Stačí jedna malá lež a nic už nebude jako dřív... Čtyřicátník Lucas má za sebou rozvod a pracovní přeložení z postu učitele na vychovatele ve školce. Ale postupně se začíná upínat k optimistickým vyhlídkám, navíc má své dlouholeté přátele a v komunitě rodného maloměsta je oblíbený. Stačí ale jedna malá lež a vše začne brát za své. Kamarádství náhle nahlodává nejistota a zneklidnění, ale nikdo jakoby ani nechtěl slyšet Lucasovu verzi. Prohlubující se nedůvěra eskaluje do otevřené agresivity, ale Lucas se nehodlá vzdát a jde hlavou proti zdi. Intenzivně gradující drama naplňuje diváky svíravým napětím, zatímco bez příliš okatých schémat vykresluje nemilosrdnou štvanici na nevinného člověka, ale i jeho urputný boj za svou důstojnost. (Česká televize)

curunir

,,Hon" sa mi páčil, avšak na udelenie plného počtu hviezdičiek nie je, keďže k nemu mám niekoľko pripomienok súvisiacich najmä so scenárom a strihom. Vo príbehu vlastne nie je za nič vinné malé dievčatko, ale dospelí, ktorí sa často správajú až neuveriteľne hlúpo, najmä pokiaľ ide o riaditeľku školy a rovnako tiež ,,psychológa", ktorý neváhal ísť pri rozhovore s Klárkou až do absurdných detailov (,,Keď trčal do vzduchu, vyšlo mu z neho aj niečo biele?" - kto už dáva malému dieťaťu takéto otázky?). Celkovo mi abnormálne a ničím nepodložené odsúdenie Lucasa prišlo veľmi prehnané (napr. pri scéne bitky v obchode ma udivilo, prečo Lucas nezavolal políciu - veď má predsa nato nárok?). Vizuálne sú príjemné scény z lesa, hudobná striedmosť je prakticky nebadateľná. (17 737. hodnotenie, 1400. komentár k filmu) ()

NinonL

Mám dojem, že vše podstatné už bylo řečeno v předchozích komentářích. Tohle umějí Dánové asi nejlíp - žádné zvláštní efekty, nic, co by se vymykalo běžnému životu - a přece vás to ohlodá do morku kostí. Právě takový je Jagten, film, kdy vás nepříjemně překvapí každý další krok a tísnivě čekáte na konec. A zůstane vám po něm hodně hořká pachuť v ústech. ()

yakoob

Dánská specialitka...Drama jak má být, nemohoucnost a stigma, které si člověk nese celý život...Zajímavý moment a scéna v kostele, která často evokuje dnešní stav společnosti a kostelního života vůbec...Pokládám si otázku co bych dělal já na jeho místě??? A to je přeci jeden z účelu filmu, vtáhnout do děje, prožívat to napětí a snažit se najít nějakou skulinku naděje...Závěr s evropským formátem...Nevím čím to je, jestli scénářem, nápadem či myšlením, ale zanechalo to hlubší dopad na moji duši než česká Nevinnost či pátý díl Nevinných lží...Dokonalý ten film není, ale brouka mi to v hlavě nechalo a to se u mně cení... ()

ledzepfan

No týýkrávo-Takové adrenalinové střiky co mi nadledvinky pumpovaly do těla během téhle projekce, to musí být snad zdraví škodlivé. Už Arnold se nám kdysi snažil naznačit, že práce ve školce není žádná prdel, ale, že je to až takhle nebezpečná šichta, to mě nikdy nenapadlo. Obávám se, že film sebou přinese vlnu dobrovolných výpovědí mužských pracovních sil všech školek evropy(a kdyby amíci uměli číst titulky, tak i tam)-pro jistotu......... Sorry ale víc asi nenapíšu, jsem z toho ještě furt rozklepaný jak Jan Pavel II před smrtí.. Jdu si pro uklidnění pustit nějáký filmový chill out, Srpski Film, Inside nebo jinou pohodovku. ()

schizmo

Příběh o tom, jak málo stačí, aby vám výmysl jednoho parchanta v předškolním věku kompletně zničil život. Zasazeno do konzervativního chápání všeho, což je mrazivější, než dánské sychravé počasí. K úplné spokojenosti mi chyběl nějakej ten fatál nebo emo vyhrocení (ikdyž ten zlynčovanej pes nic veselého nebylo), na který celý film čekáte a on se stejně nedostaví. Komorní, ale přesvědčivé, s parádním výkonem Mads Mikkelsena. ()

