Reklama

Reklama

Metro

Trailer 1
Rusko, 2013, 132 min

Co vše se může stát v metru? Napínavý boj o přežití v hlubinách metropole. Milostný trojúhelník v podobě atraktivní ženy, jejího životem uondaného manžela a bohatého bezskrupulózního milence představuje zápletku téměř banální. Milostný příběh se však zvrtne v nečekané drama, když se oba sokové ocitnou ve stejném vagonu metra v moskevské ranní špičce, které se řítí přímo do katastrofální potopy. Na původní rodinnou krizi se tak rychle nabaluje masový boj cestujících o přežití, jenž se svádí v potemnělých tunelech, skýtajících nejedno překvapení... Půdorys ruského filmu obnovuje to nejlepší z populárních katastrofických formátů jako Dobrodružství Poseidonu (1972) či Denní světlo (1996), které přesazuje pro 21. století do mnohem dynamičtější a pro ruskou kinematografii typicky syrovější polohy. Kineticky vyvedený film si s nadhledem pohrává s pravidly žánru, přitom mu nechybí dramatický spád. V prvním plánu sledujeme zkoušku mezilidských vztahů, které dohromady svádí kalamita. Ve druhém plánu Metro vypovídá o rozpadu zaostalé infrastruktury a společenských nešvarech ruské společnosti, kriticky ovšem také upozorňuje na odvrácenou stranu nezkrotné urbanizace. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (226)

noriaki 

všechny recenze uživatele

Metro je sice ruský film, ale ani ten si neodpustil propriety známé ze zaoceánských blockbusterů. A každý takový moment je vada na kráse. Romantický trojúhelník je jaksi navíc, kamerové zpomalovačky mohl režisér vystříhat a když už jsme u toho, tak syrové atmosféře patetické scény nesluší. Dalo by se namítnout, že bez toho by postavy byly úplně anonymní a příběh by se omezil jen na strastiplnou cestu za záchranou. Není to pravda. Scény destrukce a úniku jsou ty nejzajímavější. Kdyby scénář usiloval postavám o život, místo aby ztrácel čas rozpitváváním jejich vzájemných vztahů, atmosféra by byla ještě hutnější. Kupodivu chybí klasické rozdělení na dobro a zlo. Kladní jsou všichni, subjektivně viděno. Zápornou postavu supluje zkostnatělá byrokracie a nejspíš nevymýtitelné ruské lajdáctví. Někdo by v tom mohl vidět sympatickou kritiku špatných poměrů, ti paranoidnější utahování šroubů pro tepání do zkaženého kapitalismu a já v tom vidím berličku, protože Moskevské metro je kupodivu jedno z nejlépe fungujících na světě. Herci jsou úplně přirození a v paměti mi pochopitelně nejvíc utkvěla Katěrina Špica. Zvuk mě opravdu překvapil. Co film ztrácí na vizuálních efektech, to dohání jím. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Ruský katastrofický film z metra nemusí byť hneď katastrofa. Klišé situácií je tam pekná nádielka, ešte aj záchrana nemej tváre nemohla chýbať, ale aj to klišé je iné tým, že je akési ruské. Hlavná akcia s haváriou a zatopením vlaku točená zvnútra súpravy je nadpriemerná, podfarbená zvláštnou hudbou a aj spomaľovačky sa mi páčili. Keď to trochu viazne, tak film majú osviežiť žiarlivostné scény, to už bolo menej zaujímavé, ale dalo sa to zniesť. Celkovo som bol rád aj zo záverečnej záchrany, a viacnásobné sklamania a katastrofy, čo tomu predchádzali, vytvorili slušné napätie. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Ruský Hollywood. 1) Rusové mají smysl pro světovost, umějí napodobit Hollywood i mezinárodní kuchařku, podle níž se katastrofické filmy vaří na celém světě. Punc zajímavosti pak filmu dodají ruské reálie. 2) Zaujali mě pěkný 29letý Alexej Bardukov (průvodce metrem Denis Istomin), 41letý Anatolik Bělyj (podnikatel a milenec Vlad Konstantinov) a 26letý Ivan Makarevič (pracovník metra s dredy Vasja Ljutin). 3) Výstižný koment: Niktorius***. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Rusi týmto katastrofickým snímkom príjemne prekvapili. Nemôžeme tu síce čakať žiadne prevratné vizuálne efekty ako napr. u amerického mainstreamu, ale v rámci starej poctivej filmariny tu potešili aj tie. Pravda, možno až na pár fyzikálnych nejasností, ktoré mi akosi nešli logickou stránkou stráviť, našťastie si však toho bežný divák ani nemusí všimnúť. Páčilo sa mi aj prepojenie vedľajšej vzťahovej drámy hlavných hrdinov s nosným katastrofickým príbehom. Na záver sa dostavilo aj niečo málo emócií, takže u mňa celkom spokojnosť, za skúšku tento film určite stojí. 65/100 ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,TATI, TO DNES NEPŮJDU DO ŠKOLY?“...... /// Klasika katastrofickejch scénářů – seznamka s hlavníma postavama, do toho záběry tunelu, kterej pamatuje minimálně Druhou světovou. Pětadvacet minut a obdivovatelé vody v kolejišti spolu s milovníky rozmrdanejch vlakovejch souprav sice nepřehlídnou, že CGI je z toho slabšího soudku, ale tam dole to většinu času má solidní atmosféru. Vona totiž ta, co se chová jako píča není v kanále, ale ve městě. Lidskej druh bojuje o přežití v podzemním aquaparku (je tam prostě voda), všechno funguje jako v Rusku (jinej kraj….. no a co, Korejci maj taky svoje chybičky…), a přestože ty drsněji vyhrocený situace patřej spíš do rodinnýho dramatu, souhlasím s tím, že to zase taková trapárna nebyla. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Potrpím si na podzemní romantiku. 2.) Odcházím do Moskvy jezdit metrem. 3.) Thx za titule ,,xpandelx a boriskotleba“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

Galerie (154)

Zajímavosti (5)

  • Speciálně pro potřebu filmu byl vytvořen 117metrový tunel, detailně napodobující podzemní dráhu. Natáčelo se také ve skutečných vagonech metra. (Dlee)
  • Ruské vagony metra známé z našeho hlavního města mají původ ve vozech z Argentiny z počátku minulého století. (Hawaj)
  • Natáčení probíhalo na stanicích Moskovskaja a Alabinskaja v Samarském metru. (Jehova)

Reklama

Reklama