X-Men: Budoucí minulost

• USA X-Men: Days of Future Past (více)
USA / Velká Británie / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

Zmutovaným hrdinům X-Men hrozí definitivní zánik. Jejich rasa byla vždy na pokraji vyhynutí, ale teď je ta hrozba ještě reálnější než kdy jindy. Jediná cesta ke spasení vede přes minulost, na samý začátek řetězce událostí, které stávající nebezpečí vyvolaly. K bytostem s výjimečnými schopnostmi se vrací režisér Bryan Singer, strůjce jejich mimořádného úspěchu. Spolu s ním ve filmu X-Men: Budoucí minulost přichází i nejvíc mutantů v historii této ságy. Díky tomu, že se film odehrává ve dvou časových rovinách, objeví se v něm hned dvě podoby vůdce „hodných" X-Men, profesora Xaviera (Patrick Stewart, James McAvoy) a jeho protivníka Magneta (Ian McKellen, Michael Fassbender). Pouze Wolverine (Hugh Jackman) zůstává stále stejný díky schopnosti nestárnout a bleskurychle se uzdravovat. Právě on proto dostane zdánlivě šílený úkol, vrátit se v čase a zabránit tomu, aby se z bývalých přátel stali soupeři na život a na smrt. Jedině spolu totiž mohou v budoucnosti čelit síle, která předčí i jejich unikátní schopnosti. (Cinemart)

Kejdlo

Bohužel už ne tolik nápadité a cool jako první třída, ale i přesto pořád slušně odvedená práce. Bohužel "pouze" slušná, protože Budoucí minulost rozhodně ani zdaleka nebaví tak moc jako Vaughnuv počin. A to je škoda, potenciál tam byl, bohužel jak není zajímavý příběh a záporák, není i skvělý film. I tak se ale těším na pokračování a doufám ve více prostora pro Quicksilvera. 7/10 ()

Sdoom

Singer mě ani napotřetí nepřesvědčil o své výjimečnosti a schopnosti uchopit X-Meny tak, že ten svět prostě budu žrát. Natočil docela dobrý komiksový film, což je ale vzhledem k rozpočtu a hereckému ansámblu, který měl k dispozici, fail. Vadilo mi nepříliš logické chování některých hrdinů, podle mě prostě nezapadalo do toho, co o nich víme z předchozích dílů. Má to sice několik výborných momentů (obvykle, když je v centru dění Magneto, zpomalovačka Quicksilvera), ale jako celek to nenadchne. Závěr bohužel docela klišoidní a předvídatelný. Pozice First Class jakožto jednoznačně nejlešího dílu ságy neohrožena. (HD, orig.) ()

MsUtahraptor

Nemůžu si pomoct a budu hodnotit hůře než X-Meny předešlé včetně pověstně špatného Wolvieho. Od těch jsem tak nějak čekala to, čeho se dostalo, kdežto tady naopak nechápu všestranně nadšené ohlasy. Jediná pasáž nadchla přesně dle předpokladů- Quicksilver. ()

ondra.kymla

Vlastně to nakonec bylo dobrý. Některé animace mi trochu vadili, protože na dnešní dobu by to určitě zvládli lépe a na konci jsem byl z toho trochu zmaten (když nepočítám potitulkovou scénu, tu jsem vůbec nepobral :D ), ale i tak bylo fajn vidět "staré" X-Meny a docela mě to chytlo, takže nakonec plný počet. ()

sedm.1

Budoucí minulost je určitě kvalitativně zcela vyrovnaným pokračováním První třídy, takže u mě panuje opravdu výrazná spokojenost. Já jsem tedy nikdy nebyl nějakým zarytým příznivcem právě této série, nicméně určitě musím na druhou stranu podotknout, že obdivuji, jak vyrovnaně vysokou úroveň si zatím všechny díly drží a určitě ani právě Budoucí minulost na této skutečnosti nic nezměnila. Ikdyž tedy musím podotknout, že prvních zhruba deset minut, odehrávajících se v budoucnosti, mě doslova šokovalo, a to v tom nejhorším možném smyslu, neboť to byl papundeklový, laciný, naivně zpracovaný a trapně zahraný brakový úsek, kdy jsem si říkal, že tohle snad tvůrci nemyslí vážně a jedná se jen o nějakou úvodní parodii. Naštěstí, jakmile se děj přesune do minulosti, jako mávnutím proutku se vše otočí o 180 stupňů a vše v té vteřině začne fungovat přesně tak, jak mělo. A k mému překvapení mě tu nejvíce oslovila skvěle zpracovaná atmosféra a styl dané doby, což mě hodně vtáhlo do filmu a ohromně jsem si to v tomto směru užíval. Celou budoucí minulost pak samozřejmě nehorázně oživil svou přítomností Wolverin v podání opět perfektního Hugha Jackmana, který tu krom nehorázných hlášek hraje i působí s neskutečným nadhledem a přehledem a právě on je tou největší hvězdou tohoto pokračování. Ovšem i ostatní postavy mi sedly, a to možná i o něco více než v První třídě, a třeba taková přítomnost Quicksilvera a konkrétně jeho scénu při pomoci útěku Magneta z vězení musím označit za naprosto nezapomenutelnou, protože tomu já říkám originální a opravdu nápaditý filmový moment. Co se jinak zápletky týče, té jsem se upřímně docela bál, nakonec ale byla celkem fajn, tvůrci se tu naštěstí nepustili do až takových šílených časových paradoxů, které by to pak celé shodili, spíš naopak, působilo to zajímavě, neotřele a jistě to celou tuto sérii i ve výsledku skutečně obohatilo. Navíc má ona zápletka i parádní spád, momenty napětí, prostě i ohledně zápletky jsem spokojený. O něco horší je to s akcí a efektností vůbec, na to se tu tentokrát až tolik nehraje, tato stránka je spíš nahrazena dramatizací a budováním vztahů jednotlivých postav a emocemi mezi nimi panujícími, tato „náhrada“ za akční jízdu je ovšem natolik fungující a zábavná, že to ve výsledku nakonec ani moc nevadilo. Já si zkrátka Budoucí minulost užil možná ještě o něco více, než jsem sám vůbec čekal a už se s radostí těším na další pokračování, tohle mě totiž bavilo opravdu hodně. ()

Firebug

Pro mě o chloupek lepší, než First Class, protože většina postav má alespoň nějakou motivaci (i když dost hloupou - hlavně intelekt Mystique je vážně k pláči). Ze zdejšího hodnocení a od Bryana Singera jsem ale čekal o dost lepší a chytřejší zážitek. Hrátky z časem nefungují téměř vůbec a buď to celé nedává nejmenší smysl, nebo jsem to nepochopil. Takže během celé doby, co je Jackman v minulosti a hledá Xaviera a Magneta atd. (řekl bych, že to trvá tak 3 dny), objímá nepřetržitě Ellen Page v současnosti jeho hlavu a všichni čekají, až nastane v minulosti ten kýžený okamžik, který konečně změní současnost??? WTF?! Jinak jako vylízaná popcornová zábava mě to bavilo o dost víc, než většina Marvelovek,což ale není příliš velká známka kvality... 3+ ______p.p.č.: Ten oficiální plakát, to je vážně humáč (provedením i "nápadem"). ()

skinny

First class byl nejlepší díl ze zatím celé série x-menů a Days of future past ho nepřekonal (i přesto, že Hugh Jackman tam hral hlavní roli :) )a myslím,že žádný díl První třídu hned tak nepřekoná. ()

Circumscriptor

Po slabšom Wolverineovi bolo toto priam dychberúce prekvapenie. Veľmi zaujímavo spravené, má to poriadne gradujúcu atmosféru a dokonca sú tam X-Meni súčastní a aj tí zo sedemdesiatych rokov. Čo si viac môže človek priať? ()