monsieurR

Příběh i zápletka jsou celkem obyčejné, to jsou ale všechny negativa filmu. Je tu velmi kvalitně budovaná atmosféra, vše velmi reálně natočeno a v člověku budí beznaděj. Je vzácné, aby vás film takto pohltil, jako Hon. ()

faana21

Napínavý film... avšak tím to končí, protože zejména prvoplánovitý, s množstvím nonsenců až běda běda třikrát běda, s linií příběhu asi natolik pravděPodobnou jakože by naše Micka měla koule. (Micka není naše. Micka není vůbec.) ()

baribal

Velmi tísnivé, syrové a deprimující. Mads Mikkelsen má mocné charisma a jeho herectví je třešnička na dortu. Omezenost myšlení lidí z maloměsta, které je plné předsudků je nejlepší způsob jak vybudovat atmosféru plnou podezíravosti. Bez tohoto prvku by atmosféru nešlo vybudovat. ()

zdepapepa

Nevím jak to mají nezaujatí lidé, ale jako osobě, která s malými dětmi pracuje, mi v průběhu filmu mnohokrát běhal mráz po zádech. Člověk by skoro až nevěřil, jak nevinná shoda náhod a několik paniku-vyvolávajících lidí, kteří nechtějí vyslyšet obviněného, dokáže nadělat takovou paseku a zničit život jednomu vychovateli ve školce. I když je pravda, že on svým chováním po obvinění také moc nepomohl. Takže co tenhle film povyšuje nad obyčejné televizní drama? Nejvíc bych vypíchl napsané chování postav, které se vždy chovají tak, jak by se od nich dalo čekat, i když zejména při prvotním obvinění se občas dospělí chovají až slepě důvěřivě k holčičce a slepě nedůvěřivě k Lucasovi, ale přesto je to zahaleno pod rouškou realističnosti. Asi jako někdo napsal, že spíš než film to připomíná kdyby někdo dokumentoval dění v nějakém dánském maloměstě. Tomu nahrává i výběr scén, kdy se film nebojí sledovat postavy i když zrovna nemluví, když se zrovna nic neděje, jedině v jejich hlavách. To vše bohatě pro mě tento film posunuje do nadprůměrných výšin. A taky to, že se něco podobného může docela klidně stát i u nás. ()

agentmiky

Za málo peněz hodně muziky. To je asi nejtrefnější pořekadlo, které se k filmu perfektně na sto procent hodí. Není to čistokrevná detektivka, přesto díky velice zdařile propracovaným charakterům po pár chvílích začnete trápení hlavního hrdiny společně s ním. A že zde člověk nenaleze akční momenty, to vás vůbec netrápí. Husí kůže a mráz po zádech z realistického zobrazení, co by se mohlo stát, se dostaví, na to vemte jed. Emocionálně docela nabušený snímek, pro Mikkelsena asi role kariéry, nevím, jestli takový výkon dokáže někdy alespoň zopakovat. Postava malá holčičky, která si na začátku neuvědomila, jaký dopad by mohla její stupidní lež, mě fakticky oháněla k šílenství. Herci doopravdy zaváleli, nenašel jsem někoho, kod by vyloženě přehrával a zkazil tak konečné vyznění tohoto snímku. Gradaci to má slušnou, ale tvůrci mohli ke konci přitvrdit. I když chápu, že ten mega pesimistický otevřený konec má něco sebe. Ale takové Jezero smrti mě dokázalo strhnout o trochu více. I tak ale směle film mohu doporučit. Za mě dávám 84 % ()

RasputincZ

Precizní skandinávsky chladná a přitom nesmírně emotivní podívaná s brilantním Mikkelsenem a charizmatckým Bo Larsenem, která ve vás zanechá silnou škálu pocitů a emocí. Filmu nemám co vytknout, jen jsem si ze začátku obtížně zvykal na kameru, která během dialogů nepříjemně přibližuje obličeje hlavních akterů, ale kromě kamery naprosto špičkové drama, které musíte vidět! Těším se na druhou projekci. [MFF KV 2012] ()

