Hrůzná minulost

• USA The Pact (více)

Jejich matka zemřela a sestry Nicole a Annie se neochotně vracejí do domu svého dětství, aby uctily její památku. Během noci sestry vycítí přítomnost nadpřirozena: podivné zvuky, pohybující se předměty, obraz neznámé ženy padlý vedle fotografie jejich matky. Annie navíc prožije sérii velmi intenzivních a značně znepokojivých nočních můr - jsou to jakési vize, které ji vedou k odhalení matčiny minulosti, ta se však nakonec odhalí sama... (HBO Europe)

SOLOM.

Na filmový a zároveň i režisérský McCarthyho debut jsem byl vážně zvědavý a nějak mne neodradilo ani rozporuplné hodnocení těch, kteří tento kousek již viděli. Není na škodu si tu a tam pustit nějakou tu duchařinu. Když se navíc nejedná o čistokrevnou záležitost a tvůrci do ní přimíchají i něco z jiných odvětví, tím je to pro mě jen lepší. Již od úvodních minut se mi docela zalíbila i navozená atmosféra a já se jen v duchu modlil, aby zas nešlo o další blbost, kdy budou vzduchem jen proletovat kusy nábytku a hlavní hrdinka nedostane infarkt díky blikajícím zářivkám. Naštěstí je příběh obohacen o finální rozuzlení, které bych tu nechtěl prozrazovat a díky kterému nemůžu dát ani horší, než průměrné hodnocení. ()

liquido26

Podle prvních pár minut jsem čekal, že to bude prostě navíc další "haunted house", ale pak se to rozjelo trochu jiným směrem a já si po celou dobu říkal, že takovýhle horor jsem už hodně dlouho neviděl. Skvělá atmosféra, skvělý nápad se zakomponování sériové vraha, prostě paráda. Navíc v hlavní roli Caity Lotz aka Sara Lance z Arrow a Legends of Tomorrow, což byl příjemný bonus. ()

kingik

Nejeden divák a spolu s ním i já coby optimismem sršící recenzent si před zhlédnutím tohoto snímku kladl palčivou otázku, zda strašidlo Casper (Van Dien) ještě někdy dostane ve své kariéře roli v obstojném filmu, když naposledy o něj diváci škobrtli v nákladné scifi o planetě osídlené brouky, proti nimž bojoval, ale od té doby bojuje spíše o to, jestli nevhodit ručník do ringu a ukončit svoji kariéru, protože většinu jeho filmů viděl leda tak střihač ve střižně s režisérem, kteří zase dávali dohromady nějaký mizerný blábol, předem odsouzený do zapomnění. Jeho film nesoucí český distribuční název "Hrůzná minulost" opět příliš důvěry nebudil. A nebudeme si nic namlouvat o potlesku na otevřené scéně. Nicméně nárůst diváků je markantní. Vzrostl totiž ze dvou na tři. A sice tentokrát ho viděl režisér, střihač a uklízečka, co to tam dala do pucu, když ti dva mezuláni vypadli. Podle mě to je jasná známka toho, že Casper jde strmě nahoru a šikovně někdo pouvažoval o tom, do čeho ho vlastně obsadit, aby to bylo rovnou (so)fi(sti)k(ov)ané. Jelikož jeho křestní jméno asociuje (pohádkové) strašidlo, tak je jasné, kam se obsadí. Pohádka to nebude, a bude to horůrek a to duchařský a tím tady máme dva Caspery zabité jednou ranou. Zbývá dodat, že hraje jen vedlejší part. A nyní stručně k příběhu. V domě po zemřelé matce sester Annie a Nicole straší. Záhy z domu nevysvětlitelně zmizí Nicole. Její sestra ji přijela navštívit na vánoční svátky (atmosféře Vánoc se film nevěnuje a není tedy z filmu znát), ale dům byl osiřelý. Záhadné zmizení také postihne sestřenici obou dívek. Smrt v rodině spolu s kontroverzní pověstí rodiny jsou jen začátkem pro duchařské rejdy a konfrontaci s nimi, avšak v domě přebývá ještě někdo, ale kdo konkrétně, to pochopitelně neprozradím. Annie a spou s ní zvědavý divák se bude s vervou snažit zjistit, co za těmi záhadnými zmizeními vězí. A především, jaké tajemství skrývá dům samotný a kdy se jej rozhodne vydat. Na to si divák počká. Do celé záležitosti se vloží vyšetřovatel, na kterého se Annie obrátí a kterého právě hraje Van Dien, a celé puzzle bude divák skládat tak, jak se na horor patří. Solidně natočená záležitost, i když přece jen víceméně televizně, disponuje příjemným vytvářením postupně houstnoucí a stále mrazivější atmosféry s přítomností sexy Caity Lotz v hlavní roli. Scénář měl v zásobě nejedno překvapení, přičemž se v rámci béčkového zařazení v podstatě překonal. Jenže taky dost vypadával z tempa, strašil trochu otřepaným způsobem, i když nekladl důraz na lekačky za každou cenu, ale i tak to zkušenějšího hororového diváka nemohlo zaskočit a hlavně příběh působí nedodělaně. Snaha ovšem byla více než sympatická. Scénář chtěl smíchat duchařský horor s thrillerem a to v dobrém poměru, ale aby obojí vzájemně dobře fungovalo a nepřekáželo si, na to už síly nebyly. V závěru se spíše položil, než aby slavil úspěch a podtrhl svoji určitou žánrovou neotřelost. Zamýšlený záměr scenáristicky experimentovat tak úplně nevyšel na všech frontách, protože závěr je oproti tomu, co mu předcházelo, vyloženě odvarový, a za tím, jak málo (do)vysvětluje, je spíše bezradnost autora Nicholase McCarthyho, který je současně i režisérem filmu a který tímto závěrečným úkrokem vzad definitivně odkázal na to horší z televizní produkce. Bububu je to i přesto v mnoha ohledech stravitelné. 60% () (méně) (více)

