V jednom malém království mají panovníka, kterého máloco udrží doma. Král Vilém (J. Čenský) s královnou Olivií (T. Kostková) jsou stále na cestách a s velkorysostí sobě vlastní přenechávají vládu nad říší královské radě, ve které mají hlavní slovo rádcové Ferenc (M. Vladyka) a Lorenc (J. Lábus). Jejich hlavním zájmem je vypisovat čím dál častěji nové daně, jejichž prostřednictvím získávají stále větší příjmy do vlastní kapsy. Práva obyčejných lidí chrání jen loupežník Karaba (O. Vetchý), který přepadá výběrčí daní a nespravedlivě vybrané peníze zase vrací původním majitelům. Když se mu narodí dcera Anička (K. Janovičová), uloží své loupežnické „nádobíčko“ včetně staré bambitky hluboko na dno velké truhly a vrátí se ke svému původnímu hrnčířskému řemeslu. Ve stejnou dobu se královským manželům narodí syn Jakub (T. Klus). Obě děti se později, na prahu dospělosti, setkají a ke slovu se znovu dostane loupežníkova bambitka, která napravuje zlodějinu královských rádců… (Česká televize)

Bohdy67

V těch dávných dobách kdy ještě neměl Klus totálně vymleto v makovici a nebyla z něho sluníčkářská Havloidní buznička, nebyl ani tak nesympatický a dalo se na něj koukat. Ikdyž tak jako skoro všude si v podstatě všechnu pozornost v roli na sebe vzal pan Vetchý, Role krále a královny trochu pasé, ale proč ne....Lábus s Vladykou vyloženě zářili a jejich hlášky byli opravdu luxusní a už dlouho sem se tak věcně nepobavil :) Příběh klasicky pohádkový, ani neurazí, ani nazaujme... Když člověk uváží jaký patos nám ČT každé vánoce předkládá kromě Anděla Páně, je tajemství staré bambitky opravdu super pohádkou ikdyž spíše pro dospělé, protože děti ty "hlášky" asi nedokážou pochopit :) 60% ()

mia.com

Pohadka je hezkou, rozmilou a vtipnou asociaci na to, jak to chodi v nasi vlade. Akorat my nejsme schopni se dobrat dotho happy endu a zlo potrestat. ()

Najnou

Tak jsem se číhnul i na jedničku, aby mi náhodou u dvojky a jejího mnohovrstevnatého příběhu nic neuniklo. A poněkud mě překvapilo, že jsem měl Bambitku zafixovanou jako ne úplně blbou pohádku, z čehož jsem velice rychle vystřízlivěl u úvodního dua scén "Jáj, natáhla mi brka stará, no co už, přišel jsem pozdě" a následně "Pozri fotr, co řikáš na moje kozy?" Na druhou stranu se objevilo pár trefných hlodů a ryšavá slečna se zdála také poměrně šikovná. O to smutnější na ní byl pohled ve dvojce, ale to už je jiný příběh.. ()

KattieWench

Když byla pohádka nová, přišla mi dost nic moc. Po letošním druhém shlédnutí ji beru na milost. Je sice trochu hloupoučká, ale když na to člověk přistoupí, docela se pobaví. Tomáš Klus je překvapivě sympatický v roli přihlouplého prince, Kamila Janovičová je velmi uvěřitelná drzá česká holka, která si nenechá jen tak něco líbit.  Super byla i teta Libuše v podání Zuzany Fialové. Zlí rádcové Ferenc a Lorenc za mě trochu přehrávali, ale to bylo vykoupeno vtipnými nápady (stroj na vybírání daní byl bezva). Ondřej Vetchý nezklamal, ale to jsem ani nečekala. Zbytek hereckého obsazení také podává solidní výkony. Písničky jsou nic moc, ale dají se vydržet. Příběh není nic originálního, ale aspoň dává smysl, což je mezi pohádkami bohužel spíše výjimečný stav. Místy se dokonce objevuje vtipná satira. Dle mého názoru asi nejlepší vánoční pohádka z "posledních let". ()