SaNcHeZ_cz

Studie lidství a takzvaná civilizovaná společnost pod lupou. Naprosto excelentní dánské drama, které svojí upřímností a zpracováním naprosto stírá hranice kde končí film a kde začíná realita. Jedinečný film v každém svém ohledu, dokonalý v celku. Zanechá nesmazatelnou stopu, která nutí k zamyšlení; podle sebe soudím tebe. Vinterberg natočil až mrazivě realistickou fresku člověka strhaného společností, která atakuje emoce silou, která se jen těžko vyrovnává a divák je nucen místy až zatlačit slzu. To vše pouze s rekvizitami reálného světa, žádným fikčním elementem. [95%] ()

Paxxx.cz

Povedené psychologické drama od seveřanů, které ukazuje jak jednoduše se člověk může díky zdánlivě nevinné lži a následným pomluvám stát vyvrhelem společnosti. Hon donutí člověka uvažovat nad příběhem což já vždycky vítám. Skvělý byl rovněž i výkon dánské megastar Madse Mikkelsena. Škoda, že závěr mi úplně nesedl, ale přesto spokojenost...80%. ()

kareen

Reakce obyvatel malého městečka na údajný Lucasův zločin mně ani v nejmenším nepřekvapila, protože v reálném životě to tak chodí. Vidím, slyším, poslouchám to každou chvíli. A netýká se to jen zločinů, mnozí lidé pronášejí své rychlé soudy bez sebemenší znalosti dané problematiky a ve svém "svatém" rozhořčení dští oheň a síru, často pod záštitou všeobecných předsudků. Při sledování filmu jsem si občas přála, aby si to Lucas nenechal tolik líbit, aby konečně zařval, že je nevinný, ale zároveň jsem v hloubi duše věděla, že je to marné, že by si mohl třeba ukřičet hlasivky a jeho přátelé by ho stejně neslyšeli. A tak zůstala jen pachut' obrovské bezmoci...Jelikož nemám severské filmy moc nakoukané, tak mi jméno Mads Mikkelsena nic neříkalo, ale po neuvěřitelně přirozeném výkonu v tomto snímku se to změnilo a určitě mi zůstane v paměti. Stejně jako film Hon. ()

Ligter

Navzdory nepopiratelným filmařským kvalitám, Honu chybí při Lucasově tragédii v rámci mustru „jednoho proti všem“ alespoň výraznější relativizace chování postav. Jakkoliv Vinterberg může prostřednictvím Honu tvrdit, že je společnost v jádru špatná, kdy se proti Lucasovi postaví téměř všichni, a to na základě svědectví malého dítěte (!), nelze nepomyslet na jistou vykonstruovanost. Děj je posunován na základě vymyšleného incidentu, který ovlivní Lucasův život ad absurdum (a to i kdyby nebyl vymyšlený). V čemž ale vidím trochu problém: divákovi je podána informace, které nevěří většina postav, jež se tak k Lucasovi (bez jakékoliv absence důkazů) chovají jako násilníci, bez ohledu na to, jak je Lucas (ne)zná. Šeptanda je silná zbraň, to je jasné, ani proti násilí ve filmu nic nemám (pokud není samoúčelné), ale co mi nesedí, je stupňování zápletky do naprostého absurdna na základě výkřiku do tmy, jemuž je schopna uvěřit naprostá většina komunity. Vinterberg jako by nevěděl, kdy má skončit – odečtu-li jednu, případně dvě scény z konce, asi by to na zvýšení hodnocení a ten bolestivý odpor vůči nespravedlnosti způsobený vážně strhujícím (bez ironie) filmem bylo. Takhle mi zbývá jen zvláštní pocit, jestli to není jen můj idealismus, jenž způsobil (ne)ponoření se do zcela určitě líbivého snímku. Hon je nenápadně schematickým filmem, se kterým se nemůžu ztotožnit. Je ovšem (imho) fakt, že tenhle film je čiré mistrovství v disciplíně předávání toho, co chce divák vidět, ale nemůže s tím souhlasit (tzn. musí být naštván) - jediné, co mu tak zbývá, je tajit dech. Skrytě manipulativní film. (dále viz niethustra, Caminzind) ()