oLí

Nó ... co k tomuhle říct. Hodnocení má film dost rozporuplný, můj dojem z tohohle thrilleru je však výbornej, po delší době jsem nadšenej z filmu, od kterého jsem víceméně nic nečekal. Vypadá to celé tak, že byl Pact pořízen za nevelkej peníz, ale o to víc na mě působí velmi neobvykle zručně a s jistotou natočenej, žádnej lacinej rutinní brak. Pár minut před titulky jsem si říkal, že bych sem za trochu údernější finále mrsknul za pět hvězd, že by byla škoda celý film mírně pokazit nějakým nenápaditým koncem, což se naštěstí nestalo. Takže určitě veliká zvědavost a těšení se, s čím jako scénárista a režisér příjde Nicholas McCarthy příště, s větším rozpočtem bychom se možná mohli dočkat sakra dobrejch věcí. 9/10 ()

misterz

Začalo to veľmi dobre. Až moc dobre. Už som sa začal tešiť na super duchárske pošušňáničko, žiaľ, predčasne. Asi do polky filmu sa pekne budovala atmosféra, našlo sa tu aj veľa ľakačiek, dej ma tiež zaujal. Dokonca ma od obrazovky nevyplašil ani Casper van Dien, a časom som si na neho zvykol. Ale druhá polovica.... no proste bieda. Keby to ostalo len v tej duchárskej rovine a dej by sa tomu prispôsobil, mohlo to dopadnúť omnoho lepšie. Ale od kedy sa tam zamontoval ten blázon, dej ma začal nudiť a konečné rozuzlenie mi prišlo až príliš fádne a odfláknuté. A hlavne na otázky, ktoré ma zaujímali najviac som nedostal žiadne odpovede. Autori proste nasadili vysoké tempo, ktoré nevydržali a na konci im preto došiel dych a predčasne skolabovali. 55/100 ()

• Keď si Annie (Caity Lotz) v kostole pozerá staré fotky, na fotke z roku 1989 má jeden chlapec šiltovku od značky DC, no táto značka bola založená až v roku 1994. (ČSFD)
  • Hlavní postavě Annie (Caity Lotz) se během filmu několikrát změní délka vlasů. (Stanley619)
  • Když poprvé mluví policista Creek (Casper Van Dien) s Annie (Caity Lotz), podá jí zabalenou zmrzlinu. Po střihu a záběru z opačné strany - za zády Annie je vidět, že Annie již jí zmrzlinu, aniž by ji otevřela a rozbalila si dřevěnou lžičku. (dandislav1991)