Honzyg

Tak tahle rádoby pohádka se vánočním hitem určitě nestane. To fakt není nic lepšího, co by se dalo vysílat na Boží hod? Jedna hvězda za sem tam vtípek, za to, že na hlavní hrdinku se dá koukat, a za to že znám i větší blbiny. ()

JARDAHONDA

Člověk se i těší na novou pohádku ,,ale byl jsem moc zklamán,,,,Staří dobří herci Lábus,Vladyka vypadají,jako přemalovaní travestité....Pohádka působí velmi stroze,nudně a zpěvák Tomáš Klus = Nevýrazná tvář,vůbec projev a role mu nesedí...Možná,že oblbovat pubert´ačky mu jde,ale ve filmu nemá podle mě co dělat,takže sorry,ale velmi špatný výběr režiséra...Závěr : 1 hvězda za Ondru Vetchého * Jinak vše špatně ()

themiracle

Kdo dává nízké hodnocení, evidentně nepochopil. Velice nadčasová pohádka, aneb přepis moderního světa do staré doby. Po dlouhé době nová pohádka, co pobavila. ()

endemit

Konečně zase jednou pěkná, svižná a vtipná pohádka s dobrou hudbou, dobrými texty a dobrými herci. Bylo v ní vše, co chybělo pohádce "Micimutr" uvedené den předtím na ČT, která byla nemastná, neslaná a nevtipná. Dost nechápu tolik "odpadů.". Normálně je to na čtyři hvězdičky, ale za tu satiru na ty kokoty v politice by to mohlo být i za pět. ()

trasprd

Velmi příjemné překvapení po každoročním štědrovečerním propadáku, letos reprezentovaném Micimutr. Proč neuvedli právě tuto, výrazně lepší pohádku na Štědrý večer? Příběh je pohádkově jednoduchý, postavy pohádkově černobílé, hrnčířka krásná a drzá, princ pohledný a hodný, celé je to protkáno trefnými aktualizacemi a inteligentním humorem. Žádná smršť speciálních efektů, žádné velkolepé bitvy a hulákání v každé druhé scéně, prostě KONEČNĚ pěkná nová česká pohádka :o) Jediná větší výtka patří neadekvátním kostýmům a kulisám (hrnčíř nemá z čeho žít, ale chalupu má jak z magazínu a oblečení, za které by se nemusel stydět ani princ atp.). ()

Nephi

Vynikající politická satira. Zatímco dříve se v pohádkách kritizovala korupce, nebo to že se krade, tak v této pohádce i soudnictví, vláda, správa státu, daňový systém, tvorba legislativy, současná politika. Česká republika jak vyšitá. Vladyka a Lábus vynikající, Čenský tentokrát nic moc. Vláda odborníků, sami jsme si je zvolili. To mě dostalo. Ústřední písnička skvělá. První pohádka ve které spí spolu dva chlapi v posteli, to už bylo asi přehnané. K záporným bodům pohádky: Hlavní představitelka si v pohádce kontroluje jak jí rostou prsa, panebože co to bylo. Telenoveloidní herecké výkony prince a hrnčířovy dcery. A co mě iritovalo celou dobu, byla ta prasečí čeština podnikových presentací, kterou byl napsán celý scénář. Neuvěřitelně strojený jazyk, otec s mluví s dcerou způsobem .. chtěl bych ti říct, že...za to se blahé paměti dostávaly snížené známky ze slohu. Neschopnost vyjádřit větu jasně a srozumitelně. Autor scénáře byl buď právník nebo senátor. ()

Fujin

Velké zklamání jednoho svátečního večera. Bez špetky grácie to nemůže zachránit ani Ondra Vetchý, protože tu nemá dost prostoru. Princ je tupé necharismatické tele a občas děj podkresluje hudba, která je naprosto mimo. Že jde o politickou satiru ? Ale jděte s tím někam... ()

Calvus77

Pokud chcete hodnotit pohádku, je třeba se dívát očima dítěte! Já nechci mluvit za všechny děti, ale mě se to , kudla, líbilo. Jasně, má to mouchy a není to bůhvíco, ale má to šmrnc a humor. Kdo má rád přitroublý srandičky, najde si (Vladyka, Lábus), kdo má rád něžný humor, najde si (Vetchý v roli otce, Cibulková, Klus), kdo má rád satiru a narážky, najde si, kdo má rád písničky, najde si a kdo má rád romantiku, najde si skvěle hrajícího Kluse, parádního zamilovanýho troubu. A celé to pohromadě tak nějak drží, hlavně je komu držet palce. Prostě, po letech, skvělá pohádka na Vánoce ()

Huhulačka

Dle mého názoru naprosto famózní nová pohádka! Dokonalé spojení moderního světa prostřednictvím "narážek" se světem pohádkovým. Rozhodně mnohem lepší, než ostatní pokusy o moderní pohádky.. Herecké obsazení bylo bravurní, i mladá Anička se ukázala jako skvělá herečka. Pokud jde o zpěváka Kluse, role lehce přihlouplého prince mu naprosto sedla, vcítil se do ní dokonale. Nadchlo mě také množství rádoby jednoduchých libozvučných písniček. Dlouho jsem se u nové pohádky takhle nezasmála! A nechápu, proč pohádky hodnotí někdo, kdo má rád pohádky asi jako čert svěcenou vodu k obědu a rozumí jim jako koza petrželi.. ()

litllewitch

Pravděpodobně se stal zázrak. Ono, když se chce, tak to i jde. Po horách nehorázných shitů, co na nás Česká televize valila, konečně dokázala natočit lehce nadprůměrnou pohádku. Ano, ono si to víc jak tři hvězdičky nezaslouží, ale za to hezké překvapení, ať to tu hvězdičku navíc má. Herecké výkony pobavily, ať už Tomáš Klus jako totálně blbej princ, který stále nevím jak, k mozku přišel, nebo i Kamila Janovičová jako jeho láska. Samozřejmé "staré" gardy v podobě Lábuse, Vladyky či Vetchého taky nezklamaly, ale ti snad nezklamou vždycky. Výsledkem je příjemná, veselá, vtipná pohádka, kterou si určitě příště v televizi pustím znova. ()

Tomasson

Smazal jsem si komentář :-( a znova ho už psát nebudu,není třeba,bylo by to mlácení prázdné slámy...Viděl jsem to včera a jedním slovem 86 MIN.TRAGÉDIE a ZMARU! Jediné na co se mi hezky koukalo byla Kamča - sladkááááá :-)! Ale jinak nic, nula od nuly pojde: T.Klus hraje tupce,že by mu jeden dal pětikačku (nebo přes hubu),Lábus s Vladykou mají tak prvoplánový part,že to snad ani nemůže režisér myslet vážně, Z. Fialová mluví tak špatně česky,že kdyby v tý pohádce hrála tetičku z pod Tater a radši mluvila,jak ji pusa narostla,bylo by to stokrát lepší,když už si s tím nedala větší práci...atd,atd,atd...Ach jo...ještě že máme, ty starý kusy, jinak česká filmová pohádka zhyne na úbytě...nebo už zhynula? No, přinejmenším v dost hustým bahně je už "po krk"... :-( ()

axis774

pohádka s odrazem současné vlády. už jen aby přišel nějaký princ a zachránil nás... daň z hlíny, daň z trakaře, daň ze vzduchu, ta nás ještě čeká....:) ()

aDv3nTuR3

Netvrdím, že jsem včera viděl něco extra, proč ale někteří hodnotí pohádku jako odpad opravdu nechápu. Vcelku vtipná, dvojsmyslná pohádka s příběhem co neurazí. 60% ()

Honey007

Návrat k české pohádkové tradici se vyplatil. Příliš nechápu nízká hodnocení typu 1-2 hvězdy s tím, že nepřichází nic nového...a co byste čekali??? Super digitální efekty, spostu postav a náročný příběh??? To už tady bylo a nefunguje to. Tajemství staré bambitky je milé, nenáročné, plné dobrých hereckých výkonů a na nic si nehraje. A toho si cením nejvíc. Poctivá filmařina v dobrých exteriéch, skvělá hudba (kde se dají poslouchat i texty) a uvěřitelné postavy, dobrý příběh plný vtipu i ironie, takže si na své kromě dětí přijdou i dospělí, láteřící nad současnou politicko-ekonomickou situací. 90% ()