Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

TaanStari

Dítě v hlavní roli. Ani tentokrát to nedopadlo moc dobře. Vlastně je to tak děravá a neuvěřitelná kravina, že bych z toho blil. Kniha může být jakkoliv dobrá, ale tohle prostě ne. ()

sebo9629

Prekvapujúco skvelý film. Predovšetkým som nečakal tak dobré herecké výkony, vzhľadom k mladému obsadeniu a záver filmu bol skvelý a neočakávaný. Naozaj milé prekvapenie a film sa tak u mňa zaradil k najobľúbenejším filmom roku 2013. Hodnotenie: 8.4/10 ()

warrenur

Pomerne zaujimavo natocene sci-ficko, ktore mi vsak v mnohom pripominalo Hallo. To, ze protagonistami boli zvacsa deticky z prveho stupna zakladnej skoly mi trochu vadilo. Na strane druhej, ked ich clovek vzal ozaj ako geneticky vykvet ludstva, dalo sa to skusnut a tie pozy preglgnut. Rozpravocka a slabsi priemer. Ten zaver, stretnutie tretieho druhu, bol...divny, zrejme mozeme cakat dvojku. ()

joudas

Musím se přiznat, že když jsem viděl trailer, měl jsem to za nějakou scifi kravinu s děckama pro děcka. Ale dostal jsem se mezi tím ke knížce a zjistil jsem, že to rozhodně kravina není (scifi to ale je a děcka tam jsou taky, takže jsem se skoro trefil). Sice jsem film s knihou srovnávat nechtěl, ale vzhledem k tomu, že knížku a film dělilo jen pár dní, se tomu nemohu ubránit. Enderova hra patří mezi ty věrnější převedení knih. Vzhledem ke stylu knihy (hromada Enderových vnitřních monologů), který by se na plátno převáděl velice těžko, se dají některé změny chápat, ale některé mi přišly celkem zbytečné. Hlavně bych uvítal více filmů nebo alespoň delší stopáž a lepší práci s časem, protože i nečtenáři snad musí být jasné, že se stříhalo, jak se dalo. To nejdůležitější však zůstalo, takže žádná hrůza to není. Asa Butterfield pro mě sice nebyl kdovíjaký sympaťák, ale zvládl to v pohodě a dokonce ani Ford nevypadal příliš znuděně. Po vizuální stránce taky pěkné, takže já jsem celkem spokojený. ()

Matli

Velice dobrej filmeček, jen jsem čekal něco málo víc. Určitě by se to k dokonalosti dalo rozvést lépe, možná ubráním tolika dětí a jejich nekonečnému, ale zase kvalitnímu tréninku. I přes výbornýho Forda (který to ale nezachránil) to na mě působí jako kdyby to nebylo pro dospělý. Nebo to není pro dospělý? Efekty ale vynikající a zvrat ke konci filmu mě taky docela dostal. 78% ()

Jeremiah

Obtížně pochopitelný film zabývající se problémem tak běžným v průběhu celé existence lidské populace - t.j. přežití i za cenu absolutní genocidy jiného druhu. Jelikož jsem nečetl žádnou z knih O.S.Carda, mohu hodnotit pouze dle děje filmu, který mě vizuálně mile překvapil, ale na druhé straně i utvrdil v přesvědčení, že ne každá agrese / nebo chceme-li obrana formou útoku /, bez zjištění její nutnosti, je to jediné a správné rozhodnutí. Nebo by nám mělo stačit se později zaštiťovat tvrzením, že dějiny píše vítěz? A to třeba i tak, jak se mu to hodí ? ()

Chundys odpad!

Tak já jsem asi viděl podle hodnocení úplně něco jiného! Myslel jsem si před filmem, že si i knihu přečtu, bohužel, teď už fakticky nemám náladu. Ender mi byl naprosto nesympatický a ke konci už mě rozesmívalo, jak všechno hned vyřešil. Jestli ve filmu bylo něco zajímavého? No asi jsem čekal víc, čekal jsem kdy přijde nějaká akce, kdy se tam bude něco dít! A ejhle ono to za skoro 2 hodinky nepřišlo! Pardon, ale opravdu se mi to nelíbilo... ()