Kozik

Nejvíc EPIC. Sice nakonci zjistíte, že vše je vlastně jinak než jste si doposud mysleli :D ale prostě nejvíc dobře propracovaný a herecký výkony perfektní :) viděno s dabingem ale v nejbližší době je v plánu i originál :) ale hlášky v češtině k nezaplacení :) hodně dobře načasovaný a žádný nesmyslný dialogy o ničem :) za mě plnej počet :) ()

Chipsonator

Týmovka X-Menů se vrací silnější než kdy předtím! U kormidla starej fotr téhle série Singer, jenž propojí dva světy a to ve velké parádě! Apokalyptická budoucnost je žrádlo, její ztvárnění je dechberoucí, depresivní a atmosferické! A když se jedni z posledních mutantů pustí do souboje se Sentineli a začnou kombinovat své schopnosti? No prostě Wauuu! Avšak většina příběhů se odehrává v Budoucí minulosti, tedy v 70 létech amerických! Ty sice nastavenou laťku depresivní budoucnosti nepřeskočí ale i tak je to stále slušnej nářez! Co se týče příběhu, je dobře napsaný, umí bejt pěkně temný a stejně tak osudový, postavy dobře vede, navíc krásně odsejpá ať už se tam někdo řeže hlava nehlava a nebo pouze konverzují (pro X-Meny byly konverzační části vždy stejně důležité jako ty akční....kecám, vlastně důležitější a tady to je taky tak a za to palec hore!). Noví X-Meni mají prostě všechno, skvělý příběh, pevnou režii, skvělé herce (trio Jackman-Fassbender-McAvoy naprosto úžasné), skvělou a vynalézavou akci a navíc se jim daří propojit celé X-Men Uviverisum! 95% PS: Wolví stále mazák! PSS: Apocalypse bude kurva tuhej parchant! PSSS: Quicksilver je frajer! PSSSS: Camea potěšila! ()

HiddenDragon

"Inception" a "Matrix" si davaji rande s "Terminatorem", a je z toho superchutny hamburger, ktery potvrzuje silici trikovou i pribehovou propracovanost komiksovych adaptaci. X-Menum se opet podarilo, ze druhy dil je jeste vypiplanejsi nez prvni :) Bylo to v puvodni trilogii (2000-2006) a nyni zase. Osobne bych rekl, ze je tohle vubec nejlepsi dil serie. Proti "First Class" (2011) byly vychytany prakticky vsechny detaily, co mi vadily: Lawrencova aka Mystique ma konecne vkusne celo, Hoult aka Beast nesilha a vypada opravdu drsne a cool; zbytek mlade party je bud mrtvy nebo se tu jen mihne (Summers). A celkove vsechny triky mi prisly jeste kvalitnejsi, stylovejsi a jaksi vic "mlask" - bullettimova scena v kuchyni s Quicksilverem (coz je btw syn Magneta a jedna hlaska na to vtipne odkazuje), nebo portalova Blink...to jsou momenty pro komiksozrouty :) Sentinelove sice pripominaji chobotnice z "Matrixu 2/3", ale jsou starsi - na papire uz byli v r. 65. Samotny namet s cestovanim casem (zde pouze mysli, ne fyzicky) mi zas evokoval "Inception", a jelikoz se timto navratem ma zabranit valce v budoucnosti, srovnani s "Terminatorem" se take primo nabizi. Namisto Schwarzeneggera se ale do r. 73 dostava Jackman - a tohle obdobi nejen jemu, ale i ostatnim sekne :) Retro bryle, ucesy, latky (proste jak v "American Hustle" [2013]) - konkretne cas podpisu Parizskych dohod, ktere mely skoncit Valku ve Vietnamu (tady by se dalo rypnout do uplne nepodstatne veci, ze se to konalo v lednu, takze by melo asi ve filmu snezit a byt zima) a zaroven pred rezignaci Nixona, ktery si tu uziva posledni rok vlady (a bravo castingu, ten herec se na nej hodil dokonale). Takze stejne jako ve "First Class" tezi scenariste ze skutecnych udalosti, a pusobi to fakt dobre. Mystique je tou hlavni hybatelkou, kolem ktere se vse toci, a opet musi spolupracovat Xavier a Magneto - ze to nedopadne uplne jako v pohadce je jasne. Do deje (ktery primo navazuje na "First Class") jsou zakomponovany odkazy i na puvodni trilogii, hl. "X2" (2003), takze se tu mihnou vsechny zname postavy vc. Strykera a defacto tenhle dil "zrusil" udalosti z puv. trilogie, tak jsem zvedav, co se z tohoto pribehoveho gulasku vyklube dal :) Kdyz ale pominu samotne cestovani casem (ktere uz z principu pri podrobnejsim zkoumani vzdy obsahuje logicke kiksy), story byla podana srozumitelne a chytre. [existuje prodlouzena "Rogue Cut" verze, do ktere byla celkem vkusne zaclenena stara znama z puv. trilogie - Rogue, aniz by vznikly nejake faily ve strihu, takze doporucuju; jinak v titulcich dve dotacky - prvni spis pro legraci, druha odkazuje na nasledujici dil s Apocalypsem (2016)] ()

Nassau

So many battles waged over the years... and yet, none like this. Are we destined to destroy each other, or can we change each other and unite? Is the future truly set? (75%) ()

joora1

Místy strhující podívaná, ale občas takové surové, neodotažené dílko. Hlavně tím, že ve druhé polovině film přeřadí na nižší rychlostní stupeň. Ne však z dvojky na jedničku, ale ze sedmičky na šestku. Nicméně Quicsilverovská nadupaná kuchyňská scéna se songem od Jima Croceho to byl masterpiece, jedna z nejlepších scén co jsem viděl. Celkově první polovina i pro skvělou akci a totální spád filmu měla naběhnuto na parádní kousek, dál už byly jen takové záblesky v jinak ucelené rovině, která ale, chraň bůh, nebyla vůbec špatná a hodně nadprůměrná. Film se celkově zaměřoval na trio Charles, Erik a Logan a musím říct, že nikdo z nich nezklamal. Hodnocení proto velmi štědré. ()

charlie_ando

Cestování časem mě fascinuje a tak jsem se velmi těšil na Budoucí minulost. Nic není tak jak má, profesor není profesor, ale hodně slušná smaška, která neví kdo je, Magneto hnije v betonové díře, od které zahodili skleněný klíč, Mystique je na své válečné stezce a jen na Wolverina je spolehnutí zvlášť na jeho suchý humor. Sentinelové jako odosobnělí vyhlazovači jsou víc jak schopnými protivníky mutantům i lidem a systematicky provádějí genocidu, na kterou byli naprogramováni. Skvěle se povedl retro look počátku sedmdesátých let, občasné zapojení původních zpravodajských záběrů přidalo na působivosti a vše se veze na temnější thrillerové vlně. Z celého filmu dýchá poctivá práce, ale nemůžu se zbavit pocitu, že vše mohlo fungovat lépe a tím nechci říct, že je to špatný film dokonce si naopak myslím, že patří k nadprůměru, ale mohl být o hodně lepší a velký potenciál se nepodařilo plně naplnit. Ta pomyslná špetka koření, která chyběla téhle prima podívané, aby měla ten správný říz, jsou hluboké emoce, ale abych moc nekritizoval tak přes slušnou délku přes dvě hodiny jsem se nenudil a naopak jsem se dobře bavil, zvlášť vtípek se Star Trekem se hodně podařil. Ten kdo má rád Mutanty nebude zklamán a hlavně neodcházejte před koncem filmu, protože potitulková scéna stojí opravdu za vidění. ()

matolas

O fúz slabšie ako First Class, pretože chýbal vynikajúci záporák akým bol Slanina. Inak však rozhodne solídna zábava. ()

Seti

Noví X-Meni jsou fajn, to je bez debat. Singer se po celkem slabých fazolích vrací ve skvělé formě a servíruje ultimátní a castingově nabušený comcsový spektákl, v němž se mu daří velmi elegantně a nenuceně provázat První třídu s původní trilogií. Po formální stránce jsou X-Meni vypulírovaní do nejmenšího detailu a to od retro kostýmů až po CGI kouzla. Akce je taky výborná a dávkovaná tak akorát (několik scén je vyloženě lahůdkových, ovšem finále mohlo být v tomto směru údernější). Co se příběhu týče, tak hrátky s čassem jsou vždy ošemetné, takže se určitě najdou rejpalové dloubající se v časových paradoxech, ovšem z mého pohledu byl scénář ukočírovaný velmi slušně (případné pokračování se může podle mě odehrávat na jakékoliv frontě). Co Singer zvládl parádně, to jsou postavy, které mají svůj prostor vyměřený přesně a především zcela ku prospěchu vyprávění. Žádné ze zvučných jmen si tak X-Meny nekrade pro sebe, ale naopak všichni fungují jako správný tým. Přes všechna neoddiskutovatelná pozitiva na mě noví X-Meni po návratu do Singerových rukou působí "jen" jako hodně nadprůměrné komiksové řemeslo a přiznám se, že po upoutávkách jsem čekal něco víc. Pravda původní trilogii už si moc nepamatuji, ale maximálně oživující restart v První třídě je pro mě stále xmenovské číslo jedna. ()

see_sawandrew

Stejně jako všechny současné blockbustery je to zbytečně překombinované a místy docela nelogické. Narozdíl od všech Temných rytířů, Avengerů a bůhvíčeho ještě tomu ale nechybí konzistentní zápletka a ucelenost jednotlivých scén. Singer si narozdíl od namachrovaných režisérů dnešní doby uměl pohlídat základní pravidla filmového média. Všechny postavy jsou k sežrání, akční scény jsou stejně parádní jako v legendární dvojce, hromada odkazů dokáže pobavit a lepší slow-motion scénu už asi v životě neuvidím. Singer navíc šikovně zametl bordel po příšerné trojce a ještě horším Wolverinovi. Navíc je tohle asi nejlepší film o Golemově efektu, který je možné vidět. 80% ()

BlackTom

Nie je to ultimátne béčko ako Rosomákov origin, ani taká sračka ako Posledný homo-vzdor a dokonca to nie je ani tak naivné, ako Prvá trieda, ale stále je to chaotické a hlavne v tých fíčr pasážach nechcene komické. Wolverina som zhltol aj s navijakom, v Nixonových časoch mu to svedčí, no a zapliesť istého mutanta do atentátu na JFK, neviem-neviem, to bolo trošku prestrelené, pre mňa jediným strelcom ostane Eddie Blake, i keď teória vychýlenej guľky, hmm... :) Nuž čo, presne ako bolo povedané, dve hodinky akcie na úkor posledných 15tich minút, to vyznieva vcelku smiešne, že to šlo tak ľahko. Ale nie som sklamaný, len od Fassbendera som čakal po jeho Magnetovskej premiére trochu viac, naopak, McAvoy príjemne prekvapil a zvyšok, ak prižmúrim jedno oko, sa taktiež vydaril. Opomeniem-li logické chyby, resp. ak budem ignorovať Ratnerovo "dielo", dáva všetko zmysel. Inak by bola predsa budúcnosť nereálna, či...? Včera si to ešte pozrieme :P ()

Spike23

Jednoznačně nejnudnější díl celé série, který kromě pěkných efektů nenabízí nic kromě faktu, že všechny předchozí díly se díky tomu nestaly, což je přesně ten důvod, který z Heroes udělal neskutečnou demenci, na kterou po 2. sérii už ani nešlo koukat, a přesně to udělalo Days of Future Past s celou sérií X-Men, která podle mě má o dost na víc, než aby v ní v nejbližší době musely být jakékoliv klišoidní scénáře s cestováním v čase. ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (více)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem