X-Men: Budoucí minulost

• USA X-Men: Days of Future Past (více)
USA / Velká Británie / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

Zmutovaným hrdinům X-Men hrozí definitivní zánik. Jejich rasa byla vždy na pokraji vyhynutí, ale teď je ta hrozba ještě reálnější než kdy jindy. Jediná cesta ke spasení vede přes minulost, na samý začátek řetězce událostí, které stávající nebezpečí vyvolaly. K bytostem s výjimečnými schopnostmi se vrací režisér Bryan Singer, strůjce jejich mimořádného úspěchu. Spolu s ním ve filmu X-Men: Budoucí minulost přichází i nejvíc mutantů v historii této ságy. Díky tomu, že se film odehrává ve dvou časových rovinách, objeví se v něm hned dvě podoby vůdce „hodných" X-Men, profesora Xaviera (Patrick Stewart, James McAvoy) a jeho protivníka Magneta (Ian McKellen, Michael Fassbender). Pouze Wolverine (Hugh Jackman) zůstává stále stejný díky schopnosti nestárnout a bleskurychle se uzdravovat. Právě on proto dostane zdánlivě šílený úkol, vrátit se v čase a zabránit tomu, aby se z bývalých přátel stali soupeři na život a na smrt. Jedině spolu totiž mohou v budoucnosti čelit síle, která předčí i jejich unikátní schopnosti. (Cinemart)

barlow

Bryan Singer se vrátil a sním i jeho fanouškovská nadšenost pro universum X-menů. S tím, co mu bylo dáno do vínku v První třídě, si poradil více než dobře. každopádně bude zajímavé, jak se s resetem série vyrovnají další díly, které určitě přijdou. A snad se objeví i Quickslver ;) ()

HArna

Nejdříve k tomu řeknu, co postrádám na budoucí minulosti a to je poměrně málo akčních scén. Od X-menů to tak nějak čekám. Tak pominu-li fakt, že profesor X ve třetím díle zemřel a tady náhle hraje, je to stejně pro mě po první třídě nejlepší X-men a ruka Bryana Singera je znát. On natočil první dva díly x-menů a já je pokládám za velmi dobré. Určitě lepší než Wolvrini a poslední vzdor. A teď k tomu co mě chybělo. Chybí mi překvapení, něco z čeho bych byl vážně vedle. Něco co bych si vážně pamatoval. Určitě půjdu na další díl - Apocalypse, ale půjdu na to s tím, že předchozí budoucí minulost byla vážně dost skvělá. Kdyby se mě však někdo zeptal, co se mi líbilo nejvíc, tak bych to asi ani neřekl. Film je výborný jako celek a dost dobře to celé funguje. Jednotlivé charaktery postav jsou propracovaný, je tady stále velké napětí mezi Profesorem X a Magnetem (Fassbender je vážně skvělej) dále třeba Mystique, která dostala poměrně dost času na plátně a nebylo to na škodu. Atmosféra filmu je taky vynikající. Ve filmu jsou teda hlavně hrdinové z první třídy, ti starší z předchozích dílů jsou tam mimo začátek a konec jen sporadicky a osobně to považuju a je tomu určitě i tak, za jakési rozloučení.Viděno v kině ve 3D ()

papushka

To byla jízda, panečku! Nevím, co mě dostalo víc, jestli naprosto dokonalé herecké obsazení a výkony, časoprostorová zápletka (ty já prostě můžu), hudba nebo napětí, kvůli kterému jsem i přes urgentní potřebu neodešla ze sálu na záchod :D Extra hvězdu snad zaslouží jen samotná matrixová scéna z Pentagonu s Evanem Petersem. Každému divákovi se tu dostane, co chce, a tak to má být. Po druhém zhlédnutí musím říct, že je to pro mě (zatím) jednoznačně nejlepší X-men film! ()

MaaaR@

Zase jednou ta chvíle, kdy je pětihvězdičkový systém nedostačující. Na 4* to za mě prostě není, na úrovni tříhvězdičkových filmů ale taky ne. Zkrátka někde mezi. A protože taková možnost tu není, musím se klonit k nižšímu hodnocení. //// edit: Po znovuzhlédnutí První třídy a ujasnění si pár věcí zvedám hodnocení na 4*. ()

Fary

Tak nejak po dlouhe dobe asi nejnezabavnejsi X-Meni. :-/ Nevim proc, ale u tohohle filmu jsem se totalne nudil. Pribeh jako by vykradal Matrix, Avatar a par dalsich filu, robot mi silne pripominal potvoru se kterou bojuje Thor v Avengerech a cely film mi prisel strasne naivni. :-/ Fakt nechci kazit dojem ostatnim, ale tenhle X-Men me neoslovil. ()

