V jednom malém království mají panovníka, kterého máloco udrží doma. Král Vilém (J. Čenský) s královnou Olivií (T. Kostková) jsou stále na cestách a s velkorysostí sobě vlastní přenechávají vládu nad říší královské radě, ve které mají hlavní slovo rádcové Ferenc (M. Vladyka) a Lorenc (J. Lábus). Jejich hlavním zájmem je vypisovat čím dál častěji nové daně, jejichž prostřednictvím získávají stále větší příjmy do vlastní kapsy. Práva obyčejných lidí chrání jen loupežník Karaba (O. Vetchý), který přepadá výběrčí daní a nespravedlivě vybrané peníze zase vrací původním majitelům. Když se mu narodí dcera Anička (K. Janovičová), uloží své loupežnické „nádobíčko“ včetně staré bambitky hluboko na dno velké truhly a vrátí se ke svému původnímu hrnčířskému řemeslu. Ve stejnou dobu se královským manželům narodí syn Jakub (T. Klus). Obě děti se později, na prahu dospělosti, setkají a ke slovu se znovu dostane loupežníkova bambitka, která napravuje zlodějinu královských rádců… (Česká televize)

calculus

Pohádka působí hodně odfláknutě, příběh pro děti určitě nevytvoří pitvořící se Vladyka s Lábusem. Ondřej Vetchý zde hraje nehraje (velká škoda), Tomáš Klus byl oteklý jak po tahu (a taky že jo)... ()

ZHODNOTITEL

Pohádka, kterou žerou především holky, kvůli Klusovi. Dál už nic. Dospělákům se možná bude líbit Ferenc a Lorenc, tedy Lábus a Vladyka, protože reagují na aktuální politické dění. Petr Štěpánek jako šéfkuchař? Obsazen možná jenom proto, že byl tou dobou znám především z Ordinace v růžové zahradě. Nutno říci, že i tak je to jedna z mála televizních pohádek, která je přeci jenom aspoň trochu koukatelná. ()

Jungler

Naprodto dokonalý! Skvelá obžaloba vlády a její praxe vložená do úsmevný pohádky. Plná skvělých hlášek typu : "fuj ty peníze jsou těžký. Proč je nedělají z něčeho jinýho. Třeba z papíru. To né to by byly moc lehký a kradlo by se ve velkým" :D ()

heavy66

Daň z trakaře, z hlíny, ze vzduchu, zřejmě oblíbený film Andreje Babiše a Aleny Schillerové! Veselé Vánoce pane premiére! ()

harycek

V době uvedení jsem ještě nemohl psát komentáře takže jsem zřejmě opomenul l hodnotit , ale pamatuji si , že se mi to líbilo!! ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 8/10. ()

blondboss

Možno trošku prepálené hodnotenie, ale musel som ho dať už len kvôli tomu, aké všelijaké braky sa dostávajú do kín, pričom táto plnohodnotná a hlavne zaujímavá rozprávka sa do kina nedostala. Televízny počin, ktorý je v podstate akousi politickou satirou v rozprávkovom hábe a musím uznať, že veľmi trefnou satirou. Kamila Janovičová veľmi sympatická a Tomáš Klus určite nebol len do počtu. Osobne som bol milo prekvapený a podobné snímky by mali mať trošku väčší priestor. 70 % ()

Danulinda odpad!

Klus je nejen tragický tzv. zpěvák či spíše recitátor a stejně ubohý je i jako herec. Vypravěčka mluví strašně jako kdyby měla hemla v hubě (že by Slovenka tlačenka v české pohádce, to snad ne) a Kostková je (narozdíl od skvělého otce) taktéž tradičně umělá (ne)herečka hrozná stejně jako byla její matka. Scénář zcela o góvně a ani starší herečtí bardové nemají co hrát, takže jako u většiny novodobých filmů či pohádek nula s nulou pojde. ()

AndysekAndys

"Ty Ferenci, taky máš takový divný pocit v kalhotách?" :-D Příběh možná obyčejný a nic extra, ale ty hlášky jsou zabíjející :-D ()

Puppy odpad!

Kudla, tohle a pohadka pro deti ? Dva 'kalouskove' naliceni ovsem jak uchylove v podani Labuse a Vladyky ... To je spise takovy hrany dokument ci satira o soucasne CR prevleceny za pohadku :-/ Podle tech hlasek to mozna melo bezet az po 22:00. Nechapu proc zrovna tohle produkuje CT. Hodnoceni "odpad!" je za pohadku, jako satira by to bylo za **** Rika si to o Director's cut :-) ()

Vala

Eniaswow-souhlas. Mě se to líbí,navíc to zobrazení vybírání daní i ze vzduchu-to už tady stejně za chvilku máme taky,takže ta pohádka pěkně ukazuje jak se to tu vede.Jinak je to moc pěkné a Klus mi tam vůbec nevadí,hraje velmi slušně. ()

jgregory

Au to byla slabota, další z blbých a blbějších pohádek.Bohužel promarněná příležitost, výborné obsazení a to je tak všechno. Zlatá Micimutr a tu tady leckdo strhal, asi je to velký problém natočit dobrou pohádku. ()

Elassar

Kudla jo! Moc krásná, vtipná a milá pohádka. Jasně, není to ta "stará" škola, ale co, 4* jsou naprosto oprávněné. Líbilo se mi to daleko více, než ulítnutá Micimutr. A těmi vašimi zdejšími názory a hodnocením si nenechám zkazit radost. Pěkné písničky, skvělé obsazení - Vladyka/Lábus bavili (hlavně obrazem k dnešní politické situaci u nás), Vetchý byl jako taťka taky fajn a Klus s Janovičovou byli parádní. A nakonec i ten děj byl vcelku dobrý. Brblejte si jak chcete, ale bylo to fajn. ()

Mad.Lady

Tak na tohle jsem čekala už pěkně dlouhou dobu! Věděla jsem, že to bude hloupá pohádka... "Daň za otevřené okno, daň za zavřené okno..." Ale že bude až tak hloupá, až je vlastně skvělá, jsem vůbec nečekala. Prapodivné učebnicové repliky, jistá snaha o přiblížení mluvy k dnešním poměrům, všechno naprosto nereálné pro pohádku, ale klidně se na to kouknu ještě dvakrát. Skvěle současné! Nehrát tam Tomáš Klus, tak tuto pohádku vůbec neberu s nadhledem. On tu pohádku odlehčil tak, že ani nešla brát vážně, spíš je to díky němu taková trefná satira. :) Možná to zní hloupě, ale nebýt jeho podání prince, pohádka by byla o hodně horší. "Děkuji za med. Je takový... sladký.. jako...med." ()