Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

BigJohn02

Moc krásná filmařina, která ukazuje typickou československou povahu, kdy z bojovníků za socialismus s lidskou tváří se postupně stávají anální speleologové ruských soudruhů. Národ z euforie upadá na dvacet let do hluboké deprese, atmosféra strachu houstne a v tuhle chvíli, po sebeupálení Jana Palacha, povstává pochybující, ale pevná a statečná žena, která ví, že nemůže vyhrát a že jí to nic dobrého nepřinese. Mimochodem, dodnes jsem vůbec netušil, KDO byla JUDr. Burešová. Když v prosinci 1989 nastupovala do funkce ministryně spravedlnosti, nikde se tím neoháněla. Má můj obdiv, stejně jako Agnieszka Holland za to, jak k látce přistoupila. ()

Martii

Mám za sebou všechny tři části této "filmotrilogie" a je to opravdu skvělá výpověď části československé historie doby minulé..ale ne zase tak vzdálené... každému doporučuji určitě vidět - starší, ale mladší generaci...Snad jen jsem postrádal konečné info titulky o některých postavách seriálu...např. o vyšetřovateli, kterého výborně hrál I.Trojan. (Hodnocení: 100/100) ()

matkoslav1

Asi těžko bych čekal, že tak skvělý seriál vznikne v zemi, kde žebříčkům sledovanosti vévodí Ordinace či Ulice. Každopádně bravurní dílo, které jen podtrhly skvělé výkony Táni Pauhofové či paní Pokorné. Jen ten Budař z mého pohledu zase jednou potvrdil své rozporuplné kvality... Ale budiž, v celku velmi povedené a hlavně nepředvídatelné, beznaděj dýchající a atmosféry plné. ()

Tesil

Traumat má naše společnost na rozdávání i v novodobých dějinách, Palach k nim bezesporu patří. Tvůrci avizovali ambice vymezení se vůči sebe dojímavým laskavostem pelíškovské tuzemské kinematografie. Hořící keř je přitom právě takový, jaký být nechtěl. Bez jakéhokoliv oživujícího překvapení, bez náznaků původního náhledu a interpretace. Pouhé nevzrušivé schéma, jak odstavec ze školního dějepisu. U důvěryhodných a nadčasových projektů bývá rovněž zvykem, že si na případné uznání dokáží počkat. Za pohrdání divákem a mediální manipulaci prohlubující zklamání z neopodstatněných očekávání dávám ještě o hvězdu méně. ()

dobrey

Výborný seriál. Do dokonalosti dovedené dobové kulisy,( včetně špatně zaspárovaných kachliček v koupelně), slušné herecké výkony. Ani se mi nechce věřit že jde o český film. Po Terapii další výborný vstup HBO. O moc lépe se to už udělat nedalo. Jediné co mi chybělo bylo aspoň pár minut o Palachovi před upálením anebo třeba rozhovor s doktorky s Palachem http://www.youtube.com/watch?v=3KNJZGXVAlI. Každopádně zasloužených 5* ()

Milan-K

Dzięki, dzięki, dzięki - patří "Paní" režisérce! Naše temná historie musela přes dvě desetiletí uzrát a musela je uchopit do rukou nezávislá osba (Agniszka Holland + HBO), aby mohlo vzniknout TOTO DÍLO. (Ani nevím, zda to nazvat časosběrným životopisným filmem, dokumentem, seriálem, dramatem - je to všecko dohromady). Asi bych to v kostce nazval dramatem rodiny Palachových... Velmi oceňuji obrazové ztvárnění, které jen podtrhuje celou atmosféru šedé doby (kamera, efekty, hudba). Seriál Vyprávěj je po boku Hořícího keře jen plochou groteskou, která je jen přecpaná barevnými rekvizitami. Atmosféfa tlaku, manipulace, strachu, pravdy a nepravdy na mě u Hořícího keře šáhla tak, že mi běhal mráz po zádech celých 240 min.. Dopad atmosféry na mojí kůži jsem takhle zažil naposledy u Schindler's List. Slečna Táňa Pauhofová zde dokázala, že zraje do veliké herečky. Naordinoval bych tohle na ZŠ jako povinné promítání v hodinách dějepisu! Dnešní děti by aspoň pochopily, co tahle doba temna dokázala dělat s lidmi, co je svoboda... Nechť Palachův oheň hoří navěky a nedojde k zapomnění. ()

OggyShek

HK je bezpochyby drama, které opravdu stojí za zhlédnutí, povinně bych ho nakázal voličům jedné nejmenované strany. Děkuji HBO, režisérce a Táni Pauhofové, opravdu drama jak má být. 100%. ()

coubes

Hořící keř má úplně prosté poselství - nehledě na režimy, jsou to pořád a zase jen lidi, kteří si navzájem ubližují. Extrém je smazáván extrémem a po cestě začínají mizet důvody proč. A tak divák, přestože historickou událost zná, zase znova žasne nad lidskou krutostí, blbostí, ale i nad touhou a energií něco změnit... Bohužel všechno toto sledujeme a budeme sledovat zas a znova pořád. Jelikož režimy padají a zase vznikají, ale lidi jsou pořád stejní a pokud se nezmění lidi, pak bude vždycky tak nějak jedno, v jakém systému žijeme (lehká nadsázka a subjektivní zamyšlení). ()

afrikovsky

Tak jsem to dnes dokoukal a docela mě překvapilo, že se neřešili vůbec Rusové, ale spíše lidi proti lidem; čemuž bych aji věřil a do dneška to v nás částečně žije. Prostě lidi není to o komunistech a jak říkal ten STB lidé jsou jako zvířátka, ale nakonec stejně poslechnou. Díky za každý den bez Ruské nadvlády. Americká není menší, ale díky bohu dává více svobody. Možná , že proto je tu u nás nálada taková divná mezi lidmi a jsme hodně melancholičtí. Je třeba se asi zas zaměřit na ty pozitivní historické fakty a postavil se těm negativním čelem. ()

tomkat

Každá minuta tohohle snímku padá tvrdě, syrově a neústupně na nás, naše předky, a taky na naše slabosti a viny. Bolí to, a někdy třeba i moc - ale tak to musí být, dokud se každý sám a všichni dohromady nepoučíme. Skláním se před paní Hollandovou i před herci - vyvážili pietu, symboliku, reálnost i uměleckost. Bonus - hudba, a sexiness Táni P. nic nekazí. ()

Kinnlai

Vynikající dílo, poutavá atmosféra, režisérsky zvládnuto na jedničku. Opravdu další z důkazů, že nejlepší seriály/minisérie jsou z dílny HBO. :) ()

brondy

Keby som chcel byť stroho objektívny, dostane odomňa seriál 4* Ale tú jednu, neobjektívnu, tú piatu, mi snáď väčšina odpustí. ()

hajicek

Bravurní seriál / film po všech stránkách, počínaje režií, scénářem i hereckými výkony skvělé T. Pauhofové, I. Trojana i např. V. Kotka. Zachycujíc takto významnou událost v našich dějinách je jen s podivem, že látku natočila soukromá televize a s polskou režisérkou. ()

farinelli77

Udělal jsem velmi dobře, že jsem toto mimořádné dílo sledoval vcelku, protože dvakrát týden čekat na další díl by bohužel značně snížilo ten neuvěřitelně silný zážitek, který jsem z tohoto čtyřhodinového televizního skvostu měl... ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)