F.W.Colqhoun

Filmový víkend 2014: POMO & spol. sice uváděli film řečmi o sofistikovanosti. Za sebe, který hážu X-Many do jednoho pytle s Avengers a příbuznými frančízami, jimž se daří z kin vytlačovat většinu toho, co považuji za opravdové filmy, a který by na něco takového jindy než ve svátek filmu nikdy nešel [uvádím, aby bylo jasno, z jak nesofistikovaných pozic prskám], musím konstatovat, že Budoucí minulost je prostě špatně napsaná, vystavěn, blbá á a hlavně nudná sračka. Rafinovanost filmu se pro mě vyčerpala psudo-citací Twin Peaks v titulu. Tenká hranice mezi citací a krádeží je mnohokrát překročena [drzá citace ze Star Trek IV: The Voyage Home], možnosti práce s prostředím 70. let trestuhodně nevyužity. Místo čehokoliv zajímavého: záplava špatných triků [design Sentinelů je jako od Mattela], možnost jejichž konstrukce v sedmdesátých letech není něco, co bych nazval sofistikovaným [ani v comicsu]. Navíc jak říká Chřástal: časové paradoxy byly stejně nejlépe vytěženy v Zítra vstanu a opařím se čajem. Jestli jsem dobře koukal, zde se o to ani nikdo nepokoušel. Když jsem se snažil vymyslet pozitiva, připadlo mi na mysl jediné - dobří herci, kterých je na všechny ty mutanty potřeba nepočítaně, mají co žrát. Adoraci Bryana Singera naprosto nerozumím. Tříkrát fuj. ()

Corpsegrinder

Těšil jsem se na ultra nářez v podobě obřích Sentinelů ale dostal jsem třímetrový žlababáky co jsou ve filmu odsunutý prakticky až na třetí kolej neboť 2 hodiny čekáme než se Mystique konečně rozhodne poslechnout kripla a nechovat se jak píča. Plusem je samozřejmě Wolverine a pár nečekaně brutálních smrtí několika mutantů + luxusní kuchyňská scéna s Quicksilverem. ()

Litvicek

No, hodnocení dlouho napovídalo, že se bude jednat o opravdu speciální díl z x-menovské série. Hodnocení nelhalo, byla to opravdu vynikající podívaná, u které vás baví každá, každičká sekunda filmu. Akčně nabité, božími herci obsazené, krásnou hudbou doplněné. Co dodat? Nejlepší z celé série, tohle se opravdu povedlo. Furt se ukazuje, že je zde spousta nových prvků, co se týče fantazie, tady to vážně není omezené a neustále, neustále se přidává něco nového, něco, co se prostě člověku líbí a dává to filmu takový ten speciální náboj. Co dodat? Opravdu filmová lahůdka. Doporučuji! ()

Hanys_

"Propojený" svět a celkově zápletka je hodně fain, akční sekvence výborné (ta s QuickSilverem je fakt top), ale výsledek už prostě není taková pecka jako First Class._ Po druhém a třetím zhlédnutí beru zpět. Je to pecka. 9/10 ()

ti88na

Prvá trieda sa mi páčila viac, a nemám problém si ju znovu pozrieť, kdežto k Budúcej minulosti sa už asi nevrátiť podobne k ako X-men 2 a 3. Tu ťažkopádnosť sci-fi vyhrala nad ľahkosťou a hravosťou komixu, dosť mi to pripomínalo pokračovanie Thora. Vidieť tie plechové príšerky mi už poslednú dobu spôsobuje vyrážky. Cesty v čase sú teraz veľmi obľúbeným námetom, aj tu to celkom potešilo, len to mali o dosť jednoduchšie keďže išlo len o schopnosť jedného z mutantov. Okrem toho záver bol dosť rozpačitý, z toho hľadiska že budúcnosť, ktorá zmenila pochovala všetko, čo sme doteraz videli. Na druhej strane si tým tvorcovia šikovne spravili priestor na ďalšie pokračovanie. Ukážka schopností jednotlivých mutantov bola bezchybná, asi najviac zaujal Quicksilver. Bohužiaľ je tu veľký výskyt hercov ktorým som akosi zatiaľ neprišla na chuť (Fassbender), alebo ich vyslovene nemám rada (Lawrence), čo trošku uberá na celkovom dojme. A ešte ten Magneto môže byť, hlavne v takejto zápornej úlohe je Michael celkom uveriteľný, ale tá prilba to je teda humus, na ktorý si asi nezvyknem :) Cez všetko som však zvedavá na pokračovanie. A vážne ale vážne by som uvítala Lieva Shreibera, ktorý v X-men Origins: Wolverine stvárnil asi najzaujímavejší charakter. ()