LordBeeDoO

Po dlouhé době film, ve kterém hrajou hlavní roli děti, který nekončí jako roztomilá slátanina pro děti. Zajímavý příběh, lákavý děj drží u obrazovky a herecké výkony potěší. Do toho pár pěkných efektů. Velkou originalitu v hmyzích vetřelcích opravdu hledat nejde (independence day + starship troopers + co kde přišlo pod ruku), ale na nějakou tu bitvu se dá i dobře dívat a rozhodně nic neurazí. FIlm mě překvapil a můžu doporučit. ()

EIa

Úchvatný příklad toho, jak lze proměnit geniální a komplexní předlohu v paskvil. Haiku. Dadaistické haiku. Nelogické, nenavazující, naprosto nesmyslně uspořádané, prostor je dáván zbytečnostem a celek nedává smysl. Trochu doufám, že vynechanou linií s Petrem a Valentine si filmaři uzavřeli cestu k pokračování, ale asi je to jen zbožné přání. To bylo zas jednou... no ach jo. ()

Echelon1

Po vizuálnej stránke (efekty, vesmírne bity) paráda. Ale tých pre mňa nelogickostí. Nejeden najnadanejší mladík sa správa ako debilko z baru? Ender to mal ťažké, od brata až po niektorých spolužiakov sa ho každý snaží mlátiť, zaujímavé možnosti v dôstojníckej škole najinteligentnejších mladých ľudí. Ender hrá na tablete psychologickú hru (ktorá je napojená na jeho myseľ) a na ňu sa napoja aj mimozemšťania. Najnadanejšia mládež sveta sa trénuje a testuje pre velenie celej flotily vesmírnych lodí predovšetkým hraním paintballu v stave beztiaže a táto veselá mládež má na starosti zbrane schopné ničiť planéty? A ten koniec. Vyhladíme mimozemšťanov, ktorí chceli vyhladiť nás a potom ich ľutujeme? Mladému Enderovy nejako nedošlo, že sa pokúsili o vyhladenie našej rasy, no neskôr je už jeden z ich rodu nepriateľský a prenecháva mu budúcu kráľovnú, aby našiel pre ňu novú planétu. Fakt paráda, veď čo, sú to len hubitelia iných svetov. Chápem, aké posolstvo z toho vyplýva ale nemôžem to tak brať, keď sa jedná o agresívne mimozemské druhy. Zato vesmírne bitky a spracovanie ich pozorovania z veliacej miestnosti je úžasné, naozaj fantastické + skvelé efekty a elegantný vizuál, v kine to musela byť paráda. ()

sirien

Výborné military SF. Po skouknutí jsem si šel přečíst knihu (obvykle volím opačné pořadí... mimochodem jako adaptace to funguje velmi dobře) protože jsem měl dojem, že ve filmu "něco chybí", ale zjistil jsem, že to tak není - ono to je většinou "přeskočené" i v knize. Líbilo se mi vykreslení Endera i ostatních dětí (přičemž autorova předmluva v knize k realističnosti věci mi přijde velmi trefná). Vizuál je dobře udělaný, ale tak úplně o něj nejde - ten film není až tak akční, je to spíš psychologické drama o postojích postav (resp. ve filmu spíš hlavní postavy) k tomu, co se děje a jak. ()

Saur.us

Musím uznat, že i přes odrazující trailer na teenagerovskou scifi akci nemálo podobnou všem těm ostatním teen knižním adaptacím jsem byl překvapen, jak dobrý ten snímek vlastně nakonec byl. Velmi dobrý audiovizuál, kvalitní výkon A. Butterfielda, spád, který nenudí a i celkem slušné a promyšlené vyvrcholení. Bohužel zápletka okolo mladých postav, jasné cílení na věkovou skupinu nic až 20 a moje nezastiženost knižní předlohou, která by mnoho vysvětlila a doplnila (těch informačních mezer bylo prostě až příliš), pro mě byla ta největší obtíž, která mě nakonec přesvědčila pro nižší hodnocení, než by si snímek v normálním případě zasloužil. ()

Rathalos

Asa Butterfield v sci-fi filme o boji proti mimozemskej civilizacii,hra,ktora sa zmeni v realitu,celkom dobra myslienka,namet,nuda to urcite nebola,cize 4 hviezdicky dam...:-) ()

Bozvav

Zajímavý příběh, který mne navzdory dobře zahrané hlavní postavě nijak nevtáhnul. Knihu jsem četla, byť to literárně není můj žánr, nicméně líbila se mi více jak film. V podstatě se ztotožňuji s komentářem kolegy Verbala. 50% ()

inachisio

Ačkoliv nejsem fanouškem tohoto žánru a hned po první větě mi bylo jasné, že to bude stejné jako Marvel, sledovala jsem dál. A vyplatilo se - nebylo to stejné! Snímek nese několik velice hezkých myšlenek a celý je natočen velice chytře. Graficky se mi od začátku velice líbil, kromě scén, které vypadaly jako půjčené z Cesty do pravěku, což se tam úplně nehodilo. Velice chválím herecké výkony - především všech dětí. Opravdu - na to jsem celou dobu koukala s obdivem. Dokonce není snímek ochuzen ani o emoce, byl opravdu napínavý, chvílemi úsměvný a hlavně - překvapivý! Nakonec chválím hudbu - není to nic úžasného, ale hodí se a neruší. ()

Karala

Četla jsem knihu, což je v tomhle případě jasná chyba. Příběh je dosti osekaný (ke škodě) a místo hloubky dostaneme slušné efekty a hl. představitele co se snaží sebevíc, ale scénář tím nezachrání. V téhle stopáži se z toho dalo vykřesat mnohem mnohem více lepším střihem a dynamičtějším tempem, potom bych nemusela příteli po projekci vysvětlovat nepochopené zápletky (pro příběh stěžejní) :-( SPOILER: Pozemská linie chybí v podstatě komplet, rodinka je jen do počtu a navíc si Ender pokecá se živým Termiťanem (není to královna) - WTF? a k Mluvčímu za mrtvé nedojde vůbec. Jak na tohle všechno chtěj někdy navázat dalšími díly??? ()

char_t

Knihu jsem nečetl, ale i díky filmu se na to chystám. Enderova hra je na dnešní dobu až netradičně tradiční sci-fi - efektů jen tolik, kolik je nezbytně nutné. Hlavní roli tak má příběh, uvěřitelné univerzum a kupa postav. Hodně je cítit proškrtávání předlohy, na hodně věcí se evidentně nedostalo a další byly jen nakousnuty, ale kupodivu tím film ani moc netrpí, aspoň ne pro mě jakožto hardcore sci-fi fanouška :-) Pokud sci-fi nemusíte, klidně si jednu či dvě hvězdy odečtěte, pro SF maniaky je to ale must-see a možná nejlepší sci-fi roku. ()

MatesMS21

Nečekaně dobrý scifi v hlavní roli s dítětem... Nikdy jsem si nemyslel, že tohle řeknu, natož napíšu. Když si odmyslim tu "květinovou" tečku, je to docela úderný. Předvídatelný jen do jistý míry, což nebolí. Hudba fantastická. Předlohu neznám a je mi to, jako u každýho jinýho filmu podle předlohy, jedno. ()

owwidius

Prekvapivo dalsie velmi stravitelne sci-fi tento rok so zaujimavym napadom. Sice je to o dost viac rozpravkove a detom pripustne ako ine kusky, ale stale ma to bavilo a vobec som sa nenudil. Dost som si uzival 'trening' a hlavne tu paintball/football hru :) "IMDB Did You Know?": Zaver filmu (resp to vysvetlenie) sa mi z nejakeho dovodu zjavilo v mysli, ked som tesne pred predstavenim stal pri pisoari a pozeral na plagat filmu :D [#121/2013] ()

Marykus

No takže: Technická stránka filmu 100%, herecké výkony 100%. A co se zbytku týče taky 100% ale nemám rád ty otevřený konce! Jelikož jsem knížku nečetl tak jsem byl s příběhem seznámen poprvé, ale to seznámení stalo za to! Jsem rád že jsem na tento film šel. Ačkoli jsem byl trošku vyveden z míry a musel jsem svého strýce požádat o mírné dovysvětlení příběhu a souvislostí, jelikož on knížku četl. Pozor Spoiler- Dost mě štve ze si Ender nedal pusu s Petrou! Já ná to čekal celý film a nic- grr :-( ale jinak prostě super!! ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013