Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Každý večer vystupují cirkusoví umělci před obecenstvem v oslnivé záři světel a v blyštivých kostýmech. Jako všechno na světě, má i tato velkolepá podívaná odvrácenou tvář. Jsou jí obyčejné, mnohdy však až tragické osudy „lidí z maringotek“, věčných tuláků a cestovatelů bez stálého domova. Mistrem ve vyprávění příběhů z jejich života byl novinář a spisovatel Eduard Bass. Film Martina Friče z roku 1966 spojuje několik Bassových předloh do jednoho celku. Najdeme zde především motivy ze stejnojmenné povídkové knihy, některé prvky však pocházejí ze slavného románu "Cirkus Humberto". Vraťme se tedy pod šapitó cirkusu National, kde začíná příběh nešťastné lásky jezdeckého akrobata Vincka (Jan Tříska) ke krasojezdkyni s exotickým jménem Nina Gruzia (Emília Vášáryová). Zdařilý snímek umocňuje herecké mistrovství Jozefa Kronera v roli starého klauna. (Česká televize)

(více)

Recenze (69)

klúčik 

všechny recenze uživatele

M.Frič natočil skoro na konci svojho života nezabudnuteľný film. Cirkus je fenomén a ludia v ňom tiež. Spomente si ako deti, keď prišiel cirkus do mesta hneď sme bežali pomáhať stavať, alebo ta vôňa pilín a zvierat na to sa nedá zabudnúť. Vždy keď sa dívam na filmy z tohto prostredia tak sa vrátim do detstva. J.Tříska a E.Vášáryová aký sú mladý a krásny. Nezabudnuteľný šašo v podaní Jozefa Krónera mi pripomína CH.Chaplina ako starého šaša vo Svetle rámp. Krásny film 80%. ()

velkyvezir 

všechny recenze uživatele

Hezká předzvěst Cirkusu Humberto s excelujícím Janem Třískou v hlavní roli. Příjemná podívaná na - byť trošku idealizovaně podaný - život u cirkusu. Hlavním motivem je Vinckova láska k Nině, zatímco Cirkus Humberto byl jak o lidech, tak o dřině. Ve filmu hraje mnoho výborných herců, nezapomenutelný je i Jozef Kroner v roli Vinckova otce, ale i Čestmír Řanda jako principál. Mužské oko pak spočine na krásných očích Niny - Emílie Vašáryové. ()

Reklama

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Tříska přehrává mnohem méně, než u něj bylo obvyklé, za to patří velký dík a především obdiv Fričovi. Naštěstí jsou v ostatních rolích skuteční herci, takže celkový dojem mi ani mamlas Tříska nedokázal zkazit. Dana Medřická má sice malou roli, ale vypadá, jako kdyby právě přišla ze Sovětského svazu, je naprosto uvěřitelná Stalinova rodačka. Hlinomaz je jako obvykle okouzlující a Prachař nezvykle mladistvý. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Vynikající sociální drama legendárního československého režiséra Martina Friče. Nostalgický a mírně úsměvný pohled na zlatou éru cirkusu, natočený navíc v době, která vlivem sovětské náklonnosti přála cirkusům rovněž. Možná právě kvůli tomu mohl Mac Frič použít nejkvalitnější filmový materiál a natočit svůj snímek širokoúhle, silně kolorovaný obraz tak nejvíce připomene jiný vlajkový velkofilm té doby Poslušně hlásím. Je zajímavé sledovat všechny ty skvělé herce a jejich silné symbolické postavy (klaun, který umírá, mladá krásná artistka, dnešní terminologií ,,zlatokopka" volící místo lásky bankovní konto starého knížete...). Účinek snímku umocňuje i nádherná hudba Zdeňka Lišky, bezkonkurenčně nejlepšího československého skladatele komponujícího filmovou hudbu. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Třískovo živočišné herectví a Emíliina slovanská, divoká krása, vytváří poeticky nádhernou, osudovou lásku, která je základem tohoto krásného vyprávění. Bassova předloha je asi velmi rozsáhlá a do jednoho filmu není možné dát vše, nicméně dokonalé herecké obsazení nelze přehlédnout a výsledek přesně odpovídá tomu, co je od těchto jmen očekáváno. Ať jsou to tvůrci za kamerou i před ní. Skutečně výborná, dobová sonda s kapkou světské psychologie. ()

Galerie (8)

Související novinky

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)

25.09.2017

Po nešťastném pádu z Karlova mostu zemřel ve věku osmdesáti let herec Jan Tříska, celoživotní oblíbený představitel shakespearovských rolí. Jeho touha stát se tanečníkem vzala za své, když mladého… (více)

Reklama

Reklama