CBD

Hon je výborně vyeskalovaná tragédie jednoho muže, který nemá možnost se bránit. Jeho přátelé se k němu neobrátili pouze zády, ale snadno uvěřili, že je tím nejhorším vyvrhelem lidské společnosti, který pouze zneužíval jejich důvěru a ubližoval jejich dětem. Mads Mikkelsen právem získal na svůj strhující herecký výkon Zlatou Palmu na festivalu v Cannes. Ve chvíli, kdy by vás Lucasova odevzdanost a trpitelství může začít štvát, ukáže hlavní hrdina, že zase takovým mučedníkem být nehodlá. I když je zahnaný do kouta, nepropadá nenávisti vůči svým bývalým přátelům. A mohu vás ujistit, že jako diváci tak šlechetní rozhodně nebudete. Spořádaní občané, nejlepší přátelé a děti se stávají nepřáteli. Přesně tak, jak to funguje i ve skutečném světě. ()

MartinezZ

Skvěle Madsem zahrané, to bezesporu. Bohužel děj samotný mě moc nezasáhl. Ne tím, co se dělo, ale tím, že se to dělo. Aneb už od traileru bylo jasné, jak a co bude probíhat a během celého filmu jsem tak sledoval to, co už jsem věděl o 115 minut dopředu. Chyběl mi tam nějaký vývoj, něco alespoň trochu neočekávaného, co by mě mohlo probrat. Zachránil to tak až konec, jinak bych zůstal jen u těch ** za Madse. A dát dvě hvězdičky hodnocení filmu jen za samotný výkon herce je více než dost. Další * tak za konec, v jehož duchu se to ale mělo nést celé. ()

Baronne

No, sem nadšenej.. Někdy tak v půlce filmu jsem si říkal, že Mads představuje charakterově někoho podobnýho jako Robbins v Shawshenku , ale pak MLASKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK, přišlo zadostiučinění, a zjistil jsem, že neni až zas tak klidnej, ale jenom stejně nevinnej.. Klárce bych rozkopal ksicht, nebo jí aspoň ostříhal vlasy, ale víc bych asi potrestal tu bandu kryplů . Jinak ten konec, ten úplnej konec jsem teda moc nepobral, možná to bylo docela zbytečný. Ale i tak koncepčně a příběhově to je paráda, a vystihuje to momentální společnost na celym světě. ()

Laxik

O Honu jsem věděl jen to, že jde o velevychvalované severské drama, v němž září Mads Mikkelsen. Co o něm můžu říct o dvě hodiny později? Můžu vám ho, jak se ostatně dalo čekat, jen vychválit. Spíš je překvapující, že mě Hon zaujal svou "průměrností" a jakousi sebevědomou samozřejmostí. Málokdy se stane, a u severských mlýnků na diváka to platí dvojnásob, že se o výborném filmu nedá mluvit v superlativech. Vždyť herecké projevy herců nejsou extravagantní, naopak, hlavně Mikkelsen je dost minimalistický. Ovšem o to uvěřitelnější. Příběh vlastně taky není nijak vyhrocený. Bohužel se o něm nemohu rozepsat víc, abych vám nezkazil zážitek, ale v podstatě se dá říct, že se v každé fázi hrdinova obvinění vždy najdou rozumní lidé. Vždyť i ten rozzuřený dav nejenže není skutečným davem, ale on ani nesoptí tím okázalým způsobem, jaký by každý zkušený filmový divák čekal. Odehrát se tohle na předměstí v USA, Lucas by nepřežil ani týden. A co mi vzalo vítr z plachet úplně, to byl výkon malé Anniky Wedderkoppové v roli Klary. Sice vyvstává otázka, nakolik si tahle slečna herečka uvědomovala, o co se ve filmu jedná, ale ani to, ani skvělý scénář či zajisté prvotřídní práce Vinterberga a jeho týmu, jí nemůže sebrat kredit. Její herecký projev byl neuvěřitelně přirozený. Ano, pro ni už superlativy platí. Chápu, proč tento film mnoho lidí shodí a označí za nudný. Stejně dobře chápu, proč ho mnoho znuděných rádobyfajnšmekrů označí za brilantní, jen aby nebyli za burany. Já tvrdím, a přiznávám se, že jsem se taky občas podíval na hodinky, že pomalé filmy, které uchopí kontroverzní látku, ale přitom ani na moment zbytečně netlačí na pilu, potřebujeme. A Hon přesně takový je. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014