Jurský svět

• USA Jurassic World (více)

Před dvaadvaceti lety tragicky skončil sen excentrického milionáře Johna Hammonda, který chtěl na odlehlém ostrově z dinosauří DNA vypěstovat Jurský park s živými exponáty. Od té doby se ale mnohé změnilo, park jede na plné obrátky, ročně jím projdou milióny nadšených návštěvníků, kteří s očima navrch hlavy sledují v akci desítky „vyhynulých" živočichů. Jenže vedení parku stále hledá nové způsoby, jak tuto jedinečnou atrakci ještě víc zatraktivnit. A v tu chvíli přijdou komplikace. Vědecké experimenty s novými druhy mohutně podporuje strohá manažerka parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), která ve zvířatech vidí především čísla. Na rozdíl od ní v nich biolog Owen Grady (Chris Pratt ze Strážců galaxie) vidí hlavně nebezpečí, zvlášť ve tvorech, které nestvořila příroda, ale laboratoř. Události mu dají za pravdu, když se jeden z takových mazlíčků doslova urve ze řetězu a začne si vylepšovat jídelníček zaměstnanci parku a posléze také návštěvníky, mezi nimiž jsou také dva synovci Claire, kteří za tetou přijeli na prázdniny. Teď už nejde o vyšší tržby ani o udržení prestiže. Cílem všech začalo být holé přežití. (Cinemart)

italka63

Byla jsem spokojena, triky a celkově vizuální stránka skvělá, charismatický hlavní hrdina a chvílemi mě myšlenky zalétly ke Godzille. Co si přát v horkém letňáku víc. .. ()

Maq

Chaotické, nedomyšlené, nesmyslné, barevné, hlučné, pohyblivé, povrchní. Srovnání se Spielbergovým originálem ukazuje, jak dalece a zpropadeně rychle postupuje citová idiocie. ()

anniehall

Těšil jsem se na tohle pokračování série, kterou jsem v dětství miloval, opravdu moc. Když se navíc hodnocení zdejších uživatelů vyšplhaly téměř k osmdesátce a většina oblíbenců sázela 4 hvězdy, koupil jsem si DVD, aniž bych shlédnul trailer. Jak bláhové :) Což o to, řemeslně to je zvládnuto precizně. Triky a výprava jsou taky bezchybné. Ale postavy a potažmo i všichni herci (snad jen s výjimkou Chrise Pratta) jsou tak strašně nesympatičtí a bez jakéhokoliv kouzla, šarmu či alespoň odlesku zajímavosti. Když se k tomu přidá ještě naprosto předvídatelný a "záměrně béčkový?" scénář, tak si kladu otázku, proč se na to vlastně dívám? Nicméně ještě pořád tu jsou ti dinosauři, že? Dobře, dobře, tak tomu ještě dáme šanci, i když mě ten puberťák tak neuvěřitelně štve a jeho tetička (kápo celého parku) by si zasloužila být předhozena velociraptorům už v úvodních sekvencích filmu. Jenže atmosféra houstne, scénáristických zhovadilostí přibývá a vše kulminuje scénou, kde stovky pterodaktylů zaútočí na shromážděné návštěvníky, kteří nemají možnost úniku. Každý normální člověk by se utíkal někam schovat a zachránit si život, kdepak ale naši hrdinové. I přes očividnou antipatii dvou hlavních hrdinů v průběhu celého filmu, je zrovna tohle chvíle, kdy se ti dva rozhodnou sblížit a stvrdit to dlouhým polibkem uprostřed brutálního útoku nenažraných ptakoještěrů. V tu chvíli se mi z úst vydralo: "tak to si děláš prdel!" a dál už jsem jen čekal, až to celé skončí, lhostejno jak. Poučení: Ani produkční záštita Stevena Spielberga nemůže zachránit scénáristický a vlastně i režijní průšvih - aneb nikdy nekupuj zajíce v pytli! ()

vanadium

Dosti nadhodnocený film. Pozitiva? Hezká návaznost na Jurské parky. Vtipné komediální scény. Desetiletého diváka dinoši asi nadchnou. Negativa? Zcela vyčpělé téma. Nic nového, co by diváka staršího deseti let nadchlo. Plno scénáristických i odborných nedostatků. Trapné americké chování postav. A mnoho dalšího. Je zarážející, že jiné filmy "na pokračování" bývají hodnoceny hůře než "jedničky", přestože jsou lepší. Syndrom vyčpělosti filmů na pokračování je u Jurského světa zcela ukázkový. Přesto chválen do nebes. Ano, pokoukání hezké, zábava slušná. Ale celkový zážitek silně poznamenaný pocitem deja vu. ()

stration

Celkem jsem se obával nějaké předělávky původního JP, který byl sice sympatický a po trikové stránce rozhodně revoluční, ale mezi mé favority nikdy nepatřil. Jsem rád, že jsem se zmýlil. Teda skoro. Ono je to v podstatě to samé, ale udělané jako filmy v roce 2015, teda podstatně rychleji, propracovaněji a navíc s nadhledem. Nejvíc mě bavila první polovina filmu a představení samotného ostrova a tamních turistických atrakcí. Kurnik, jak já tam chtěl být, všechny ty akvárka, vlaky, vznášející se koule a jiné vyfikundace. No paráda. Druhá polovina je pak svižně natočená naháněčka s dinosaurem, kterou výrazně oživuje sympaťák Chris Pratt o kterým si začínám myslet, že jako Indiana bude naprosto dokonalý. Závěrečné rozuzlení jsem odhadl už na začátku, včetně smrti hlavního mutantosaura, ale to celkem nevadilo. Hlavně jsem se dobře bavil a ty dvě hodinky uběhly jako nic. Spilberg může být spokojen jak s filmem samotným, tak i s kopou odkazů na svůj přes dvacet let starý spektákl. ()

PogoJoe

4.5/5 || Blockbuster na dynosauří téma snad nešlo ani natočit lépe (rozhodně ne o moc). Nenáročná zábava, nekomplikovaný scénář, sympatické obsazení ústřední dvojice a bravurní technické zpracování dávají dohromady celek, který mě potešil. ()

Thomassi

Zde, u Jurského světa, musím přiznat, že jsem blockbusterový konzument první třídy, mimo jiné. Nový park má všechno, co by měl velkofilm mít. Začátek může trochu připomínat originál od Spielberga, pak se to ale rozjede do takových otáček, že člověk pomalu nevydechne. Musím přiznat, že jsem byl ze začátku trochu skeptický, ale kultu Jurského parku jsem neodolal. Film mě překvapil spoustou dobrých nápadů, jako třeba moderní dinosauří atrakce nebo závěrečný souboj velikánů. Příběhově naprosto dostačující, prolínající příběhy několika postav. Za poslední dobu mi nikdo z herců nelezl na nervy, naopak i záporné postavy byly sympatické. Emotivní bylo třeba vrácení se do pozůstatku původního parku a zprovoznění starých Jeepů. A po technické stránce je to naprostý unikát. Spousta kontrastních scén, na které je radost pohledět. Navíc 3D mi připadlo jako to povedenější. Jo, Jurský svět je dokonalý po všech stránkách. ()

Hamaradža

Priznám sa že množstvo klišé mi celkom vadilo (síce už som to zažil aj omnoho horšie a uznávam že šlo zrejme o vyšší autorský cieľ, no vypadávajúci signál v klúčových scénach a podobne tisíckrát omleté kixy proste nahnevajú). Inak ale ide o perfektne vygradovaný blockbuster ktorý ani sekundu nenudí a odkazujúc na starý JP, bystro, inteligentne a zábavne rozohráva podobne velkolepú akčnú jazdu akou bola minuloročná Godzilla. A záverečný fight bol potom už vyslovene JEBA. ()

dawe04

Jurský svět je jedním slovem jedna vyfintěná, místy hodně přehnaná ale neskutečně zábavná atrakce. Ono je tam prostě úplně všechno a krásně to funguje: odkazy na Jurský park vhánějí slzy do očí, herci jsou skvěle sehraní, akce vizuálně odzbrojující, vtipné hlášky a skvělé nápady. Příběh má lehce oldschoolový odstín starých dobrých adventurek - včetně klišé a přestřelených pitomostí. Ale vše odpuštěno: Indominus je pekelná svině, mosasaurus boží a velociraptoři povýšili na nejvíc cool badass antihrdiny filmové historie. ()

gegina31

Trochu jsem se bála, aby to nepodělali jako u nové Godzilly. Ale byla jsem příjemně překvapena. Efekty super. Zvířata vypadala taky reálně a hlavně to mělo zajímavý a chytlavý příběh. Musím říct, že se mi to líbilo dokonce víc, než Spielbergův Jurský park. Trošinku nevychytali, když Owen jel na motorce za svými dinosauřími mazlíčky lovit mega Rexe. Dinosauři přeskakovali klády, ale jak to dělal on, to teda nevím :) Každopádně konečný výsledek dopadl lépe, než jsem očekávala. ()

