30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

Kamiiik

Značnou část svého života se Maya snažila dostat Usamu bin Ladina. Jakmile se může vrátit zpět do Spojených států, tak na otázku, kam jí má pilot odvézt, není schopná odpovědět. Jak smutné, založit svůj život na dopadení jiného života a po jeho dopadení nemít kam jít, nemít žádné přátele, nemít nic... Zajímavé zobrazení toho, co se tolik let dělo v Pákistánu a jeho okolí, jaké úsilí bylo vynaloženo k dopadení UBL. ()

lukasch

The Hurt Locker se mi od Bigelow líbil mnohem více. Byl napínavý až do konce. Tady jsem musel tři hodiny prozívat, než sejmou Bin Ládina. Přitom to mělo potenciál. Herci byli fajn, první a poslední půlhodina taky. ()

Rapikk

Na tento film jsem se těšil jako malý chlapec na kornout točené zmrzliny. Ale film na mě nakonec zapůsobil poněkud rozporuplným dojmem. Na jednu stranu musím vychválit filmařské zpracování. Má to napětí, akci i ten šedý kabát mysteriózna. Režisérka si navíc u mne získala sympatie svým puntičkářstvím. Každý detail každé události byl akurátní. A nemůžu říct, že bych se jedinou minutu nudil. Na druhou stranu polovinu scénáře napsaly skutečné události a nenabyl jsem dojmu, že by se na té druhé polovině režisérka nějak přepracovala. Z toho důvodu byl celý příběh poněkud očekávatelným. Ale na Zero Dark Thirty mě zaujala jiná věc než celkový příběh. Toto je snad první mainstreamový film, který nám vsouvá myšlenku, že mučení může vést ke skutečným výsledkům a že je to fakticky dobrá věc. Odvážné. ()

CarlosX

Těžko odhadovat do jaké míry se na filmu podepsaly okolnostmi vynucené (smrtí UBL ) změny ve scénáři , ale po první hodině jsem se musel hodně přemlouvat abych si nepustil AZ kviz, ktery prave bezel na ct (to uz je co rict)...nakonec jsem Bigelow dal šanci i do druhého filmového poločasu ...presto, ze prakticky hodinový waterboarding by dokázal natočit s úsměvem i Zdeněk Troška:-) Naštěstí druhá polovina byla přesně to, co jsem od filmu čekal - precizně zfilmované , do detailů promyšlené , v rámci možnosti autentické... presto vsechno se hollywoodskeho patosu ani Bigelow nepodarilo uplne zbavit, protoze zase mam pocit, ze UBL chytla prakticky sama jedna vysinuta karieristka (jinak Maya mi az chorobne pripomina postavu Carrie z Homelandu). Závěrečná scéna v prázdném nákladním letadle ma pro me hlubokosahly vyznam... uspokojeni z dosazeni zle stanovenezivotniho cile prakticky ve vteřině vystřídá pocit prázdnoty, pricemz se nabizi otázka: stalo to vlastne všechno vůbec za to? ()

Hanys_

Taky bych si moderní teroristický thriller představoval trošku jinak (říkal někdo Homeland?). Chladné, zdlouhavé a strašlivě nezáživné. Pravý opak Arga. 4.5/10 ()

ruhebitte2010

Narozdíl od Hurt Locker jsem se ani chvíli nenudil a film si rád ještě někdy pustím znovu. Velmi dobře obsazení herci. Nemám výraznější výtek. 90% ()

Orthank

Snaha o sugestívnu špionáž sa podarila. Pocit reality a zainteresovanosti je cítiť od samotného začiatku a poriadne dlho. Nuda prvej hodiny začne rýchlo ubíjať, čo určite prinúti nejedného diváka predčasne ukončiť tieto muky. Teda muky ako pre koho. Priaznivci tajomných špionážnych záležitostí, ktoré sú viac dramatické než dynamické, si prídu na svoje už od prvej scény výsluchu. Nastáva zložitá mašinéria nezapamätateľných mien, byrokratických postupov a nečakaných výbuchov, ktoré vie režisérka parádne ukočírovať. Chvalabohu človek nieje svedkom len utáraných postáv. Najmä v druhej polovici filmu sa preradí minimálne o dva prevodové stupne vyššie. Ako by to dopadlo keby sa nezmenili skutočnosti počas natáčania, sa veľmi ťažko odhaduje, ale mám taký pocit, že už len kvôli filmu môžeme byť za to vďačný. Záverečný 20 minútový hon na Usámu je mrazivou ukážkou filmového remesla. V minimalistickom prostredí, tme a hudobnom tichu sa celá akcia odohráva prakticky v reálnom čase. Režisérka sa cíti doma vo vojnovej tématike. Jej akcia nie je ani zďaleka samoúčelne akčným alebo citovým vydieraním. Všetky postavy a dej sa musia prelúskať výraznou motiváciou a divákovi nezostáva nič iné len sa preluskávať s nimi.90% ()

Gogo333

Hurt Locker se mi hodně líbilo, tak jsem tento film nemohl vynechat. Herecké obsazení je pěkné a zahrané to je taky dobře. Ale bohužel mě film vůbec nevtáhl a prakticky ničím nezaujal, navíc délka přes 2,5h byla šílená a měl jsem co dělat abych to dokoukal jak jsem se nudil. Celkově film bude asi hodně kvalitní, ale mě bohužel nesedl, tak jen za 3*. ()

dopita

Katrhryn Bigelowová přecenila svoje síly. Škoda, páč kdyby se vystřihly scény který film jen zbytečně natahujou, mohl z toho bejt po čertech dobrej film. Ale i tak jsou ve filmu dlouhý pasáže, který jsou velmi dobrý. Bohužel pak se to zase někde na dvacet minut zasekne a zas je to o ničem. Zkrátka občas film na 100% a občas sotva na 20%. Já jsem z toho unavenej a zklamanej. Jo a za zmínku rozhodně stojí Jessica Chastainová. ()

farfalla

Jsem ráda, že jsem viděla tento film. Ze zpráv si pamatuji některé události, které se tady chronologicky řetězí a tvoří kostru příběhu. Film je pohledem zevnitř, který dává události do souvislosti. V USA se komentáře k tomuto filmu většinou točí kolem otázky, jestli se tady film nesnaží ospravedlnit používání mučení. Pár let už od té doby uplynulo, a tak nyní je už více méně jasné z analýzy tehdejších záznamů, že USA pomocí mučení nezískaly tolik důležitých informací o bin Ladinovi, jak se ve filmu snaží zdůrazňovat. Bylo také zajímavé vidět, jak tady prezentují pomoc ze strany Pakistánců. Ne politiků, kteří nejdřív dostali prvotřídní vojenské vybavení od USA, a pak ho proti jejich lidem používali, jako v závěru filmu, kdy přepadové komando muselo pospíchat pryč, protože "pakistánská" letadla už na ně letěla. Ale normálních lidí, které přesvědčili ke spolupráci za dobrou věc. V jednom záběru zmínili doktora, kterého poslali do vytypovaného domu. Ten doktor si nyní odpykává 33 let v pakistánském vězení za "spolupráci s teroristickou skupinou", a tak chápu, že ve filmu zmenšili jeho úlohu, aby mu ještě nepřitížili. Bohužel, Maya je už asi za zásluhy usazená v centrále CIA, jako postupně všichni z jejich bývalého oddělení, a svou misi už skončila. Za chudáka doktora nemá kdo bojovat. Ráda bych viděla alespoň dokument o něm. ()

Milan25

Zbytečně moc dlouhé. Navíc nejsem nijak extra obeznámen s detaily konfliktu USA x Al-Kaida, takže ze všech těch Abu Muhamadů jsem nevěděl, která bije. Naštěstí se to zhruba v půlce přelomí a závěrečná akce je povedená. Z filmu mám uplně stejný pocit jako z Hurt Lockeru - chladné, bez emocí a vleče se to. Nějak mi vypravěčský styl Kathryn Bigelow nesedí. ()

HArna

Bylo to fakt dost dlouhý,místy až moc a také nudný,do kina bych na tohle rozhodně nešel.Jessica Chastain byla výborná.Přesto všechno se mě to docela líbilo.Jinak ten závěr,kdy voják volá v domě Usámo,byl trapnej.70% ()

Litvicek

Začátek skvělý, mučení a jiné psychologické hry, paráda. Střed na hovno, nuda, kecy, výbuch sem, výbuch tam ale nezajímavé. Konec, dopadení? Nejvtipnější vstup na scénu v historii kinematografie. Ne, fakt, tohle má být ta slavná speciální jednotka, která dopadla Bin Ladina? Hmm, nevěřil jsem tomu ani vteřinu, celkově ten příchod na určené místo je prostě z realného a logického hlediska naprosto absurdní. Celkově, není to špatný film, střídají se scény špatné s dobrými ale celkově se mi z toho chtělo spíš spát. Těžko uvěřit, že tohle mělo spoustu nominací na oskara, já v tom nic extra nevidím. ()

bloodline

Ďalšia ultra-patriotická splaška. Dve hodiny byrokratickej avantúry o tom, kto má dlhší či hlbší kopulačný orgán. Z tých dvoch hodín sa celá pol hodina točila okolo opakovania základov písania na tabuľu popretkávaná neurotickými tikmi agresie. AŽ následne "boj s terorizmom" naberie spád nalinajkovaným prepadnutím z Veľkej učebnice ilegálnych akcií CIA, hodné premietania počas prestávky v Super Bowle. Chladnokrvné spracovanie tejto sekvencie a neurčité kritické napľutie do vlastných radov za simulované topenie zajatcov, potiahli honbu za teroristickým jednorožcom do polohy 2 a 1/2*. I keď tá digitálna krv mrazila oči v údive WTF. ()

provitamin

Dlhá nudná americká propagandistická sračka. S výnimkou poslednej pol hodky sa tam takmer nič nedeje, občas vybuchne nejaký autobus alebo sa odpáli samovražedný atentátnik, aby publikum jasne videlo, kto sú tí dobrí a kto sú tí zlí. Film o zabití Usámu bin Ládina má asi ospravedlniť americkú agresiu do afganistanu a neskôr aj do dalších arabských štátov, pričom c.i.a., čo je jedna z najhorších zločineckých organizácií, vystupujú vo filme viac menej ako kladasi. Hlavne v prvej časti filmu vidíme, ako mučia tých hnusnýýých arabov, aby získali potrebnééé infošky o dalších hnusných araboch. Možno budú nakoniec o nejakých 50 rokov odtajnené dokumenty, z ktorých sa dozvieme, že žiaden Usáma neexistoval a bol to len symbol zla, pretože američania potrebujú zlo proti ktorému musia bojovať, aby tamojšie zbrojárske firmy mali zákazky, potrebujú nepriateľa, aby Nato malo zmysel aj v dnešnej dobe. Vlastne ma ani neprekvapuje, že táto sračka je oskarový film. ()

F.W.Colqhoun

Být CIA znamená vířit lejstra, očumovat záběry z družic a dronů a občas někomu umýt hlavu tak, že se zakucká. Bigelow sympaticky nechává zpravodajce první dvě hodiny v souladu s původní verzí scénáře vířit kalnou vodu v bezmála kafkovském duchu: Nikdo nechce mluvit, a když začne téct do bot, tvrdí přesvědčeně každý zdroj něco jiného, než ten před ním. Šejk je nedosažitelný. Něco takového jsem čekal, i když ne v tak mile nepřívětivé podobě. (Byť je zřejmé, že Fincher nebo Soderbergh, kteří se na poli procedurálního minimalismu v minulosti prokázali nesrovnatelně více filmařské imaginace, by z toho vytěžili víc.) Zpátky se drží i jindy spolehlivý Desplait - existuje film odehrávající se na Blízkém východě, který se obejde bez rababu, timbaku a muezínů? Cameronova manželka skutečně překvapuje až v poslední pětině filmu. Trochu jsem se obával, že tlumenost ne nezajímavé úřednické rutiny vyváží před koncem rozpoutáním akčního patriotského pekla. Autorka však zvládla zachovat stejně procedurální tempo i při inscenování 'zvláštní vojenské operace'. Samotná 'poprava' se odehraje tak banálně, jak jen si objekt zasluhuje. We need body bags!  Nyní bych uvítal film-dva o jiných akcích, na jejichž konci po pytli na tělo nikdo nevolá. Raději neodmýšlet, kolik takových mohlo být. ()

SHit4U

Hraný dokument BBC po Hollywoodsku. Aspoň tak by se to dalo zjednodušeně popsat. Takže pokud si ujíždíte na přesných (co my víme, jak to ve skutečnosti bylo) přepisech událostí, které se zapsali do historie, určitě budete slintat blahem. A ano je to opravdu chladné. Bez jakýchkoliv emocí. Jediná emoce, dáli se to tak nazvat, je umanutost a odhodlání Jessicy Chastain. Možná tu byla snaha tvůrců přiblížit opravdovou práci agentů, kteří jednoduše nemůžou ani na vteřinku povolit, zapojit své emoce. Pokaždé když se tu ukáže emoce, tak to skončí špatně - scéna v restauraci, kdy kolegyně Jessicy řiká, že by si občas měla užít a potom scéna, kdy ona kolegyně čeká netrpělivě na zdroj, který je může dovést k Usámovi. Jakmile se zdroj objeví, je vidět, že je opravdu šťastná a netrpělivá...což zapříčiní to, co to zapříčiní. Takže žádné emoce, žádné polevení s naprosto 100% koncentrace, na to vše je čas až na konci, až když je po všem - viz. poslední záběr. Jo a ještě tu vlastně někoho zabili! Nečekejte žádnou třeskutou akční scénu. Je to ukázka postupu speciálních jednotek, které mají samozřejmě mít co nejméně vlastních ztrát. Takže se číhá až někdo vystrčí zpoza rohu očíčko, aby se porozhlídnul, kde pak ti Američani asi...bum prásk a očíčko fuč. Ale já mám pro tyhle dokumentárně, vlastně "realisticky" pojaté, špiónské filmy slabost...a asi i pro Jessicu Motherfucker Chastain... ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu