. Kvůli němu se do odlehlého domku v kopcích nastěhovala přírodovědkyně Anne Preeceová. Vzápětí je ovšem ve stodole objeveno tělo zavražděné majitelky domku a přilehlé farmy. Mohla její smrt souviset s připravovanou výstavbou? Vyšetřování se ještě nestačí ani pořádně rozběhnout a následuje další vražda. Aby případ vyřešila, bude muset svérázná inspektorka Vera Stanhopeová rozplést nesmírně složité vztahy mezi zúčastněnými a kromě svého osvědčeného policejního týmu povolat na pomoc i svou neomylnou intuici.

Epizoda 4 (Malý Lazar): Jedenáctiletý Adam unikl smrti jen o vlásek. Vrah, který surově utloukl jeho matku Margaret, chlapce zahnal do ledové řeky a v domnění, že je mrtev, z místa činu uprchl. Inspektorka Stanhopeová ale tuší, že nebude trvat dlouho, než zjistí svůj omyl a pokusí se jediného svědka brutální vraždy umlčet. Kdo byla Margaret Wildeová, která žila tak, aby po sobě a synovi zanechala co nejméně stop? Z koho měla takový strach? A proč Adam říká, že viděl pávy, když na místě činu rozhodně nebyli. To jsou jen některé z otázek, na něž musí policie najít odpověď. A čas neúprosně běží. (Česká televize)

(více)

Videa (7)

Trailer 1

Recenze (15)

marhoul 

všechny recenze uživatele

Tahle bába mě začala bavit. Jak nesnáším, byť jen zahlédnout, Slečnu Marplovou, tak tady jsem v posledních týdnech zachytila několik dílů na Prima krimi, oni tam čas od času strčí Bosche nebo něco podobně fajného a tahle Vera a její případy mi vcelku dobře padly. Jasně, je to gerontologická parketka a člověk musí posunout reklamy, veskrze klasická anglická usedlejší krimi, ty ale mě nepohoršil zatím ani jeden díl, snad ze čtyř, z pěti? Mrknu na další série, až bude čas, je dost možné, že hodnocení zvednu. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Vera je sympaťačka, rázná, upřímná baba, kterou nelze nemít rád (mně přijde v pohodě). Jde sice o klasickou britskou detektivní sérii z překrásného a občas i dost drsného prostředí, ale jednotlivé zápletky jsou i tady nanejvýš zajímavé a důmyslné. Napínavé, komplikované, elegantní, tak jak to má správně být. Jsem nadmíru spokojen a rozhodně budu sledovat dál, protože jsem našel další detektivní radost. 75%, ale až toho uvidím víc, nebudu váhat upravit. Tuším, že se to zvedne. ()

Reklama

Zazie 

všechny recenze uživatele

Vždycky říkám, že kriminální seriál stojí a padá s detektivem. A tahle protivná neupravená bába, Mussolini v sukních, jak ji tajně nazývá její mladý kolega, mi padla do noty (i když jako šéfovou bych ji nechtěla). Příběhy jsou správně napínavé, sice trošku komplikované, ale to k anglické detektivce patří. A líbí se mi poněkud drsné prostředí severní Anglie. Takže spokojenost a doufám, že budou další díly. ()

DR.SZ 

všechny recenze uživatele

Tento detektivní seriál vypadá na první pohled jako každý jiný, ale pro mě je naprosto originálním kouskem, kde hraje hlavní roli nevrlá, osamělá a děti nemající šedesátnice se zvláštně dokonalým selským rozumem. O ni tady především jde a ona tady vše rozhoduje. Ostatní vedle ní nepodávají takový výkon, ale aspoň jí pomáhají posunout děj filmu dál. Okouzlila mě jak hlavní hrdinka, tak specifické vraždy v drsném severoanglickém prostředí. 80% ()

kolemjdouc 

všechny recenze uživatele

Brenda Blethyn je zde ve své roli naprosto dokonalá.Je znatelné,že je jí role psaná na míru.Zbytek jí dělá kompars neboli křoví.Je již v poměrně pokročilém věku a už se věnuje výhradně natáčení vřesovišť.Je úžasná!Herečka paní Syslová která ji dabuje je jedinečná.Jednotlivé epizody nejsou stejně zajímavé.některé mají slabší scénář.Ale dobrá kamera to jistí.Žádné čáry máry v záběrech. ()

Galerie (699)

Související novinky

Zemřel herec Paul Ritter

Zemřel herec Paul Ritter

06.04.2021

Ve věku 55 let včera v noci opustil filmový svět britský filmový, televizní a divadelní herec Paul Ritter, jehož si většina diváků čerstvě vybaví z veleúspěšné minisérie stanice HBO Černobyl, kde… (více)

Reklama

Reklama