kajas

Nemám slov. Pro mě naprosto neznámý režisér natočil snímek, který se beze vší pochybnosti stane stejnou klasikou jako původní Spielbergův film z roku 1993. Pratt je borec, mezi ním a Bryce to sympaticky jiskří, dětští herci byli rovněž trefou do černého. Nemohu vytknout vůbec nic, i to patetické klábosení do pořádného rodinného bijáku prostě patří. Když kluci přijížděli do parku za doprovodu klasické Williamsovy melodie, běhal mi mráz po zádech a v očích mě pálily slzy... nádherný pocit. ()

dom156

Vyhrál jsme lístky tak jsem zašel. Člověk už mírně ví co ho čeká a nemine, ale i tak se těší. A nepletl jsem se. Shlédl jsem nadprůměrnou podívanou, která byla chutná a svěží, ale tento nápad už tu byl a to v roce 1993 Jurský park. Film jde v jeho šlépějích a nic nemění na tom že je jiné herecké obsazení a i jiný režisér. Akčních scén bylo tak akorát. Film mile rád doporučím, ale prostě už to není ta super bomba co to byla v roce 1993, ale jen nadprůměrný film, který stojí za to shlédnout. Nikdo si z toho již na zadek nesedne. ()

JohnMiller

Ále čo. Nakoniec som zostal veľmi milo prekvapený. Je to vizuálna pastva pre oči, dinosaury boli nádherne spracovaní a tá rôznorodosť. tak tá ma na tom najviac priťahovala. Vo vzduchu vo vode na súši, proste z každého rožku trošku, bolo to skvelo podané a dávkované. Dokonca to aj s nápadmi sršalo jedna radosť. Z tohoto dôvodu, aj keď takéto trháky nemusím, objektívne zhodnotím, že sa to podarilo a pre vrstvu divákov, pre ktorých to bolo točené, plus fanúšici pôvodného filmu, to muselo skončiť neskutočným nadšením Odkazy na pôvodný film a preplietanie sa s ním rozhodne neuškodili, práve naopak. S týmto všetkým som úplne spokojný, mne tam však vadilo niekoľko prehnaných scénok, ako vypustenie T-rexa, ktoré si mohli odpustiť. Niekde to bolo zase primitívne Hollywoodsko šablónovité. Nechcem si ani predstaviť aké skvelé by to bolo, keby to nakrútili ako realistickú survivor drámu. To by bola iná káva, ale spokojný som. ()

FilmFan24

Umně smíchaný recept se všemi osvědčenými přísadami jaký má mít dnešní blockuster. Bavil jsem se královsky. Obsazení hlavních (lidských) rolí nemělo chybu. No a k dinosaurům není co dodat. Závěrečný souboj s T-Rexem vrcholem filmu. ()

runner85

Recyklácia prvých troch dielov v modernom šate. Ani vlastne neviem k čomu to bolo ale určite to stálo hodne penez. Ale pravdepodobne mladšia generácia čo nevidela prvý film bude unesená ()

Aleee89

Pro mě milý návrat ke starým kořenům. Jasně, že je Jurský svět v mnoha ohledech dost podobný svému slavnému předchůdci, ale v podstatě to ničemu nevadí. Snímek je od začátku do konce nadupaný akcí, ani na minutu nestačíte vydechnout. Pořád se něco děje, pořád tajíte dech, sem tam se zasmějete, zíráte na všechny ty efekty okolo a prostě vás to baví. Navrch jsou tu sympatické postavy. Zkrátka blockbuster, jak má být. A to jsem zpočátku byla mírně skeptická. ()

Dont

Čekal jsem mnohem víc, pro mne zklamání. Chris Pratt je sympaťák, Irrfan Khan nakonec taky, ale pro scénáristy moc chvály nemám, těch nesmyslů tam bylo na můj vkus až moc. Viděno v 3D v Imaxu. ()

Nový Jurský svět je v přípravách

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2024

Třetí Jurský svět až v roce 2022

Třetí Jurský svět až v roce 2022

07.10.2020

Odklady zásadních filmových premiér tenhle týden bohužel nekončí. Po odsunutí Bonda, Duny, několika DC filmů a Rychle a zběsile 9 (z dubna na květen) teď studio Universal posunulo také premiéru… (více)

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

23.06.2020

Colin Trevorrow teprve dokončuje třetí Jurský svět s podtitulem Dominion, koronavirus mu totiž přerušil produkci a jemu tak zbývá ještě několik dní natáčení. Mezitím už ale vymyslel koncept pro svůj… (více)

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru