Reklama

Reklama

VOD (1)

Toto drama z produkce HBO natočené na motivy bestselleru Marka Halperina a Johna Heilemanna nabízí pronikavý pohled do zákulisí prezidentské kampaně Johna McCaina v roce 2008, od chvíle, kdy si vybral guvernérku Aljašky Sarah Palinovou coby kandidátku na viceprezidenta až po konečnou porážku ve volbách. Příběh, který přezkoumává určující moment politiky Spojených států vypráví McCainův stratég Steve Schmidt. Režie Jaye Roache a scénář Dannyho Stronga slibuje kvalitní filmový zážitek. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (174)

tomeš 

všechny recenze uživatele

Svělý vhled do zákulisí předvolebního ringu, který vrhá světlo na roli a sílu celého týmu i jednotlivých poradců, moc starých i nových médií a (ne)souvislost skutečného člověka s tím, jak je vnímán veřejností. Příběh není překvapivý tolik v jednotlivostech (věty, které tam zazní, jsme během roku 2008 slyšeli mnohokrát), jako v poskytnutí uceleného pohledu na přípravu voleb i jednotlivé aktéry. Jako mnohé i mě překvapilo, že jsem byl nakonec schopen se Sarah Palinovou soucítit a uznat její moc ovládat davy, nicméně její schopnosti být znalým politikem či viceprezidentem věřím nyní ještě méně než po shlédnutí slavných skečů Tiny Fey. Velkým plusem filmu je vykreslení Sarah Palinové způsobem, který není jednorozměrný, ale naopak nám umožňuje její osobu nahlédnout v celé její šíři (která, pravda, není nijak závratná, ale je příjemně opravdová) a během klíčových okamžiků, což je do velké míry zásluha knižní předlohy. Obrovským plusem filmu jsou ovšem herecké výkony všech, od Julianne Moore a Woodyho Harrelsona až po poslední poradce, což mi přišlo téměř škoda "jen" pro film na HBO. To samé platí pro kameru, která sama o sobě pomáhá příběh vyprávět a nesklouzává k pouhé dokumentaci, což by se v tomto případě nabízelo. Jednm z mála rušivých momentů byl soundtrack, pro mě nesmyslně poskládaný z country fláků (proč country? Kdyby McCain nebo Palinová byli z Nashvillu, tak prosím, ale takto...). Celkově odvedl Jay "Austin Powers" Roach nečekaně dobrý výkon a téměř dvě (!) hodiny filmu o "nejlepší herečce v historii americké politiky" utečou jako voda. ()

Eddard 

všechny recenze uživatele

Je to už dlouho, co jsem nějaký film sledoval s takovým intelektuálním zaujetím a estetickým požitkem najednou. O americkou politiku se zajímám dlouhodobě a prezidentskou kampaň z roku 2008 mám ještě v živé paměti. Tehdy jsem ji sledoval skrz optiku demokratického tábora a stejně jako pro mnoho lidí po celém světě byly i pro mě ony volby hlavně o osobě Baracka Obamy. I tak si dobře vzpomínám jakou kontroverzi v té době budila Sarah Pallinová. Game Change nabízí pohled na události právě z jejího (respektiva McCainova) republikánského volebního týmu - od chvíle, kdy McCain začíná hledat kandidáta na víceprezidenta až po moment, kdy v tiskovém prohlášení uzná volební porážku. Dvě zásadní otázky rozhodující o kvalitách takového filmového podniku pak jsou - na kolik se scénáristům podařilo postihnout realitu kampaně a vykreslit osobnosti jejích aktérů - především pak Pallinové; a jak se tohoto nelehkého úkolu (hrát postavu někoho, kdo je nejenom naživu a zdráv, ale nádavkem velice vlivná politická osobnost určitě není pro herce dvakrát pohodlné) zhostili herci? Faktografickou věrnost a minimum fabulace samotného příběhu potvrzují lidé z vedení kampaně, včetně reálného Steva Schmidta (hlavní postava filmu), další otázkou je jak jsou tato fakta prezentována? Liberálnější kritika filmu často vyčítá přílišnou shovívavost k Pallinové (poukazují například na to, že počet a kvalita vědomostních průšvihů, kterých se v kampani dopustila byly nesrovnatelně vyšší); přičemž ta konzervativní se tradičně odvolává na liberální (pro-demokratickou) zaujatost Hollywoodu - celkově ale lze říct, že i z politického hlediska jde především o snahu vyprávět příběh o tom, jak funguje americká politická kultura. Ozdobou a hlavním motorem celého filmu jsou ovšem herecké výkony. Woody Harrelson v roli Schmidta je stoprocentně solidní a jeho postava je tou, s kterou se asi budeme identifikovat nejvíc (navíc dává trochu naděje politickým cynikům po skepsi z Goslingovi postavy z Ides of March), většinu pozornosti si pro sebe ale zcela zaslouženě zabírá Julianne Moore, která dává slovu doppleganger zcela nový a reálný význam. Pro mě osobně velká filmová událost a silný zážitek - 90% ()

