Stačí jedna malá lež a nic už nebude jako dřív... Čtyřicátník Lucas má za sebou rozvod a pracovní přeložení z postu učitele na vychovatele ve školce. Ale postupně se začíná upínat k optimistickým vyhlídkám, navíc má své dlouholeté přátele a v komunitě rodného maloměsta je oblíbený. Stačí ale jedna malá lež a vše začne brát za své. Kamarádství náhle nahlodává nejistota a zneklidnění, ale nikdo jakoby ani nechtěl slyšet Lucasovu verzi. Prohlubující se nedůvěra eskaluje do otevřené agresivity, ale Lucas se nehodlá vzdát a jde hlavou proti zdi. Intenzivně gradující drama naplňuje diváky svíravým napětím, zatímco bez příliš okatých schémat vykresluje nemilosrdnou štvanici na nevinného člověka, ale i jeho urputný boj za svou důstojnost. (Česká televize)

SHit4U

Čtyři hvězdy silné jako nohy Věry Bílé. Mads opět dokázal, že je pan herec a že se z milého ubožáčka, kterému utekla žena dokáže převtělit do silné osobnosti, která dostává řešeta v samoobsluze, protože "děti nikdy nelžou". Super režie a ještě geniálnější scénář, který hlodá do našich duší a nutí nás přemýšlet kolikrát my jsme někoho odsoudili na základě výmyslu. O to depresivněji pak působí vyklidněný konec, který vás donutí nejen k přemýšlení, ale také k úprku do místnosti, která se kdysi označovala 00 a vyprázdnění vašeho žaludku zaplněného nedělním obědem od babičky pomocí vašich úst. Protože nejhorší, co existuje, je skupina lidí, která předstírá, že je všechno v pořádku a že nešikanovala svého nejlepšího kámoše. Deprese nad depresi a tenhle film by mohl být vysílán v místnosti pro asistované sebevraždy. ()

Adam_Musil

Konečně jsem se dočkal pořádného, realisticky natočeného dánského snímku, jehož zhlédnutí jsem teda hodně dlouho odkládal, protože jsem měl obavy, že bude ve stylu mnou nenáviděného režiséra Larse von Triera, neboť jsem jinou zkušenost se severskými filmy vlastně neměl. Musím ale říci, že každý, kdo zvažuje práci pedagoga, by si měl uvědomit, že takováto podobná absurdní situace opravdu může nastat a je to pak velký problém, protože vždycky se bude věřit dětem, které jsou chytré, mají bujnou fantazii a jsou velmi dobrými lháři. ()

Varan

Film, který vám vleje krev do žil a nenechá vás chladnými, příběh plný zvratů. Mads Mikkelsen ve své nejlepší roli! ()

bombat

Ochutnávka světa, kde neplatí presumpce neviny, v době MeToo velmi aktuální film. Věrohodné herecké výkony (velmi obdivuhodná dětská herečka Annika Wedderkopp a herec ztvárňující hlavní postavu, Mads Mikkelsen), výborný scénář, kamera. K zhlédnutí filmu jsem se dlouho odhodlávala a rozhodně jsem jím nebyla zklamaná, naopak předčil mé očekávání. ()

Piri

Videl som to davnejsie, ale nejak som tomu nevenoval pozornost. Videl som opat reprizu a uz mam par poznamok.. Film je natoceny kvalitne. Pre mna trocha dlhsie sceny a zbytocne obrazy. Herci a ich vykony su vyborne. ** SPOILERY** Je to roztahane a clovek sa vlastne nic nedozvie. Problem je fakt, ze nikto neriesi tu malu, a jej ziarlive klamstvo, nevie odpovedat na otazky, pritom je jasne, ze ide o dievca, ktore ma urcite psychicke poruchy a rado si vymysla. Uz rocne decko vie klamat a byt urazene.. Preto je mi cudne, ze psychiater pri vysetrovani nic nezistil a oslobodenie ucitela sa odrazilo na primitivnom fakte, ze ziadna opisana pivnica u ucitela nie je. Nezistil, ze opisane veci videla a pocula od starsich chalanov, ktori tajne pozerali porno na notebooku.. Dalsia absurdnost su fyzicke utoky voci nemu, ktore on nenahlasi a neriesi, pritom anotacia k filmu hovori o boji o svoju dostojnost. Zrazu sa nikto nepotreboval ospravedlnovat a nikto to neriesil ani verejne. Ziadne odskodnenie. Cela obec sa tvarila tak cestne a laskyplne, az to bolelo. Aj postava riaditelky skolky. Nevie co ma robit a ucitelovi prestava verit. Nedozvieme sa ani, kto zabil jeho psa, kto ho vlastne prenasledoval a zaver filmu to este stupnuje. Krpana sa mu neospravedlnila a ani ostatnym, ani sa jej nic nestalo (trest), nic z toho nam film neponuka a mnohe dolezite veci neriesi. Take decko by dostalo psychologicke sedenia. Prave z takychto typov vyrastu nebezpecni sociopati a psychopati. Najvyssi cas, aby sa obrazy a zvuky dali kedykolvek extrahovat priamo z mozgu. Ak nevies plavat, nechod do vody. Nechces byt obvineny zo sexualnych cinov? Tak si dobre vyberaj prostredie kde budes pracovat a zit. Ked clovek vidi, ze kolko je na internete sexualnych predatorov a pedofilov a nic sa nedeje, tak tento film vyznie komicky. ()

Rozjimatel

"Lucas, ja som vždy verila deťom. Deti neklamú."     Ťažká psychologická dráma, nesmierne znepokojivá a skľučujúca, proste nič príjemné na sledovanie. Hoci mi ten filmársky štýl úplne nesedí (celkovo mám k dánskej kinematografii trochu rezervovanejší postoj, obzvlášť k Dogme 95), musím jednoznačne uznať, že nakrútené to je výborne, s mimoriadne intenzívnym účinkom (nervy som mal po celý čas napnuté ako struny). Ako sa vraví, za všetkým hľadaj ženu, v tomto prípade mini-žienku, ohrdnutú a pomstychtivú. Škôlkarka Klara (veľmi presvedčivá Annika Wedderkopp) je zlaté dievčatko, na pohľad taký nevinný anjelik, ktorý ale dokáže (viac-menej nevedomky) fatálne ublížiť. Inak si treba všimnúť, že vo všeobecnosti tu sú ženské charaktery (všetkých vekových kategórií) vykreslené v dosť negatívnom svetle, či už ide o sprostú riaditeľku škôlky, ktorá celé to peklo rozpúta, bývalú Lucasovu ženu, ktorá je evidentne už len z tých telefónnych rozhovorov zlomyseľná krava, alebo aj o jeho terajšiu priateľku Nadju (dosť jalová Alexandra Rapaport), čo je taká divná, totálne neurčitá postava (vnímam ju ako jeden z mála nedostatkov filmu). Kladné postavy (a že ich veľa nie je) tu treba hľadať iba medzi mužmi. Hlavný hrdina Lucas (výborný Mads Mikkelsen) je férový chlap, ktorý sa, ani nevie ako, odrazu ocitá v zúfalej situácii, a to len vďaka jednej hlúpej lží, ktorá spustí celú lavínu neblahých udalostí. Postupne sa od neho odvracajú všetci (i najlepší priateľ), pričom film názorne ukazuje, aké vedia byť ľudia kruté beštie. Obdivoval som Lucasovu nezlomnosť - tam, kde by to slabšie povahy už dávno zomlelo, on sa znovu a znovu, po každej krutej rane osudu, postavil na nohy a hrdo, so vztýčenou hlavou čelil tej na pohľad beznádejnej situácii naďalej. Skvele to predviedol v asi najsilnejšej scéne výprasku v potravinách, úžasne umocnenej ešte tým, ako ho pri odchode sledoval z auta jeho "najlepší kamarát" Theo (výborný Thomas Bo Larsen), zhodou okolností tiež otec "brutálne sexuálne zneužitej" Klary. Ďalšou podobne silnou scénou je aj tá v kostole, v ktorej tie pohľady vydajú za viac ako tisíce slov. Vzhľadom na dovtedajší priebeh je dosť nečakaný zvrat v závere, ktorý pôsobí trochu rozprávkovo, aj keď nad ním visí predtucha čohosi neblahého. Po poslednom pozretí zvyšujem hodnotenie z 3 na 4 hviezdičky (evidentne som to kvôli tomu intenzívnemu nepríjemnému pocitu pri sledovaní podhodnotil). ()

TheKiw

Jagten můžeme vnímat dvěma způsoby. Buď jako zdrcující a tíživou kafkovinu, nebo jako na hliněných nohách stojící atmosférickou obstojnost. Z první varianty má ale jenom zápletku, zbytek se tváří zcela normálně a tak mám do nadšení daleko. Atmosféra jest sice budována fakt hutně, ale kruci, pomáhat si tak trapnýma postavama a jejich motivacema, to se prostě nedělá! ()

sona123

Úchvatné a já se nemohla na konci zastavit, jak jsem plakala. Kolik neštěští se odehrálo jedním aktem, tolik změněných životů, tak tragickým způsobem. Ta hloubka a síla, s jakou je příběh odehrán a vyprávěn. Jsem ráda, že jsem si tento skvostný zážitek vychutnala v kině. Bylo to výjimečné, když opomenu, o čem to vlastně bylo - k tomu nejsem schopná dodat vůbec nic. ()

Harapes

Dva dny po shlédnutí tohoto filmu jsem to ještě rozdejchával...tak na mne film zapůsobil.Výborné drama,výborný Mads v hlavní roli.Tohle prostě musíte vidět!! ()

sweeta666

Tak Klárka (Annika Wedderkopp) to všem zavařila, aneb jak dětská fantazie (v tomhle případě možná i porucha) dokáže otočit celé městečko vzhůru nohama (trošku jsem viděla paralelu s filmem Výměna, který jsem zrovna viděla včera po dlouhé době). Klárka asi hodně diváků rozčílila, je to podle mě dětský herecký talent :-) Tento film mě okouzlil nejen hereckými výkony a scénářem. Měl naprosto geniální režii a kameru. Například záběr na okno a průlet kamene nebo emocionálně vyhrocená scéna v kostele. Smekám klobouk. Pravdou však ale je, že některé scénky byly narychlo vykonstruované, aby zapadly do děje. Například psychologické vyzpovídání Klárky, které vedlo k jasnému (mylnému) závěru. Neberu to však jako dramatickou chybu, protože film se nezaobíral detaily policejního pátrání, nýbrž spíše fungováním vztahů mezi lidmi a tím, jak dětská duše je těžce čitelná. Ale kdo zabil Fanny?! ()

Mikino00

Na toto téma s křivým udáním i lymčováním již bylo v minulosti natočeno mnoho filmů, vždy se jedná o silné téma, divácky velmi vděčné. Jenomže zde se nepodařilo přidat něco navíc k očekávanému příběhu a místy film působil dosti nevěrohodně. Mikkelsen zahrál sovu postavu velmi zdařile, jenže to na lepší celkový dojem nestačí. ()

ProgLaney

Wow...tak tohle bylo silný kafe. A to já rád. Brutální drama, děsivě reálný, po dokoukání jsem ještě hodně dlouho přemejšlel a do smíchu mi nebylo. Hodně musim pochválit herecký výkony - tam nikdo nepodává slabší výkon a ta obrovská kompaktnost dodává filmu na přesvědčivosti, ačkoliv Mads Mikkelsen v roli Lucase vede. Perfektní, děsivé, reálné, severské. 5* bez zaváhání, absolutně doporučuji vidět! ()

ApsidalTill

ten pohľad ktorý strúhol Mikkelsen hore, si zaslúži minimálne šesť zlatých (neviem čo sa udeľuje v Dánsku). Tento film so mnou cvičil a sám som nevedel čo skorej s rukami a psychikou. Dokonalé dielo obrazu alebo skorej dopadu toho, ako kontraproduktívne môžu nakoniec byť obavy z ničoho, čo sa nestalo ale čo systém definuje ako fakt a problém. ()

Mírouš

Od začátku jsem tu malou couru s obsedantní poruchou nesnášel. Andělsky vypadající čtyřletá prolhaná bestie se zakouká do svýho učitele ve školce a když on její city neopětuje, vymyslí ďábelský plán, jak mu takřka zničit život, za to, že jí nechtěl povozit na ocásku. Doufám, že bude i druhej díl. Zajímalo by mě, jak se s jejím věkem budou zdokonalovat její machinace a kterýho dalšího chudáka připraví o jeho čest. Jak já vždycky říkám, všechny baby jsou čubky !!! ()

Klay

Jednotlivý scény jsou super, Mikkelsen výbornej, ale je to tak přitažený za vlasy a celé to obvinění postrádá jakoukoliv logiku, že jsem si to nebyl schopnej nijak zvlášt užít. Vesměs jsem jenom přemýšlel nad tím, jestli je dánský venkov skutečně takový středověk s viditelně hodně úzkým genovým fondem... ()

Ondrus

Hodně depresivní a nesympatický snímek a těžce jsem se nutil, abych se na něho dodíval do konce. Sice filmů s podobným námětem je spousta, ale tento je opravdu skvěle natočený. ()

geimz

Mads Mikkelsen a jeho výkon zohráva veľkú úlohu na výslednom emočnom zážitku, no celý dej a všetci jeho protagonisti si zaslúžia obdiv. Hon nedá vydýchnuť až do samotného depresívneho konca. Ako málo stačí k zničeniu života. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014