Veselohra Bylo to v máji je nesporným přínosem našeho filmu. Film ukazuje Šebestův přerod vlivem okolí a vlastně vlivem celé dnešní společenské skutečnosti, v níž lidé typu Šebestova zůstávají stát stranou jako ztělesněné přežitky kapitalistické minulosti, a to v práci i v rodinném životě... Nedostatkem, jehož je nutno se pro příště vyvarovat, je to, že v celém ději není ukázána role, kterou při výrobních problémech i otázkách jednotlivců hraje dnes u nás strana. Není myslitelno, že by se boj o zvýšení výroby odehrál bez spoluúčasti závodní organizace KSČ. (oficiální text distributora)

spiritus

Tohle smrdí propagandou na tři hony, chudáci lidi, kterým tenktát tohle nalejvali do hlavy. Dneska už to působí spíš úsměvně, ale tenkrát to taková legrace nebyla a bylo to myšleno zcela vážně. Úderníci vpřed, zpátky ni krok... ()

Vesecký

Odmyslíme-li si přehnané úderničení a úsměvnou chuť do práce i během svatby vlastní dcery, pak to byla pohodová lidová veselohra, jaké tenkrát točil třeba Josef Mach (Vzbouření na vsi) či začínající Vojětch Jasný (Procesí k Panence). Takové filmy jsem poprvé viděl již v době, kdy údernické hnutí bylo za námi a nedovedu se vžít do pocitů diváků počátku 50. let. Ale nepopiratelné je, že masy lidí v té době skutečně pohltilo budovatelské nadšení, snaha zamést stopy poslední války a vybudovat vlastní stát na zcela nových základech a současně s tím změnit myšlení člověka. Že se to bohužel nepodařilo, to je jiná. Film navíc tehdy nahrazoval ještě neexistující televizi, a tak nebylo divu, že lidé měli i tyhle filmy rádi (rozhodně bych právě tenhle nenazýval "budovatelským" filmem). Filmy z pracovního prostředí, kde lidé tráví osminu i polovinu svého života, dnes chybí a konflikty dneška se neukazují.... Jaroslav Marvan v podobné roli jako u Železného dědka nebo Plaveckého mariáše. ()

Liwr

Super film, který bude bavit lidi co dělají ve fabrice. Úderník Brejcha dělá na 375%. To je efektivita výroby. Sakra! ()

GIK

A hned na začátku nás vítá ukázkový pentagram. Prvomájový průvod – to je tempo jak při chodeckých závodech. Vidíme usměvavé Staliny, Gottwaldy i lehce podmračeného Zápotockého. „Boty zničený.“ „No asi jsi pochodoval moc rázně!“ „Hlásili v rádiu, že úderníci šli v průvodu zvlášť.“ Úderník Brejcha jede na třech frézách najednou a ještě k tomu na 376 %. No to musí být kvalita. Nollová má v 65 osmiletou dceru. Dobře hláškuje Marvanův kolega - děda. Obuvník musel do komunálu a mladý úderník to blouznivě komentuje: „Zapojit se do družstva je docela správná věc!" „No kor když je to povinný, co?“ Zednářská znamení: Marvan ukazuje 666. ()

Pitryx

Další z hezkých vzpomínek na dětství, kdy se u televizoru chechtala celá rodina průpovídkám pan Marvana. Pravda, některé věci jsem tehdy nechápal, (to s tím železem) a nepobral jsem je ani teď. Za to popichování starého Šebesty je jednoznačně čtyřicítka, nese se to hezky celým filmem, tak proč ne. I když je snímek agitka, to se musí nechat, a to agitka toho nejtvrdšího kalibru, bavil jsem se. Ale co, poctivá práce ještě nikoho nezabila a dávám celkem 70 %. Výborný scénář, dobří herci zaručují kvalitní zábavu pro celou rodinu ()

mikel

natáčeno před 75 lety: úderníci plní plán na 376 a více %, mají přednost v záznamech, favority se již vyrábějí z duralu, při nákupu cukru je nutné odstřihnout potravinové lístky, ale hlavně jaký byl ten prvomájový průvod! ... neuvěřitelný film. ()

Miroslav.Zac

V dobých tuhého stalinismu (gottwaldismu) muselo být pro prvorepublikové herce, kteří komunismus nežrali, hotovým peklem. Tenhle film je toho zářným příkladem. Ukazuje dravost a správné názory údernické mládeže a neefektivitu a zpátečnictví předkomunistických dinosaurů, prezentovaných zde Marvanem (který nakonec prozřel - jak jinak). Splněno na 138%. ()