Reklama

MartinNDL 

všechny recenze uživatele

Sarah Palinová je opravdu neskutečná kráva. Nejprve jsem se bavil tím, jak je hloupá, abych si nakonec společně s Harrelsonem přál, aby už konečně držela hubu. Nemyslel jsem si, že mi bude McCaina (filmovýho) líto. Poměrně uvěřitelná sonda do volební kampaně republikánů, kde především voliči jsou vykreslení jako neskutečně stupidní ovce. A drtivá většina jich taky je, tak co? ()

O.Peta 

všechny recenze uživatele

O politiku se moc nezajímám, ale filmy z tohoto prostředí se mi většinou líbí. Pro mne tedy i velice obohacující snímek, protože z této události jsem věděl pouze kdo stál proti komu a kdo volby nakonec vyhrál. Každopádně zfilmování celého volebního období se HBO skutečně povedlo, herecky to hlavní trio zvládlo perfektně. Hlavně tedy Julianne a Woody. A ono to vlastně ani o ničem jiném není. Nebýt takto přesvědčivých výkonů, které vtáhnou do děje, asi bych se unudil k smrti. Mixování se skutečnými záběry nebylo na škodu, vždy byly vsunuty správně tak, aby nepůsobily jako pěst na oko. Nemám v podstatě, co bych vytknul. 80% ()

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

"Nesouhlasím s Bushovou doktrínou, a hlavně nevím, co to je.." ;) Nechápu, proč měli všichni z aljašské Sarah výborné Julianne Moore takovou prdel, vždyť George to sám nejspíš taky nevěděl..;) Hlavně, že v tématu se úspěšně rochnící režisér Jay Roach věděl přesně, co dělá.. Opravdu po všech stránkách skvostný film, byť chvílemi Roach s Dannym Strongem méně chápavé diváky téměř umlátí lopatou, z něhož tradičně ční snad jen nedoceněný chameleon Woody Harrelson.. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (4)

  • Snímek byl převážně natáčen ve státě Maryland a hotelu Wilmington ve státě Delawere. (chelseaman22)
  • Knihu "Game Change: Obama and the Clintons, McCain and Palin, and the Race of a Lifetime" ("Obrat ve hře: Obama a Clintonovi, McCain a Palinová, a životní kampaň") napsali Mark Halperin, vedoucí politický analytik časopisu TIME, a John Heilemann, vedoucí politický korespondent a analytik časopisu New York Magazine. Kniha je považována za nejpřesnější vylíčení volební kampaně v roce 2008. (Zdroj: HBO)
  • Představitelka hlavní role se ve filmu objeví ve dresech třech týmů NHL. Konkrétně se jedná o kluby New York Rangers, Colorado Avalanche a Detroit Red Wings. (Lembi4)

Související novinky

Hunger Games loví špičkové scenáristy

Hunger Games loví špičkové scenáristy

04.10.2012

Už jedničku veleúspěšné teenagerské sci-fi pomáhali spisovatelce Suzanne Collins adaptovat Gary Ross (oscarovka Seabiscuit) a Billy Ray (Na odstřel). Pro pokračování si studio Lionsgate ulovilo ještě… (více)

Reklama

Reklama