dopita

V porovnání s předchozí První třídou je na tom Budoucí minulost o třídu hůř. Herci, hudba, scénář i režie na předchozí film nemaj. Když to rozeberu tak herci mě připadají utlumenější a tak nějak divně se filmem mátožně potácej. Hudbu tentokrát napsal John Ottman a pouze recykluje to, co už kdysi napsal k druhýmu dílu. A mimochodem si opět střihnul i střih. Na Henry Jackmana nemá. Scénář mě taky nijak nebere. Cestování časem má svý "zákonitosti", takže moc nechápu jak je možné, že když v budoucnosti někoho pošlou do minulosti něco změnit, tak se v budoucnosti odehrává strašný drama v souladu s dramatem v minulosti. To je přece blbost ne, prostě nekoho pošlu do minulosti a budoucnost je v tu ránu jiná, ovlivněná tím, co ten někdo (Wolverine) v minulosti provedl. Tady se z toho dělá v závěru strašný drama a to jak v minulosti, tak v budoucnosti a mě to připadá pitomý. Režie mě taky nijak nenadchla, což se dalo čekat, páč Bryan Singer mě nikdy nijak nebavil. Film obsahuje několik výborných pasáží (především únos Magneta z Pentagonu), ale taky má velkej problém s tempem a vyrovnaností vyprávění. Aspoň já se chvílema sprostě nudil. Když porovnám scénu z předchozího filmu, kde Magneto vytáhnul ponorku z vody, tak to byla ohromně silná scéna, která "rezonovala" , tentokrát taky něco tahá (nebudu spoilerovat), taky velkýho, ale v podání Bryana Singera to tak nějak nudně vyšumělo do prázna. Je to solidní biják, ale nic víc. Zklamanej nejsem, ale spokojenej taky moc ne. ()

ZdenoLo

Tento terminátor štýl ma veľa nezaujal, asi tak ako X-Men: První třída. Teda len taký priemer. Ale aspoň že bola opäť na place Famke Janssen. ()

Admirall

postavy sú vykreslené super... quicksilver je úplna topka! kamera je tiež vyborná, mám rád aj precízne zvládnutú výpravvu. problém mam so scenárom... čím to je, že keď už nevedia odkiaľ kam, natočia nejaký návrat v čase? ()

Greenpeacak

Hrdinovia obdarený magisterskými a inžinierskymi titulmi z UKF a SPU cestujú do minulosti, aby zmenili kľúčové udalosti dejín, ktoré majú dopad na celú Nitru. Príbeh sa odohráva v súčasnosti, kedy titulovaní Mgr.bojujú proti bratstvu bakalárov a doktorandov vedených ich spektabilitami, a zároveň v časovej línii v budúcnosti, ktorá je dôsledkom neúspechu uplatnenia sa všetkých študentov na trhu práce. Vo svete budúcnosti sú všetci magistri a inžinieri ovládaní nemilosrdnými stredoškolákmi a mutantami z učňoviek a "Harvardu", prenasledovaní, internovaní v táboroch McDonaldu a Subwayu a často za svoje schopnosti zaplatia hrdosťou. Magistrov zo súčasnosti pred možnou budúcnosťou varuje jedna z inžinierok, ktorej diplomová práca cestuje späť v čase, aby svojmu mladšiemu ja odovzdala varovnú správu. Úlohu sa jej podarí splniť, diplomovka sa vracia do budúcnosti, no alternatívna časová línia bez promócií naďalej neexistuje. ()

Miller

Dřív jsem x-meny (a celkově komixárny) nemusel, ale od First Class u x-menů a Kapitána Ameriky u MCU jsem se rozhodl, že si pustím každý jejich film, protože mě to přesvědčilo, že i tyhle filmy se dají dělat kvalitně, kolem a kolem je First Class jeden z vůbec nejlepších filmů, co jsem viděl. A teď, když to dělal Singer, který natočil Obvyklé Podezřelé jsem se rozhodl, že se kouknu i na tento díl a nelituji. Skvělé herecké výkony (hlavně dvojka Fassbender a McAvoy), hudba taky dobrá, kamera taky, scénář se opravdu povedl (až na pár nesrovnalostí), režie je klasický Singer a efekty jsou taky skvělé (nejlépe zvládl tým Magnetovy schopnosti). Já jsem se vůbec nenudil a dávám pěkných 82% ()

Pavkan

Konečně velkofilm, u kterého jsem se bavil od první do poslední minuty. Je to chytré, dostatečně efektní, vyskytuje se v tom spousta humoru a originálních nápadů, a když víte, že k plnokrevné postavě nestačí superschopnosti, ale že potřebujete výborné herce, pak je to Óda na radost. Kdo tenhle film v kině vynechá, bude hořce litovat. ()

Lionheart

Byla to paráda, spousta nostalgie, retra a dechberoucích atrakcí... akorát by se mi to líbilo jako uzavírací díl, který krásně propojí oba světy a všechno tak nějak vyřeší. Protože ten další díl to bude mít opět setsakra těžké, aby nebyl zklamáním, po tomhle pošušňáníčku. ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (více)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem